antemandan 2 saat önce whey protein alınabilir mi?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve merlink tarafından 21 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. merlink

merlink Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar antemanım 17:30 de ben 15:30 da 1 ölçek whey alıyorum ve antremandan hemen sonrada 1 ölçek whey alıyorum . bu kullanım doğrumudur. sabah kalkınca al diğenler olucak ama ben sabah zaten iyi besleniyorum gerek var mı ki?

beslenme programım:

sabah(09:00) :
    4 yumurta
    50 gr lor peyniri
    100 gr yulaf
    -------
    öğlen: (12:00):
    250 gr tavuk göğsü
    100 gr pirinç lapası veya bulgur lapası
    1 porsyon salata
    ------
    ara öğün(15:30):
    1 porsyon protein tozu
    1 porsyon salata
    ------
    antreman: 17:30- 18:30

antreman sonrası(18:30)
    1 porsyon protein tozu
    kesme şeker veya 1 porsyon meyva

akşam(20:30)
    1 kutu ton balığı/tavuk

yatmadan önce:
    100 gr beyaz peynir

2. mert31

mert31 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    londra
    ben de antremandan önce alıyorum ama ben 30dk önce o civarda, beslenme programımızda neredeyse aynı :)

merlink bunu beğendi.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

Protein tozunu gunluk protein ihtiyacin kadar istedigin zaman alabilirsin, zamanlamanin etkisinin minimal oldugu arastirmalarda ortaya cikti.

4. merlink

merlink Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    o zaman böyle almaya devam edeyim. antremandan 30dk-1 saat önce alırsam,sindirilmez diye korkuyorum :D

5. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    hiç içme protein gece yatarken 2ölçeği de iç.yahu ben anlamadım zamanlaması nasıl önemli değil? (bu arada program iyi devam devam)

6. brhmcr

brhmcr Guest

Muratcan.biceps bas bas bagiriyoruz :) Pozitif nitrojen dengesi, amino asit havuzu,zamanlamanin minimal etki ettigine dair makaleler.

Tabi ki gunduz dogru duzgun beslenmez amino havuzu dolmazsa, pozitif denge kurulmazsa idman sonra whey ve amino alimi onem kazanir, gerci oncesinde de alabilriiz bu durumda. Idman sonrasi vucudumuzun amino ihtiycai dogar cunku havuz bosalir gibi bir durum yok hele ki amator sporcular icin. Bir miktar glukojen depolari bosalir o kadar :)

7. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Vucutta pozitif nitrojen dengesini sağlamak için gün içerisinde yeteri kadar protein alınmalıdır. Burada en önemli nokta vücudunuzun ne kadar proteine ihtiyacı olduğudur. Genel kural şu şekildedir: Birçok vücut geliştirici vücut ağırlıklarının her 1 kilogramı için 2 gr protein alır. (Örneğin vucut ağırlığınızın 100 kg olduğunu varsayalım, kas inşa edebilmek için günlük alacağınız minimum protein miktarı 200 gr olmalıdır.)
    Öyleyse protein almak için en iyi zaman nedir? Evet, vucudunuza protein almanız gereken en önemli zaman, hemen antrenman sonrasıdır.

Ayrıca uyumadan önce protein almakta işinize yarayacaktır, kaslar uyku sırasında kendilerini yeniledikleri için, uykudan önce alınan protein fayda sağlayacaktır. Ve tabiki sabah kahvaltısında, 8-10 saatlik bir uykudan sonra vucudunuz proteine aç olacaktır, kahvaltıyı göz ardı etmeyin.
    Diğer önemli nokta ise; eğer günde 4-6 öğün yapıyorsanız, günlük protein alımınızı öğünlere eşit olarak dağıtmalısınız. Örneğin; vucut ağırlığınızın 100 kg olduğunu varsayalım, 200 gr protein alacaksınız, 5 öğün yapıyorsanız, her öğünde 40 gr protein almalısınız (40 gr x 5 öğün = 200 gr protein)

Kaynak:
    www.ultimatenutrition.com, http://vucutgelistirme.blogspot.com

8. brhmcr

brhmcr Guest

Kendisiyle celisen bir makale, zaten gun icinde alinirsa yeterli olarak antreman sonrasi en onemli zaman olmaktan cikar, bu durumda sabah kahvaltisi en onemli zaman olur. Herneyse bu konu ile ilgili dusuncem ve tavri m belli makaleler daha onceki tartismalarda paylasildi. Iyi forumlar.

Sayfayı Paylaş