Alternatif Tıp - Bitkisel Tedaviler - Bitkisel Yağlar

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve castorpollux tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  409
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  Forumda arattım fakat net bir başlık bulamadım...Son yıllar alternatif tıp yükselişe geçti, birkaç saygın prof. (başta İ. Saraçoğlu)

  Supllementler de alternatif tıp başlığı altında inceleniyor fakat reklam yapılması basında yasak… aynı yasak bitkisel yağlar için de geçerli... yani tansiyon için ilaçlardan çok daha etkili, aynı zamanda yan etkisi sıfır olan bitkisel yağın reklamını yapmak yasak, yan etkisi çok fazla, faydası çok az ilaçlara esir olmak zorunda kalıyoruz böylelikle...bir doktor ilacı boş ver ''şu yağı'' kullan dese, zaten biz güler geçeriz ama ünlü ve sistem adamı olmayan profesörler aksini söylüyor...bu anlamda ciddiye almamak imkansız bir hale geliyor...

  Sinüzit için kullandığım antibiyotik ve diğer ilaçlar yerine şu başlıkta diez'in tavsiye etmiş olduğu ''biberiye yağından'' fayda gördüm... birazcık bakındım ki ağrıyan deri ya da kemiğe sürüldüğünde ağrı kesme-iyileştirme'ye yaradığını gördüm... diz kapağıma aldığım darbeden oluşan ağrıyı son derece rahatlatıcı geldi...

  prof. Maranki bel fıtığı için biberiye ve hardal yağının tedavi edici özelliği olduğunu söylemişti...

  Tedavinin yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam için, daha genç gözükmek için de uygulanabilir ve bunun sonucunda hiçbir yan etki içermemesi gerçekten de mükemmel!

  İsmini hatırlamadığım bir cilt uzmanı ''özellikle kadınların'' pahallı cilt kremlerine ve kozmetik ürünlerine vermiş oldukları parayı çöpe atmak olarak değerlendirmişti...

  evinizde çok basit ve sağlıklı ürünler bu pahallı ürünlerden çok daha faydalı olduğunu söylemişti...Kadınların ''genç kalma'', ''güzel gözükme'' arzuları kozmetik ürünlerinin gıdadan bile çok kar sağlayan sektör olmasını sağlaması bakımından, neden bu tip bitkisel tedavilerin çok göz önünde olmaması hakkında bir ipucu yakalamış oluyoruz...

  İbrahim Saraçoğlu'nun sitesinden bitkisel tedavi ile ilgili kürlerinden bazıları;


  meyve-sebzelerle çok ciddi hastalıklardan, kurtulabilme-koruna bilme şansı doğdu... Saç Dökülmesi Saç dökülmesine karşı uygulaması oldukça kolay olan bitkisel kür önermekteyim. Bu kürü evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Lavantanın doğru türü en etkili olanıdır.
  Kür: Saç dökülmesine karşı
  Önce saçlarınızın yıkanmış olması gerekir. 3 bardak suyu tencerede kaynatınız su kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı içine atınız ve hafif ateşte 5 dakika hafif ateşte demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra ocaktan indiriniz ve sıcakken süzünüz. Ilıyınca saçlarınızı iyicice bu lavanta suyu ile ıslatınız. Yarım saat etki etmesini bekleyiniz. Yarım saat sonra saçlarınızı sadece durulayıp kurulayınız. İki ay boyunca saçlarınızı yıkadıktan sonra bu kürü uygulayınız.

  İçme kürü
  Bir tatlı kaşığı lavantayı 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda 7 dakika hafif ateşte demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra içmek için ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca gün aşırı akşam yemeklerinden iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içilmesi gerekir. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması şarttır. 15 gün sonra 10 gün ara veriniz ve tekrar 15 gün boyunca gün aşırı kullanılır ve kür sonlandırılır.
  Sağlıklı günler dilerim
  Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulanır. Eğer, saçlarınızda kepek var ise veya saçlarınıza parlaklık ve canlılık kazandırmak istiyorsanız, bunun için çözüm ısırgandır...

  --------------------------------------------------------------------------------------------------


  Boy Uzatma
  Boy uzatma kürü yaşları 12 ile 22 arasında olan gençler için geçerlidir. Boy uzatmanın yaşa göre uzatılabilme ortalaması aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Boy uzatmanın üst sınır yaşı 22 dir. Boy uzatma kürü en az 6 ay ile 2 yıl devam etmektedir.
  Tablo: Boy uzatma kürü ile ortalama yaş dağılımı

  Yaş aralığı
  Ortalama uzama [cm] 21 yaşa kadar
  12 - 14
  9 - 7
  14 – 15
  7 – 6
  16 – 17
  6 – 5
  18 – 19
  5 – 4
  20 – 21
  4 – 3
  21 – 22
  2 – 1
  Boy uzatma kürünün uygulanmasında iki kural vardır. Birinci kural, haftada 3 kez kefal, torik, palamut ve uskumru balıklarından herhangi birinin sırt kısmında bulunan siyah etiyle beraber ızgara veya buğlama olarak 1 porsiyon (200 gr) tüketilmesi. İkinci kural ise, hiçbir yan tesiri olmayan bitkisel bir çayın 6 ay boyunca haftada 1 kez demlenip içilmesidir. 21 yaşa kadar uygulanabilen bu kür 6 aylık dönemlerle 1'er ay ara verilerek kullanılmalıdır.
  Not: Kürden olumlu sonuç alabilmek için balık ve bitki çayının beraber kullanılması gerekmektedir. Önerilen bitkisel çay hormon içermemektedir.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Havuç Latince Adı: Daucus carota L.
  İngilizce: Carrot
  Almanca: Karotte
  Özellikleri:

  • Mide ve yemek borusunda yanma
  • unutkanlığa ve erken bunamaya karşı
  • Alzheimer’e karşı önleyici, durdurucu ve tedavi edici
  • Algılamayı güçlendirmek
  • deri ve akciğer kanserini önleyici
  • kalp krizini önleyici
  • hareketli sperm sayısını artırıcı
  • sperm oluşum yollarını ve sperm kanallarını açıyor
  • iktidarsızlığa hem çözüm getiriyor hem de iktidarsızlığı önleyici
  • migrene karşı
  • kronik baş ağrısına karşı.
  • ------------------------------------------------------------------------------------------------

  Karaciğer yağlanması
  Karaciğer yağlanmasına (Hepatosteatoz) karşı mükemmel bir yardımcı tedavi maydanoz-limon kürüdür.
  Kür: Maydanoz-Limon kürünün uygulama şekli
  Saplı olarak 15-16 tane taze maydanozu mutfak robotunuza veya blenderinize elinizle biraz parçalayıp atınız ve üzerine yarım limon suyu (iki yemek kaşığı) ve yarım bardak su ilave ediniz. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karna tamamını içiniz. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir. Onbeş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayınız ve onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz.

  Bir hafta aradan sonra tekrar onbeş gün aynı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırınız. Beş-altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.

  Eğer,orta veya ileri derecede karaciğer yağlanması söz konusu ise, Maydanoz Limon kürüne paralel olarak aynı günün akşam yemeğinden iki saat sonra
  lavanta kürü de uygulanmalıdır.

  Yılda 2-3 kez uygulanacak Maydanoz-Limon kürü ile karaciğer yağlanmasını önlemiş olursunuz. Karaciğer yağlanması fibroz veya siroza dönüşebilmekte veya karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu kürle hem karaciğer yağlanmasına engel olunur hem de karaciğer arındırılır.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  Romatizma Romatizma rahatsızlıkları genel bir tanımdır. Modern tıbbın tanımladığı 200 ün üzerinde çeşidi vardır. Almanya'da tabipler odasının açıkladığına göre 400 ün üzerinde çeşidi olduğu belirtilmektedir. Romatoid artirit olarak tanımlanan ve "iltihaplı eklem romatizması" olarak da bilinen romatizma şikayetlerine karşı bitkisel kür önermekteyim. Bu bitkisel kürün herhangi bir yan tesiri yoktur. Önermiş olduğum romatizma kürü, perfore edilmiş kiraz sapı ile doğru zamanda toplanmış ve perfore ısırganın bir türüdür.

  Romatizma ağrılarının çözümünde ağrı kesicilerin kullanılması sadece semptomatik bir tedavidir. Yani ağrıyı ortadan kaldırıcıdır. Kullanılan ilaçlar romatizmayı ortadan kaldırmamaktadır, yani kesin bir tedavi değildir. Sadece, romatizma hastalığının şikayetlerini geçici olarak bertaraf etmektedir. Romatizma hastaları ilaçlarını kullandığı müddetçe şikayet yaşamamaktadırlar.

  Benim geliştirmiş olduğum destekleyici bitkisel kür ise, romatoid artirit (iltihaplı eklem romatizması) rahatsızlığını hem tedavi ediyor hem de hastalığı ortadan kaldırmaktadır. Önermiş olduğum destekleyici kürün kullanım süresi yaklaşık 2 ay sürmektedir. Romatoid artirit hastalarının uygulamaya başladığı bu bitkisel destekleyici kür, vücutta depolanarak birinci haftadan sonra etkisini yavaş yavaş göstermeye başlamaktadır. İkinci haftadan itibaren de tedavi etmeye başlamaktadır. Her bitki 70 ile 90 gramdır.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------

  Toksin atıcı kür Vücudumuzda biriken toksinlerin atılması için "Beyaz Lahana" ile yapılan kürü önermekteyim

  ------------------------------------------------------------------------------


  Sperm sayısı azlığı Hareketli spermsayısı düşüklüğü yaşayan erkeklerin hareketli sperm sayısını artırıcı etkisi olan keçiboynuzu kürünü önermekteyim. Keçiboynuzu (harnup) aktarlardan temin edilebilir.

  Her ne kadar hareketli sperm sayısının yüksekliği yumurtanın döllenmesinde etkili ise de, spermde bulunan acrosome’un aktivitesinin de yüksek olması gerekli ve şarttır. Sperm sayısı yüksek olmasına rağmen acrosome aktivitesi düşük olan hareketli spermlerin yumurtayı döllenme ihtimali büyük oranda azalmaktadır. Bu durumda olan erkeklerin, beslenme programı ve destekleyici bitkisel kür ile acrosome aktivitesini yükseltmelerini önermekteyim. Bu bitkinin kullanım süresi yaklaşık 3 aydır. Bir kürlük miktar 3 ay kullanılır ve yaklaşık 50 g dır.


  Pazardan veya aktarlardan satın alınacak keçiboynuzlarının koyukahve ve siyaha yakın renkte olanların tercih edilmesi gerekir. Açık kahve renkli olanları satın almayınız.


  ------------------------------------------------------------------------------------------------

  Migren Migren ağrısına karşı perfore edilmiş Arslanpençesi (Leontice leontopetalum) bitkisini önermekteyim. Özellikle bayanların adet(regli) öncesi tetiklenen migren'e karşı da oldukça etkilidir. Bir kürlük miktar 1.5 ay kullanılır ve yaklaşık 75 g dır.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  Sigara bıraktırma kürü
  Sigara bıraktırma kürü için "Leontice leontopetalum" bitkisinin doğru türünün saplarını önermekteyim. Bu kür kibrit çöpü uzunluğunda kesilmiş 50 adet bitki saplarıdır. Canınız her sigara istediğinde, bitki çöplerinden bir tanesi ağıza alınarak ucundan 2-3 kırılarak çiğnenir. Çiğnemeye başladıktan sonra sigaraya olan içme isteği yok olur. Çiğnediğiniz 2-3 cm uzunluğundaki çöpü tükürebilir veya yutabilirsiniz. Her sigara içme isteği geldiğinde aynı şekilde çöpten 2-3 cm çiğnenerek küre devam edilir.
  Veya karabaş bikisi de bu amaçla uygulanabilir.
  Karabaş bitkisi ve sigara bıraktırma kürü
  Karabaş bitkisi aktarlardan temin edilebilir. Raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

  Kullanma şekli:
  Kaynamakta olan bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı dolusu ufalanmış karabaş bitkisinden ilave edilir ve dört dakika hafif ateşte kaynatılır. Daha sonra ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Her sigara içme ihtiyacında bir kere gargara yapılır (ağız çalkalanır). Yutulursa da bir mahsuru yoktur. Sigara içme isteği hemen yok olur. Her sigara içme isteğinde gargara veya ağız çalkalanır. Bu şekilde hazırlanmış olan karabaş çayı, 24 saat boyunca bozulmadan durabilir. Her 24 saatte taze hazırlanması gerekir.

  Eğer dışarda iseniz, ve sigara içme ihtiyacı duyduğunuzda karabaş bitkisinin sapından bir adet kibrit çöpü boyunda ağıza alınır ve çiğnenir. Çiğnenmeye başlar başlamaz sigara içme isteği ortadan kalkar. Çiğnenmiş saplarının yutulmasında bir sakınca yoktur.


  --------------------------------------------------------------------------------------------
  Tiroid
  Tiroid (hipotiroid veya hipertiroid) şikayetlerine karşı önermiş olduğum destekleyici bitki kürü yoğurt otunun türüdür. Bu küre ek olarak mutlaka uyulması gereken çok basit bir beslenme şekli önerilmektedir. Uygulamada esas olan "
  dereotu"dur . Dolmanın içerisine, bakla yemeğinin üzerine veya cacığın içerisine ilave edilen dereotu anlaşılmalıdır. Dereotunun uygulama şekli aşağıda verilmiştir. Kürün uygulama süresi 3 ile 5 ay sürmektedir. Özellikle nodüllere karşı da etkilidir. Ayrıca bitkisel olarak da yardımcı ve destekleyici kür kullanılabilir. Bir kürlük olan bitkisel kür, 3 ay kullanılır ve yaklaşık 100 g dır.
  Hipotiroid (Tiroidin yavaş çalışması) veya Hipertiroid (Tiroidin hızlı çalışması) durumunda önermiş olduğum kür, dereotu kürüdür. Tiroid glandının her iki durumunda da kürün uygulanış şekli aynıdır.

  Dereotu kürünün uygulanışı: Sabah, öğle ve akşam aç karna, öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu küre hiç ara vermeden 3 ay devam edilir. Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrrol ettiriniz, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını hekiminize danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyiniz.
  [FONT=&quot]Tiroid nodüllerinin küçülmesinde veya ilerlemesinde de bu kür oldukça etkilidir. Bu kür sayesinde çok sayıda hasta, ilaç alınımından kurtulmuş ve var olan nodülleri de yok olmuştur. Gerekirse küre daha uzun zaman devam edilebilir
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  (yukardaki bilgiler Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun sitesinden alıntıdır.)

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------


  Bitkisel Yağlar Ve Faydaları;

  [/FONT]
  BUĞDAY YAĞI
  Hücre yenileyici, selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.
  İÇİNDEKİLER:
  B vitaminleri ve mineraller içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen; günlük bir çay kaşığı kulllanılır. Haricen; Saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.
  ————————————————————————–
  CEVİZ YAĞI
  Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  %70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır.
  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.
  ————————————————————————–
  ÇÖREK OTU YAĞI
  İdrar ve süt arttırıcı iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astımı şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroide faydalıdır. Saçı besler dökülmesini önler.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen, saponinler, alkaloidler, nigellin ve connigellin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir.. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır.Sinüzit için sabah akşam buruna 1-2 damla damlatılır .
  ————————————————————————–
  DEFNE YAPRAĞI YAĞI
  Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve Antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
  İÇİNDEKİLER:
  Cineol, evgenol, graniol ve pinenler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak. Günde 2 defa içilir. Parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır.
  Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.
  ————————————————————————–
  DEFNE UÇUCU YAĞI
  Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)
  ————————————————————————–
  FINDIK YAĞI
  Kuru ve yıpranmış ciltlere rahatlıkla uygulanır varis ve saçkıran hastalığı içinde faydalıdır. Doğum öncesi, Doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Sabit yağ, fosfor kalsiyum, protein ve şeker içerir.
  KULLANILIŞI:
  Masaj olarak kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.
  ————————————————————————–
  GÜL YAĞI
  Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.
  İÇİNDEKİLER:
  Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. Bir çay bardağı suya 10-15 damla damlatılarak gargara yapılır.
  HAŞHAŞ YAĞI
  Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.
  İÇİNDEKİLER:
  Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.Saça friksiyon şeklinde uygulanır.
  ————————————————————————–
  HAVUÇ YAĞI
  Ultraviole (UV) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır . Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici İdrar arttırıcı kan temizleyici kan yapıcı ve kollestrolü düzenleyici etkileri sahip olduğu bilinmektedir.Ayrıca ses tellerine faydalıdır. güneş yağları da bronzlaştırmayı kolaylaştırır.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ, sabit yağ, şeker, A vitamini, karotin ve rezin içerir
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.
  ————————————————————————–
  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
  Hazım kolaylaştırıcı bulantı ve kusmayı giderici etkiye sahiptir.İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeni ile haricen eklem ve kas ağrılarına romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesinde etkilidir. Ayrıca pastalarda esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Myristicin içerir.
  KULLANILIŞI:
  2-3 Damla bir fincan suya damlatarak kullanılır. Uygulanacak yere defne sabunu ile temizlenir. Bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar. tedavi
  UYARI: Gebelikte kullanılmaz.
  ————————————————————————–
  ISIRGAN TOHUM YAĞI
  Saç dökülmesinde romatizma hücre yenileyici kan temizleyici, miyom küçültücü olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Potasyum tuzları, organik asitler, histamin ve asetilkolin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.
  ————————————————————————–
  JOJOBA YAĞI
  Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.
  KULLANILIŞI:
  Saçlara friksiyon yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir.
  ————————————————————————–

  KANTARON YAĞI
  Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Bağırsak spazmlarını çözer. Bağırsak solucanlarını düşürür. Hemoroide faydalıdır. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ, rezin, acı maddeler (glikozitler), reçine, pektin ve kolin içerir.
  KULLANIIŞI:
  Günde 2 defa öğle ve akşam yemeklerinden önce 5-6 damla alınmalıdır. Hemoroide dıştan sürülür.
  ————————————————————————–
  KARABAŞ YAĞI
  Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğine kollestrol ve şekere faydalıdır. uykusuzluğu giderir. balgam söker zindelik verir egzama yaralarına iyi gelir. Sivrisinek kovucudur.
  İÇİNDEKİLER:
  Kafur, fenkon, borneol ve sineol içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 2 şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Cilde sürülür.
  KARANFİL YAĞI
  Ağız ve mide kokularını giderir. Sinirleri uyuşturur antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir. Dişeti çekilmesi ve iltihaplarında faydalıdır. Haşere kovucudur.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen 1 fincan suya 2 damla damlatılarak içilir.Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.
  Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.
  ————————————————————————–
  KAYISI YAĞI
  Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler. Cilde canlılık verir. Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Parazit problemlerinde kullanılır. Pastalarda esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen, zamk, şekerler, organik asitler, saponin ve anonin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde pamukla tatbik edilir. dahilen, bir fincan suya 3 damla damlatılarak kullanılır.
  ————————————————————————–
  KEKİK YAĞI
  Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına dişe eti iltihaplarına iyi gelir. kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir.Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yardımcı olur
  İÇİNDEKİLER:
  Carvacrol, p-cymene, terphinene, caryophyllene, myrcene, linalool, thymol, terphinen-4-ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humulene içerir.
  KULLANILIŞI:
  2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir.
  Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır.
  ————————————————————————–
  KETEN YAĞI
  Menapoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir. Zihin açıcıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Müsilaj, linamarin, doymamış yağ asitleri ve protein içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.
  ————————————————————————–

  LAVANTA YAĞI
  İdrar arttırıcı ve romatizma ağrıları dindirici etkileri vardır. Baş ağrısı stres ve kas ağrıları için iyi gelir ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. akneleri ve vücuttaki kötü kokuları giderir. cilde sürüldüğünde ateşi düşürür. saçtaki sirkeleri gidericidir. Kozmetik amaçlı esans ve banyo yağı olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Pinen, cineol, borneol ve organik asitler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir çay bardağı suya veya bir şeker parçası üzerine 3-4 damla damlatılarak alınır. ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.
  ————————————————————————–

  KAKAO YAĞI
  İdrarı söktürür.Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar.Böbrek iltihabını giderir. Besleyici,uyarıcı,iştah açıcı ve kuvvet vericidir.Haricen basur memelerini,kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.
  İçindekiler:Sabit yağ,tanen,nişasta ,şekerler,alkoitler(teobromin,kafein)
  taşımaktadır.
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya
  yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.
  ————————————————————————–
  LİMON YAĞI
  Ferahlık verir. Grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı mide yanması kan temizleme ve böbrek taşında , bağdokusu hastalığında kas kuvvetlendirir. Diş etini kuvvetlendirir. Sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar.Tonik olarak kullanılır. mikrop öldürücüdür.. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler pastalara esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Hesperidin, şekerler, C vitamini, müsilaj, malik ve sitrik asitler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Balla tatlandırılmış suya 2 şer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Tonik olarak kullanımda bolca masaj yapılarak sürülür.
  Yüz için nemlendirici maske
  Malzemeler: Yumurta sarısı + süt
  Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.
  Ne işe yarıyor: Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken, süt nemlendirecek, yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak.
  Ne zaman kullanmalı: Bu maskeyi haftada bir kez uygulamak yeterli.

  Siyah noktaların sonu geliyor
  Malzemeler: Limon suyu + yoğurt
  Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın.
  Ne işe yarıyor: Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler.
  Ne zaman kullanmalı: Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.
  Sivilceler için karnıbahar
  Malzemeler: Karnıbahar + Zeytinyağı
  Hazırlanışı: Sekiz adet karnıbahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı, problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak şekilde yüzünüze yayın, on dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin.
  Ne işe yarıyor: Karnıbahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu vardır.
  Ne zaman kullanılmalı: Haftada bir ya da iki kez.
  Kırışıklara karşı maske
  Malzemeler: Kaymak + Elma
  Hazırlanışı: Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserle bir kaç dakika karıştırmanız yeterli. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin.
  Ne işe yarıyor: Kaymak cildi yumuşatır, nemlendirir ve cilde elastikiyet kazandırır. Kırışıklara karşı da etkilidir. Elma ise cildin diri kalması için önemli etken.
  Ne zaman kullanmalı: Haftada bir kez.
  Yağlı ciltler için
  Malzemeler: Bal + süt + limon suyu
  Hazırlanışı: Bir fincan içinde bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin.
  Ne işe yarıyor: Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan aktif maddelerin daha iyi emilmesini sağlar. Bu maddeler de cildin yağ salgısını dengeler, fazla yağ salgısı sonucu oluşabilecek sivilceleri önler.

  --------------------------------------------------------------------------------
  internethaber.com alıntı...


  “Süper Yiyecekler” olarak adlandırılan 14 temel besin ürünü beslenme uzmanları tarafından yaşlılığa derman olarak gösteriliyor. Bu yiyeceklerin haftada en az 4 kez tüketilmesi öneriliyor. İşte 14 süper yiyecek ve faydaları;

  Çay: Günde 2 bardak içilen çayla, 4 elma, 5 soğan, 7 portakal yemiş gibi kalp dostu antioksidan madde almış olursunuz. Özellikle çocukların haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriliyor.

  BROKOLİ: Yaşlanmayı geciktiren bitkilerin başında geliyor. Toksinlerin oluşumunu engelliyor. Vücuttaki hücrelerin zarar görmesini yavaşlatıyor. Kansere karşı da koruyucu..

  Portakal: Dinamizmin kaynağı. Damar tıkanıklığını önlüyor. Vücuttaki direnci arttırıyor.
  Yulaf: Lif deposu... Kolestrol düşürücü özelliği bulunuyor. Sindirimi hızlandırdığı için de diyet reçetelerinde tercih ediliyor.
  Domates: Kanser önleyici antioksidan ihtiva ediyor. Kadınlarda göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azaltıyor. Kalp krizi riskini de düşüren özelliği bulunuyor.
  Somon balığı: Bir porsiyon somon balığı 19 gram protein ve bolca Omega-3 içeriyor. Omega-3 kalp krizi riskini azaltarak kan basıncını kontrol altına alıyor.
  Bezelye: Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besindir. Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Kansızlığa iyi gelir. Kan Kanserine karşı koruyucudur. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar.
  Ceviz: Yüksek kolesterolü düşüren ceviz, damar tıkanıklıklarını ve şeker hastalığı tedavisine yardımcı oluyor. İçerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi geliyor.
  Böğürtlen : Yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önlüyor. İshal ve ağır yarası ile ayak yorgunluğuna birebir. Ayrıca güzellik kaynağı olarak tanımlanıyor.
  Yoğurt: Zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, bu özelliği nedeniyle vücudu kanserden korur… Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.
  Bal kabağı: Bir küçük tabak balkabağı, günlük beta-karoten ihtiyacının %25'ini, C vitamini ihtiyacının yüzde 10'unu karşılar ve iyi miktarda potasyum içerir. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdır. Beta-karoten, birçok kanser çeşidini önlemeye yardımcı olabilir.
  Soya fasulyesi: 453 gramlık soya ununda 31 yumurtanın, 6 büyük şişe sütün veya 900 gramlık kemiksiz etin ihtivâ ettiği kadar protein bulunduğu belirlendi. Vücut için birebir...
  Hindi: 125 gramı, vücudun günlük folik asit ihtiyacını karşılar. Folik asit, kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
  Ispanak: Antioksidan özelliği taşıyan A vitaminine dönüşen betakaroten içerir. Sağlıklı gözler için gereklidir. Katarakt ve diğer göz tabakalarının bozulmasına karşı lutein maddesi de içerir.
  [FONT=&quot]
  [/FONT]
   
  murinyo ve kerwan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş