Antreman sırasında dinlenme süresinin ayarlanması.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Umut-X tarafından 29 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. Umut-X

Umut-X Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba ;

Antreman sırasında dinlenme şekli ne olmalıdır sizce.

Forumda bu konuya birçok yerde deginilmiş ama gercekten cok degişik fikirler var.

İlk gittigim salonda setler arasında 30 saniye ve hareket grubları arasında da 45 saniye dinlenme süresi veriyorlardı.

Şimdi gittigim salonda setler arası 1 dakika ve hareketler arasında da 5 dakikaya kadar dinlenebilecegim söyleniyor.

Yine forumda bir makelede okumuştum Antreman enasında yeterince dinlenilmesse sadece laktik asitle savaşacagımızı ve kasları maksimumda zorlayamayacagımız yazıyordu.

Belkide bu konuda tekbir method veya yöntem yoktur. Bu yüzden VG ile ugraşan arkadaşların kendi deneyimlerini paylaşmalarını rica ederim.

Setler arası ve hareket grubları arasında geçişlerde dinlenme süreleri ne olmalıdır?

2. Umut-X

Umut-X Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kusura bakmayın konuyu yanlış yere açmışım
    Konunun Antreman bölümüne taşınması için moderatör arkadaşların yardımını rica ediyorum.

3. goldtrapper58

goldtrapper58 Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    evet konu tasınır ama ben cevabı yazayım gene ılk gıttıgın salonadakı sureler dogru hareketerı dogru nefes alıs verıslerle yaparsan cok iyi olur mesela bench presste 4 sanıye indir iki saniyede kaldırmak gibi kaslara oksijen dolması acısından

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Setler arasında dinlenme süresi 30 saniye gibi az tutulduğu zaman ağırlık artırmak hayal oluyor bununla beraber dayanıklılık ve definasyonda faydası çok, eğer piramit yapılıyorsa mesela 4 setlik bir egzersizde ilk bir iki sette 30-45 saniye dinlenilmesi uygun ama son iki sette 1, 1.5 veya 2 dakika dinlenilmesi gerek, her ne kadar ağır kaldırmak hayal oluyor dediysemde aslında bu kişiden kişiyede değişebiliyor bazıları bütün setlerde gerçekten 30 saniye dinlenmeyle yetinebiliyor ama diğer bir grup bunların aynı dinlenmeyle kaldıramadığı ağırlıklarla 1-2 dakika dinlendikten sonra çalışabiliyor (mesela ben), küçük kas guruplarında 1.5 dakikayı geçmemek ve büyük kas guruplarındada 3 dakikaya kadar dinlenilebilir diye yaygın bir görüş var hatta squat veya bench press için 5 dakika falan dinlenen bile var. Benim bildiklerim bu kadar.

Saygılar.

5. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Bence en ideali, kalbin yoğun çalışmasından normal çalışma evresine geçiş arasındaki zamandır. Yani hareketi yaptınız, kalp kanı kaslara yoğun bir şekilde pompalamaya başladı; hareketi bitirdiniz ve kalp atışınız en üst seviyede. Normal şartlarda genellikle 1dk içerisinde kalp atışı normale dönecektir. Kalp atışınız normale döndükten sonra diğer sete geçebilirsiniz. Bence diğer önemli husus, çalışma programınız ve sizin yapınızlada ilgilidir. Zayıf yapılı kişilerin dinlenme süresini 1.5-2dk'ya kadar çıkarması önerilir ve bazı programlarda diğer bir kas grubuna geçildiğinde 5dk'lık dinlenmeler önerilebilir.

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    herkesin kendi tarzı vardır kabullenmek lazım..fakat benim kanaatim ensıcak salonda bile 2 dk dinlenen buz gibi olur..tamam daha ağır kaldırır ama amaç bumu? amaç şekil..amaç daha fazla kaldırmak değil..power lifterlar 5dk.ya kadar her set arası dinlenirlerki daha fazla kaldırsınlar..
    ama bodyciler vücutlarının soğumasına izin vermeden çalışırlar..her set arası 1-2 dk dinlenirseniz 40 dk sürmesi gereken antremanı 1.5 saate bitiremezsiniz ve yaptığınız ısınmalar boşa gider..amaç kasdaki kanı da kaçırmamaktır..hernekadar pro.lar örnek alınmamalı desemde nisan flexdede pro bodycilerle yapılan röportajlarda hepsi aynı kanaatte..8-12 arası tekrar ve az dinlenme (powerlifter olarakta çalışan johnnie jackson hariç) devamında Jay Cutler ekliyor "if you want to be a bodybuilder train like a bodybuilder"

ben 1 sene 1 dk dinlenerek çalıştım ama artık 30 sn dinleniyorum..antremanımın daha verimli olduğunun farkına vardım ve daha kısa sürede bitiriyorum..uzun antremanlarda (45 dk. üzeri) kortizol hormonunun salgılanması kaçınılmazdır ve bu katabolizmayı artıracaktır..

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Büyük kaslar büyük ağırlıklarla yapılır bunuda unutmamak gerek, temel egzersizlerin bir iki setinde 1-2 dakika dinlenme bazı insanlar için şart. Antrenman süresinin uzun tutulmaması konusunda sana katılıyorum şuda varki örneğin göğüs antrenmanı için az dinlenerek bench ve incline pres için 5 ve 4 setli çalıştığımız bir antrenman, uzun dinlenip ağır basarak incline ve bench i 3er setlik bir antrenmanla aynı şiddeti veriyo gibi geliyor bana veya ikinci şekil sadce bulk dönemi için kabul edilebilir belki çünkü kütle almak için ağırlık şart değilmi , "30 saniyeyi geçmeyin" görüşünü kabul edemiyorum bir türlü.

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Daha öncede biz bu olayımastertraner arkadaşla tartışmıştık ben 40 sn 1 dk arası derken master arkadaşımız 5 dk civarı demişti

Herkezin kendi belirlemesinden ziyade vucudunu nasıl alıştırdığıdır

Kişi eğer yıllar boyu vucudunu set araları 1-3 dk alıştırmış ise metabolizma yenileme hızını bu süreçte tamamlıyor

eğerki kişi dinlenme süresini 30 sn -1 dk arasında yapıyorsa metabolizma kendini çok daha hızlı yenileyebiliyor demektir ve kişinin gerek kas yoğunluğu gerek yenileme hızı çok ileri seviyede demektir

burada vucut oksijeni glukojeni ve kanı çok iyi değerlendiriyor demektir ben set aralarında 30 sn -40 sn dinlenirim 5 yıllık bir öğrencim ise 2-3 dk dinlenir

Ben ağırlığa girerken son kaldırışlarda kesilmezken 5 senelik öğrencim son kaldırışlarda gücü olduğu halde kesilir

işte benim sırrım vucudumu yenileme sürecini kısa tutmamdan ileri geliyor vucut kjaldırışlarda kendini hızla yeniler iken dinlenme süresini uzun tutanlarda kaldırışlarda yenileyemiyor

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sevgili Centaur..ağır girilen ve az tekrarla girilen son setler öncesi özelliklede bu set 5.set gibi ise dinlenme süresi artırılabilir tabiki hatta kendimde az tekrarlı ağır setlere 1dk civarı dinlenerek giriyorum bu konudaki kanaatine katılıyorum ama bu genel birşey değil benim için..dedim ya benim için.ben verimi bunda buldum açıkçası..sadece ağır diye nitelenen setlerde..ve aslında 30sn yi geçmemeli de dediğimi sanmıyorum..sadece ben 30 sn dinleniyorum hatta 10tekrar yaptığım ve rahat çıkardığım setler arası plaka değiştirme aşamasını ve belki biraz su içmeyi dinlenme sayıyor ve sete giriyorum buda 25sn falandır heralde..işte ozaman duşta elimi enseme götüremiyorum.. :)

bu kararımda bazı kanaatlerde etkili oldu aslında.mesela sanırım Flexor'ın bir sözüydü "bizler body hayatımız boyunca deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulduk ama sizler bizlere kulak verin ve bu tecrübelerle vakit kaybetmeyin.." bilinç altımda biyerlere yazıldı sanırım ki aldığım kararlarda etkisi oluyor.

10. Umut-X

Umut-X Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba;

Öncelikle bilgi paylaşımı için teşekkürler

Galiba temel bir iki yaklaşım olmakla birlikte bu işin kuralı birazda vücut yapısına baglı gibi.

Kendim için konuşacak olursam malesef 30 saniyede kendime gelemiyorum ve yorgunluktan dolayı iptal oluyorum diyebilirim. 30 saniye dinlendigim antremanlarda birkaç setten sonra kaslarımı zorlayamayacak kadar yorgun düşüyorum. şimdi setler arası 1 dakika dinleniyorum ve bir hareket grubunda son setten sonra hiç dinlenmeden agırlık düşürerek geriye dogru gidiyorum ( maximumdan minimuma) ve sonuçta daha verimli oldugunu hissediyorum.

Ama yöntemin işe yarayıp yaramadıgını söyleyecek deneyime ve sonuçlara malesef henüz sahip degilim ( VG de 4.ayın içindeyim)

Ve umarım büyük bir hata yapmıyorumdur cünkü bu iş gercekten büyük bir irade ve disiblin işi , o yüzden bazen şüpheyede düşmüyor degilim acaba yeterli iradeyi gösteremeyip kendimi mi kandırıyorum diye.

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Tamam işte o zaman doğru adrestesin tarihin tozlu sayfalarındaki konu başlıklarını iyice incelediğinde aradığın herşeyi bulacağına inanıyorum diğerlerinide başlık açarak yardım alabilirsin şuda varki iradeden daha öte bir kavram bu sporda istikrar dır buda aşk la oluyor.

Sevgili Diez;

Fleksörün de söylediği gibi gerçekten bunu başarabiliyorsanız tebrik ediyor ve imreniyorum başka ne diyebilirim 5 er onar ağırlıkları düşürmek pahasına set arası az dinlenmeyi uygulamak zoruma gidiyor açıkçası, aslında buradaki fikir alışverişi çok faydalı bence. Gerçi aynı konuların tartışıldığı başlı veya başlıklarda olmasına karşın bu kısa ve özetli oldu.

Saygılar.

12. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşklar bütün herkes 35sn 40sn dinlenio bende o civarda dinleniodum yanlız bizim hoca 10 sn dedi kanı kacırmaman gerekli filan dedi neyapmam gerek?10 sn çok az deilmi?

13. ONURSTC

ONURSTC Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    lütfen birileri bana 10sn nin uygun olup olmadığı konusunda yardımcı olsun

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ard arda soru sormanıza gerek yok 2. baskı yapmayınız mutlaka cevaplanacaktır 10 sn dinleniyorsa ağırlığı elinden bırakmıyor demekki

Sayfayı Paylaş