Antrenman & genel olarak bilgilenmek adına birkaç soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Draven tarafından 27 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Draven
  Offline

  Draven Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar, aranıza yeni katılmış bulunmaktayım, bu benim ilk mesajım. Öncelikle böylesine güzel bir paylaşım ortamı yarattığınız için sizleri tebrik ederim.

  Benim sizlere antrenman & genel bilgilenmeye yönelik birkaç sorum olacak. Forumda bulunan birçok başlığı okudum, çok kaliteli & yönlendirici bilgiler bulunmakta. Ancak kendim için doğru olanı bulabilmek adına sizlerle birlikte bir değerlendirme yapmak istiyorum.

  26 yaşındayım yaklaşık 1.75 - 1.77cm gibi bir boyum var, şu an 89 kiloyum. Daha önce de BB & çeşitli sporlarla uğraştım, ancak son birkaç sene boyunca çok az spor yapma imkanı bulabildim. Şu an iş durumum boş vakit yaratabilme konusunda oldukça rahat olduğu için yeniden spor yapmaya başladım.

  Yaklaşık 4-5 aydır Tae Kwon Do ile uğraşıyorum. Yoğun tempolu ve gerçekten çok keyifli. Artık hayatımın bir parçası haline geldi. Utanarak söylüyorum ama uzun süredir spor yapmayan ve sigara kullanan biri olarak ( en kısa zamanda bırakacağım inşallah ) başta çok zorlanmıştım. Gün geçtikçe temposuna alıştım, artık yarıda kesilip dinlenmeye çekilmek zorunda kalmıyorum :) Haftada 3 gün Tae Kwon Do antrenmanım var...

  Özellikle mide & bel bölgemde fazlalık olduğu için, daha yoğun spor yapmam gerektiğini düşündüm, hocalarıma danıştım ve TKD' nun yanısıra BB yapmamın bir sakıncası olmayacağını söylediler ( bacak egzersizleri konusunda vermiş oldukları birkaç tavsiyeye uymak kaydı ile ) . Bende haftanın geri kalan 4 günü boş geçirmemek üzere BB çalışmaya başladım.

  Yaklaşık 1 aydır BB' de çalışıyorum. Haftanın her günü spor yapıyorum ve son birkaç yılın miskinliğini atabilmiş olduğum için çok mutluyum. Elimden geldiğince bu tempoyu sürdürmeye çalışacağım, ancak bunu mümkün olduğunca bilinçli bir şekilde yapmam gerekiyor ki, burada sizin değerli tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum.

  Haftalık programım şu şekilde;
  Pazartesi-Perşembe ( BB ) - Cuma-Pazar ( TKD ). Salonda çalıştığım programdan kabaca bahsetmek gerekirse Pazartesi ( Göğüs + Kanat + Bacak ) grubu, Salı ( Omuz, Kol, Arka Kol ) grubu , Çarşamba ( Pazartesi programı ile aynı ), Perşembe ( Salı programı ile aynı ). Hareketleri detaylıca belirtmedim, çünkü öncesinde öğrenmek istediğim birkaç konu var...

  Şimdi, sizlere kabaca bahsetmiş olduğum program öncesinde ısınma hareketleri, koşu bandı ( 15dk ), mide & bel hareketleri yer alıyor. Bu hareketler toplamda bir buçuk saat + antrenmanın geri kalanı bir saat, toplamda iki buçuk saat ya da iki saat 45 dk gibi bir sürede tamamlanıyor.

  Buradan okuduklarım arasından öğrendiğim & öncesinde edindiğim 1-2 püf noktasına dayanarak, mide & bel hareketlerinin, diğer kas grupları sonrasında çalıştırılması gerektiğini öğrendim. Sanıyorum ki böylesi daha iyi bir performans sağlıyor değil mi? Ancak ben şu an bu hareketleri antrenmanın başında yapıyorum. Antrenmanın sonuna bırakıp da bu hareketlerden kaytarmayayım düşüncesi ile :)

  Öte yandan kış sezonunda yağ yakmaya yönelik antrenman yapmaktansa, genelde herkes bu tarz bir anrenmanı bahar ve yaz aylarında yapmayı tercih ediyor. Öncelikli hedefim mümkün olduğunca yağlardan kurtulabilmek ve daha iyi bir görünüme sahip olmak. Şu an mide & bel bölgesi dışında vücudumun genel hatlarından memnunum ( tabii daha iyisi neden olmasın ;) ). Bahar & yaz dönemine yapacağım antrenmanlara kadar kendimi iyi hazırlamak istiyorum. Ancak bunu mümkün olduğunca irileşmeden yapmayı planlıyorum ( en azından yağlanmadan kas yapabilecek bir biçimde ). Bu konuda bana verebileceğiniz tavsiyeler inanın çok değerli.

  Tabii işin bir de beslenme kısmı var. Şimdilik yediklerime dikkat ediyorum, mümkün olduğunca yağ, tuz & şeker tüketmemeye çalışıyorum, buradan edineceğim bilgiler dahilinde uygun bir beslenme düzeni / diet yapmayı hedefliyorum. Acaba bu süreçte bahar / yaz dönemine kadar amino asit gibi bir takviye benim için uygun olur mu? Örneğin Weider Ultra Amino 3050 gibi bir ürün.

  Uzunca bir yazı oldu, okuyanı yoracak cinsten :) Biliyorum ki üzerinde durduğum birçok konu bu forumda pek çok yerde yazıldı çizildi tartışıldı. İnsanın biraz kafası dağılabiliyor, haliyle kendine yarayan kısmı aradan çekip çıkarmak bazen zor oluyor. Eğer ki forum kirliliği yarattıysam, çok özür dilerim. İlginiz & anlayışınız için, hepinize teşekkür ederim.
   
 2. CeZa_deLgado
  Offline

  CeZa_deLgado Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  150
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  draven okudum diyorsun ama yanLış anLamışsın gaLiba beL böLgesi hareketLeri antremandan önce yapıLır.Diğer kas grupLarından sonra çaLışıLması demek şu oLuyor önce fitnessa bi 4-5 ay gidiyorsun diğer kasLarını geLiştirirken yağLarınıda eritiyorsun.BöyLece her insandan doğuştan buLunan yanLız yağLanma sebebiyLe görünmeyen bakLava şekLindeki karın kasLarın meydana çıkıyor.OnLar meydana çıktıktan sonra çaLıştıracaksın ve onLArı geLiştireceksin.Çünkü böLgeseL yağ yakımı diye bir şey oLmadığı için sen meseLa 1 kiLo verdin bu tüm vücudundan dengeLi oLarak eksiLiyor yani karın böLgesi çaLışınca karın böLgendeki yağLar erimiyor:D (tüm bu yazdıkLarımı forumdan öğrendikLerim ve 5 ayLık fitness tecrübemLe yazdım yanLışLarım varsa hocaLarımız düzeLtsinLer koLay geLsin)
   
 3. Draven
  Offline

  Draven Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Tabii canım, kilo vereceğim ya da yağ yakacağım diye bunu direk mide & bel bölgesinden beklemek bence de yanlış. Bildiğim kadarıyla bu bölgeler yağlanmak konusunda en müsait ama yağ yakmak konusunda da en inatçı bölgeler, öyle değil mi? Ben aslında daha çok bu bölgeleri çalıştıran hareketleri başta ya da sonda yapmanın arasında nasıl bir fark olduğunu öğrenmek üzere bunu belirttim ;)
   
 4. Draven
  Offline

  Draven Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Bu arada başlığı taşıyan forum yetkilisi arkadaşıma teşekkür ederim. Forumun bu bölümünde bulunan konulara bakınca bende bu başlığın buraya daha uygun olduğunu gördüm ;)
   

Sayfayı Paylaş