Antreman Sonrası Öğünde 250 gr tavuk göğsü

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve AnkTıp92 tarafından 8 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Ben protein tozlarına güvenemediğim için antreman sonrası öğünde tavuk göğsü yiyorum. Ama bazı kaynaklardan okuduğuma göre vücut bir seferde en fazla 30-35 gr protein sindiribilir diyordu. 250 gr tavuk göğsünde ortalama 70 gram protein olduğunu varsayarsak benim aldığım proteinin yarısı boşamı gitmiş oluyor yani ?

2. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    ''Vücut bir seferde en fazla kaç gr protein sindirebilir'' Bende bu konu hakkında araştırma yapmıştım.Bazı kaynaklarda vücudun bir seferde 40-50-60 gr protein sindirebileği yazarken,bazı kaynaklarda da kilosu 100 olsun,70 olsun ister sporcu olsun ister olmasın bir seferde 25-30 gr almalıdır gibi yazılarla karşılaştım.Bence bu tür hesaplara fazla kafayı takmamak lazım.Öncemli olan günlük protein miktarıdır.Vücudun bir seferde sindirebilceği protein miktarı değilde,günlük alınması gereken protein miktarı hesaplanmalıdır.Ama ben şahsen bir öğünde 30-35 gr protein alıyorum.Fazlası yağa dönüşür falan yazıyor ama öyle bi sorunum olmadı :)

3. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Vücut 30gr dan fazlasının bir kısmını yağ olarak depoluyor bir kısmını da atıyor . Ayrıca etin sindirimi 2,5-3 saat aralığında , bende bir dönem supplement kullanmadan sadece et yiyerek işi götürmeye çalıştım . Ama antremandan sonraki ilk yarım saatin önemini kavradım ve amino asit ve protein tozu alıyorum şimdi , hidrolize bir whey 15-20dk içinde kana karışıyor , amino tabletlerin süresi daha da kısa bildiklerim bunlar . Bu makaleyi herkes okudumu bu arada

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/pozitif-nitrojen-dengesi-t20361.html

ADANALI1980, Azi ve nobodys bunu beğendi.
  4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Amino asitlerin peptid yapıları kırılmadığı için neredeyse whey proteinle aynı oranda kana karışmaktalar.

Peptid yapısı kırılmış amino asitler kana karışma süreleri çok kısa sürüyor

peptid yapısı kırılmış amino asitleri tercih edebilirsiniz tabi pahalıdırlar .

ikincisi antreman sonrası tavuk göğsü değil direk kefir içmeni öneriyorum. Whey proteinde olabilir.

Ancak antreman sonunda 10-12 gram whey işini görür yani yarım litre kefir içmen yeterli.

Tavuk göğsünü antremandan önce yemelisin.

kefir yada whey içtikten sonra vücut yemeğe hazır oldugu anda sindirimi uzun proteinleri yükleyebilirsin.

( casein ) ve ( Et çeşitleri)

Proteinler yağ olarak depolanmaz, ürik asit olarak atılırlar.

Proteinleri vücudumuz yağa çevirmiyor direk böbreklerden dışarı atıyor.

30 gram olayıda hikaye.

İnsanın gunluk belirli ihtiyacı var.

Onun dışında alınan amino asit gramı dışarı atılır.

Protein gramı değil bakın amino asit gramı.

çünkü vücudun ihtiyacı çok yüksek değil.

Gunluk iki -3 öğün beslenebilen biri her öğünde 40-50 protein alabilir. Daha sık beslenenler daha sıklıkla alabilir.

Sorun alınan fazla proteininin böbreklerden dışarı atılması.

Amino asitlerin emilimide sanırım biraz mechul. Malesef üzücü ama gerçek.

Son düzenleme: 9 Aralık 2010
    loveofbody, ADANALI1980, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    karbo alacagına fazladan protein al daha iyi diyorum ben...

6. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Likit aminolar tabiki daha hızlı karışır , ancak saklanma koşulları çok önemli bunlar elimize gelene kadar sürekli farklı sıcaklık derecelerine maruz kalırlarsa özelliklerini kaybediyorlar.O yüzden tabletler daha çok tercih ediliyor .

Kefir sütle mayalandığı için süttede kasein olduğu için emilim süresi 3-4 saati bulur sanırım . Yani wheyle aynı işlevi görmesi mümkün değil , ayrıca ant sonrası alınan wheyi suyla alıyoruz ki emilimi daha hızlı olsun .

Ant önce tavuk göğsü yenmesini önermişsin , çalıştığım salonda bir çok kişi yanında tavuk göğsü pilav getiriyor ve hepsi ant hemen sonra yiyiyor veya salona en yakın yerde tavuk ızgara türü yemek yiyiyor . Yani ant önce bunları yiyen ne gördüm ne duydum .

Bir öğündeki protein oranına gelince bu konuyu VG antrenörü ve sporcusuyla konuştum . 30gramdan fazla proteini vücut atar dedi direk olarak yani 50-60 gram almanın anlamı yok mideye yük bindirmekten başka bir şey değil , o yüzden öğünleri bölmüyormuyuz zaten 3 saate yakın aralarla .

maietnigri ve Coyote bunu beğendi.
  7. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    İdman sonrası hemen protein almanın önemli olduğu tartışılmaz,fakat bir çok da profesyonel sporcunun beslenme programında 300gr et var tek öğünde.

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Azi ve Fυякαη Acαя bunu beğendi.
  9. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Şöyle bir örnek versek yerinde olur sanırım . Bir araba nın deposu 30 liralık benzin alıyorsa biz buna 60 liralık benzin koyarsak yarısı taşar . Önce 30 liralık benzini alır 3 saat gezeriz sonra bir 30 liralık benzin daha alırız . Aldığımız fazla protein kas onarımı ve büyümesi için kullanılmayacaksa ve tuvalete gidecekse fazla protein israfına ne gerek var . Protein tozlarının 1 seferde verdikleri protein miktarı neden 20-25gr aralığında , o zaman adamlar ölçekleri iki katına çıkarırlar bir seferde 50-60gr protein alımını öneririler. Bu verdiğim linkdeki makaleyi okursanız sanırım netleşir bazı şeyler bu makalede , alınan yüksek orandaki proteinlerin vücudumuz tarafından biyolojik olarak gramı gramına kaslar ve diğer aktiviteler için kullanılamadığı , şansınız varsa alınan fazla proteinlerin bir kısmının enerjiye dönüştüğü çoğunlukla yağ olarak depolandığı söyleniyor . Bu durumunda ileriki dönemlerde sizi yağ yakıcı supplementlere yönelteceği söyleniyor

http://www.vucutbilim.com/beslenme/makaleler/163-protein-ve-karbonhidrat-hesaplama.html

wolkan_1905, Body. ve Azi bunu beğendi.
  10. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Protein tozundan alınan protein ile besinlerden aldığımız protein değerlerini karıştırmamamız gerekiyor.( İkisi birbirinden oldukça farklı) Fazla protein vücutta yağ olarak depolanmaz; direkt olarak vücuttan atilir.

Bence kafanızı bunlara çok fazla takacağınıza düzenli beslenmenize devam edin. Ben bir seferde 200g tavuk göğsü ve 200g kırmızı et yiyorum. Yanında da 100g makarna. Ben bu şekilde doyuyorum ve beslendiğimden emin olduğum için bu şekilde tercih ediyorum. İçiniz ve cebiniz nasıl rahat ediyorsa öyle davranmalısınız.

11. arsonist

arsonist Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    zaten 30 grama bölersek tüm gün yemek hazırlamakla geçer

12. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Bu yazdıklarımdan sonra ve iki makale kaynak göstermeme rağmen , benim cebimde param olmadığı için bunları yazdığım sonucuna varılmış bravo siz böyle devam edin

13. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşım dediğin gibi bir şey yazılmamış konuda. Kaldı ki cepteki parayı geçtim, et yemek ne olursa olsun gerekli bir şey. Sadece vücutcular için değil tüm insanlar için. Sen 1 ölçek tozu tavuk etiyle aynı kefeye koyuyorsan cebindeki para değil bilgin eksik bence.

14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    @vorenus, "alıcı" insan yazılarını ve linklerini dikkatli okuyor merak etme...
    alıcı olmayanları da takma derim.

15. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Artık ne söyleyeceğimi ne anlatacağımı bilemiyorum . Katabolik etki Anabolik etki bakın bunlara okuyun araştırın , Bu sporu yapan insanlarla konuşun size antremandan sonraki yarım saat - 45 dakikalık dönemin önemini anlatsınlar . Et ve wheyi aynı kefeye koymuyorum . Etin sindirimi 3 saat wheyin sindirimi 20 dk aminoların emilimi dahada kısa , et vücutta sindirilip aminolarına ayrışana kadar antreman boşa gitti geçmiş olsun . Aminolar ve protein tozlarıın özelliği bu katabolik etkiyi önlemek ve kan dolaşımıma hızla amino asit girişi sağlamak . bunları aldıktan ortalama 45dk kadar sonra yemek yenmeli ...Amino asitler ve whey ne işe yarar öğrenin kendinizi yiyip bitirmeyin boşuboşuna ... Bak sana tavsiyem Ankaradasın madem kızılay mithatpaşada rekor gym var . Yarışmacı sporcu yetiştiren bir kaç salondan bir tanesi oraya uğra bir boş zamanında protein tozu nedir aminoasit tabletler nedir size anlatsınlar ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:57 ----------

alıcı derken neyi kastettiniz hocam beynim durmuş durumda şu an amino asit nedir whey nedir onları anlatmaya çalışıyorum . gerçi bir mod gelip anlatsa daha iyi olur . Bende 1 aydır amino asit tablet , 1 haftadır whey kullanıyorum .

Azi ve VENGEANCE bunu beğendi.
  16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bilgiyi arayanlar, bilgiyi alanlar demek istedim...

17. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Abi tüm anlatmaya çalıştığım şey şu bir öğünde ihtiyaç fazlası proteinler tuvalete gidecekse bir öğünde bu kadar proteine yüklenmenin ne gereği var . Proteinli öğününüzü 2 ye bölün 2-3 saat arayla alın diyorum. Ant hemen sonrasıda en önemli zaman anti katabolik etki yaratmak için aminoasit ve wheyin önemini anlatıyorum . Yoksa eti herkes yiyiyor ant sonra ama önce kana çabuk karışması ve anti katabolik etki yaratması için amino tablet veya whey alıyor insanlar buradan Whey ile eti aynı kefeye koyduğum sonucunu çıkarıyo konuyu açan arkadaş ve bilgisiz oluyoruz . SSUO nickli arkadaşmızda ben bir öğünde 400 gr et yerim herkesin cebine bakar diyor . Ben protein israfından kaçınalım derken bunu sağlık açısından da söyledim . Bir öğünde bu kadar et yemek karaciğer ve böbreklere aşırı yük bindiriyor ve sindirimi iyice zorlaştırıyor .

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  18. VENGEANCE

VENGEANCE Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Söylediklerine katılıyorum... Antrenman sonrası 30 dk. = Altın zaman

Vorenus bunu beğendi.
  19. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    100 gr tavukta kac gr protein var?

hep muallakta bu soru

20. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    100gram tavuk göğsünde 30 gram protein var .
    100 gram tavuk kanatta 6 gram kadar protein var .
    1 Porsiyon Tavuk Şişde 17 gram kadar protein var .

maietnigri ve ADANALI1980 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş