Anoreksiya ve Bulimia

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Umay__Aka tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Umay__Aka

Umay__Aka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    )Merhaba bilmeyenler için anoreksiya hiçbir şey yememe bulimia ise yediklerini zorlayarak kusmak anlamına gelen iki mental hastalıktır ben maalesef 1 yıldır bu ikisiyle mücadele ediyorum 162 cm boyunda 19 yaşında bir kızım okuduğum fen lisesinde 3 senedir aralıksız sene birincisiyim ve birçok alanda resim, matematik, biyoloji gibi çok başarılı olduğumu söylemek istiyorum. Bu sene önemli bir sınavım var ve başarılı olmak istiyorum. Benim hikayem bu senenin başında tübitak matematik olimpiyatına hazırlık yaparken başladı ben her zaman hafif toplu bir kızdım 64 kiloydum bu hazırlık süresinde bazen 3 -4 gün hiçbir şey yemeyip sadece kitap okuyarak ders çalışarak ve su içerek geçirdiğim günler oldu. Sınava hazırlık 3 ay sürdü, 3 ayın sonunda 64 kiloyken 28 kiloya düştüm ama benim çok dayanıklı bir vücudum var bu yüzden çok şükür ne kansızlık ne kalp ritim bozukluğu yaşadım önemli bir sorunum yok şu anda hastaneye yatmaktan kurtulmak için kilo almaya çalışıyorum yemek yemekte gerçekten çok zorlanıyorum ailemse beni hastaneye yatırmaktan olimpiyatlarda türkiye derecesi yaptığım için vazgeçti hayatımın en güzel zamanını hastanede besin destekleriyle geçirmek istemiyorum şu anda 32 - 33 kiloyum yağ oranım %3.4 doğuştan kaslı bir yapım var diyebilirim oldukçada dayanıklıyım haftada 5 gün 45 dk kardiyo 1 - 1.5 saat ağırlık antrenmanı yapıyorum koşmayı çok seviyorum oldukça hızlı koşuyorum beslenme konusunda en azından biyolojik anlamda bilgili olduğumu düşünüyorum :) Yani en azından metabolizma ve vücudun işleyişi konusunda bilgi sahibiyim ama bir türlü yeterli yiyip kilo alamıyorum tecrübeli birilerinin yardımını bekliyorum

2. PinusNigra

PinusNigra Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci(Tıp)
    öncelikle 28 kiloya düşmek gerçekten baya ağır anoreksiya olmuşun gibi gözüküyor o dönemde.bu durumda hastaneye yatman senin için iyi olurdu ama ygs lys ye ayrıca olimpiyatlara hazırlanıyorsun galiba sanırım bu yüzden istemiyorsun.şu anda yapman gereken günde en az 4-5 ana öğün olarak yemek yemek.ama her öğün gerçekten ana öğün gibi olmalı.yani hiç bir öğünü bi avuç kuryemiş yiyeyim ya da bir elma yiyeyim diye geçirtirmemelisin.bu tip diyetlerde basit şekerli şeyler pek öneirlmez ama bence sen önüne gelini ye:)en azından şimdilik.özellikle yulaf,makarna,pirinç,bulgur,tam buğday ekmek bunlarından birini her öğünde kesin ye.ama tabi yiyeceğin miktarda önemli.1-2 kaşık yiyip kalkma.kilo başına en az 4-5 g karbonhidrat almaya bak.çünkü zaten sporda yapıyorum diyorsun.tabi kasların gelişmesi içinde kesinlikle her öğünde protein de olmalı. süt ürünleri,et,yumurta bunları da her gün kesinlikle yemelisin.proteinde en az kg başına 1.5 gram almaya bak.zaten kilo az olduğu için günde 200 g tavuk yesen bile fazlasıyla yeter:D
    ayrıca merak ettiğim 3-4 gün hiç yemek dahi yemeden derse nasıl motive oluyordun?hiç hafıza sorunu falan yaşamadın mı?:) çünkü vitamin eksiklği de oluşmuştur büyük ihtimal.

3. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Kosmayi kardioyu bir süre birak agirlik antremanlarina devam ederek beslenmene devam et.

4. Umay__Aka

Umay__Aka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap için çok teşekkürler ben aşırı hırsı bir kızım kendimi öldüreceğini bilsem bile istediğim şeylerden vazgeçemiyorum kesinlikle ağır psikolojik hasta sayılırım :p şu anda olimpiyatlara hazırlanmıyorum dinlenme dönemindeyim yalnızca günde 1 saat mental aritmetik ve genel geometri çalışmam var önceden de çok yiyen biri değildim 1.750 kg doğmuşum 64 kg benim hayatımda gördüğüm en yüksek rakamdı diyebilirm Peki neler yememi önerirsiniz özellikle sıvı bir şeyler olursa yardımınızı bekliyorum :)
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Temmuz 2014 ---
    benim için imkansız gibi söylediğim gibi biraz hiperaktivitem var bir türlü yerimde duramıyorum sıkılıyorum illa koşmak da değil yürüyorum zıplıyorum

5. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun ,moralini bozmak gibi olmasın fakat 30 32 kilo yaşına ve boyuna göre sağlıklı insan kategorisinde değil.Güçlü bünyem var dayanıklıyım vs... diye kendini şartlandırma bir grip olursun metabolizman çöker komaya girersin vs...Her şeyin başı sağlık istersen dünya birincisi ol sağlık olmadıktan sonra kıymeti yok .Gerekiyorsa hastaneye yat kliniklere olarak nerde tedavi göreceksen ilgilen, şifayı burada arama her kafadan bir ses çıkar.

Mustimusti bunu beğendi.
  6. Umay__Aka

Umay__Aka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    cevap yazdığınız için teşekkürler ben burada insanların 10 - 15 kilo aldıklarını okudum bir erkek 10 - 15 kilo alabiliyorsa benim alabilmem daha kolay olur diye düşündüğüm için buraya yazdım :( bide anlatmayı unuttuğum bir detay daha var annem yaklaşık 25 yıllık laboratuvar teknisyeni babam uzman aile hekimi erkek kardeşim de 4. sene diyetetik bölümü öğrencisi :) yani evde bile klinikteyim diyebilirim

7. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Senin durumun bizi aşar, kesinlikle en azından doktora bir görün, diyetisyeni ilaç tedavisi psikaytrı gibi konularda burada tam destek alamazsın.

8. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Uzmanlarin gozetiminde gerekli sartlar altinda yatis yapmalisin.bu bir rahatsizlik.bi nebze de olsa cozmen lazim
    Hastanye yatmak disindaki diger cozumler sorunu erteler.bi an once istedgn kiloya kavusup istedigin kariyeri yapman dilegiyle...

PeNa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş