Antep Fıstığı’nın kabukları bile yararlı!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Cidade de Deus tarafından 25 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Kilo vermek isteyenler her zaman yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu besin maddelerine fındık fıstığı da eklemek yanlış olmayacaktır. Ancak ABD Tarım Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre fındık çeşitleri düşündüğünüz kadar yağlı değil.

[​IMG]Antep fıstığının zayıflatan bir besin maddesi olduğu iddia edilmiyor. Ancak en düşük kalorili fındıklar arasında gösteriliyor. 30 gram Antep fıstığı 160 kaloriye denk geliyor.

sağlıklı bir gönüllü grubun yediği Antep fıstıklarının enerji değeri ölçüldükten sonra uzmanlar, Antep fıstığının eskiden ölçülmüşler verilere oranla %6 kadar daha az kalori içerdiğini ortaya çıkardı. Bunun sebebi ise Antep fıstığının içerdiği yağın vücüt tarafından tamamen emilmemesi.

Araştırmayı yürüten David Baer, “ Bu inceleme Antep fıstığı yağının tamamen sindirilemediğini ve bu nedenle hücreler tarafından emilemediğini gösteriyor,” dedi. Araştırma raporu Amerika’da Experimental Bology konferansında kamuya duyuruldu.

Bu sonuçlar, Antep fıstığı yemenin sanıldığı kadar kilo aldırmamasının nedenlerinden sadece birisi. Uzmanlara göre Antep fıstığı “tüketici dostu” atıştırmalıklardan. Çünkü kabuklarını açmakla uğraşırken ne kadar yediğinizin de farkına varıyorsunuz. Bu sayede kendinizi durdurabiliyorsunuz.

Ayrıca kabuklarını ayıklarken harcadığınız enerji bir Antep fıstığından alacağınız enerjinin %41’ini kullanmanız

paylaşmak istedim bende korkarak yıyordum hatta hıc yememeye calısıyordum ayda belkı 1-2 kere oda 1 avuc yerdım ama artık haftada 1 yıyıcem.

KAYNAK:http://kisiselbakim.milliyet.com.tr...detay/12.04.2011/1376713/default.htm?ZoneID=1

lkmnsrt, Selo68, dishiwelet ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. özgürlük

özgürlük Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    byrm
    Yer:
    ankara
    tesekkurler Cabarov guzel konu.Hep merak ederdim

3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    rica ederim bende rahatladım valla bu nımetten faydalanıcam artık sunuda ılkez ogrendım

kabuklarını ayıklarken harcadığınız enerji bir Antep fıstığından alacağınız enerjinin %41’ini kullanmanız

canavar bunu beğendi.
  4. şahin19

şahin19 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

yer fıstığı, fındık, antep fıstığı gibi ürünlerin en faydalı yeri kırmızı renkli kabuklarıymış...

Bu yüzden fındık alırken, soyulmuş değil, kabuğuyla alıp, bizim kırmamız gerekiyor. Yer fıstığını ise tuzsuz olanını bulursak almalıyız.

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    evet badem ve cevızdede o koyu kırmızı turuncu kabuk onlarda fayda bazıları soyuyor cevızdekını mesala yaş cevızdekını acı dıye ama yararı orda yararlı seylerın tadı genelde kotudur:D

6. wingman

wingman Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    "kabuklarını ayıklarken harcadığınız enerji bir Antep fıstığından alacağınız enerjinin %41’ini kullanmanız"
    niye %41 acaba... kim ölçmüş, nasıl ölçmüş.. 30gr fıstık ye açmaya uğraşırken 64kkalori yak güzel hesap artık koşu bantları bisikletler yalan oldu demekki.. hep birlikte fıstık kabuğu açıp zayıflarız..

7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    peki sen bu sonuca nasıl vardın? elınde bılımsel kanıt yoksa olanı eleştırmen haksızlık olur :eek:

8. wingman

wingman Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    saçmasapan iddaları çürütmek için işimiz gücümüz yok bilimsel kanıtmı oluşturalım? senin mantığın alıyomu acaba bi avuç kadar fıstığı açacam diye 64kkal yak? koşu bandına,bisiklete çık bakalım ne zaman 64kkal gösterecek ve bunu bir avuç fıstığın kabuğunu açmakla bi kıyasla..

kadirak bunu beğendi.
  9. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    elınde bılımselsel kanıt yok ben sız eınanıcagıma bu yazıya ınanırım.

kosu bandı bısıkelttekı kalorı dogrumu sanıyorsun herkeze aynı oranı gosterıyor onalara takılma

ayrıca yazıda dıyorkı yagların hepsını vucut emmıyor demıyorkı kılo yapmaz abartısan tabı yapar ama herseyde kıloya gıtmıyor vucut bunu kullanıyor yanı yedım kılo aldım dıye bırsey yok ben her fıstıgın kabugunu ayırana kadar emek harcıyorum buda enerjı harcıyor ayrıca cıgneyıncede bır mıktar yakarsın

10. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Koşu bandı ve bisikletteki kalori herkese aynı oranı mı gösteriyor? Yok daha neler galiba hiç bisiklet veya koşu bandı kullanmadın.

64kcal enerji harcamak bir fıstık kabuğu için gerçekten pek akla yatkın gelmiyor. Bunun için bilimsel bir kanıta ihtiyaç yok diye düşünüyorum zira gazetelerin her yazdığı da doğru değil.

11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ben 1 seendır kosu bandı ve bısıklet kullanıyorum neye gore kalorı olcuyor onlar kesın kac harcadıgımızı yazmaz bendede aynısı yazıyor.

bu 64 kcal nerden cıktı benım konumda oyle bır yazı yok bıraz daha acarsanız soncuta tartısılır bu konu

12. wingman

wingman Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    160kkal*(41/100)= 65,6kkal ben yakinen 64kkal demiştim bak 65,6kkal.. bi gazete yazısını bilimsel makale referansı olarak göstermek ne derece doğru??

13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ABD Tarım Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre

14. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Bak dediğim şeyle alakasız bir şey söylüyorsun. Yorumlarımı düzgün okuyup cevap yazmaya özen göster. Ben sana onlar doğru ölçüyor falan demedim zaten. Sen koşu bantları herkeste aynı kaloriyi yaktığını gösteriyor dedin, ben de sana herkeste aynı ölçüyü göstermiyor dedim ki dediğimin arkasındayım. Söylemediğim şeyler üzerinden yorum yapma lütfen.

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    30 gr 160 kalori ( gerçi doğrusu, bu 160 kcal olacak!..yani kcal kalorinin 1000 misli olan bi değer...)...)

yani 1 gr'ı 5.33 kcal olan yüksek bi değer...nerdeyse "tereyağına "( 6-6.5 kcal /gr yakın !...yabana atılmayacak bir değer ..

16. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ama tereyagıyla fıstıgın yagı bır degıl fazlası zarar tabı kılo aldırıyor ama ıdeal yendıgınde herkezın bıldıgı gıbı cok faydalı vucut bu yagın tamamınıda emmıyormus bu acıdanda ben rahatladım

17. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kaynak "abd "olunca orda biraz durmak lazım ?!...((

abd kaynakları her zaman ,manupule edici, pazarlamaya yönelik ,çarpıtmaları bolca yapan kaynaklar olarak düşünürüm her zaman...(

18. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    fıstıgı ıthal etmıyoruzkı :confused:

19. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    İthal etmekle alakası yok zaten ABD fıstık ihracatını arttırmak için böyle bir haber ortaya atmış olabilir bizim alıp almamamızın hiçbir önemi yok.

Sayfayı Paylaş