Antreamanlarda kaldırılan ağırlığın kilosunda bi teknik var mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ozanergen1 tarafından 20 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ozanergen1

ozanergen1 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar bu spora yeni başladım ve hacim yapmak istiyorum bu yüzden yapabildiğim en ağır kilo ile çalışıyorum spor salonunda. sizce bu doğru mu ve setler arası ağırlık yüklerken ne şekilde yüklemek doğrudur azalan mı ,artan mı yoksa önce artan sonra azalan gibi strajilerde bunun bi taktiği varmı kasları şaşırtıp gelişmeyi olumlu yönde artırmak için?

2. geceyar20

geceyar20 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    P90x Koç'u
    Yer:
    Denizli
    Hocanın verdiği programa uy ve beslenmene dikkat et gerisi gelicektir gerisine takılma eğer 1 hafta sonra kaldırdığın ağırlık kolay geliyorsa ağırlığı arttırabilirsin bu sporda teknik yok sen hangi hareketi nasıl yapıyorsan bizlerde o hareketi öyle yapıyoruz

chelseagrin bunu beğendi.
  3. chelseagrin

chelseagrin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    yeni basladiysan en agirla girmeye calisma birak kaslarin adapte olsun hamligin gitsin daha sonra agirliklari arttirmaya baslayinca hocanla konusursun .

cok agir az tekrar hacim kazandiran bi tarzdir ve hareketler genelde piramit seklinde (yani her set agirlik artar ve tekrar azalir) olur ama bunun tam tersini soyleyenlerde var ( ornegin m&f dergisi agustos sayisi)

ama sana en iyi programi hocan yazicaktir ve sabirli ol asama asama ilerliceksin

iyi calismalar dilerim :)

(tabiki herseyin anahtarida iyi beslenmek ve dinlenmek) :)

Son düzenleme: 21 Eylül 2012
    ozanergen1 bunu beğendi.
  4. ErhN61

ErhN61 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Salondalardaki hocaların genelde hacim için izledikleri yol;

Örneğin= 5kg(14 tekrar)-7.5kg(12 tekrar)-10kg(10 tekrar)-12.5 kg(8 tekrar) şeklindedir.

Bu olaya piramit sistemi denir. Yani tekrar azaldıkça ağırlık artar. Bu şekilde en son setinizde maximum yapabileceğiniz(fakat nizami olması şartı ile) ağırlık ile kasları max. şekilde uyarmak amaçlanır.

5. wafwaf

wafwaf Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Benim uygulamam şöyle mesela diyelim max 55 kg kaldırıyorum diyelim ve haftada 4 gün gittiğimi varsayarak haftada 2 defa bench presse girmiş oluyorum ve
    1. hafta bench press örneği
    10X40 kg
    10x45 kg
    10x50 kg
    10x55 kg--> burası önemli eğer son seti tek başıma 6-8 tane yardım almadan çıkarabılıyorsam

2. haftada
    10x45 kg
    10x50 kg
    10x55 kg
    10x60 kg bu seferde son sette tek başıma 60 kg den yardımsız 6-8 defa çıkarana kadar devam eğer basarırsam bi sonraki haftasında bu sefer 50 kg den baslıyorum yani önemli olan setleri cıkarmaya dıkkat ediyorum ağır kaldırmak mesele değil önemli olan nizami yapmak ve her set arası 30 saniye dinlenip giriyorum buda önemli bir ayrıntı ve bu örnege göre diger hareketleride düzenleyebılırsın. kafandaki soru işaretlerini giderebilmesi için umarım yardımcı olabılmısımdır. eğer 5 kg az gelirse 10 kg artırabılırsın.

Son düzenleme: 21 Eylül 2012
    ozanergen1 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş