Antremanda Sira Önemlimidir ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fırat 26 tarafından 16 Nisan 2006 başlatılmıştır.

1. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    arkadaslar meraba

sunu sormak istiyorum diyelim salona gittik omuz calısıcagız.kendimize 3 hareket belirledik

diyelimki yana acıs enseye press ve karasanın dedigi geniş tutuslu ceneye cekiş..sorum ise su bunların hangisi önce olmalıdır.sırasını nası belirliycez.aynı zamanda her bölge için gecerli bu sorum.yani 1. hangi hareket 2. hangi hreket 3.hangi hareket...burdada bi püf nokta var mı

ve benim antremandan sonra agır calışmama ragmen kas agrım OLMUYOR ..sanki antreman yapmamıs gibi oluyorum üstelik yeni basladım 1 hafta oldu..adam akıllı baslayalı

bunların cevaoparını yazarsanız ve yorumlarınızı bekliyorum

2. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bence sira onemli, temel hareketleri once girmek, daha specific hareketleri daha sonra girmek gerekiyor, cunku temel hareketler daha cok gelisim, hacim, guc vs. artirirlar, haliyle enerjinin cogunu bu hareketlere harcamak gerekli diye dusunuyorum. barbell curl ya da ez-bar scott curl dururken once concentration curl girmezdim. ama bu durum da goreceli tabi, musabiklarin bu rutinin disina cikmalari gerekebilir, bi seviyeye geldikten sonra kasa sekil verme kaygisi yukarida soyledigim siralamayi gecersizlestirebilir.

eger kas agrin yoksa aklima gelen ilk sey antremanin rutine binmis olmasi, yani vucut artik yapilan egsersizlere karsi kendini alistirmis, haliyle bu durum gelisimi baltalayabilir. cozum ise "sasirtmaca" yapmak. program degistirilebilir, ya da programdaki hareketlerin yerleri degistirilebilir. ama sen bir haftadir calisiyorum diyorsan boyle bir durum muhtemelen sende yok. aslinda agrilarin nedenlerinden biri yetersiz beslenme ve dinlenme, ama her ne kadar iyi beslenip dinlensek de agri mutlaka olur, az da olsa olmali, senin durumunu anlamadim, umarim daha bilgili arkadaslar yardimci olur, selamlar

3. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Ben ağrı olmadan çalıştığımı inandıramıyorum kendime o yüzden az da olsa ağrı olmalı.Arkdaş başlayalı 1 hafta olmuş ve eğer yaptığı hareketleri kaslara yediremiyorsa ve yapılan hareket yanlış yapılıyorsa kaslar çalışmamış gibi olur ve ya eksik gelişir.İlk başlarda hareketleri öğrenmek için tekniği kapmak için hafif kilolarda çok tekrar yapmalıyız.Bu hem kasların kontrolünü arttırır hem de tekniğini öğrenmemizi sağlar.Eğer Hareketi yaparken çalıştığımız kas grubu yorulmuyorsa yanmıyorsa hareket yanlış veya konsantre dışı yapılıyor demektir.Hareket sırasına gelince daha önce flexor hocamızdan bunula ilgili bir yazı okumuştum.umarım buraya da yazar...Yaptığın hareketi hissetmeye çalış...

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    NEREYE YAZDIĞIMI BULAMADIM DOSTUM

evet bu konuda izninizle bende fikir beyan etmek istiyorum hareketlerin sırası gelişim bir yana vucudu sakatlanmalardanda uzak tutar

örneğin soguk bir göğüse ilk hareketi açış yaparsanız kesinlikle sakatlarsınız.. ve esnetemezsiniz

bu örnekleri çoğaltmak mumkun. hareketin sırası vucudun eksikliğine ihtiyaç verecek turde olmalı ve ilk hareketler nitelikli olurken son hareketler yardımcı ve tamamlayıcı olmalı

antremana girmeden önce bir enerjiye sahibit bir omuz antremanı çıkaracagız ve enerjimizi hareket sırasına gore öyle bir kullanacagızki antreman bittiğinde enerjimiz yetmiş olucak (burada şunu anlatmak istedim hafif hareketi önce yaparsak agır harekete gucumuz kalmayabilir)

evet dostlar benden bu kadar goruyorsunuzki hareketin vucut için eklem için enerjiyi idare için sakatlanma için ve gelişim için çaok şey ifade ediyor

5. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam birde yüksek müsadenizle hareket sıralamasında değinmek istediğim bir husus var. Zayıf olan kısımla ısıtarak başlanırsa o bölge daha verimli çalışılabilir. Örneğin arkadaşımızın omuzları zayıf ise omuz idmanı ve triceps idmanı olan günde triceps ile başlamak yerine omuz ile ısınarak başlarsa taze enerjisini daha zayıf olan bölgeye ayırmış olur. Ve daha etkili gelişme sağlar. Teşekkür ederim.

Yani açıklaması şöyle :

4. Öncelik Sistemi
    (Muscle Priority Training Principle)

Zayıf olan bazı kas guruplarının daha çok kuvvetlenip gelişmesini sağlamak için, taze enerjiyi önce o kas gurubunu çalıştıran egzersizlere harcama prensibidir.
    Genel çalışma programlarınızı belli bir süre uygulayıp yeterli tecrübeyi ve gelişmeyi sağladıktan sonra, bazı kas guruplarının diğerlerine nazaran daha az geliştiğini görürsünüz. Böyle durumlarda gerek kendiniz gerekse antrenörünüzün yardımıyla, gelişmesinden memnun kalmadığınız kas gurubu hareketlerini programınızın başına alabilir ve bu gurubun çalışmasından sonra 5-10 dakika dinlenip, diğer genel gurup hareketlerine geçebilirsiniz

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    kerem sen ne saygılı efendı bır adamsın ya , helal olsun

Isınma sonrası her zaman o kas grubu ıcın temel hareket neyse o yapılmalı, daha sonra ızolasyon hareketlere gecılmelı.

Sayfayı Paylaş