Antrenman Sistemine Nasıl Karar Veriyorsunuz

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fırat 26 tarafından 23 Haziran 2006 başlatılmıştır.

sistemler hakkında yeterince bilgiye sahipmisiniz ve sistemler sizin içim önemlimidir

1. banane,önemli degil hocam düşünsün.o beni uyarsın

91,6%
  2. evet çok önemlidir.arastırırım sürekli

7,6%
  3. ne arastırırım nede hocamdan sistem degiştirmesini beklerim

0,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    meraba arkadaslar :)

biliyorsunuz ki bir cok sisitem var piramit sisitem,tasarcasına doldurma sistemi,dev set,bir cok cesit

siz antremanlarınızda sürekli piramit sisitemimi uyguluyorsunuz.genellikle uygulanan en cok sisitem budur.yada hangi sisitemi

uyguluyorsunuz.yani sizden sunu rica ediyorum sistemleri nası seciyorsunuz .sistemden sisiteme gecerken nelere dikkat

edilmelidir.bi sisitem en cok kaç ay uygulanmalıdır.kac tane sisitem var.bildiklerinizi yazarsanız sevinirim 8)

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ben bir antrenör olarak cevap vereyim önce gelen kişiye karma (sabit) bir proğram olan 1. ay proğramını veririm içinde

2 göğüs 2 omuz 1 kol 1 arkakol 2 kanat 2 bacak hareketinden oluşan karma bir sistem verir adelenin yavaş olarak çalışmasını saglarım. ayrıca vucudu 2 proğrama hazırlarım setleridee 3x8 olarak yaptırırım

kişi bu proğramı bir dolu bir off olarak yapar. bu programın amacı 2.program için kişinin alt yapısını sağlamak ve kişiyi en ağrısız en iyi şekilde spora adapte etmektir.

1 ay bittikten sonra 2. proğrama geçiririm. bu programdada

1 gün 3 göğüs 2 kol 3 kanat

2 gün 3 omuz 2 arkakol 2 bacak hareketini yapar öğrencim. BU proğramı 2 dolu bir off şeklinde yaptırırım. setler 4x8

2 ay proğramında çalışma prensibini bölgelere ayırdığım için adeleler geliştikçe çalışkan ve tembel adeleyi keşif etmek,kişinin hangi kiloda iyi hangisinde zayıf,hangi harekette iyi hangi harekkete zayıf olduğunu anlamaya çalışırım. ayrıca 2. programdaki hareketlerin zorluğu ilede 3. programın alt yapısını hazırlarım.

2. program bitiminde kişiyi soyundururum artık vucuda göre proğram çıkarma zamanı gelmiştir.

kişiye genel olarak 3 günlük proğram çıkarırım hafta içi bir gün hafta sonu birgün off veririm setler 12-10-8-6

bu proğramda kişinin zayıf olan yerlerine %80 yüklenirken iyi oldugu bolgelerdede o bolge kendini korusun diye %20 lik bir yukleme yaparım yani dört hareketten biri iyi olan bölgeye veririm. ve mutlaka kendine eş degerde güce sahip biriyle çalışması için ona uygun birini seçerim. bu 3 ay proğramında her adele 30 antremanı tatmalı 15 antremandan sonraki dönemde öğrencimde değişmeler meydana gelir 25 antremandan sonra istediğim ve eksik olan bölgeler neredeyse görevini tamamlamıştır.

salonlarda anlamadığım olay kişi ilk salona gelir ve hoca soyundurur bir proğram verir zaten vucut duzdur ve hoca ezbere proğram verir. belkide iyi olan adeleye yuklenirken zayıf olanı hiç çalıştırmaz.

kimse ilk vucuda proğram yazamaz yazan kişinin bu sporla bir alakası yoktur yazılan proğramı mantık kabul etmeli hoca düz olan vucuda proğram yazarken hangi adelenin çalışkan hanginin tembel olup olmadıgını bilmeden proğram yazarsa vucut çok orantısız gelişir ve simetri geri dönmez ayrıca kişi kalıcı sakatlıklar yaşayabilir.

Önce tanı sonra tedavi :)

Son düzenleme: 12 Şubat 2010
    JaM, altaylar, sahin_2781 ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  3. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    flexor hocam saolun.zaten sinandan sürekli tüyo alıyorum .sizin ne program vermiş oldugunuzu soruyorum.sizin ona hangi önerilerde bulundugunuzu soruyorum. yani sizi yakından takip eden biri var(ben :badgrin: )..ama acık ve net iyi bi hoca olmadan asla.yoruldum artık arastırmaktan.not cıkarmakdan.ben sadece bi hoca istiyorum.salon güzel ama hoca yok..neyse hadi arkadaslar sisitemleri yazmaya devam edelim lütfen ;)

4. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Her devamlı öğrencini bu ciddiyetle takip ediyorsan body konusunda kendini lüleburgazda harcıyorsun hocam.Şimdi bu söylediklerinle bizim salonda uygulananları karşılaştırdımda yemin ediyorum benim verdiğim aidat helal değil.Kendi çabalarımla birşeyler yapmaya çalışıyorum yarım yamalak bazen gelişim bazen ölçü kaybı yaşıyorum.Ama eğer hedefime ulaşırsam şu arkadaşın sayesinde başardım diyebileceğim bir insan yok.

castorpollux bunu beğendi.
  5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    sagol fırat bende diyorum ustumde bir göz var :) saka bir yana çok sevindim araştırıp kendin için dogru olanı tespit etmene

bu arada bu iş gerçekten çok zor arkadaşlar özellikle anatomi eğitimi aldığım eğitimlerde kafayı dağıttığım da oldu n.ekin hocamın ustumde buyuk emeği var hocamız tahtaya örnek infraspinatusu çizip üstüne adını yazardı sonra tahtaya kaldırıp benim çizdiğim kasın solundaki kası çiz adını içine yaz yani latismus dorsiyi hem bilecek hem çizeceksiniz fakat bu sistemle asla anatomiyi unutmazsınız çünkü hem görsel hemde okuma ile öğrenim vardı (hocama buradan saygılar)

zagortenay arkadaşım hiç birde harcandıgım yok ve sadece lüleburgaz şehrindede değilim bodyland yani body forum tr şehrindeyim bu vasıtayla her ile uzanıp kendi çapımızda doğru olanı göstermeye çalışıyoruz..
    allah zeval vermesse buradayız hep beraberiz

6. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Merhabalar
    26 Nisan 2005 ten yana bu sporu yapıorum.. takribi 15 ay oldu diyelim.. kickbox hocalıgı yaptıgım icin 3 seneye yakın, neyin ne oldugunu, sistemi az cok bilirim, hocaların cogu zaman komplexli ve burnundan kıl aldırmayan tipler oldugunu bilirdim.. Bu sebeptindir ki, bu spora girdim gireli hicbir gün bir hocaya program yazdırmadım.. ilk 15 gün salondaki bütün aletlere girdim.. hangisi hangi bölgeyi calısrtırıyor kesfettim.. saglam vucutlu arkadasların hangi hareketleri yazptıgını gozlemleyip, onlardan sonra o hareketleri deneyip ne oldugunu belirledim.. Ince sorularım oldugunda gidip tek tük insanlara ve hocama sordum.. ilk 20 gün günde extradan 200 snav cekiodum en az... Daha sonra FLEX almaya basladım düzenli olarak... ingilizcemin ii olması büyük avantaj oldu ve satır satır tüm flexi okuamya basladım.. salondaki pratikle bilgileri kaynastırmaya basladım.. herseyi deniodum.. Notlar cıkarıodum, excel tabloları yapıodum.. iş yerinde toplantılarda bile ben yazacagım programı düsünüodum.. üstsüte aynı programı 1 ay hic yapmadım.. hep deistirdim, icimden ne geliosa hep onu yaptım.. özgür oldum ama azmimi hic kaybetmedim.. vücut gelistrime üzerine 3-4 kitap okudum.. Supplementsları incelemeye basladım.. internette okudum.. denemeye basladım.. sonuc aldıkca şevk daha da arttı.. ve daha sonra bu forumla tanıstım ve tüm bilgilerim iki ile carpıldı.. Kendimi bu sporda cok biligili sanırken, hicbirsey olmadıgımı anladım...
    Yeni baslayan herkese tawsiyem, hocalardan cokta bisey beklememeniz.. herkesin karakteri ve anatomisi, genetigi farklıdır, herkes hocadan cok temel bilgileri alıp arastırarark en iisini kendisi icin kesfetmelidir.. Flexor tarzı mütevazi, yardımsever ve isinde uzman hocalar piyasada parmakla gosterilecek kadar az...
    Ayrıca benden bi tawsiye daha.. hocalara olabildigince az soru sorun, kendiniz arastırın, ama soracagınız soru hocanın bile belkide daha once düsünmedigi incelikte olsun, onu da sasırtsın, forumlardan edindiginiz bilgilerle hocanızı sasırtın, sizden biseyler ogrenmesini saglayın bu sayede size duydugu saygı artacak buna emin olabilirsiniz we sizle paylaşımı artacaktır...

Saygılar

alexfethiye, Asil, castorpollux ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    pump saol içimi rahatlattın ya su yazınla.keske bi imkanın olsada su flex dergisini aylık önemli yerleri yazsan diyicem.ama işin gücün vardır.yada imkanın olsa, yada varmıdır bilmiyorum.sceanerdan taratsan bizde yazıcıdan cıkarıp bilene cevittirip yaralansak.güzel olurdu.ama işde benim kisi öle bi düsünce.ama inan pump forever bu yazın beni motive etti..bu yazının umarım büyüsü bozulmaz.artık hayal gücümü zorlayıp kendi kendie teknikler setler bulucam.kaybetcegim ne olabilir ki.yani kas yapmak namına kaybetcegim demek istiyorum. :?

flexor hocam saolun bencede siz farklı bi egitmensiniz.bi tanede sizden eskişehirde olsa.ama yok işde bu sehirde bişi

8. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    bende flexor hocayı gizliden takibediyorum yazdığı yorumları okuyorum verdiği programlarda çok bilinçli işinin ehli olduğu ortada.bana salonda ne derlerse desinler fikrini alıcağım insanların başında gelir.

hocam allah seni başımızdan eksik etmesin :oops:

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    sizde sagolun dostlar siz olmassanız bu sporu geliştirip ile taşıyamazdık bizlerden sonra bu bayragı taşıyacak sizsiniz

pump frowerin dediğinede katılıyorum araştırın soruşturun kendi açınızı genişletin benb isterdimki sorular daha zor olsun isterdimki cevaplarken zorlanayım

10. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    flexorun verdiği başlangıç programıda hiç fena değil...
    bir salon antrenörü olarak bende verdiğim başlangıç programını yazmak istiyorum:
    1 hafta boyunca 2 kanat-2göğüs-1omuz-2kol-2 bacak programı hamlığını atıncada istediği vücut şekline göre ve geleceği gün sayısına göre düşük-orta şiddetli bir idman...o programıda 1 ay uygular daha sonra orta-yüksek denilebilecek bir şiddettebir program tabiki idman süresi ısınmalarla en fazla 50dk sürüyor...bilmem flexor bana katılır mı ama insanlara salona ilk geldiklerinde verdiğimiz hareketleri az buluyorlar sanki onları oyalıyormuşuz havasına sokuyorlar..kendi kendime diyorum arkadaş fazlası zaten canlarına okur...değişik bir durum ortaya çıkıyor...
    çok ısrarcı olanlara barbell deadlift barbell squat ve dumbbell lunges yaptırıyorum..napiym :) günah benden gitti...

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet meslektaşım genelde az buluyorlar ve ben yorulmadım daha enerjim çok yada memun kalmayıp salona bile ertesi gün gelmyen oluyor yinede kendi görevimi yerine getirip ona yanlış çalışırsa ne olur doğru çalışırsa ne olur anlatıyorum ve secimi yine kendisine bırakıyorum zamanla doğruyu bulsada yaptığı yanlışlar kişiyi olumsuz etkiliyor pump forever a bu noktada cok katılıyorum insanlar en azından başlamadan şöyle bir ön arastırma yapsalar insanlar ve hocalar spordan daha fazla zevk alacak

sahin_2781 bunu beğendi.
  12. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bızım salonda gercekten tam no paın no gaın ekolunden 50 yasında ama cakı gbı bır bodycı abımız hoca, esıde bayanlar bb
    sampıyonu, yenı gelenlere cok sert ve acımasızca agır bır program verıyorlar. Baslarda bu kadar bastan yuklenılmemesı gerektıgını dusunuyordum, ama daha sonra onlara hak vermeye basladım cunku ılk hevesle baslayan rehavete kapılacagı bır
    programla yanlıs fıkırlere kapılıyor. Bızım mıllet ılacı bıle ıcınce bogazını yakarsa hah bak yarıyo bu der .

Esımı salona yazdırdım, ama programına ve calısma seklıne hıc karısmadım, canan ne derse onu yap dedım, emın olun ılk gunlerde agrıdan gece kalkıp agladı, ama sonra dısıplınlı ve sert antrenmana alıstı ve adam gıbı spor yapıyor.
    Bazı baska salonlarda goruyordum ınsanlar yerıne gore gezmeye gelır gıbı salona gelıp sonrada bır ıse yaramıyor dıye bırakıyorlardı.

Bastan nasıl baslarsan oyle gıder bence, ara verınce bıle bastan bırıkı hafta o kaslardakı kuvvetlı tutuklugu agrıı goze alırsan daha cabuk forma gırıyorsun, aman fazla zorlamıyım yavastan alıstırım deyınce uzun suruyor.

Bu aynı soguk suya bırden atlamakla sahılde ıkı saat tıtreye tıtreye adım adım gırmek gıbı bır sey, gozunu karartıp bırden atlayınca 3-5 sanıye donarsın ama sonra alısırsın , obur turlu yok yok cok sogukmus deyıp gerı bıle donebılırsın.

13. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Hep yasanan bazı sahneler wardır...
    Cocuk ( bu bende oldum zamanında) salona gelmeye baslıyalı 10 gün olmustur.. birinden görüp barbell rowing yapmaya calısmaktadır.. Hoca oturdugu yerden
    " napıosun sennnn.. yanlıs yapıosun zaten, bırak o barı o harket 6 aydan once yapılmaz... " --> ben bu manteliteye kesinlikle karsıyım... görüyomusun calıstıgını, bırak yanlıs yunlus yapsın, biraz bi tarafları agrıyacaksa agrısın...Bir deterjan reklamı warya, "kirlenilmeden ogrenilmez " diyorlar, ben buna inanıyorum... acı cekmeden yanlıs yunlus yapılmadan ogrenilmez... Sırf bu tarz şevk kırmalar yüzünden cok insan bu spordan daha ilk 1 ayında soguyor " bu muymus body building dedikleriiii?? " diyorlar... Aslında kırılmaz noktasını asabilseler işten tam anlamıyla zewk almaya baslayacaklar

14. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Pumpcım,

Evet ama herkes senın gıbı saglam spor gecmısı olan dayanıklı ve kısa surede basarı kazanacak hırsa sahıp degıl kı,
    pek cok kısı hoca mudahale etmese sonuc alamayacagı gıbı kendıne zarar verecek sonrada su salona gıttım soyle oldu dıye
    salonu ve antrenorunu kotuleyecek, ozellıkle ısım yapmıs hocalar gercekten salonlarında bır sakatlık olmasından cekınır haklı olarak.

Asırı baskıcı ve mudahalecı tutuma bende karsıyım ama bunlar hep adamına gore kımısıne de gerekır, cunku salonlarda o kadar cok bırısınden bır hareket gorup kendıne gore cok agır kılo ıle denemeye meraklı ınsan varkı.

Anaksagoras bunu beğendi.
  15. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben masteer'a da pump'a da hak veriyorum. Masteer insanların sakatlanma riskinde haklı, bilinçli aklı başında ve spor kültürü gelişmiş insanlar başta kendilerini aşırı zorlamamayı, önce işin tekniğini öğrenmesini biliyorlar ama yurdumuz gencinde genelde durum böyle değil. Kötü yapılmış bir squatta olabilecekleri düşünürken içim katılıyor. Pump da şu açıdan haklı: Tanıştığım çoğu kendine "hoca" diyen insan genelde antrenör mantalitesinde değil külhanbeyi mantalitesinde. Yani çalışana destek olmak, azimlendirmek, yönlendirmek ve potansiyelinin maksimumuna çıkarmak yerine dediğim dedik, astığım astık bir tutum içerisindeler. Buda işten soğutuyor tabi bazılarını. Yapmayacaksın, etmeyeceksin gibi sözler negatif etki yapıyor. Bence önemli olan çalışanın hocasına güvenmesi. Eğer çalışan ve çalıştıranın diyaloğu ve ilişkisi iyiyse, sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkacaktır diye inanıyorum.

zebandar bunu beğendi.
  16. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    atlas çok iyi bir noktaya değinmiş.bizlerin görevi gelen sporcuları yönlendirmek-onları teşvik etmek...adam salona gidiyor: adama hafif adı altında rockynin rusyanın soğuk dağlarında kar altında yaptığı programın bir seviye altını uygulatıyorlar...yada adamı 1-1,5 ay oyalıyorlar...
    salona geçen gün bir adam geldi daha öncede ankara da lüks bir salonda çalışmış...adam şimdi 2 ay çalıştıya dedim ki bench press bas...
    inanırmısınız adama 1,5 ay boyunca bisiklet 3kg dumbbell mide koşu bandı body flyda oynatıp durmuşlar...adamın barbell dan-benchden hiç bişeyden haberi yok...bazı salonlarda böyle...hemde adamı sıkboğaz ediyorlar..yok dumbbellı yere sert bıraktı-yok french yaparken ayağını sehpaya koydu...bana kalırsa ki bunu kendi salon sahibimlede çok tartıştım...disiplin olmalı ama BIRAKIN SIK BOĞAZ ETMEYİ İNSANLAR SPOR YAPSIN!!! adam işten kaçmış gelmiş barı yere atma şunu şöyle yapma...çoğu salon sahibi bu katı disiplinle çok adam kaybediyor...bu yüzden bu spordan çok nefret adam tanıdım... :(

17. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Aslında gercek sonuc alınacak salon bıraz susu az salon oluyor, yere agırlık atmak gerekırmı dersen gerekmeyebılır ama o zaman buna yardımcı olacak personelı ıstıhdam etmesı lazım salonun, buda hoca olmaz cunku bazı durumlarda bu ayıp olabılır, ornegın bızım salonda bır hoca var, bırde gencten bu ıslere meraklı ve heveslı bılgısı fena olmayan bı genc, cıddı
    antrenman yapacagım zaman hoca destek verır- bır ara da partnerımdı- ama gogus ınclıne dumbbell fly yapıyorsam
    ve cevremde bı allahın kulu yoksa havadan atmasamda yere agırlıgı bıraz sert bırakabılırım

Dorıanın cdsınde adamlar kıloları nasıl fırlatıp atıyolardı ınanamazsınz, cok kısıtlanmakta ınsanı sıkar tabı.

Bırde su agırlık toplama hıkayesı var, bırgun gelırde bır salon acabılırsem salonda agırlıkları topla dıye kımseye demıyecem, bu bır hızmet sektoru bu yuzden de bu ısın musterıden beklenmemesı lazım.

18. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Masteer cok guzel bi noktaya parmak bastın..
    Hillside da calısırken büyük bi problem soz konusuydu benim icin..
    Kiloları yukardan bırakmak bir de calısıkrken cıkardıgım sesler...
    hatta 2 cocuk beni sikayet etmis resepsiyondaki kızlara.. " biz kendimiz soyelemeye korkuoruz cok iri, iletir misiniz " diye... haha bende de dedim kızlara o tarz soyleyenlere " siz de o kadar agır kilolarla calısırsanız o sesler cıkar " diye cewap werin dedim.. 50 kg incline dumble incline preess yaparken bagırmamak mumkun deil bence.. warsa bagırmayan helal olsun derim .. :)
    Varoş salonlarda boyle bir problem soz konusu deil ama orda da diktatör yönetimi uygulanıyor ... " kiloları yawas bırakın essiz olunnnnnnnnnnnnnnn" gibi.. 6 ay sosyete 6 ay varoş yapacaksınız benim gibi.. hem gelişip hem meyvalarını toplayacaksınız :)

19. **tugay**

**tugay** Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    sl arkadaslar ben bısey sorcam body fıtness aynı seymı aynı deılsede aralarındakı farklar nelerdır bır solersenız ck sevınırım sımdıden tsklr

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    fitness diye arama yaparsan bu konunun çok defa tartışıldığını göreceksin..

diez ve saydam bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş