Antreman sonrası glikojen depolarının doldurulması

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Yemektuzu tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Yemektuzu
  Offline

  Yemektuzu Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Tıp öğrencisiyim ve karbonhidrat mekanizmasına çalışırken bişey dikkatimi çekti "Kaslardaki glikojen sentezini yapan enzim insülin tarafından uyarılmaz,karaciğerdeki enzim uyarılır" diyo. Burda konuşulanlarla çelişkili sanki biraz.
   
 2. ADANALI1980
  Offline

  ADANALI1980 Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Mersin
  Merhaba, bu yazı yararlı olur sanırım.. Google'dan alıntıdır..

  İnsülin, kan şekerini kontrol altında tutan hormondur. Vücut karbonhidratları sindirdiğinde, karbonhidratların en küçük birimi olan glikozun kandaki oranı artar. Kanda artan glikozun kaslara ve yağ hücrelerine gönderilmesi için pankreastan insülin hormonu salgılanır. Böylece kan şekeri tekrar normal düzeye iner. İnsülin hormonunun yeterince salgılanamaması veya insülinin etkisine karşı direnç oluşması sonucu şeker hastalığı ortaya çıkar.
  İnsülinin vücut üzerindeki etkileri, spor yapan ve yapmayan kişiler için farklılık gösterir. Spor yapmayan bir kişi karbonhidrat içerikli bir gıda tükettiğinde, sindirimden sonra kana geçen glikoz insülinin etkisiyle büyük oranda yağ olarak depolanmak üzere karaciğere, çok küçük bir oranda enerji ihtiyacı için kaslara gönderilir. Yağ olarak depolanan glikoz zamanla kilo alımına sebep olur. Kişi spor yapıyor, özellikle de vücut geliştirmeyle ilgileniyorsa; tüketilen karbonhidratlı gıdanın sindirimiyle kanda artan glikoz sayesinde salgılanan insülin hormonu farklı bir işlevi yerine getirir. İnsülin salgılandıktan sonra, kandaki glikozun büyük kısmı enerji kaynağı olarak kaslara gönderilir, ayrıca kanda bulunan amino asitler de insülinin etkisiyle yapıcı-onarıcı olarak kaslara geçer. İnsülinin vücut geliştirme sporu için anabolik hormon kabul edilmesinin sebebi, kaslara glikoz ve amino asit taşıyabilmesindendir.
  Antrenmanlardan önce karbonhidrat ve amino asit içerikli bir gıda tüketildiğinde (protein barlar, protein-karbonhidrat karışımı içecekler gibi…), hem enerji ihtiyacının karşılanması sebebiyle katabolizma azalır (glikojen ve proteinlerin yıkımı gibi…), hem de artan insülin salgısıyla kasların ihtiyacı olan amino asitler daha hızlı iletilir. Antrenman sonrası tüketilen karbonhidratlı gıdaların glikojen depolarını yeniden doldurmasını sağlayan da insülin hormonudur.
  Son yıllarda yapılan çalışmalar, insülinin büyüme hormonu salgısını arttırıcı bir etkisi olduğunu göstermektedir ayrıca yıkıcı kortizon etkisine de karşı koyarak katabolik metabolizmayı engeller ancak tüm bu olumlu etkileri nedeniyle doping amaçlı kullanılması tehlikelidir. Kanda fazla miktarda bulunduğunda kan şekerini normal düzeyin çok altına düşüren insülin hipoglisemiye (kan şekerinde aşırı düşüş) sebep olabilir.
  Dinlenme durumunda salgılanan insülin yağ depolanması demekken, antrenman sırasında salgılandığında; kaslarda enerji için glikoz, kas gelişimi için daha fazla amino asit demektir.
  Antrenmanların ilk yarım saatinde enerji karbonhidratlardan elde edilir. Karbonhidratın insan vücudundaki depo hali olan glikojenin basit şeker yani glikoz formuna geçerek enerji eldesinde kullanılmasını sağlayan hormon ise Glukagondur. Vücutta insülinin tam tersi şekilde görev yapan glukagon kanda azalan şekeri optimum seviyeye getirmek için kan şekerini yükseltir. Metabolizması düzgün ve dengeli çalışan bir bireyde glukagon sayesinde kanda artan glikoz, insülin sayesinde kandan kaslara enerji eldesi için gönderilir.
   
 3. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Değerli üyemiz;

  Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

  Konu kilitleme sebepleri;

  - Daha önce benzer bir konu açılmıştır
  Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

  Forumdaki "En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları" isimli baslıgı okumak icin tıklayınız  Arama Kelimeleri :antreman sonrasi basit seker  Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla
  BodyForumTR Ekibi
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş