Antreman Sonrası Mucize Besin -> Süt !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve AnkTıp92 tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Antreman Sonrası Süt İçmek

Bu seferki yazımız, ağır spor yapanlarla ilgili…StrongLiftsarada bir göz attığım, vücut geliştirme, antrenmanlar, sporcu beslenmesi, vs. üzerine bolca yazı yazan ünlü bir site. Daha önce de, en ucuz protein kaynaklarıyazısı için faydalanmıştım. Genelde yazılar düzenli ve çok spor yapanlar için oluyor; ama sütle ilgili bu yazı ilgimi çekti:
    Aletli jimnastik yapanlar, spor salonunda saatler geçirenler, vücut çalışanlar… Spor yaptınız, kaslarınızı çalıştırdınız. Antrenman sonrası yedikleriniz, kaslarınızın gelişmesi, iyileşmesi ve kaybettiği suyu tekrar kazanması için çok önemli. Ağırlık kaldırma seansı sonrası, genelde whey (peyniraltı suyu) alınması önerilir; çünkü vücuda çok hızlı karışan bir protein çeşitidir. Vücut çalışanlar, kaslarının gelişmesi için, antrenman sonrası bir an önce protein almak isterler. Peki peynirlaltı suyu proteini için söylenenler gerçek mi? Yoksa bir pazarlama kampanyası mı?
    Gerçek şöyledir ki, senelerdir birçok vücut geliştirici, antrenmanları sonrası içeceği olarak sütü kullanmıştır. Peki neden?
    Sütün içeriği (ortalama): 1 su bardağı yağlı sütte, ortalama 8 gram protein, 13 gram karbonhidrat ve 8 gram yağ olmak üzere, yaklaşık 150 kkal vardır. 1 su bardağı süt aynı zamanda, 290 mg kalsiyum ve 107 gram sodyum içerir. Bu açıdan süt, kasları geliştirmek için mükemmel bir seçenektir. Sütün içerdiği diğer bileşenler:
    - Casein: Yavaş sindirilen bir protein. Süt, %80 oranında casein içerir. Casein sizi daha uzun süre tok tutar, kilo kaybına ve kas yapımına yardımcı olur.
    - Peyniraltı suyu (whey) proteini: Hızlı sindirilen bir protein. Süt, %20 oranında peyniraltı suyu proteininden oluşur. Bu aynı zamanda, protein içeceklerinin içinde bulunan proteindir. Kas yapımı ve onarımına yardımcı olur.
    - BCAA: Süt aynı zamanda, leucine, isoleucine ve valine adlı aminoasitlerden oluşan bir protein zinciri de içermektedir. Eğer günlük beslenmeniz protein yönünden zenginse, hele de süt ütünlerini yeteri kadar tüketiyorsanız; ilave vitaminler/besinler alarak boşuna para harcamanıza gerek yoktur.
    - Karbonhidrat: Sütün içinde laktoz vardır. Vücudunuz bu şekeri, boşalan enerji depolarınızı doldurmak için kullanır. Bazıları laktozu sindiremez. Neyse ki artık, laktozsuz sütler de bulunabiliyor.
    - Yağ: Eğer yağsız süt içmiyorsanız, sütün 100 ml’sinde, ortalama 1-3 gram yağ bulunur. Yağlar yavaş sindirildiğinden, sizi daha uzun süre tok tutar ve açlık hissini engeller.
    - Kalsiyum: Kalsiyum tüketimi, yağ yakımını hızlandırıp, kemiklerinizi güçlendirir. Özellikle kadınlar için, kemik erimesi riski daha fazla olduğundan kalsiyum alımı çok daha önemlidir.
    - Su: Sütün %87′si sudur. Yeterli su alımı, kaslardaki su kaybını giderir. Dolayısıyla kasların onarımı hızlanır ve hissettiğiniz yorgunluk hissi azalır.
    - Elektrolit: Sütte, sodyum ve potasyum bulunuyor. Bu mineraller, kasların kaybettiği suyu ve kaybettiği tüm sıvıları geri kazanmasına yardımcı olur.
    - Diğer besinler: Biotin, magnezyum, A vitamini, B12 vitamini, D vitamini, K vitamini, riboflavin ve daha birçok doğal besin içermektedir

Yağlı süt ve peyniraltı suyu (whey) proteinin farkı: Genelde herkesin, spor sonrası whey protein alması gerektiğini düşünmesinin en temel sebebi; şirketlerin kampanyalarıyla bunu teşvik etmesidir. Ancak yapılan çalışmalar göstermiştir ki; yavaş proteinler VEYA yavaş ve hızlı protein karışımları, kas yapma açısından daha iyi sonuçlar vermektedir. Whey, hızlı bir proteindir. Süt ise yavaş ve hızlı proteinlerin karışımıdır (casein & whey). Süt içmeseniz bile, yavaş protein VEYA hızlı ve yavaş protein karışımları içmeniz gerektiğini bilin. Dolayısıyla, et, tavuk veya balığın da, whey‘den daha iyi birer seçenek olduğunu bilin.
    Süt ve sporcu içeceklerinin farkı: Ağırlık çalışma, vücudun terleme sonucu çok su kaybetmesine neden olur. Kaslarınızın kendini iyileştirebilmesi için, kaybettiğiniz suyu yerine koymalısınız. Suyu yerine koyamadığınız taktirde, yorgunluk ve ciddi baş ağrısı çekersiniz. Çalışmalar, suyu geri kazanmada, sütün sudan daha etkili olduğunu göstermiştir. Sebebi ise şudur: Süt sodyum ve potasyum gibi su tutucular yönünden ve aynı zamanda protein ve yağ bakımından zengindir. Protein ve yağ bakımından zengin olması, yavaş sindirilmesini ve dolayısıyla daha az açlık hissetmeyi sağlar.
    Yağlı süt ve yağsız sütün farkı: Araştırmalar göstermiştir ki; yağlı süt, yağsız süte göre, yağsız vücut ağırlığının artmasında daha etkilidir. Yavaş proteinlerin antrenman sonrası alınmasının daha uygun olduğunu söylemiştik. Yağlı sütün içindeki yağ, sütün yavaş sindirimini sağlar; daha az acıktırır. Dolayısıyla, yeme isteğiniz daha az olduğundan; spor sonrası yemeklere saldırmazsınız. Tabii ki yağlı süt, yağsız süte nazaran daha kalorilidir; ancak sonradan yediğiniz katı besinlerle aldığınız kalori çok daha fazladır.
    Sütün yağ yakmadaki rolü: Hepimiz biliyoruz ki, vücudumuzdaki yağ kütlesini azaltabilmemiz için; daha az kalori alıp, daha fazla kalori yakmalıyız. Süt sizi şişmanlatmaz. Yağlı sütün içindeki yağ da sizi şişmanlatmaz. Sizi şişmanlatan şey, gereksiz yere aldığınız kalorilerdir. Süt içtiğinizde, vücut definisyonlarınız biraz azalabilir, daha pürüzsüz bir görünüm elde edersiniz; ancak bu yağlanma demek değildir. Eğer aldığınız toplam kaloriye dikkat ediyorsanız, hiçbir besin sizi yağlandırmaz. Zaten, yağlı sütün yağsız vücut ağırlığını daha çok arttırdığının ispat edildiğini söylemiştik.
    Spor sonrası hangi tip sütü içeceğiniz, sizin ihtiyacınız olan kalori miktarına göre değişebilir: Örneğin;
    - 100 kiloysanız, yağ kaybetmek için günde ortalama 2800 kkal almanız gerekir. Antrenman sonrası içeceğiniz 1 litre süt, size o gün için 2200 kkal daha bırakır.
    - 73 kiloysanız, yağ kaybetmek için ortalama 1900 kkal almanız gerekir. Antrenman sonrası içeceğiniz 1 litre süt, size sadece 1300 kkal bırakır. Bu da 4 tane 325 kkal değerinde ufak öğün demektir.

Diyetisyen: Serap Orak Tufan
    http://www.hafiftarif.com

Ignorius, ErcinTT, sonçözüm ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    evet bende öyle yapıyorum son 2 aydan beri ve çok dikkat çekici yararlarını gördüm...

AnkTıp92 bunu beğendi.
  3. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Antremandan hemen sonra 2 tane light süt içiyorum ben. 400 ml'ye tekabül ediyor.

200 kcal 14 gr protein, 20 gr karbo, 0,4 gr yağ. Antreman sonrası bundan iyisi can sağlığı bence :)

4. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    evet bende 2 bardak kadar içiyorum...ama birşey kafama takılıyor.acaba; marketteki sütlerde doğal sütler gibi yararı var mıdır?

5. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Aynı derecede faydası yoktur. UHT ve pastörize işlemleri sırasında sütün içindeki faydalı bakteriler ölüyor. Ama bu mucize market sütlerinin mucizesi zaten :)

6. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    malesef yalnıs bişey antreman sonrası süt

kana hızlı protein lazım süt ise gec sindirile ncaseindir bu yüzde nantreman sornası alınmamalı , antreman sonrası whey içebiliyosan iç sonrasında ya ton balıgı yoksa tavuk ye

bundna önce süt içersen eger sindirimin yavaslıcak ayrıca sütü sürekli içmekte kanda demiri düsürür buda kan ı düsürür

7. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    başlık ile yazının içeriği pek uyuşmamış, zira yazıda sütün vücuda geç karıştığı yazıyor...

yazıdan alıntılar:

"Ağırlık kaldırma seansı sonrası, genelde whey (peyniraltı suyu) alınması önerilir; çünkü vücuda çok hızlı karışan bir protein çeşitidir." deniyor ve gerçek diye soruluyor. gerçek olduğu ise aynen şöyle söylenerek ispat ediliyor :)

"Yavaş sindirilen bir protein. Süt, %80 oranında casein içerir"....eğer %80i yavaş sindirilen bir ürün ise bu cümle tam oalrak doğru sayılmaz, çünkü yavaşın oranı %80 :"Süt ise yavaş ve hızlı proteinlerin karışımıdır (casein & whey). "

uzun lafın kısası, (BENCE) antreman sonrası hızlıca ithyiaç giderilmeli su veya meyve suyu ile önce amino tabletler sonra da whey alınmalı...

ama bazen amtreman sonrası birşey yemeyeceksem (ki antremanların her zaman 19-20 saatleri civarıdır) süt ile karıştırıp alıyorum :D:

tek doğru yok ki bu sporda yaaa :D
    bişeyi 2 sene doğru biliyorsunuz, hooop birileri çıkıyor "doğru bilinen yanlışlar" deyip tüm bildiklerinizi çöpe atıyor :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:07 ----------

haaaa unutmadan bence süt içmenin en ideal zamanı yatmadan 1 saat kadar evvel...

AnkTıp92 bunu beğendi.
  8. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Süt %80 Casein %20 Whey proteini içerir. Doğal yollardan Whey almak için antreman sonrası en uygun içecektir bence. Meyve suyuna da gerek bırakmıyor 20 gr karbonhidrat içeriğiyle ( 400 ml )

Ama sütün alınması gereken en önemli saat yatmadan yarım saat öncedir.

9. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    antreman sonrası mucize besin süt...

kimse kusura bakmasın ama son derece cahilce bir önerme olmuş, ne diyor makelede sütün %80 'i cazeindir, nedir cazein ? 8-9 saat boyunca sindirilen bir protein çeşididir, peki biz idmandan sonra neye ihtiyaç duyarız? Vucudu bu katabolik durumdan en hızlı nasıl çıkartabiliriz? Bunun cevabı uzun yıllardır aynıdır, fakat arkadaşımız buraya yeni bir buluş yapmış gibi ''idman sonrası mucizevi besin süt'' diye başlık atmış.
    İdman sonrası vucut whey proteine ihtiyaç duyar, peki whey nedir? Whey protein kana hızlı karışan ve 2-3 saatte sindirimi tamamlanan bir protein çeşididir, idman sonrasında katabolik konumdan tekrar anabolik duruma geçebilmek için 30-40 arası protein almamız gerekmektedir ve bunun büyük bölümü whey olmalıdır, varsayalım ki protein tozu kullanmıyoruz o zaman whey proteini nerden bulacağız? Lor peyniri süte oranla çok daha fazla whey protein ihtiva eder, ayrıca arkadaşımız 14 gram protein alıyorum demiş, şimdi şöyle bir hesap yapalım 14'ün %20 si ne yapar; 2.8; 2.8 gram whey protein ile katabolik durumdan çıkılması imkansızdır, bu yanlış bir yönlendirmedir, bunun yerine idman sonrası 300 gram kadar lor peyniri yemek daha doğru bir hareket olacaktır.

hasanugure ve fiko07 bunu beğendi.
  10. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Sadece gezinirken bulduğum bir makaleyi başlığıyla birlikte buraya taşıdım. Kimse süt kana hızlı karışır demedi zaten. Lor peynirinin daha faydalı olduğunu düşünüyorsan açarsın bi konu ordada onu tartışırız. Kimse de zorlamıyor süt iç süt iç diye. Sağlıklı ve verimli antremanlar diliyorum. Kolay gelsin.

hasanugure ve Hatred bunu beğendi.
  11. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    burda yazdığımız yazılarla farkında olmadan birçok insanı yönlendiriyoruz, ''idman sonrası mucizevi besin süt'' diye bir başlık atman zaten demiyoruz ki dediğin şeylerin hepsini çöpe atıyor, benim koyduğun yazıyı eleştirmekteki amacım insanların yanlış yönlenmesini engellemektir sadece yoksa polemik yapmak gibi bir niyetim yok kesinlikle

12. beko431

beko431 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    süt bence çok faydalı bir içicektir günde 1 lt ye yakın süt içerim özelliklede geceleri bunun sebebide gece boyunca sürekli vücuda protein alımı sağlamak antreman sonrası ben whey kullanmadığım için tercihim ya süt ya meyve suyu oluyor ve şuana kadarda büyük gelişme oldu bana kalırsa biraz düz mantık olun her adamın dediğine bakarsanız işin içinden çıkılmaz.

13. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    speedtouch idman sonrası lor peynir yiyince 30 dakka içinde kanamı karışacak o daha bir önceki öğünün sindirimi sürüyor illa whey protein almak istiyorsanız kefir içebilirsiniz ayrıca idman sonrası süt içilmez diye bir kural yok idman sonrasi basit şeker alınmalıdır diye de bir zorunluluk yok bir fikre saplanıp kalmayın bu sporda doğru diye birşey yok.

AnkTıp92 ve umutn bunu beğendi.
  14. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Antreman sonrası doğal yollardan whey ihtiyacını karşılamak için bir numaralı içecek kefirdir, ancak fiyatı biraz yüksek olduğu için %20 oranında whey'e sahip süt tüketimi neden yapılmasın, açıkçası bir süredir bunu deniyorum ve toparlanma sürecinde yararını gördüm diyebilirim ayrıca yağlı olan sütün doyuru özelliği çok net farkediliyor, bir sonraki öğünde tıkandığı için insan gereksiz kalori alımına gitmiyor ...

Achilles1980 ve AnkTıp92 bunu beğendi.
  15. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    şimdi birşey yazacam onada bir nane bulacaklar iyi izleyin atlayan olacak :)
    ben her 2 yada 3 set sonra 1 bardak orantısında su içiyorum...bunada birşey demezsiniz herhalde öylemi?Allah'ın Suyuna birşey demeyin bare ya onu içek be arkadaş :)

Available ve AnkTıp92 bunu beğendi.
  16. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Hay senin ağzını seveyim ya. Anlamadıkları da bu. Ben burda insanlara alternatif getiriyorum. Bişeyi öğrenmişler sütte casein var kana geç karışır. Allah Allah. Biz aksini mi söyledik. Hayır. Whey'i doğal yollardan almak için içilebilir dedik. 3 gram tozla yapılan vücuttan da bi hayır gelmez kanımca. Sütten faydalı bişey mi var ya.

17. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Süt tabiki mucizevi bir içecektir.Süt için zararlıdır,bilmem ne,yok şöyledir,yok böyledir gibi laflara kulağım tıkalı zaten :) Ancak ben sütü sabah kahvaltıda ve akşam yatmadan önce tercih ediyorum.Antrenman sonrası protein ihtiyacımı Whey Protein ile karşılıyorum.Ama whey kullanıyor olmasam,bende antrenman sonrası için ya kefir yada süt tercih ederdim :)

nobodys bunu beğendi.
  18. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    kafamın takıldıgı bir yer var antreman sonrası meyve suyu yerine süt icip üstünede 30-40 gr proteinli ve yeteri kadar karb.lı bi besin yesek nasıl olur ?

19. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Lokum gibi olur lokum :)

nobodys ve 0nd3r bunu beğendi.
  20. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    olur,

fakat,

antreman sonrası, 3-4 tablet aminoyu su ile alırsan, birkaç dakika sonra da su/meye suyu ile protein tozu alırsan...çok daha iyi olur.
    sütü de yatmadan evvel içersin

böylece aynı antreman programında 2 senede alacağın yolu, bu beslenme planı ile 1,5 seneye indirebilriisn
    -rakamlar atmasyondur, amaç sürenin kısalacağını belirtmektir-

Sayfayı Paylaş