Antrenman sonrası karbonhidrat emilim hızları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 3 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Antrenman sonrası glikojen rezervlerini doldurmak için karbonhidrat emilim hızları önemli. bu sporla profesyonel anlamda uğraşan birçok sporcu antrenmandan sonra dekstroz ,gainer vs. gibi karb kaynaklarını kullanıyorlar. Benim bu konudaki sorum sindirim süresi olarak olacak.

Örneğin ben antrenmandan sonra gainer yerine hariboyu tercih ediyorum. Sebebi kan şekerini hızlı yükseltmesi ve içinde dekstroz bulunması. Ama haribonun ne kadar süre içinde sindirildiğini bilmiyorum. Yani toz şeker gibi ağızda sindirimi başlıyor mu yoksa çok katı bir madde olduğu için midede 2-3 saat sonra sindirildikten sonra mı kana karışıyor. Bunun süresi nedir vs.

Yani antrenman sonrası en iyi karbonhidrat tüketimi ne olmalıdır??

1. Gainer ve maltodekstrin ürünleri
    2. Dekstroz
    3. Yulaf gibi düşük gili karbonhidratları toz olarak tüketmek
    4.Jelibon
    5.Saf şeker
    6.Meyve suyu
    7.Toz olarak tüketmeyip protein tozu yapıp ardından kompleks karbonhidratlı yemek yemek. Makarna esmer pirinç vs.
    8.Yüksek gili meyveler
    9.Düşük gili meyveler

Ayrıca bu konuda forumda birçok yazısı bulunan D.wolf isimli arkadaşımıza göndermiş olduğum özel mesajı da buradan belirtmek istiyorum. Genel cevabı tüm forumla paylaşmak istiyorum.

D.Wolf merhaba. Forumda akşam karbonhidrat tüketimi ve gh ile ilgili birçok konudaki yazını okudum. Bilgilerin harika. Kafama bir soru takıldı onun için rahatsız ettim.

Şimdi ben kış döneminde 7-8 arası antrenman yapıcam. Amaç kilo almak e kas inşa etmek. 8den sonra 60gr gainer ve 30gr protein tozum var. Ardından hiç karbonhidratlı yemek yok. Yani sebze ve protein. Yatarkende protein.

Dün 2 sene önce senin yazını okuduğum aklıma geldi ve gece kalktım yazına baktım. Düşük kan şekerinin gH'yi tetikleyeceğini belirtmişsin. Şimdi sorum şu. Birincisi şeker çikolata gibi gıdalar kan şekerini bir anda yükseltip ardından çok fazla düşürdüğü biliniyor. Bu mantıkla saat 11 gibi çikolata yemek 12-1 gibi kan şekerinin aşırı düşmesine neden olacağı için GH'yi tetikleyebilir sonucu komikde olsa kafamda beliriyor.Ayrıca saat 9da karnımız acıktıysa kompleks karbonhidrat tüketirsek gece boyu kan şekerimizi bu karb yüksek tutacağı için gh iyice düşecektir sonucu da çıkıyor. İlk sorum bu. Sen bulktada olsan akşam karbonhidrat tüketimin ne oluyor?

İkincisi antrenmandan sonra gi'si yüksek şeker olarak tercihimiz ne olmalı. Ben haribo yiyorum ama hocam gainer'in hemen sindirilip kullanıldığından bahsetti. Yemek olarak karbonhidrat alırsan 2 saate anca kana karışır ve gece yatmadan önce şekerin artmış olur dedi.O yüzden antrenmandan sonra tercih ne olmalı.Bununla ilgili bir konu da açtım.Link veriyourm

Son düzenleme: 3 Ağustos 2011
  2. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Vitargo yu arastırmanı onerırım.. Çok hızlı sindirilen komplex bir karbonhidrattır. haribo da ılgınc bu tarz jelıbonlar zararlı degıl mı eskıden bıze cok zor vucuttan atıldıgını soylerlerdı ama sımdı baktım da hızlı sındırılen sekerleme dıye yazmıslar

3. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Sporcu içeceklerini deneyebilirsin. Hızlı kana karışıyor diye biliyorum. Muscle&Fitness'ın bir sayısında okumuştum. Bulabilirsem buraya da yazarım.
    Gİ yüksek bir gıda arıyorsan ki bu aylarda bulmak çok kolay; hurma, karpuz, üzüm. Hem yemesi kolay hem de tat olarak güzel :)

4. Kaanrlz

Kaanrlz Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    cevabı nerede peki?

5. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bence varsa paran idmandan sonra hiç ugrasma şekerle cikolatayla. al bi gainer. bundan 60 gr kadar ekle shakera. uzerinede 500 ml light sut yada en azından yarım yağlı ekle. çak gitsin. suttede 25 gr kadar karbonhidrat vardır. ve bu karbonhidrat anında glikoza donusebilir cunku didmandan sonra vucut ihtiyaç duymaktadır. hem gainer sayesinde vitamin mineral protein gibi şeyleride almıs olursun. ayriyetten şeker içermiyorsada seni yağlandırmadan glikojen depolarını doldurup bi sonraki idmana hazırlar.

ama buna para ne verecem diyorsan. ozaman idmandan sonra püre halinde elma ve muz tuket. kas glikojenini geri alırsın. bunun yanında vitamin ve mineralde alırsın. tek farkı protein alamazsın. iyi çalışmalar kolay gelsin.

jimraynor bunu beğendi.
  6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ben emilim hızlarından bahsetmiştim arkadaşlar mesela jelibon ne kadar süre içerisinde kan şekerini yükseltmeye başlar. Gainer ne kadar sürede bunu yapar. Lifli tüketirsek bu süreç uzar mı? Ant sonrası elma yersek elma bir anda karbonhidrat ihtiyacımızı karşılar mı yoksa. İdmandan 2-3 saat sonra mı elmanın şekeri kana karışmaya başlar.

7. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    aslına bakarsan jelibon tuketeceğine elma ve muz tuketmek cok daha akıllıca. ayrıca muz kana cabuk karısır. içerisinde bolca nişasta ve potasyum vardır. yapı itibariyle aynı patatese benzer. idmandan sonra muz cok iyi bir cozum bence. ayrıca karpuz, kivi kavun ananas mandalina gibi meyvelerde olur. bunlarda kan şekerinde fırlamalar yapıyorlar. hiç değilse ne olduğu belli olmayan jelibonlar yerine bunları tuket diyorum. aynı işi gorduğu gibi vitamin ve mineral takviyeside yaparlar.

8. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
  9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Tamam diyelim vitargo 1 dedik. Ondan sonra en hızlı kana ne karışıyor ?

10. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    ben vitargo olayını hakikatten anlayamıyorum. vitargoya ne gerek. ona varana kadar gainer al. hiç deilse azda olsa proteinde alırsın. aynı karbonhidratlar (maltodekstrin , dekstroz vs. )içinde mevcut. sana daha ucuza gelir. vitamin mineral kreatin vs. de cabası. weider ve ultimate gibi markalar oyle gainerler surdulaerki piyasaya. bir karbonhidrat tozundan cok daha otesini vaad ediyorlar. ben 30 gr lik olcekle(whey protein olceği) atrenmandan once ve sonra birer kez alıyordum. çok iyi toparlanma sağlıyordu. markasıda optimum seriouss mass dı. yani oyle ahım şahım bişeyde değildi. yinede karar senin.

11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Vitargo hem kana hızlı karışan hemde glisemik indeksi düşük bir karbonhidrat. Yani bir nevi yulafın şiddetle sindirilip kana hızlı karıştığını düşün. Bu yüzden vitargo mükemmel. Antrenmandan önce alındığını varsayarsak antrenman sırasında vücut istediği zaman bu karbonhidratı bünyesine dahil ediyor ve kan şekerini çok yükseltmediği içinde yağlanma minimum oluyor.

12. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bence Gainer'a extra para vermek mantıksız. 10 tane Amino Asit hapı veya 1 servis Whey ile beraber 250 ml çikolatalı süt, 20 jelibon, 3-4 dilim beyaz ekmek, yarım litre üzüm suyu vs vs bir sürü seçenek var...

13. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    vitargoyu nereden alabiliriz?bulamadım nette satan bir yer

14. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    Multipower X-Plode adlı ürünü araştır.

15. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    teşekkürler

16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bence ant sonrası eger ılla ben dogal beslenmcem dıorsanız uzum suyu herzman oldugu gıbı ılk sırada olmalıdır

ama supplemet de olur dıyorsanız bence sıralam sole olmalıdır vıtargo-maltodekstrın-dekstroz

17. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Benim bu konuyu açmamın temel nedeni bu aslında. Elimde bir gainer var yaklaşık 2kg falan kaldı. Bu bittikten sonra almak istemiyorum açıkçası. Sadece antrenman sonrası kullandığım için bunun yerine aynı işlevi sağlayacak başka birşey var mı bunu araştırıyorum. Aklıma herkes gibi basit karbonhidrat kaynakları geliyor. Ama bu besinler aşırı kan şekerini yükseltebilir mi? Ya da geç kana karışıp gainer'la aynı etkiyi göstermeyebilir mi gibisinden şeyler düşünüyorum

Sanırım kan şekeri ölçüm cihazı alıp herşeyi kendim deneyerek öğreneceğim.

18. Kaanrlz

Kaanrlz Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    x-plode dısında vitargo içeren destek ürünleri varmıdır?

19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bence orjınal sadec vıtargo ıceren urun varken bence hıc gerek yok x-plode falan almaya

orjınal urunu sporama sıtesınde bulabılırsınız

20. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Herkese merhaba bu konuda kafamdaki soru işaretlerinin iyice artmasından sonra bu işin üstadı saydığım eski vg şampiyonu antrenör emre hocama bu soruyu sordum. Oklahoma'nın altta düşündüğüne benzer mantık söyledi.

Sütü hiç katmadı lakin şunları söyledi.

1.Gainerda vitamin mineral creatin amino asit ve çok daha enerji verici bir kalori vardır. Şekerle kıyaslaman bile yanlış. Hocam maksat kalori almak değil mi dedim. O kafayla gidersen idmandan sonra alkol de içebilirsin dedi :) Ben de karbonhidratla kalori dedim o da ikisindeki kalite farkı emilim vs çok farklı dedi. Meyve suyu midede belirli bir süre geçiriyor bundan bahsetti.

2.Ayrıca bu tozların üzerinde "Predigested" yazar diyor. Yani sindirim enzimleriyle kimyasal reaksiyona sokulmuş. Yani diyor ki midenizi yormaz çok daha hızlı kana karışır ve idman sonrası direk emilir anlamı çıkıyor.

3.Vitargodan bahsetti türkiyede 1 yer satıyor dedi bir link açtı şimdi hatırlamıyorum. Vitargo içerken kana karışmaya başlar dedi. Kendisi görmüş toz bile diyemem çok daha küçük parçalar dedi.

Yani bana idmandan sonra şiddetle meyve suyu vs.den uzak durmamı belirtti. Kompleks karbonhidrat alırsam da birkaç saat sonra tam uyumaya yakın kan şekerimin yükseleceğini ve çok fazla yağlanacağımı belirtti. O yüzden yeni bulk diyetimin spor sonrası şu şekilde.

7-8 idman

8.30 çıkar çıkmaz 60gr gainer + 30-40 gram whey protein + 5 gr glutamine (bcaa yok bcaa idman öncesi 10gr alıyorum)

9.00 35-40 gram içeren mutlaka et öğünü. Kırmızı beyaz farketmez. Yanında bolca sebze ve canın çekerse 1 dilim ekmek.

12.00 yatış: Yatarken 25 gram içeren casein protein tozu. Lor peyniri vs. yesem dahi bu toz alınacak. İkisininde farkı var diyor bir ara anlatırım onu da.

bunu döneceğim size. Unutursam özel mesaj atın.

Var Syntha-6 diye bir ürün var %50 protein içeriyor %45 civarıda karbonhidrat. İçinde ki karbonhidrat vitargo.

Sayfayı Paylaş