Antreman yaparken nefes nasıl alıyosunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve saratoga tarafından 27 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    1.havayı burundan alıp ağızdan atarakmı?

2.havayı ağızdan alıp yine ağızdan atarakmı?

BB ile ilgili izlediğim 1sürü video da 2.şık en çok kullanılıyo gibi geldi:rolleyes:

2. TERMİBODY

TERMİBODY Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    tam tersi diye biliyorum

burundan alarak ağızdan atarak

mantıkende daha doğru böyle

ayrıca burundan almak nefesi daha sağlıklı burundaki kıllar havayı filtre ediyor bakterileri filan tozları bi bakıma engelliyor

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Ağırlık antremanında nefes tekniği hayati önem kazanmaktadır eğer olayı hiç kurcalamazsanız zaten vucut kendisi bunu ayarlıyor zorlanırken nefes veriyor ama işi sağlama almak istiyorsanız. doğrusu şudur ve öğrencilerimede bu şekilde yaptırırım

1. Zorlanırken mutlaka nefes verilir
    2.nefes burundan alınıp ağızdan verilir
    3.nefesin ani tüketimine karşın ağızdan nefes verilirken dudak ıslık pozisyonunda nefes verilir bu filitreleme ile içerideki nefesi ağırlık iniş ve çıkış zamanına dengeler.
    4.Asla nefes tamamen tüketilmez bir kısmı vucutta kalmalı
    5.Birden nefes vermek vucudu oksijensiz bırakacağından bu harekete olumsuz yansır
    6.nefesi tutmak içeride basınç oluşturacağından harekete olumsuz yansıdığı gibi basınç sistemi ile çalışan kalbide olumsuz yönde etkileyecektir.

son olarakta dostlar vucudu nefessiz asla hareket ettirmeyin

bengushka, FK27, ByVendetta ve diğer 99 kişi bunu beğendi.
  4. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler flexor, yanlız atladığın 1 konu var, burundan nefes alınca hava yetmiyo gibi geliyo insana, yüzücülerde ağızdan nefes alıyor bu arada

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yüzücüler ağızdan almak zorunda zira tüm gözenekler suyun içinde ve kısa anda alınması gereken nefes için burun aralığı yetersiz ve bu güce sahip değil.

bizim özellikle salon ortamında burundan nefes almamızız sebebi burunun havayı filitre etmesi,nemlendirmesi ve ısıtmasıdır hava alımında bu 3 unsuru yerine getirecek yapıya dar ve kıvrımlı yapısı ile burun sahiptir. eğerki salon ortamında burnumuzdan hava hızla geçse idi havadaki tozlar filitre edilmeden , hava kuru ve soğuk olarak vucudumuza yani akciğerlerimize girecekti e neticesindede zatüre,sinüz,bronjit vs vs gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.

eminimki genelde burnundan nefes almayan kişilerde bu hastalıklar mevcuttur.

işte olay burada bitiyor burun içeri alınan havayı kıvrımları sayesinde türbülans yaparak vucut ısısına dengeleyerek alıyor bu bizim içinde önem kazanıyor çünkü antreman esnasında vucut ısımızın ne kadar yükseldiği bilinmektedir.

bir diğer önemli mevzu ise burun yapısındaki sinirle beyin ile bağlantılı olduğundan alınan nefes beyinin daha iyi çalışmasına tesir eder.

son olarak yüzücülerin bulunduğu ortamda salon ortamı kadar toz yoktur sanırım :)

Son düzenleme: 28 Aralık 2007
    UğUR1903, exhornet, alix50 ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    gerçekten nefes çok önemli bilmiyorum ama benim konsantrasyonum içinde çok iyi oluyor. hani biraz sesli nefes veriyorum nedense en çok inc. bench press te etkiyor aynı flexor hocanın dediği teknik yapıyorum birde nedense aklımın sadece ağırlıkta olmasını sağlıyor doğru nefes tekniği

mcan09 ve FleXoR bunu beğendi.
  7. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl rahat ediosan ole nefes almalısın ağız burun fark etmez .

Cihat92 ve özgürlük bunu beğendi.
  8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

konuyu cok guzel bilimsel olarak açiklamişsin,bunu neye dayanarak söylüyorsun,yukarida flexor un yazisini okudun mu?:mad:

plevne_murat ve kezahakeza1 bunu beğendi.
  9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Arkadaşın ne demek istediğini ben anladım her ne kadar iyi ifade edemediysede.. Mesela bağzı insanlar burundan çok rahat nefes alamaz, yapıdan dolayı burunda tıkanıklık olabiliyor bu kişi eğer burundan alacam diye zorlarsa boğulur. Aslında flexorunda dediği gibi vücut kendisini ayarlıyor eğer burundan rahat alınamazsa ağızdan alınır aslında ağızla kastedilen hem ağız hem burun birlikte kullanılması; böylede yapılabilir. Tabi verirken üfleyerek verilmeli her zaman.

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bence yanılmaktasın kişi ağız burun farketmez demiş hemde çok fark eder burada saydamın uyarısını doğru buluyorum bu fark bilimsel çalışmalar ışığında tecrübe ve tespit edilerek yapılmıştır

ağız burun farkını geç iki burun deliği bile farklı çalışmakta
    Bilim adamları sağ veya sol burun deliklerinden nefes almanın farklı olup olmadığını araştırmışlar ve çok enteresan bilgilere ulaşmışlardır. Son araştırmalardan edinilen bilgilere göre insanlar aslında tek burun deliğiyle nefes alıp vermektedir. Yani bir burun deliğinden geçen hava miktarı, diğerine göre kat kat fazla olabilmektedir. İnsanların günlük işlerinde ağırlıklı olarak kullandıkları ele 'baskın el' dendiği gibi, havanın çoğunlukla alındığı burna da 'baskın burun' denmektedir. Ancak sürekli aynı burun deliğinden nefes almıyoruz. Yani burunda baskınlık değişken bir durumdur. Bir burun deliğinin baskınlığı, yirmi beş dakika ile sekiz saat arasında değişmektedir. Bu değişmeye tıp dilinde 'nazal siklus' denmektedir. Bir burun deliği baskın olduğunda, o burnun boşluğundaki damarlar daralırken (dekonjesyon), burun boşluğu genişler. Bu esnada, diğer burun boşluğundaki damarlar genişlerken (konjesyon), burun boşluğu daralır.

madmax07, uchiha, qokhaninci ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Arkadaşın iletisi çok yavan ve itinasız yönetimin tepkisi tabiki haklı, arkadaşıda kayırmaya çalışır gibi oldum belki ama neticede fikrinde çokta bir yanlışlık göremedim halada göremiyorum; "nefes nasıl rahat ediyosan öyle al".
    Flexor nefesin tekniğini mükemmel açıklamışsınız teşekkür ederim. Öğrencilere hep doğru nefes almanın tekniğini bu şekilde öğretiriz bizde böyle öğrendik; ana prensip "zorlanırken üfle, haraketin negatif yönünde burundan al" bu prensiptir. Temeli bu prensipe göre atarız. Benim düşünceme göre bizde artık içgüdüsel olmuş bu, belkide adeta inceltip sanat haline getirdik ve burundan al ağızdan ver olayı artık çeşitli inlemeler, kısık sesle veya sesli bağırmalar ve hatta "esss" diyenden "hıpp" "happ" diyene kadar çeşitleride mevcut:); orta veya ileri seviye sporcuların hepsi her zaman nefes alırken ağız tamamen kapalı olupta burundan nefes alır diyebilir miyiz? Bence hayır, ben mesela her zaman burundan almam bağzen ağzımıda açarım nefesi birazdaha hızla ciğerlerime doldururum özellikle süper set yapıyorsam veya nefes nefese bırakan haraketlerde..
    Esas çok önemli olan nefesin ne kadar hızla verildiği ve hiçbir zaman tamamen verilmemesi, içerde ne kadar tutulduğu, zamanlama, ıkınılıp ıkınılmadığı gibi konular diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2008
    FleXoR bunu beğendi.
  12. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    iyide insan kendini zorlarsa nefes almak icin, hareketi nası yapacak ?

ayrıca nefes almak icin kendini zorlarsa buyuk miktarda enerji kaybeder die dusunuorum bana ole oluyo :)

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Konuyu çok yanlış anlamışsın.

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Konuyu okurmusun

26barıs26 bunu beğendi.
  15. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bende bi bilgi veriyim ....

Agırlık kaldırırken nefes almanın faydası ...

--------------------------------------------------------------------------------

bildiginiz gibi agırlık kaldırırken nefes almanın onemi buyuk ....

nesfes alırken karacierdeki glikoz oksijenle yakıldıgında bu sırada ATP sentezlenir.Kaslar kasılırken kaslarda yorgunluk sağlayan laktik asit kasların arasında birikerek kasılmayı engeller.Kas hucrelerine oksijen ulasınca laktik asitin bir kısmı prüvik asite donusur ve oksijenli solnunumda gorev alırken daha fazla enerji(ATP) uretilir.ve bir kısmıda yeniden glikoza donusur .

yani daha az yorgunluk sağlanırken daha guclu bir kasılma elde edilir ....

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    hala inatla yanlış bilgilendirmeye devam ediyorsunuz..
    ağırlık kaldırırken nefes alınmaz..

Flexor 'un da belirttiği ağırlık indirilirken, yani rahatlama aşamasında burundan nefes alınıp, ağırlığı kaldırırken yani zorlanma aşamasından itibaren bütün zorlanma süresine yayılacak biçimde ağızdan nefes verilir..

bu kadar temel bir kavram üzerinde de bu kadar çok tartışmanın anlamı olmadığını düşünüyorum.. çünkü konu uzadıkça çok basit bir olay çok yanlış ve yanıltıcı yönlere gitmeya başlıyor.

Cattleya, jetthefast, Body06 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Sen ağırlık kaldırırken nefes almaya devam et ilerde kalp doktoruna bu durumu anlatırsın.

Konu fazlası ile uzadı Aynı şeyleri yazıp aynı cevapları alarak vakit kaybetmek yerine farklı ve daha derin konular üstünde tartışalım nefesin bildiğimiz teknik üstüne başka bir tekniği yok.

Intractable, Body06, samikaragöz ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş