Antrenman sonrasi mide calismasi ve overtraining !

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve androm tarafından 22 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    su an hacim yapma donemindeyim ve haftada 5 gun olmaz uzere hergun max. 2 bolge calistiriyorum.
    calismami yaklasik 45-50 dakikada bitirmeye calisiyorum. Max. Buyume icin bu surenin hatta 35-40 dakikanin ideal sure oldugunu biliyoruz.

Idman hemen sonrasi ilaveten yaklasik 20-25 dakika mide idmani yapiyorum. Bu oncesinde yaptigimiz buyume idmanini etkiler mi ? yani overtraining riski var mi ? yoksa mide dahil toplam tum surenin 45-50 dakika mi olmasi lazim ?

bu konuyu arastirdim ama malesef cevap bulamadim ?
    yorumlar icin simdiden tesekkurler...

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bence kafana takma bu kadar 45 dakika, 50 dakika olayını, ben inanmıyorum 50 dakikada bitirme zorunluluğuna.
    Çok iyi beslenip, iyi dinlendikten sonra idmanlar 1.5 saat sürebilir.
    Karın çalışmasıda diğer bölgeler gibi dinlendirerek yapılmalı, yani üstüste iki gün karın girmemek önemli.
    Haftada 2 kere mide idmanı yapmak yeterli.
    Cesetler üzerinde yapılan bir çok araştırmada, karın kasları gelişmiş insanların cesetlerinde midenin açılıp içindekilerin dışarı çıkma olayının çok daha geç gerçekleştiği görülmüş.
    Neden böylesine "sevimli" bir örnek verdin dersen, önce kötü espri yapayım, "mide çalış, cesedin yakışıklı olsun :D" diyeceğim.
    Sonra ise, karın çalışması, hiç yağ yakmadan bile dışa fırlamış göbek görüntüsünü büyük oranda düzeltir.
    Nasıl olduğu ise yukarıda anlattığım araştırma sonucundan ortaya çıkıyor.
    Karın kasları geliştiği zaman, iç organları, iskelet sistemi destekleyen duvar görevi görüyor, bu sayede duruş dikleşiyor, yağ olsa bile dışarı doğru yayılmış olan mideyi kendi içerisine hapsediyor.
    Yani bölgesel zayıflama inanışının aslında mantıksal bir dayanağı var.
    Mekik çekerek, karın yağları erimez belki, ancak mide duvarı güçlendirerek, dışarı doğru yayılmış mide görüntüsü gözle görülür şekilde düzeltilebilir.
    Bu yüzden, hacim idmanı esnasında, çok yemek yenildiği de dikkate alınırsa, sıkı bir karın ve dışarı fırlamamış mide görüntüsü için karın idmanı çok önemli.
    20 dakikadan birşey olmaz, karın çalışmasını ihmal etme, görüntü için ve ağır idmanlarda bel kemiğini önden destekleyen, bel denkleminin yarısına denk geldiği için (diğer yarısı malum, belin arka tarafı, erector spinae kasları)

forzalazio ve DeaqLe bunu beğendi.
  3. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    tesekkurler yorum icin !
    aslinda gelisimi bir sure senin de tarif ettigin gibi takip edip tatmin olmamam durumunda alternatif olarak asagidakileri dusunuyorum.

1) mide idmanini basa almak.
    2) 25 dakika yerine hergun idman sonunda intensive 1 degisik mide hareketi yapmak
    3) hic mide yapmamak :) cutting phase de calisiriz

su an hergun mide yapmiyorum haftada max 3 veya 4 defa. ara gunlerde yan yaglar ile ilgili hareketler, sopa cevirme, yana egilme vb....vucudumun en fit oldugu zaman bile yan yaglardan tamamen kurtulmam mumkun degil. Oda ayri bir dert tabi--en iyi zamanda adonisin uzantisi yanlara yapismis kas gibi duruyor :D

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Overtraininge maruz kalmadan mide çalışmak istiyorsan Karasan'ın da dediğini destekler biçimde şunu söyleyeyim, mideyi boş mekiklerle değil ağırlıkla çalıştır diğer kaslar gibi. Yani kısa ama yüksek gerilimli hareketler yap, gidip 50 mekik çekme. 20 tane ağırlıklı mekik çek ya da kablo ile şu tapınma hareketini yap ve ağır gir. Zaten hacim dönemindesin. Böyle yaparak kısa tuttuğun mide programın overtrainingi de önleyecektir. Ve tabi ki her gün yapma bunu haftada 5 gün antreman yaptığına göre bence 2 tane sana göre kolay şişen bölgeleri çalıştığın günlerde bunu uygula.

5. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    ben 3 gün çalışıyorum geri kalan 4 günde mide çalışıyorum!
    antreman günü mide çalışma taraftarı değilim ben!
    vücut zaten yoruluyor ,bide üste mide yapmak overtraninge azda olsa neden olur
    off günlerde çalışmak en iyisi 15-20 dk tabi oda!
    3*30 crunch
    3*15 sağ sol cruch
    3*30 çakı yapıyorum ben!

Off günlerde çalıştığım için ağırlığkla çalışmayı hiç denemedim pekte gerekli değil gibi geliyor bana ağırılık ile çalışmak!
    ama denemek lzm tabi belkide iyidir eve ağırlık almam lzm onun içinde!

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bence asıl, off günlerde idman yapıp bu günleri idman günü saymamak insanı over traininge götürebilir.
    Karın kaslarıda kastır, çalıştırdığın zaman laktik asit üretiler, bu laktik asitlerin metabolize edilmesi, yani sistemden atılması, vücuda yük getirir.
    Sen hergün laktik asit ürettiğin zaman vücudun kendini toparlama kabiliyetine sekte vuruyorsun.
    Karın'ı kastan saymayarak ayrı birgün çalıştırmak hata.
    Çünkü karın pekte güzel ve oldukça yer kaplayan bir kas grubudur.
    Ağır çalışıldığı zaman, nasıl güçlü ve önemli bir kas olduğu daha iyi anlaşılır.
    Mesela makarada sıkışıtırma hareketinde, insan triceps için kullanamadığı full ağırlığı karın için kullanabiliyor (benim için böyle)
    Sen karnı ciddi bir kiloyla, çalıştırmak için değil, gerçekten gelişmek için çalıştırırsan, off güne atmamanın önemini bence anlarsın.
    Ben vücudun kendini toparlama gücünün sınırlı olduğuna inanıyorum, haftada 5 gün idman yapıyorum, yani sık idman olayına katiyen karşı değilim, ama aralarda tam bir dinlenme olacak.
    Bunu ben demiyorum, Dorian Yates, benim yaptığım açıklamayla yapmıştı, idman sırasında oluşan kimyasalların vücuttan atılması, sinerjik olarak vücudun sistematik olarak overtrain olmaması için, vücuda boş günler vermek lazım.
    Kollarım gelişsin diye kol çalışan birisi, bir zahmet, idman gününde karna vakit ayıracak, orasına üvey evlat muamelesi yapmayacak.

7. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    off gunlerde mide calismanin dogru oldugunu dusunmuyorum ben de.
    evet vucudumuzun en arsiz kasi ne kadar calisirsak calisalim bu bolgenin overtraining olma sansi yok.
    ama off gunlerde calisildiginda ozellikle buyume doneminde diger bolgelere negatif oldugunu dusunuyorum. ama dedigim gibi eger amac buyumek ise yanlis !!!

agirlikli calismaya kesinlikle evet diyorum. Agir bir gogus veya omuz idmaninda nasil ertesi gun hala agri hissediyorsak, mide idmaninin ertesinde hissetmeliyiz bence..
    ama agirliksiz sadece 30 veya 40 tekrarli crunch ile mideyi sadece gidiklamis oluyoruz.
    schwarzxxl in dedigi gibi cok tekrar yerine max agirlik ve az tekrar yapip ertesi gin aciyi hissetmek muthis bisey :)

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yüksek tekrar sayılarıyla yapılan mekik gibi hareketler ne yağ yakmak için elverişli ne de kası çıkarmak için. Hele de bunu off günde yaparsan işin overtraining kısmını bırak, o gün karbonhidrat depolarını daha yakamadığın için yağ yakma fazına geçemezsin ve bu da senin anladığım kadarıyla yüksek tekrardan istediğin definisyon/yağ yakmayı sana sağlamaz. Bunun yerine antreman günleri yapacağın sıkıştırma hareketleri hem yağ yakmanı hem de karnını sıkılaştırıp kas şeklini ortaya çıkarmanı sağlayacak. Off günler adı üstünde off günlerdir. O günlerde dinlenin. Vücut geliştirmenin en temel prensibi, bu işin önemli bir kısmının dinlenme olduğudur. Dinlenme "aktivitesi", antreman aktivitesinden daha az önemli değildir.

9. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    Bir bildiğiniz vardır elbet!
    3 hafta antreman günlerinde ağırlıkla mide giricem sonuçları buraya yazarım!
    aslında evde yaptığım için vakit geçirmek adına iyi oluyordu!
    neyse biraz dinlenelim madem!
    bide yeri değil belki ama şu alt karın için çakıdan başka önereceğiniz hareket varmı?

10. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    bence caki tek basina cok etkili ama cheating yapmadan yapilirsa. Hareketi sancili hale getirmek icin dizler kirilmadan bacak yukari dogru yaklasik 80 derece aci yaparak kaldirilmali. Ve en ust noktada (eger mumkunse biraz bekletilmeli !!!) bacak asagi indiginde ise arkaya dogru bacagi sallayip hiz almamak lazim. Yani bacak asagi pouisyona geldiginde tamamen 0 hizdan yukari dogru havalandirmak lazim.

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Karasan ve Scwarz;+1.Ben de ilk 4 ay hacim almak için hiç karın çalışmadım.Sonradan mide büyüyünce Colemanvari bi görüntü oluşmaya başladı ve ben de hemen karın antremanına başladım.Haftada 2 gün antreman sonrası çalışıyorum.Decline crunch(ağırlıksız) 3*20 yapıp karını ısındırıyorum sonra da cable crunch (namaz hareketinde) 4*10 hard bi idman yapıyorum o kadar.1 ayda karın mükemmel seviyede gelişti.Şöyle söylüyüm normal sehbada ya da decline da crunch yaparken kucağına ağırlık falan alınca yük olduğu gibi üst bacağa biniyo aynı ağır omuz çalışırken yükün trapeze binmesi gibi.Ee haliyle verimsiz oluyo o zaman bana göre.Ama cable crunch ta yük olduğu gibi karına biniyo,karın antremanına yeni başlayana bence bu yeterli,tabi ilerde 3-4 harekete çıkarıcam bunları..

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    karın kasları gerçekten çok arsız kaslardır. iyi bi çalışmayla şekle girer ama bir ihmal edilirse hemen kendini salıverir. benim fikrimi sorarsanız antreman yaptığınız her gün çalışma sonunda karın kaslarını da çalıştırmak gerekir. mesela bunu 1. gün üst karın- 2. gün alt karın 3. gün obliqler çalışılabilir. hem antreman sonunda çok fazla yorulmamış olursunuz bölge bölge ayırarak.

13. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bugün ben de ağırlıkla karın çalıştım, bu başlıktan etkilenerek.Ağırlıksız yaptığımın yarısı kadar tekrar yaptım ama karın kaslarımın daha çok çalıştığını hissettim.Çok dikkat etmedim ama yük bacağa binmedi gibi geldi bana.

14. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bak üzüldüm şimdi. yıllarca yanlış çalısmısım o zaman karnı. ben eskıden 3 gun ust uste atreenman yapar 1 gun ara verır ve yıne 3 gun antrenman yapardım(eskıden dedıysem 3,4 ay onceye kadar) ve bunu tam 4 yıl yaptım. sonra baktım gelısme nerdeyse sıfır ee zaman alıyor guc alıyor ya ne ugrasıp duruyoprm hergun hergun deyıp sımdı 1 gun antr. bırgun dınlenmeye gectım. gelelım karın olayına ben ust uste 3 gun antr. yaptığımda her antr.sonrası yarım mekık(300 tane aralıksız), benchte bacak kaldırma yapıp karın calısıyordum. aslında verılen emegı kesınlılle karsılamadı hatta yanına bı yaklasamadı. karnımı sıktıgımda ust karın kasları bellı oluyordu ama ole nızamı karın kası seklınde degıl garıp parca parca seklınde alt karın da tık yoktu karnı sıkmayı bırakınca yıne normale donuyordu. sımıdı arada agırlıklı gırıyorm karnıda yok ya bu karın la kol olayını beceremedım 4 yıldır.

15. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Karına tam bir gün ayıranlardan değilseniz, Flex-Point'in dediğine katılmamak imkansız. Dediği gibi hem bölmüş olursunuz hem de varyasyon katarak antremanınıza heyecan katar - Yine mi 4*30 decline crunch sonra şu sonra bu- diyeceğinize, her hafta değişik 2 üst karın hareketi yaparsınız.

16. CENTAUR

CENTAUR Guest

Ben genellikle antrenmandan önce 15 dk. koşudan sonra ilk karın çalışıyorum iyi de oluyor aslında.

17. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    bence en iyi çalışma programı. 1gün çift bölge 1gün cardio+mide. bu şekilde hem kaslarınız için yararlı hemde yağ atımı için.
    örnek

pazartesi bacak sırt
    salı cardio - mide
    çarşamba gögüs ön kol
    perşembe cardio - mide
    cuma omuz arka kol
    cumartesi cardio - mide
    pazarda off

süper bence herkes denemeli

18. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    bu arada tabikide yemek çok önemli. yağlı yedikten sonra karın kaslarının çıkması çok zor...... yemeklere dikkat min yağ min şeker

19. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Bacak ve sırt 2side büyük adele 2sininde ayrı günlerde tek girilmesnden yanayım ben .

20. xlygan

xlygan Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Ağırlıkla mide çalışın demişsinizde o nasıl oluyor açıklar mısınız

Sayfayı Paylaş