Antreman sonrası yorgunluk ve baş dönmesi.

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve matiasdelgado tarafından 27 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaşlar.Öncelikle belirtmek isterimki bu spora yeni başladım forumda da yeniyim.Sizlerden bir konuda yardımcı olmanızı rica edeceğim.3 haftadan beri haftada 6 gün salona gidiyorum.Antremanlardan sonra doğal olaraktan aşırı bir yorgunluk oluyor.Fakat akşam olupta kaslar biraz dinlenince ve gevşeyince benim vücutta bi sersemlik oluyor.Sanki hafif bi baş dönmesi çok hafif bi baş ağrısı ve dediğim gibi sersemlik bilmiyorum tam anlatabildimmi sorunumu ama bu problemlerin bb ile alakası varmı acaba siz tecrübeli arkadaşlarım ve hocalarımdan cvp bekliyorum beni aydınlatırsanız sevinirim.Doktora gitmeden önce size danışayım dedim acaba aşırı yorgunluktan mı kaynaklanıyor.Bide ek bilgi olarak salona saat 1-2 arası gidip yaklaşık 1.5-2 saat antreman yapıyorum.

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Forumda doktorlar ve de tecrübeli çalıştırıcılar var eğer onlar yazarsa sorununa cevap alabilirsin.

Forumda yorgunluk titremeler vs ile ilgili başlık vardı ama sendeki gibi baş dönmesi baş ağrısı sersemlikle ilgili bi mesaja rastlamadım, yine de arama yaptırırsan belki sana yardımcı olacak bi başlık bulabilirsin.

Eğer bb'ye başladıktan sonra başladıysa bu ağrılar ve 3 haftadır da devam ediyorsa bb ile alakalı olabilir.

Eğer sinirlerini geriyorsan, hareketleri hatalı yapıyorsan, ısınmadan çalışıyorsan kaldı ki 1,5-2 saat uzun bir süre amatör bir sporcu için. Eğer dediklerimi yapıyorsan omurganda yaratacağın sorunlar sana baş ağrısı, baş dönmesi vs. olarak dönecektir.

Çok ciddi bir konu. Normalde omurga, boyun vb. kaslarında sorun yaratarak baş ağrısı çekenlere doktorlar fizik tedavi önerirler. Yani bi nev'i BB denebilir. Ama eğer harketleri kasları ısındırmadan yanlış yapıp sinir sisteminde sorun oluşturursan bazıları için tedavi olan BB senin için bir sorun haline gelir.

Daha yenisin, nerede yanlış yapmış olacabileceğini iyi düşün.

matiasdelgado bunu beğendi.
  3. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Hergün antremandan önce 5-10 dk arası bantta koşuyorum ısınmak için.Ardından kaslarım açılsın diye açma germe yapıyorum ve sonra başlıyorum antreman****alarım falan alıştı artık acı çekmiyorum kas halsizliği falanda olmuyor ama dediğim gibi hafif baş donmesi sözkonusu.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Antrenman öncesi yaptıkların çok doğru. Isınma+Germe, bunları hayat boyu bırakmamanı tavsiye etmeme gerek yok zaten bu bilinçte birisin belli.

Hareketleri de hatalı yapmıyorsan, sorun antrenman sonrası yetersiz sıvı ve mineral alımında ya da genel bir vitamin eksikliğinden de olabilir belki vücudun o şekilde uyarıyor seni. Ama bu söylediğim doğru mu bende bişlmiyorum : )

Ama şunu biliyorum, antrenman yoğunluğunu azaltmayı deneyebilirsin. Haftada 5 gün ısınma germe hariç 50 dk. falan.

Sinir sıkışması falan yoktur umarım, aklıma gelen en korkunç şey o.

Bir hafta bodyi bırak bakalım ne değişme olacak ?

Benden bu kadar : ) Bilgi ve tecrübem bu kadar keşke daha yeterli olsaydı : )

5. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim gaddarkemal dediğin gibi antreman yoğunluğundan da olabilir çünkü bb ye başlamadan önce baya bi hantaldım :) yani tatil haliyle evde oturuyoduk bütün gün hani arada maç felan yaparsın bende o da yoktu son 8 aydır.Belkide vücut bu tempoya alışmaya çalışıyor hala bilemiyorum.Bakalım diğer arkadaşlar neler diyecekler bu konuda.

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    En önemli konudan bahsetmemişsin:
    beslenme düzenin.

Bence ilk sorulması gereken soru nasıl beslendiğin.
    Bunu da forumla paylaşırsan bir fikir edinebiliriz.

Kişisel fikrime göre beslenme düzeninle ilgili bir problem söz konusu olabilir.

7. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme düzenim derken şöyle diyebilirim hocam;Sabah güzelce kahvaltımı yapıyorum sonra antremana gitmeden 1 saat önce falan bişiler yemeğe çalışıyorum ki antremanda verim alayım diye onuda burdan öğrendim zaten.Antreman çıkışı çarşıda döner tarzı bişiler yiyorum yada eve gelip ekmek arası bişeyler hazırlıyorum bunlar genellikle et ve et ürünleri tarzı oluyor ve hergün istisnasız powerade içiyorum antreman bitiminde.En son da akşam yemeği yiyorum akşam 7-8 arası.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İdman sonrası sporcu içeceği tüketmeniz çok olumlu bir tercih.

Söylediğinize göre idman öncesi öğünlerde kompleks karbolara, idmandan hemen sonra ise basit şeker alımına ve daha sonra protein ağırlıklı beslenmeye dikkat ediyorsunuz.

Multi-vitamin / mineral desteğine ihtiyacınız olabilir.
    Yaz aylarında vücut oldukça fazla su kaybetmekte ve kaybedilen suyu yerine koyarken doğal olarak vitamin-mineral kaybı da yaşanıyor.
    O nedenle özellikle yaz aylarında spor yapan birisinin vitamin-mineral alımına da dikkat etmesi önemli..

Doktor değilim, o nedenle benim önerilerim veya sorunu teşhis etme denemelerim, bir "çabadan" öteye gitmeyecektir.
    O nedenle, probleminizin devam etmesi durumunda kesinlikle bir doktora görünmenizi öneririm..
    En doğru teşhisi o koyacaktır.

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    saygıdeğer bonatchi hocam sorun beslenmeden kasynaklanmıyor sanırım. bide mateas delgado spora başlamadan önce bi sağlık kontrolünden mutlaka geçmeliydin

bu arada yaşın boyun kilonu belirtebilirmsin.

baş dönmesinin sporla bağlantısı özellikle kas hücrelerine giden aşırı oksijen taşınması sırasında oluşan reaksiyon sonucu. beyine yeteri kadar oksijen taşınamaz. bu tür vakklarda ayaklarda kaşınma bişlerde sızlama ve baş dönmesi ataksi göğüs ağrısı ve gözlerde yaşlanma belirtileri mevcuttur. artı yeteri kadar sıvı almıyorsun sıvı almalısınki vucud ısın normal seviyede tutulabilsin. terlemeyle vucut bir soğutma sistemi gibi kendini soğutur. hayvanlarda ise dil ve kulak gibi kılcal damarların havayla sürtünmesiyle kendilerini soğuturlar. hücreler 41 derecede ölmeye 42 derecede vucut proteinleri parçalanmaya başlar. öncelikle bol sıvı alımına dikkat ediyoruz. ok. su yetersizliğini idrar renginden anlaya bilirsin açıkrenk geliyorsa yeterli sarı geliyorsa yetersiz sıvı alıyorsundur. suyu antrenman anında ara verip içmelisin 7 dakika içinde vucut tarafından ilk önce midende emilecektir. bunu sakın unutma tabi boş mide olacak.

ama en önemlisi benim tahminim sorunun nedeni hemoglobin vucudumuza oksijen taşıyan hücreler alyuvarlardır bunlardaki hemoglobin proteinidir. doktora gidip hemoglobin için bir kan testi yaptırabilirsin.

antrenman anında beyin max glikoz ihtiyacı doğmaktadır. bunu direct olarak meyvelerden alır diğer gıdaları oksijenle yakarak besine çevirmektedir. bide antrenman öncesi mevye alımını yükselt olurmu.

ctn1, gaddarkemal ve matiasdelgado bunu beğendi.
  10. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Çok sağolsun arkadaşlar.Boyum 173 kilom:68 3 hafta önce kan vermiştim gönüllü olarak kızılayda,kan almadan önce hemoglobin sayısını ölçüyolar ve ozaman normal çıkmıştı.Çok fazla rahatsız edici birşey değil şikayetim ama yinede neden olsun dedim kendi kendime normal birşey değil çünkü.Gereklimidir bilmiyorum ama sigarada kullanıyordum bb ye başladıktan sonra bıraktım çok şükür ve ayrıca midemde gastrit var bununla bir alakası olabilirmi bilmiyorum ama yinede bilgilerinize sunayım.

11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    matiasdelgado, bu yaşadıgın cok normal, endişelenecek birşey söz konusu değil...antrenman saatini düşürüp, tekrar ve set sayılarını yüksek tutmamalısın...birde baş dönmesinin en büüyk sebebi beynin ve kasların en önemli yakıtı olan glikozu yeterince iyi almaman olabilir..sana tavsiyem antrenman sonrası 500 ml herhangi bir meyve suyu + 1 tane muz yemeyi ihmal etme...potasyum ve glikoz eksikliği, önemli bir yan etki yapmıştır senin bu durumuna..antrenman saatini de max 1 saat yap...fazla oyalanıyorsun antrenmanda herhalde...kaslarını yeterince beslemezsen vücut cok yorgun düşer...sen kaslarındaki tüm proteinleri harcayıp vücuda harcadıgından daha fazlasını vermezsen, vücudun sana bunu yorgunluk olarak, tepki şekilnde gösterecektir..sende bir sorun yok anlayacagın, sadece beslenmene dikkat etmelisin birde antrenmanı uzun tutmamaya bakmalısın...

Son düzenleme: 28 Ağustos 2008

Sayfayı Paylaş