Amino asitler hakkında sorular

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve jimraynor tarafından 17 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar merhaba uzun zamandır amino asit konusunda destek düşünüyordum ki bu ay ki muscle and fitness dergisinin en sonunda yer alan amino asitler hakkında bilgilendirme bölümünden sonra amino asit kullanmaya karar verdim. Aşağıda kafamdaki birçok soruyu birleştirdim beni kırmaz bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Öncelikle kendimi tanıtayım 1 yıl cardio 1 yıl body olmak üzere toplamda 2 yıllık spor geçmişim var. Bu 2 yılı 3 seneye yayarak aralıklarla yaptım. Daha önce 4 ay bulk ve bu sene 5 ay bulk olmak üzere 9 ay bulk çalışması yaptım ve yazın 3 ay definasyon çalışması yaptım. Definasyonumun günlüğü ve fotoğrafları imzamda yer alıyor.

1. Gün içinde 8 öğün besleniyorum 4ü supplement öğünü. 2.öğün 1 ölçek karbonhidrat tozu, 4.öğün spor öncesi 1 ölçek whey + 1 ölçek carb.tozu 5.öğünüm spor sonrası whey protein + meyve suyu ve 8.öğünüm 200ml süt veya su ile birlikte 1 ölçek casein protein tozu.

Yani hayatımda supplement olarak sadece whey ve casein proteinle birlikte karb.tozu var.

1. Bcaa desteği al diyorlar lakin protein tozumun içerisinde bcaa olduğu yazıyor. Kimisi de diyor ki protein tozunun içindekini takma onu ayrı alman lazım doğru mudur.
    2. Bcaa 'nın içerisinde isoluecine , valine ve leucine olduğunu biliyorum. Bu 3 amino asit temel amino asitlerden eaa'lardan çift zincirli olanlar. Bcaa yerine EAA ürünlerinden animal pak tarzı ürünler var bcaa yerine onu kullanmam doğru olur mu?
    3.Hem eaa ürünü hem de bcaa ürünü kullansam yanlış olur mu?
    4. Bcaa desteği alırsam protein tozumun içerisinde de bcaa olduğu için günlük önerilen dozu geçebilirim o zaman sorun olur mu? ON whey protein kullanıyorum içerisinde 5.5gr BCAA olduğu yazıyor. Ant.öncesi ve sonrası whey kullandığım için günlük 11 gram bcaa almış olluyorum. Buna ilave spor öncesi 12gr bcaa spor sonrası 12 gr bcaa alırsam toplam ügnlük 35 gr bcaa almış olacağım.
    5.Glutamine diyorlar internette kimi yerde de l-glutamine falan yazıyor ikisinin bir farkı var mı?
    6.On whey protein tozu kullanıyorum üzerinde 4gr glutamine & precursors yazıyor. Precursors öncü demek diye biliyorum yani glutamine ve öncüleri çok garip bir ifade. Acaba o yazı kandırmaca mı?
    7. Yattıktan sonra ve antrenmanda yani büyüme hormonunun en üst düzeyde olduğu zamanlarda arginine amino asitinin çok önemli olduğunu duydum. Aol takviyeleri mevcut onlardan kullanmam doğru olur mu?
    8.Aol yerine direkt arginine mi satın alsam?
    9.Bu ürünlerle beraber creatin kullansam yanlış olur mu. Aklımdaki kompinasyon glutamine, creatin, aol, bcaa, whey protein, casein protein.
    10.Bu ürün kompinasyonundan kalite ve önerilerinizin sizin için önem sırasıyla belirtebilir misiniz.
    11.Bu ürün kompinasyonu yerine hepsinin birleştirildiği bir ürün var mı. Bazen duyuyorum pre workout postworkout ürünleri falan varmış.
    12. Amino asitlerin aç karnına alınması gerektiği söyleniyor. Ben 8 öğün beslendiğim için çok aç olduğum hiç olmuyor :) Yani ne zaman alacağım aminoları
    13.Bu kompinasyonla birlikte multivitamin almam yeterli olur mu? Yoksa ek vitamin takviyesi almalı mıyım?
    14.SON olarak benim için önemli bir soru.Son zamanlarda bench squat deadlift antrenmanlarını arttırdıktan sonra özellikle sırt eklemlerimde ağrılarım olmaya başladı sağ ve sol kolumu arkaya doğru esnettiğimde çatır çutur ses geliyor. Eklemler için iyi bir takviye öneriniz var mı? Glusocamine önerisinde bulundular bu yeterli midir?
    15.Bu takviyelerle birlikte 2 ayda bir checkup yaptıracağım.

Son olarak aminoları iyi araştırmışsın bir de şu ürünü araştır ben çok etkisini gördüm diyeceğiniz bir ürün var mı?

Örneğin. glusocamine, tribulus, vitamin kompleksler, zma, noxplode, postworkout pre workout ürünü vs.

Herşey için teşekkürler.

2. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Selam jimraynor, öncelikle bcaa konusundaki sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum, daha önce benim de kafamı kurcalamıştı fakat cevabını bulamadım.

Diğer sorularına gelince sadece emin olduğum bir tanesinin cevabını verebilirim, bu konuyla ilgili ben de başlık açmıştım. O.N veya başka bir whey'in içinde bulunan glutamine, ayrıca toz halinde satılan l-glutamine değil. Her whey'de bulunan(dikkat edersen her whey'in içeriğinde 4-5 gr glutamin ve öncüleri yazdığını görebilirsin) diğer amino acid'lere bağlı olan glutamine, yani serbest formda değil. Kısaca l-glutamine i ayrıca kullanmamız gerekiyor.

3. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Ya arkadaşlar wheyin içindeki glutamine sizce vücudunuzun isteğini ne kadar karşılar ?Glutamine antrenman sırasında en çok düşen amino asit'dir 100de50 ye kadar düşer sağlam miktarda alınması gerekir..

4. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Anlaşılan soruları olan tek ben değilmişim. Hocalardan, tecrübeli arkadaşlardan yorumlarını bekliyoruz.

5. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Bende ON Whey - Universal 3001 - Creatin kullanıyorum.Arginine takviyesi almayı düşünüyorum.GH tetiklediği doğru. :)

6. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    Kısacası 75 kg bir sporcu için önerilen 33 gr BCAA. Bana biraz yüksek geldi...

Not: LBM = Lean Body Mass (Yağsız vücut kitlesi)
    T-nation sitesinden alıntıdır.

Glutamine ve BCAA dozajları hakkında BB.com sitesinde bir makale var.
    http://www.bodybuilding.com/fun/inmag15.htm

Dosage

To maximize the various anabolic effects of BCAA's and glutamine it is essential that adequate dosages are used. Although dosages as low as 3 grams/day have shown benefit, studies involving BCAA usage show dramatic benefits when using approximately 9 grams per 100 pounds lean bodyweight per day. Further results may be obtained during strenuous training or dieting periods, or for a real anabolic kick, by using BCAA dosages as high as .44 g BCAA per kg of lean bodyweight. To use this formula simply deduct your body fat in pounds from your total weight then divide this number by 2.2 to get kg. Next multiply by .44 g to get the dosage. So a 220 lb individual with 10% body fat would use this formula:

220 lbs (total weight) - 20 lbs (body fat in lbs)= 200 lbs / 2.2= 90.91 kg (weight in kg) X .44g = 40 grams BCAA per day.

Yanı kısacası yapmanız gereken: Önce kilonuzu öğrenip bunu LBS'e çevirmeniz gerekir (http://www.convertunits.com/from/kg/to/lb)
    Daha sonra yağ oranınızı öğrenmeniz gerekir. Sonrasında bunu hesaplamanız gerekir.

Örnek: 100 kg bir sporcuysanız ve yağ oranınız %10 ise şu şekilde hesaplama yapmanız öneriliyor:
    100 kg = 220 lbs
    %10 yağ oranınızı bundan çıkarmanız gerekiyor; Yani 0,90 x 220 lbs =198 lbs
    198 lbs/ 2,2 = 90 kg
    90 kg x * 0,44 = 39,6 gr

Sonuç olarak %10 yağ oranı olan 100 kgluk bir sporcuysanız günlük ihtiyacınız 39,6 gr BCAA olarak gözüküyor.

Örnek üzerinden hesaplama yaptığım için lbs baz alarak hesaplandı. Daha basit bir şekilde hesaplamak istiyorsanız:

Örnek profil:
    100 kg sporcu, %10 yağ oranı.

100 x 0,90 = 90 kg
    90 x 0,44 = 39,6 gr BCAA

Yazarın önerileri:
    Personally, if I were new to using these products, I'd start off with a middle of the road dosage of 9g BCAA per 100 pounds lean bodyweight and .10 grams glutamine per pound of bodyweight. Start off with this and follow the timing guidelines provided next and see what happens!

[/COLOR]Yoğun çalışan sporcular için tahmini günlük gereksinimi:

Ekli Dosyalar:

• bcaa.jpg
      bcaa.jpg
      Dosya Boyutu:
      19,5 KB
      Görüntüleme:
      460
    Son düzenleme: 18 Aralık 2010
    jimraynor ve metall bunu beğendi.
  7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    altintop yazı ve kaynak için teşekkürler. Makaleye göz attım glutamine ile ilgili birşeyler de yazılşmış. İngilizcem iyi değil. Glutamine ile ilgili bir dozaj önerisi geçiyor mu? Bir de makale içerisinde zamanlama diye bir bölüm var. Orada ne diyor acaba

8. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    Bütçesi sınırlı olanlar için glutamine günlük/lbw başına en az .05 gram öneriliyor. Daha iyi sonuç için .10 - .20 gram (günlük/lbw) öneriliyor.
    Kısacası 220 lb'lik bir sporcu iseniz ve yağ oranınız %10 ise günlük 10-40 gram glutamine öneriliyor.

Yanı
    BCAA'da olduğu gibi aynı şekilde hesaplayıp belirtilen oranlarla(,10 , 0.05 vs) çarparsanız sizin ihtiyacınızı görebilirsiniz.

Kullanımlarla ilgili uzmanların en çok tartıştıkları konu zamanlamalar olduğu belirtiliyor. Kime sorarsanız farklı kullanım önerileri bulunacağı belirtiyor ancak herkesin aynı fikirde olduğu konu en azından spor yapılan zamanın çok önemli olduğu (vücudun ağır stress altında olduğu dönemler)

Gerek BCAA gerekse Glutamin ek beslenme ürünleri bu zamanlarda kullanılıp faydası görüldüğü ispat edilmiş.

Makaleyi yazan yazar ise diğer zamanlarda kullanılmasının da kesinlikle fayda sağlayacağına inandığını ifade ediyor. Diyet döneminde kalori ve karbonhidrat alımının düşük olduğu dönemlerde 2-5 gram bcaa ve glutamini öğünler arasında öneriyor.

Glutamin ayrıca tatlı ve karbonhidrat isteğinide azaltmada yardımcı olduğunu belirtiyor ve tabiki büyüme hormonunu tetiklemesi açısından öneriyor.

BCAA ve Glutamine ürünleri 3 gramlık alımlarda bile büyüme hormonunu tetiklediğini belirtiyor. Öğünler arasında 3-5 gram ve yatmadan önce 5-10 gram glutamin alımının özellikle 30 yaşın üzerinde ki sporcularda büyüme hormonu seviyesin arttığını savunuyor. Sonuç olarak düşük yağ oranı daha fazla enerji ve kasların daha çabuk toparlanması demektir, diye son veriyor.

jimraynor bunu beğendi.
  9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Altintop yanlışsam düzelt lütfen glutamine vücudun kendi de üretebildiği temel olmayan bir amino asit diye biliyorum. Vücut peki günde ne kadar üretebiliyormuş bunu biliyor musun?

Sayfayı Paylaş