Antidepresan Kalıcı Etkisi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve thereisnotry tarafından 23 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. thereisnotry

thereisnotry Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar,

Maalesef antidepresanların yan etkileri , psikiyatristlerin aspirin gibi antidepresan yazmaları konusunda tarafsız yazı bulmak çok kolay değil. Ben de yaşadığım mağduriyeti ve sizin fikirlerinizi almak istedim.

Herkes kadar sağlıkli ve en formda olduğum bir zaman , yaşadığım bir ilişki travması yüzünden Prof kimliğine güvendiğim birine gittim. Kendisi 40dk sonunda herşeyi anladığnı zannederek kendinden çok emin bir şekilde bana paxera adlı ilacı yazdı. Yan etkilerini sorduğumda, yine kendinden çok emin hiçbişey yapmaz bu ilaç ayrca seni çok iyi yapacak gibi telkinlerde bulundu.

3ay(doktora kalsa 2 sene kullanmalıymışım) sonunda düşük libido ve sertleşme sorunu yüzünden ilacın dozunu azaltarak bıraktım.

bu olayın üzerinden 2 sene geçmesine rağmen düzelemedim, hormonal yapı mı , beyin de sinir hücreleri mi öldü, nörotransmitterler mi azaldı bilemiyorum. Ama sonuç ortada. Ayrıca aşırı bir his kaybı, alınan ve verilemeyen kilo ve yağlanma da söz konusu...

Ne yapacağımı bilemiyorum , sapasağlam biriyken üstüne para vererek kendi hayatımı bir "doktor"un reçetesiyle mahvettim.

Buna yakın tecrübeler yaşayanınız bunu bir şekilde atlatanınız var ise burada paylaşırsanız sevinirim.

Herkese selamlar,

2. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Antidepresanları kimseye önermem sanki beyinde bişeyleri öldürüyo hissizleştiriyo insanı seni iyi anlıyorum. Bu etkiler yanında kilo önemsiz kalıyo

3. sthammer

sthammer Guest

Selam, 2011 senesinde psikotik depresyon yaşamıştım, sınavlardan ötürü 5-6 gün uyumamıştım, yoğun stres vs. vs.
    3 ay antidepresan olarak cipralex, yaninda xanax ve olanzapin gibi antipsikotik kullanma durumu oldu.. Bunlar yesil receteli ilaçlar.. 3 ayda 69-70 kilodan 86-87 kiloya çıktım yağlanarak.. Antidepresan konusunda soyleyebilecegim sey sorunları çözmüyor, bilakis daha da beter ediyor, mallaştiriyor insanı.. açıkçası beni daha da kötüleştirmişti.. 3. ayda iyileşince ilaçları kendim bıraktım, doktora kalsa 3 ay daha kullanmam gerekiyordu.. iyilesmemi saglayan ve iştahımı açan olanzapin adli ilac oldu.. Pek bir sorun yasamadim ancak eskisine oranla biraz daha agresiflik var, arkasindan askere gittim, 3-4 kişiyi darp ettim mesela ve adımız boksör poşet e çıktı, neyseki askerlik uzamadi.. Üstün hizmet belgesi aldım bide :)
    Her neyse, askerde 6-7 kilo verdim, bilincsiz diyet ve her sabah iştima öncesi 30 dakikalık koşularla.. Beslenme 0..
    Askerden gelince 79 kilo civariydim, 3 ay da karatay diyeti ve hafif kilolarla duzensiz sporla 70 e düştüm ve sonra forumla tanıştım.. biraz kas da kaybetmistim.. sonrası biliniyor..

ajn16 bunu beğendi.
  4. as55

as55 Üye

Beğenileri:
    240
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Samsun
    Arkadaşlar kafadan ilaçları yazan doktoru ya da ilacı suçlamak yersiz. Burada sorun senin ilacı direk ola4ak kafana göre kesmen. Paxera ssri grubu bir ilaç. Ve ssri ların önemli bir etkisi ejekulasyonu geciktirmesi (ki bu amaçla bile kullanılabiliyor) ve sertleşmeyi azaltması (impotans). Doğal olarak her antidepresan gibi libidoya da negatif etkide bulunacaktır. Zaten depresyondaysan gerçekten libido bir problem değildir.

Ayrıca ssri ların etkisi 3 haftada başlar ve tak diye kesilmez. Tak diye kesersen kalıcı kişilik bozukluklarına kadar yolu var. Onlar sana doktorun da dediği gibi en az 2 yıl kullanılır sonra duruma göre 6 ay içinde kesilir. Burada yapılan tek hata doktorun sana ilacın bazı etkilerini söylememesi.

Bu arada bu kadar zaman sonra hala problem yaşıyorsan bunun ilaçla bir ilgisi yoktur muhtemelen psikolojiktir. Beyinde öyle geri dönüşümsüz etkiler bıraksa ruhsat falan alamaz emin ol.

Dr.steelhammer gibi bende alprazolam kullandı m zamanında ssri ile ben de kafama göre kestim tak diye. Sonuç aynı şekilde agresiflik ve tahammulsuzluk. Depresyon durumundan tabi ki iyiyim yani ilaçlar olmasa hiç atlatamazdım ama kesmem tak diye kesinlikle bir hataydı. Ayrıca ilaçları kesmemde spora baslamam da çok etkili oldu. Sanki marşı almış araba gibi oldum :) ama spor bağımlılık seviyesine geldi sanırım steelhammer da da boyledir :)

Bu arada bilgisini sınamaya çalıştığınız halk olarak sınamaya çalıştığımız o doktorlar 6 yıl üzerine sırf uzmanlık için 4 5 yıl daha okuyorlar en kotusunden iyi bilemezsiniz emin olun.

sthammer bunu beğendi.
  5. sthammer

sthammer Guest

Birde benim doktor kendi hastaydi bence :) yahu ben para veriyorum benim sorunlarimi dinlemesi lazim, kendi anlatiyor bana eşiyle yaşadığı sorunlari :), bu ilaçları bende kullaniyorum hanimi uyuttum dedi geçen gün diyordu :), adam böyleydi.. Bilinen biriydi yani televizyona falan çıktı ama adamın uzmanlık alani tamamen sosyal fobi oldugu icin herkese ayni teshisi koyuyordu..
    Doktor seçimi önemli, kendi teşhis koyamadı, antidepresanlar in dozunu arttırdı daha beter oldum, xanax dahil olduktan sonra anksiyete krizleri de yaşadım birkaç kez.. işitsel psikozlar vardi.. adam beni şizofren şüphesiyle hocasi profesör e gonderdi ki benim iyileşmemi saglayan da o oldu, adam anında teşhisi koydu ve uygun tedaviyle atlattık. .

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Şubat 2014
    as55 bunu beğendi.
  6. depper

depper Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Bende kullaniyorum 1 yili gecti. ben hissizlik ve agir depresyondan dolayi gitmistim . Secita diyee bi hap kullaniyorum hissizlik amacsizlik kaldi amaa depresyon gitti yani sanirim :)

HTC ChaCha A810e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

7. thereisnotry

thereisnotry Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    şöyle ki ilacı yazan doktoru ve ilacı tabiki suçlayacağım, eğer normal yaşantın içinde yaşadığın en ufak bir soruna bile, sonunda ne olduğu hala belli olmayan ilaçları yazabiliyorlarsa suçlarım. kendisi de bilmiyor neden böyle olduğunu çünkü ,yani tanımadığı içini tamamen bilmediği bir ilacı yazma yetkisi olmamalı insanların. 2 sene kullanacağımı da söylemedi baştan sonradan söylüyor, yani resmen insanlar ürkmesin korkmasın diye sana o ilacın etkilerini saklaya saklaya veriyorlar, benim ne anormal psikolojik hareketlerim ne de anormal gözüken davranışlarım vardı, sadece sancılı bir ayrılık acısı yaşıyordum... şimdi bir psikoloğa gidiyorum ve keşke daha önce gitseydim, tüm sıkıntılarımı çözebiliyor ilaçsız, ve psikolog dahi sen de bir ilaçlık bir durum görmedim dedi...

Okuyan insanlara saygım vardır ama inan bu yaşadıklarımdan sonra psikiyatristlik mesleğine saygım kalmadı, isterlerse 20 sene okusunlar, jeofizik mühendisleri de okuyor ama deprem konusunda sadece fikirlerde bulunabiliyorlar, bu meslek de öyle. sakın ama sakın antidepresan kullanmayın bu doktorlara paranızı ve sağlığınızı kaptırmayın.. Kolay bir kanıtı olsa herkes zaten dava açar yıllar içerisinde bu meslek ortadan kalkardı, ama ne acı ki hissizliği sertleşme sorununu bu kadar kolay kanıtlayamıyorsunuz.

8. as55

as55 Üye

Beğenileri:
    240
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Samsun
    boşuna demiyorlar doktorlara saygı kalmadı diye.. senin gibi adamları gördükten sonra insanın içinde hastaya saygı maygı kalmıyor. biz bile şurada nedenini açıklıyoruz yardım etmeye çalışıyoruz yazdıklarına bak. madem bizlik bir şey yoktu niye siteye bu konuyu açmak için üye oldun ? senin birikimin ne eğitimin ne de böyle net konuşuyorsun ? neyse tartışmaya gerek yok.

kusura bakma ama seni seansına bilmem kaç lira verdiğin psikolog düzeltememiş işte sonucu burada..

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Zaten psikolojik durumu hassas olan bir hastaya meydana gelebilecek yan etkileri tek tek saymanın faydası değil zararı olur. İster istemez hasta gerçekte olmayan yan etkileri gördüğünü zannedebilir veya başka bir şeyden kaynaklanan bir baş dönmesini, mide bulantısını ilaca yorarak ilacı gereksiz yere bırakabilir. Doktor gerektiği şekilde yaklaşmış ve son derece hafif yan etkileri olan bir ilaç yazmış sana. Paxera'nın kalıcı yan etkileri olmaz.

Tedaviyi yarıda bırakmışsın, nasıl düzelmeyi bekliyorsun ki? İlacı bırakmak için doktorun onayını aldın mı?

10. thereisnotry

thereisnotry Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    @as55 bence de tartışmaya gerek yok ,ne kadar yardımcı olmaya çalıştığın ikinci yazından anlaşıldı zaten.
    eğitimim birikimim de bazı şeyleri idrak edebilecek kadar yerinde merak etme. daha 2cümlesini okduğun ne olduğunu bile bilmediğin kişiye "seni psikolog bile düzeltememiş" diye seviyesizce konuşabilen bir kişinin eğitmini hayat görüşünü zaten tartışmam ben.
    yine de cevap veriyim. Psikoloğa tek gitme sebebim bu.. Depresyonda falan da değilim. O açıklamaların fazlasını zaten biliyorum ben. ama ben bana yaptığı sonuca bakarım. ilacı kullandın mı sen? tabiki hayır. zaten psikiyatristlerin hiçbiri de bu ilaçları kullanmazlar.
    "Zaten depresyondaysan gerçekten libido bir problem değildir" bi kere bu yaklaşım kadar yanlış bir yaklaşım yok , her insan üzülür bazı dönemler kötü olur.. bunu ilacın yanetkileriyle daha da kötüleştirmenin bir anlamı varmı? Depresyonda değilsen bile depresyona girersin libidon 30 yaşında düşerse... 30lu yaşlarında 2 sene boyunca cinselliği yokolmuş bir insana dönüşmenin ne mantığı var. Ayrıca o ilaçların depresyonu düzelttiğinin kanıtı da yok.
    İlaçların açıklamalarında bile ....şeklinde tedavi ettiği "düşünülüyor" yazıyorlar. asla net bir veri yok.
    paxera dediğin ilacın benzeri paxilin yarattığı kalıcı etkiler için forum ve burada aynı sorunları paylaşan binlerce insan var. Bunu görmezden gelmeye çalışmayın sakın.
    Post SSRI Sexual Dysfunction | RxISK
    wikipedia daki pssd(post ssri sexual dysfunction) yazısını ise kaldırdı ilaç firması tarafından. böyle ciddi bir durumdan bahsediyorum ben.
    Disgusting, Wikipedia remove PSSD page. - paxilprogress
    önce neyin ne olduğunu araştıralım , insanların doğru söyleyebileceğini düşünelim sonra eleştirelim.
    okumuş insanlara saygımız sonsuz ama bunu bizi kandırmak için kullanan yüksek egolu ve bilgili cahillerden uzak duralım lütfen.
    @doxux benim cinsel bir sorunum yoktuki ilacı düzelmeden bıraktığımı eleştiriyorsun. Ben şu anda depresyonla ilgili bir konudan bahsetmiyorum , tamamen fizyolojik bir bozulmadan bahsediyorum.

11. sewinch_87

sewinch_87 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    geçmiş olsun ve öyle oldu diyerek sana pozitif enerji gönderiyorum geçici bir problem olduğunu düşünerek kırmızı ginseng tableti kullanabilirsin bunun dışında yoga ruhsal dinleti ve meditasyon yaparak problemi çözebilirsin herşey yoluna girecek biraz zamana bırakıp bilinçaltı temizliği yapmalısın sevgi ve sağlıkla kal.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

thereisnotry bunu beğendi.
  12. thereisnotry

thereisnotry Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    teşekkürler , keşke bu şekilde çözülebilse, maalesef denenebilecek herşeyi denedim, sanırım bazı sinirleri öldürüyor bu ilaç , paxera adlı ilacı denemeyi düşünenler kesinlikle başka çözümler bulun, mümkünse psikiyatr yerine önce psikoloğa gidin , spor yapın eşe dosta derdinizi anlatın ama sakın içinde ne olduğunu bilmediğiniz ilaçlar kullanıp doktor görüntülü tüccarlardan uzak durun...

13. sewinch_87

sewinch_87 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Her insan yaşamı boyunca 3 kez depresyona açık olur öğretiler uğraşlar ve anlık şartlar kişiyi iyileştirebilir bu nedenle çözümsüz gibi düşünülen şeyler zamana bırakılınca algıda farklı durumlar yaratır ve değişiklik gösterir şimdi paxera isimli ilaca karşı olan nefretin o ilacı yok edemez ve kullanan bir çok kişi vardır ve daha da olucaktır sonuçta üretilmiş ve tedavi için bulunmuş öncelikle sen onunla barışmalısın.
    Ayrıca erkeklerin gençlikte yaptığı steroid kullanımı gelecekte zarar veriyor şimdi gelin hepimiz bizi anlık değiştiren ve onunla mutlu eden alkol sigara vb bağımlı olunan ihtiyaç gibi görünen tehlikelerden uzaklaşalım kendimizi sevelim doğayı,güneşi ve ayı sevelim varoluş içinde misyonumuzu tanıyalım sevgi ve sağlıkla kalın ve öylede oldu.

14. thereisnotry

thereisnotry Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    olumlu ve yapıcı düşüncelerin için çok teşekkürler, ben de senin gibi düşünen biriyim , hayatta herşeye de bu şekilde bakmışımdır. ama bir insanın ve ilacın 3aylık bir sürede tepetaklak etmesi her insanın olgunlukla karşılayabileceği birşey değildir. ayrıca nefret yerine insanların bilinçlenmesini istiyorum, ilaca başlamadan önce bunları yazanlar olsaydı keşke...

15. sewinch_87

sewinch_87 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    prespektüs açıklamalarında yazmış olabilir belki fakat tıp diliyle anlamak zor elbette bu oluşuma iyi yönden bakıp sadece 3 ay kullanmış ve ondan kurtulmuş olduğunu düşünelim burdan sonra artık ilerisini düşünmelisin ve kaldığın yerden şimdi başlayabilirsin mutlu günler dilerim.

Sayfayı Paylaş