anlam veremediğim durum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve therion tarafından 26 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bir cok kez yazdım ama bılmeyenler ıcın cok kısa kendımı tanıtayım 6.5 yıldır bb yapıyorum. boy 1 85, kılo 90, yaş 33. bb de en ıyı yapabıldıgım sey antrenman en fazla 15 gun ara vermısımdır cok duzenlı yapıyorum.

gelelım asıl meseleye belenmeyle ılgılı olan kısma. uzun zamandır bb yapmıs olmama ragmen vucudumun neye nasıl tepkı verdıgını daha dogrusu nıye tepkı vermedıgını bır turlu anlayamadım. açayım; bu sporu yaparken gerek meslek hayatımın sporla alaksızlıgı gerekse amatör olarak yapmamdan dolayı beslenme anlamında hakkını veremedıgım anlar cok olmustur. bu gıbı durumlarda gelısım olmamasını anlayabılıryorum, ama vıtesı yukselttıgım ve hakkını vermeye gayret ettıgım donemlerdede gozle gorulur bı gelısım sağlayamıyorum ve o zaman yedıklerım nereye gıdıyor noktasına gelıyorum.
    son 1 yıldan ornekler vereyım. bu yıl ant once yulaf yemeye baslamıstım (ekstradan koymustum o ogunu daha once yoktu) ondan sonra 2 ay noxplode kutusunda pırınc lapası getırdım ısyerıne yavas yavas kasıkladım ant 2 saat oncede gerı kalan kısmını yedım buda aynen yulaf gıbı fazladan koydugum bı ogun ve daha once yapmadıgım bıseydı. sonra bu getırıp goturmelere usendım ve son 1 aydır beslenmem su sekılde;
    sabah 8 de 150 gr cıvarı yulaf+my fusıon karma proteın+1 adet muz+yarım lıtre yagsız sut karıstırıp ıcıyorum. (yumurta koy dıyebılırsınız yumurta bende cıltte sıkıntı yaratıyor o yuzden yumurta koymuyorum)
    10 gıbı hafıf acıkmıs oluyorum ve ıs yerı ıcın aldıgım kahvaltılıklarla hafıf bı kahvaltı yapıyorum (beyaz peynır salam domates vs)
    12.45 de öğle yemegı yıyorum. ıs yerınde cıktıgı ıcın secme sansım yok ama genelde et turevı.
    15.30 da sıparısım gelıyor. pılav+tavuk. yarısını 15.30 da yarısını ant oncesı son ogunum olan 16.45 de yıyorum.
    18.30 da whıte flood ıcıyor, 19.15 de 3 olcek x tend le spora gıdıyorum. 1 ölcegı ant esnasında 2 olcegı hemen sonunda ıcıyorum.ayrıca ant sonrası uzum suyu.
    ant dan yaklasık 1 saat sonra tavuk yıyor yatmadan oncede my fusıon karma proteını ıcıp yatıyorum.

bu beslenme seklını normalde tum zamana asla yayamam, yazın verdıgı gazla tatıle kadar zar zor uygulayacagım. ısın tuhaf ve can alıcı noktasına ve baslıgımın asıl amacına gelıyorum. ben butun bunları yapmama ragmen tartıya bı cıkıyorum kılom aynı, olculerımı bı alıyorum hepsı aynı (ozellılkle kollarda tık yok). e yuhh dıyorum o zaman. ben bunları yapmadıgım ornegın ant sonra ıspanak yedıgımde yada suplement kullanmadıgımdakı olcu ve kılomda olacaksam bu yedıklerım nereye gıttı? ben bu ısın sırrını cozemedım. bakalım sız cozebılcekmısınız.

saygılar.........

2. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    6,5 yıl belkide genetiğinizin yapabileceği en iyi vücudu yapmışsınızdır ondan fazla bir gelişme olmuyordur İnsanlar streoide çoğunlukla bu nedenle başlamıyormu zaten?

3. Whiteside Impreza

Whiteside Impreza Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Antalya
    Yağ oranınız ile ölçülerinizi yazarsanız daha net bakabiliriz olaya..Ayrıca malum yaz ayındayız ne gibi bir gelişim bekliyorsunuz?

4. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    boy ,kilo,yaş vermişsiniz ama bence önemli olan vücut ölçüleriniz...6,5 yıl müthiş bir süre bu spor için...ölçüleri verirseniz hocalarımız bundan öteye ilaçsız geçemezsin diyebilirler...

5. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    evet ölçüleri versen iyi olacak 6.5 yıl muazzam bir sure.

6. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    öncelıkler herskese yorumlarından dolayı tsk ler. ama sureyı bence gozunuzde bu kadar buyutmeyın cunku rutınınızın dısına cok cıkmıyorsanız 6 yılda 16 yılda aynı. sadece o 6 yılda daha guzel vucutla dolasıyorsunuz yanı sureklılıgınız oluyor her yıl daha cok gelırmsıyorsunuz.
    kol:40 omuz: 136 gogus:120 yag oranımı bılmıyorum. ama cok yaglı degılım. fıtt sayılır vucudum.

saygılar.......

7. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    üzülerek sölüyorumki dogal yollarla bir yere kadar gelişiyor vucut ..beslenmenizde dinlenmenizde antremanınzıda süper olsa bir yerden sonra ölçü almak imkansızlaşıyor sizi anlayabiliyorum bende 3 seneye yaklaşık bu işin içindeyim aynı sorun bendede var ....bu durumdan gayet sıkılmış görünüyosunuz yerinizde olsam 4-5 ay cok saglam beslenme saglam dinlenme ve supplement kombinasyonu yapardım ondan sonrada ölçü yoksa artık büyük ihtimalle sınıra dayanmıştır vucudunuz bundan sonra önünüzde 2 secenek kalıyo 1.steroid 2. antreman şiddetini düşürüp yapmış oldugunuz vucudu korumak tabi bunlar benim görüşlerim eleştirilere acıgım sonuna kadar

8. dachosen

dachosen Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Therion. Lütfen yanlış anlama ama merak ettim buraya birkaç resim koyabilirmisin? Sadece 6 yılda ne oluyor onu görmek istiyorum.

9. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenmeniz yetersiz. Antrenman sisteminizi bilmiyorum. Ancak 6 yılda 1.80 boya 40 cm kol içler acısı sayın therion..

10. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53

yorum ıcın tskler ama 6. yılın sonu bole dııl 2.5 yılda zaten bu noktaya gelmıstım ondan sonra kollar takıldı kaldı dıger bolgeler gelıstı. beslenmem yetersızdır dogru ama sartlar ıcınden yapabılecegım en ust noktada fedakarlık yapıyorum, ıkıncısıde dıger bolgelerımdekı gelısme fena degıl ama evet kollarım gelısmıyor. neyse aslında baslıkta asıl sormak ıstedıgım soru su ıdı; ıspanakta yesem tavukta yesem gune ek bı ogunde koysam suplementte alsam gelısme hep aynı bu duruma dıkkat cekmek ıstemıstım. steroıdle ılgılı kısma katılıyorum vucut son noktasına geldıgınde ya steroıd ya koruma.

saygılar........

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    bölüm beslenme steroid değil . eğer steroidle ilgili tartışılacaksa ilgili bölümde devam ediniz.

12. MeTaLLiCaT

MeTaLLiCaT Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgisayar Müh.
    Yer:
    İzmir
    Beslenmeyi şimdilik bir kenara bırakıcak olursak antreman programınız nasıldı ne çeşit antremanları denediniz?Örneğin sürekli 3x8 civarındamıydı setler.Bir kaç aylığınada olsa HIT yada 10x10 German Volume gibi hacim ve güç artışı odaklı bir sistem denedinizmi?

13. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    sayın flexor msjımın steroıdle ne alakası var? sohbet ıcınde steroıdın ısmı zıkredıldı dıye hemen o baslıgamı gecmek gerekıyor? soruda konuda tabıkı beslenmeyle ılgılı.

14. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53

benım anlamıdıgı nokta ekstradan yenen seylerın nereye kayboldugu. mısal 3 ogun yerken kılonuz ve hacmınız ile bunu 6 ya cıkardıgınızdada hala nasıl aynı kalıyor, yada ant sonra mısal evde ne cıkarsa yıyorkenkı(sebze yemegı bıle) hacmınızle bunu degıstırıp ne cıkarsa degılde her ant sonrası tavuk yemeye basldıgınızdakı hacmınız nasıl aynı kalıyor, yada suplement almazkenkı halınızden suplement kombınesı yaptıgıgınız halınız nasıl aynı olabılıyor vs vs. yanı ben bu yılkı kadar yeme konusunda fedakarlık yaptıgımı hatırlamıyorum ama gecen yazla kılo olarakda hacım olarakta mılım degısıklık yok hee bıde ustune 2 supelement kombınesi yaptım. bazı arkadaslar beslenmenız yetersız demıs. olabılır ama ben beslenmem yeterlımı demıyorumkı, ben gelısım ıcın beslenmeme ekstra ne koysamda sonucun degısmedıgınden bahsedıyorum. kı ılk mesaja bakılırsa beslenmem o kadarda kotu degıl yaklasık 6 ogun ve pılav yulaf tavuk tarzı seyler. ehh elden fazlasıda gelmıyor.

ant da yapmadıgım sıstem kalmadı.

saygılar........

Son düzenleme: 28 Haziran 2009
  15. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Demekki beslenmene ekstra ne koyduysan yeterli olmamış. Doğru düzgün bir beslenmen olmadan supplementlerden de medet umman pek akıllıca olmaz. Adı üstünde besin "desteği".

16. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    ben anlatamıyorum sanırım, yanı yazımın neresınde suplementlerden medet umuyor gıbı duruyorum? ek öğün yada suplment kombınesı ıse yaramıyor dıyorum kı burda vucudun herseye tepkısızlıgınden dem vurmak ıcın soyluyorum.

17. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Belki beslenmeyle birlikte antremanınızın şiddetini de artırmanız gerekiyordur veya hareketlerin kombinesini değiştirmeniz.

Kaslarınıza gelişmek için gereken uyarıcıyı vermezseniz fazladan aldığınız besinler kas gelişimi yerine vücudun başka kısımlarında kullanılıyor olabilir.

Vücut proteine sadece kas gelişimi için ihtiyaç duymaz, kas haricinde vücudumuzdaki dokular, hormonlar, enzimler vs. birçok kısım proteine ihtiyaç duyar. Fazladan aldığınız besinler belki de vücudunuzda eksik olan böyle bir kısım için kullanılmış olabilir ya da fazlaysa eğer enerji üretimi için, bunları da düşünmenizi öneririm.

Ayrıca 6,5 yıl düzenli spor yapabilen insanları görmek sevindirici gerçekten, tebrik ederim sizi.

therion bunu beğendi.
  18. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Değişik programlar denemelisiniz. Ara sıra süpersetli programlar uygulamak gerekir. Ben de doğal yollardan 5 yıl vg yaptım aynı durum bende de var. Hatta insanlar 1 senelik gelisme ile oranlayıp 5 yılda hala böyle misin diyorlar. Halbuki bir yerden sona duruyor gelişme bunu aşmak çok zor. Youtube veya benzeri sitelerde veya diğer forumlarda veya bu forumda değişik programlar mevcut ben mesela bir tanesini özet geçeyim, fikir olsun diye, biceps - triceps programı süpersetli 1 biceps 1 triceps dinlenme 1 biceps 1 triceps dinlenme 1 biceps 1 triceps. sonra hepsi 5 kez.

tek kol negatif concentration dambıll curl (negatiften kasıt, dambılı kaldırırken diğer elle destek alıyorsunuz, indirirken çok yavaş indiriyorsunuz, dambıl iyice ağır olacak normal concentrationda yaptığınızdan çok daha ağır, burada kasın çalışması sadece indirirken oluyor, salondaki bazıları olm yanlış yapıyorsun ağır o sana destek alma demelerine kulak asma) bunu 8 tekrar sağ 8 tekrar sol sonra beklemeden lying triceps 8 tekrar sonra 30sn dinlenme sonra z-bar biceps curl, hafif bir iklo ile 7 tane aşağıdan ortaya kadar, durmadan 7 tane ortadan yukarıya kadar, sonra da durmadan 7 tane en aşağıdan yukarıya kadar, sonra hiç dinlenmeden düz bar close grip bench press 8 tekrar. 30sn dinlenme. Sonra z-bar ile avuçlar dışarı olacak şekilde hammır curl ve durmadan kickback. Sonra 1dk dinlenme ve en baştan. Tamamı 5 tekrar. 45-50dk da bitmesi lazım. Bunu yapın diye değil, örnek vermek için, çok değişik bir program. Programda 3 orjinal şey var, birincisi süperset olması ve biceps + triceps şeklinde. Ayrıca negatif concentration dambıll ve 7-7-7-7 şeklindeki z-barl curl benim daha önce hiç denemediğim şeyler. Yani bizim böyle daha önce denemediğimiz ve işe yarayabilecek
    kasları monotonluktan kurtaracak şeyler lazım.
    Kasları şaşırtmak için. Ben diyette iken 2 ayda 12 kilo vermeme rağmen supplement yokken bile 1cm ölçü aldım bu program ile. Ama göğüste veya omuzda böyle bir program uygulamıyorum gerileme oldu.

Yani özet olarak belirli bir süreden sonra steroid e baş vurulmayacak ise değişik programlar denenmeli. Yukarıda yazdığım gibi orjinal programlar araştırılabilir tabii güvenilir kaynaklar olacak.

Bir de çok yerde okudum, bacak çalışması tüm vücudu etkilemektedir. En büyük kas olduğu için en çok gh salgılatan kas grubudur. Bacak çalışması bicepse de etki eder. Özellikle
    squat ve deadlift tüm vücuda baskı uygulayarak gelişmeye zorlar. Programınızda bunlar var mı?

Bir de benim size sorum olacak, yumurta ciltte sorun yarattı demişsiniz ne gibi sorunlar bunlar, ben de yıllardır yumurta yiyorum ve cilt sorunları var, çok doktor ile konuştum yiyecekler ile alakası yok dediler. Yumurtayı kesince sorunlar geçiyor mu? Yumurtayı hiç kesmedim ama supplemenet alamıyorum ben de bu sebepten özellikle muscletech nitro çok iyi etki etti ama çok yan etkisini gördüm cilt tahribatı olarak. Aynı sebepten ötürü twinlab likit aminoyu da kesmek zorunda kaldım.

Son olarak 1 sene sonunda iğne vurup 45 cm kol yapmaktansa doğal şekilde ara vermeden 6.5 yıl devam etmek çok daha mantıklı bence, sonuçta siz sağlam bir altyapı oluşturuyorsunuz ve doğru program ile o ölçüleri bulabilirsiniz. Ben gördüm 2 senede iğnelerle gerçekten mükemmel vücut yapıp (insanı kıskandıracak bir fizik ve güç) ama sonra zaman geçtikçe birden bire çökenleri çünki eninde sonunda bırakmak zorunda kalıyorlar. Bu arada 5 yıl sonunda iğnelere geçenlere bir şey diyemeyiz, onların çoğu bilinçli olarak bu işe koyuluyor.

Son düzenleme: 29 Haziran 2009
    therion bunu beğendi.
  19. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    öncelıkle tsk ederım, elınıze sağlık. bahsettıgınız programdan once aklımda son bı program var gogus trıceps - kanat bıceps. daha oncede haıfıf bı sekılde yapmıs olsamda bu defa cok sertını gırmem konusunda gaza getırdı dostlarım. ama sızın dedıgınız programı kesınlıkle deneceyegım yakın bı zamanda.

steroıd konusunda haklısın herkesın planları ve spora bakısı farklı. ben ılk 4 yılımda suplement dahı kullanmadım. ınsanların çalıstıgın yıla takılmaları cok mantıklı degıl, cunku her yıl vucudunuz bı kac cm artmaz ustune sureklı bıseyler koyamazssınız. onemlı olan bu sekılde uzun sure durabılmenızdır. steroıdle 1 yılda harıka vucut yapıp sonra salanlarla aramadakı fark ben vasatın ustu vucuda 7 yıldır sahıbım. belkı onlar kadar olamıyorum ama standardında cok ustundeyım ve devamlılıgım var. neyse herkesın kendı tercıhıdır tabı.

cılt olayına gelınce ben akne konusunda cıddı sıkıntılar yasamıs (gecmıs yıllarda) bırı olarak dermatologlardan cok kendımı dınlenmeyı ogrendım. cunku dr lar cok basmakalıp konusuyor ve teorıyı pratıge uyarlamaya cabalıyorlar ama her zaman olmuyor. bunlardan bırıde ınsanın yedıgı seylerın akne ıle baglantısı yoktur cumlesı. bence safsata cunku bende yumurta sıvılce yapıyor ozellıklle kafamın ıcınde bayada buyukler ve bırakınca hafıflıyor. belkı dırek o yapmıyor ama alevlendırdıgı kesın. bunu bı cok kez denedım. cıldım yağlı ve bazı besınler sebumu arttırıyorlar. suplementler konusunda cılt anlamında bı sıkıntı yasamadım su ana kadar.

saygılar.......

deathlifter bunu beğendi.
  20. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Ben cok dermatologa gittim cevaplari forumda defalarca yazdim buraya da yazayim onlar sadece psikolojiye bagliyor ve yiyecek veya supplement ile alakasi olmadigini soyluyorlar ama bence mantikli degil. Hepsi ezberlemis akne ile yiyecek alakasizdir, akne ile karaciger alakasizdir, bunlar halk arasinda yanlis inanislardir diye.

Neyse konuyu dagitmadan, bahsettigim programin youtube linkini veririm bir ara, dedigim gibi ornek olsun diye yazdim, ben ayni sekilde sasirtici seyleri gogus icin de ariyorum cunki agir bir diyet sonucu guc kaybi en cok goguse vurdu.

Bu arada kardiyo ile araniz nasil ben mesela 3-4 sene evvel cok agir ve uzun kardiyo calismalari yapiyordum ve sonradan ogrendim ki uzun sureli kardiyolarain gelisime negatif etkisi mevcut. Bunlari da arastirmak lazim gelisme seviyesinden memnun degil iseniz.

therion bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş