Antrenman süresi sorunu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve eagle45 tarafından 6 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Burada okuduklarımız ve söylenen şey, iyi bir antrenman 45 dk. olmalı şeklinde.

Şimdi benim gibi amatörce uğraşan biri nasıl çalışır? Çoğunlukla tavsiye edilen genel çalışmadır. Split çalışma genelde önerilmez, yarışmacılar veya üst seviye içindir.

Mesela, 4 göğüs hareketi + 2 bacak hareketi + 2 kol hareketi
    Veya, 4 sırt + 2 omuz + 2 arka kol.

Böyle bir çalışmayı 30 sn - 45 sn aralıklarla bitirmem 1 saati buluyor veya geçiyor. Bazen 70 dk falan oluyor. Daha hızlı yapsam derman kalmayacak. Bu iş nasıl olmalı?

45 dk tavsiyesi split çalışanlar için midir?

(10 aydır bu sporu yapıyorum. Daha öncesinde spor geçmişim yok. Ektomorfum.)

2. SlimManBigDreams

SlimManBigDreams Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Trabzon
    bende 1 yıldır yapıyorum ve bende ektoyum dostum benim antrenmanımda 60-70 dk yı buluyor hareket sayıları bahsettiklerinle aynı sayılır benim için bi sıkıntı olmuyor

eagle45 bunu beğendi.
  3. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Öyle hocam da mesela benim bilekler ince. Ön kolun bu bileklerde daha hoş olduğunu söylüyorlar. Ön kol çalışayım diyorum bu sefer iyice uzuyor süre. Veya başka bir biceps hareketini çıkarayım diyorum o zaman da zaten 2 önemli hareketten biri eksilmiş oluyor.

Karın çalışmasını söylemiyorum bile. Bunun için en iyi vakit antrenman sonu. Ama yine dediğim sorun var. Evde yapsam bu sefer insan soğuyor eve gel, yemek ye falan filan...

Omuzda yine 2 hareket, belki 3 hareket yapsam daha farklı olur .. şeklinde şikayetler uzar gider. :)

4. SlimManBigDreams

SlimManBigDreams Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Trabzon
    Daha çok zaman ayırmaya çalışacaksın dostum bi yerden kısıp bi yeri fazla yaparsan estetik durmaz bunu sende biliyorsun :) evde bilek çalışmak için bu kilo direnci ayarlanabilen el yayları var 10-40 kg olanını öneririm kullanıyorum ve gayet başarılı bende bazen vakit bulamayınca karın antrenmanlarını evde yapıyorum zaten alet vs. gerektirmiyor ama insan evde olunca eriniyor tabi dostum haklısın

eagle45 bunu beğendi.
  5. mst_mysterious

mst_mysterious Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    6 aydır çalışıyorum ve daha 1 saaten önce çalışmamın bittiğini hatırlamıyorum.. Evet genel kanı yada bilimsel verilere göre çalışma uzun sürerse katabolik etki ortaya çıkıyor,vücut stres hormanları salgılamaya başlıyor diye biliyorum..
    Ancak ben kendimde şunu gözlemledim bazı günler -psikolojik,fiziksel(yorgunluk,uykusuzluk vb.) yada duygusal sebeplerden dolayı- antrenmanın yarısında bir isteksizlik geliyor, vücut ve beyin çalışmaya devam etmek istemiyor.. Böyle günler yaşadım ve antrenmanı ya zorla bitirdim yada kısa kestim..
    Fakat bazı günler kendimi çalışmaya o derece şevkli ve istekli hissediyorum ki hem hareketlerin hakkını veriyorum hem de aradan 1 saat civarı süre geçmesine rağmen çalışma arzum devam ediyor..
    Netice olarak; ben çalışma süresinin makul olanının mesela 45 dk gibi tek bir süre değil de 45 - 90 gibi bir dilim arasında olduğunu düşünüyorum.. Ve kişiye, antrenman programına vb faktörlere göre bu sürenin daha da uzayıp yada kısalıp şekilleneceğini düşünüyorum..

eagle45 bunu beğendi.
  6. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Anladığım kadarıyla full body çalışıyorsun, eğer öyleyse 4 sırt ve 4 göğüs hareketi girmen anlamsız, split çalışanlar tek günde 4 hareket girerken sen bu şekilde sonuç alamazsın. Bende full-body çalışıyorum ve bir bölgeye en fazla iki hareket girerim
    Göğüs
    Bacak
    Sırt
    Biceps
    Triceps
    Omuz
    Hepsinden 1 tane yapsan oldu sana 6 hareket ki full body de en fazla 8 hareket gördüm, eğer sen tüm vücudu aynı antrenmanda çalıştırıp bir de 4 göğüs hareketi girersen o antrenman 2 saat de olur 3 saatte ve full-body + göğüs çalışmış olursun bu da anlamsız olur.

eagle45 bunu beğendi.
  7. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Yok hocam full body de yaptım 3 ay ama şu an yapmıyorum. Sanki iyi olmadı gibi geldi bana. Split de bana uygun değil zaten, amatörüm.

Şimdi yaptığım klasik salon programı, a/b çalışması veya tek kas grubunu haftada 2 kez çalıştırma. Genelde tabirler böyle. :)

Göğüs - sırt - bacak büyük kas grupları olduğu için ve lif farklılıklarını da düşündüğüm için en az 3 veya 4 farklı hareket giriyorum hocam. Genelde de söylenen zaten bu değil mi? 3 veya 4 farklı hareket idealdir. Kol - arka kol - omuz küçük kas grubu ve süre sorunu olduğundan 2 hareket, bacak da yine aynı sıkıntıdan 2 hareket kalıyor. Yalnız küçük kas gruplarını 3 farklı harekete çıkarıp farklılığı gözlemlemek istiyorum.

Sayfayı Paylaş