Antreman süresi ve dinlenme süresi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sessizCiglik tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    selam arkadaslar,

bir sorum olucak, sizlerin antremani kac saat sürüyor ve her set arasinda ne kadar dinleniyorsunuz..ben normalda 1 gün gögüs+biceps calisiyorum, diger gün sirt+omuz+triceps.. bacak calismiyorum, daha önce basketbol ve futbol oynadigim icin bacaklarim cok kasli ve güclü..

mesela gögüs+biceps antremani ele alalim.
    gögüs calismam 7*3= 21 setten olusuyor (benc, üst+alt bench press(bar ve dumbell ile), butterfly, pullover olmak üzere)
    biceps: 9 set (ayakta bar, dumbell ve oturarak bar)
    yani toplam 30 hareket 1,5 saatte bitiyordu uzun dinlenmeler ile. Derlerki her set arasi 30sn max 1dak ara verin..bugun ilk defa kronometre ile calistim. bakalim 30sn ara versem nasil olcak diye. 1 saatte bitirdim antremani ama hic 30sn ara veremedim.
    imkansiz birsey. ya agirlik azaltarak calismak lazim yada en az 1,5-2dak ara en ideali maksimum agirlik kaldirmak icin...
    aranizda hic 30sn vererek maksimum güc ile calisabilen var mi?

bu arada, yeni baslayan degilim. bu sporu yaklasik 3 senedir yapiyorum. boyum 183, kilom 85. hatta ekstra bilgi olarak antremandan yarim saat önce SuperPump 250 kullaniyorum.

Son düzenleme: 22 Kasım 2010
  2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Benim antremanım 2-3 saat arası suruyor.Göğüs ve üst bacak antremanımda setler arası 3dk dinleniyorum.Diğer bölgeler 2dk.

American üni. doktorların ve antrenörlerin araştırmaları sonucunda göğüs antremanı setleri arasnda 3dk lık bir dinlenme bir dahaki sette %34 daha iyi performans sağlicağını arastırmıslar ve söylemişler.Men's Health dergisinde okumustum.

Ben antremandan sonra 500ml süt + bal + muz + nesquiq i blander da karıstırıp içiyorum :)

3. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ideal dinlenme süresi büyük kas grupları için 90sn, küçük kas grupları içinse 60sn dir.
    dinlemeyi uzun tutup hareketi güçlü yapmak size istediğiniz VG performansını vermez
    öyle olsaydı setler arası 5dk dinlenip akşama kadar aynı hareketi yapabilirdiniz....ama alacağınız verim 60 sn aralıklı 3 sıkı setten daha iyi olmazdı...

4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    1 saati aşmaması lazım madem dinlenme sürelerini uzun tutuyosun setlerden veya hareketlerden feragat etmelisin veya hergün tek bölgede çalışabilirsin sana kalmış

sessizCiglik bunu beğendi.
  5. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    uzun tutuyordum daha önce ama biraz kasarak kisa süreli dinlenmelerle de 1 saatte cikartabiliyorum ayni antremani. benim ögrenmek istedigim kaslarin gelisimi ve hacim kazanmasi icin hangisi daha faydali..
    en ideal dinlenmesi asagi yukari nedir?

6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    topiğine önem verdik yazdık, hala ideal dinlenme süresi soruyorsun...

7. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    yeni başlık açmaktansa eski başlıgı hortlatalım :)

idmanlarım en fazla 40 dakika sürüyor,hatta bugun kanat sırt idmanım 35 dakika sürdü,millet garip garip bakıyor bana salondan çıkarken,ne zaman girdin ne zaman çıkıyosun birader der gibi.

ideal sürenin 45-60 dakika oldugunu biliyorum ama 35 dakika nedir hakikaten,her setten önce 1 set ısınma yapıyorum,set aralarında 45 sn dinleniyorum ona rağmen bugun 35 dakika sürdü idmanım,elimden geldiğince agırda girmeye çalışıyorum yani şipşak kaldırıp indirmiyorum,yedire yedire yapıyorum vs ama çok çabuk bitiyor sanki idmanlarım

Sayfayı Paylaş