Alternatif doping Lütfen okuyun

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve zülküf turan tarafından 10 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  DOPİNG e ALTERNATİF
  Sporu tarif ettiğimizde her zaman için eşit şartlarda ve eşit koşullar Altı’nda adil olarak yapılan mukayeseler sonunda kazanılan ve kazanılacak olan başarıdır diyoruz. ama spora ve sporculara adil olarak bakmamız için bütün müsabıkların ve müsabakaların eşit şartlar altında eşit olarak yarışması gerektiğini unutmamalıyız. sporun ana temeli dürüstlük ve yarışmak ise felsefesi olmalıdır diyorum.
  Doping ile mücadele için doping içeren maddeleri bilmemiz ve temelinde doping kullanma tekniklerini de bilerek mücadele etmemiz gerekir düşüncesindeyim. ve sürekli olarak değişen bu doping iletine karşı kontrol tekniklerimizi de geliştirmeliyiz. ayrıca yasaklı olan maddeleri yakından takip ederek farklı spor organizasyonlarını bu organizasyonlar yurt içi ve dışı faaliyetleri ile birlikte kulüplerinde dikkatlice incelemeliyiz. bunların yanında ayrıca pozitif maddeleri ve metotları bulup dopingin yasal yaptırımlarını da artırmalıyız.
  Bütün bunların yanında dopingle mücadele için hükümetlerin de yasa ve yaptırımlar çıkarıp önlemler alması için gerekli girişimlerde bulunması gerekir. doping içeren ilaçların ne şekilde verildiğini ve doping içeren ilaçların hangileri olduğunu ve nasıl elde edilebildiğini. yasal olarak mı satıldığını eczanelerde bulunabilenler bulanamayanlar. en iyi şekilde denetlenmelidir.
  Ulusal arası spor teşkilatının açıklamasına göre sporla ilgili tıbbı ilaçların sadece %5 reçetelerle satılmaktadır ve bunların çoğunluğunda ağız yolu ile alınanlardır diye açıklıyor.
  Hükümetler ayrıca ağızdan alınmayan ilaç trafiğini de kontrol altına almalıdır .anabolizanlar,peptid ve steroitler.hormon içeren ilaçlar gibi .yasal olmayan yollardan satılan ilaçları da kontrol etmelidir.
  Sağlığa nasıl yan etkisi olduğunu düşünmeden alınan bu testestron içeren ilaçları erkek veya kadın sporcuların kullandıkları bu ilaçların sırf zafer uğruna kişilerin benciliği uğruna kaybedilecek her türlü sağlığını hesaba katmıyorlar mı?
  Bunun için
  · Kontrol metotları sürekli geliştirilmeli.
  · İlaç listesi sürekli yenilenmeli.
  · Yaptırımlar kuvvetledirilmeli.
  · İlaçlar kontrollü ve yasal olarak tanıtılmalı.
  · Cezalar caydırıcı ve satanların canı yanacak şekilde cezalandırılmalı.
  Bütün bu saydığım önlemler iyi ama yeterli değil özellikle sporcuları bu konuda çok detaylı olarak bilgilendirmeli ve dopingin zararlarını örnekler verilerk anlatılmalıdır.
  Dopinge alternatif öneriler sunarak caydırıcılığı kesin çizgilerle vurgulanmalıdır.
  İlk olarak dopingin yarışmalarda yarışacağın kişilerle eşitlik ilkesi olan “eşit şartlarda ve eşit koşullarda yarışma” şartlarında bir kaç adım önde başlamak adil değildir bunu vurgulamak gerekir.
  İkinci olarak alınan bu maddelerin sağlığa olan zararlarını anlatmak gerekir. bunlarla birlikte zekice bir beslenme planı yaparak teknolojiden de yararlanarak. geliştire bileceğimiz beslenme şekillerini bulmak ve değinmek şarttır.

  Doping e alternatif teknoloji.
  İnsanlar bu aktiviteyi yarışmaya taşıdığından belli atletler “sporcular” da bütün bu harici alınan çeşitli iksirleri ve karışımlarla performansımı artırırım derken. doğru yoldan saptılar .bugunde de durum değişmedi ve daha da artarak ilaç üretimini labaratuvarlara indirerek değişik bir sermaye girdisi olarak müthiş bir sektör oluşturdular.
  Pisikoloklar modern sporcunun neden ilaca baş vurduğunu 6 nedenle şöyle açıklıyor.
  1. Kazanma isteği.
  2. Antrenmanlarda performansını artırma isteği.
  3. Ağırlılardan kurtulma.
  4. Tatminlik.
  5. Kişisel problem.
  6. Toplumda saygınlık.
  Bu nedenlerden dolayı atletler alkole,steroids,ampetamines,anabolics cocaine ve analgesics maddelerini kullanıma itiyor.bunu buz dağının görünen yüzü olarak algılamalıyız veya algılanmalıdır.
  Yarışmacılar dünyada bir numara veya süper star olmak için her yerde yasaklı olan güç artırıcı maddelerini ne kendileri nede antrenörleri zararlarını bilmeden kullanmaya ve almaya başlıyorlar.kimyasal madde ağırlıklı olan bu maddeler hem sağlıklarını hemde performanslarının kaybettiklerini bilmiyorlar.
  Bütün ilaçların yan etkisi var ama bunların bazılarının beraber kullanılması halinde felakete yol açıyor.
  Doping maddelerinin testlerde bazen inanılmaz sonuçları ortaya çıkarıyor.7-8 doping maddesi içeren maddeler bir arada bulunuyor veya çıkıyor.ve bu kadar maddeleri yalnız bir sporcuda çıktığına inanmak mümkünmü maalesef bizde örnekleri olduğu gibi.bu maddeler insanın kapasitesine zarar verdiği gibi ölümlerine bile sebep vere bilir.
  Yarışma sporlarını tabiki destekliyoruz kişisel genetik faktörler yarışmacının kazanmasında büyük rol oynar ve bu kişinin anatomik ve gen yapısı göz önünde bulundurulmalıdır.sporcular yasaklı maddeleri kullanarak sınırları aşmayı dopingle deniyorlar.ve kendi sonlarını da hazırlıyorlar bu sonlar spor hayatının bitimi ve sakat kalmaların yanında ölümlerdir. İnsanların genetik yapılarına saygı duymamız gerekir.bu tür doping maddelerini kullanan genç sporculara ve onlara yardımcı olan insanlara çok üzülüyoruz.sağlıklarını bilerek ve bir hiç uğruna tehlikeye atıyorlar.
  Aşağıda verdiğim listede 8 farklı teknikle bu çılgınlığa bir son vermeniz gerekir.artık performansı artırmaya yönelik bu teknikler uygulamalıyız.
  1. Ağırlık çalışması.
  2. Dayanıklılık çalışması.
  3. Psikolojik çalışmalar.
  4. Tedavi edici teknikler.
  5. Tıbbi destekler.
  6. Biomechaniaal çalışmalar.
  7. Beslenme teknikleri.
  8. Beslenme ek destekleri.
  DOĞAL ANABOLİK BESİNLER.
  Vücudumuzdaki kasların yapısı oldukça karmaşık bir düzendedir veya düzeneğe sahiptir.sinir sistemimiz ve hormonlarımızın yapısı da beslenmemizde oldukça etkili bir alanda yer alır.
  Sinir sistemimizin sporda etkisine spor dilinde “konsantrasyon” diyoruz Modern antrenman sistemide bu noktayı destekler.40 yıl önceki antrenman sisteminde en yüksek seviyede vücut geliştirenler 60 veya 80 seri tekrarlar uyguluyorlardı şimdi 20 ila 30 tekrar yeterli bunda konsantrasyonun etkisi var tabiki.
  Sinir sistemi ile kas doku sistemi arasında ki bağ bulununca bunu sporda nasıl kullanırız sorusu ağır basmaya başlamıştır.
  Kas hücrelerinin seviyesi,hormonlardaki insülin oranı,enerji olarak glikoz ve amino asit “yani dokulardaki materyal” ekstra onarıcı olarak meydana çıkıyor.
  Ne kadar iyi konsantrasyon olursan o oranda insülin kas artmasında “büyümesinde” yardımcı olur.
  İnsülin hormonu “beslenme” kasların büyümesine yardımcıdır .ama bazı sporcular bunu dışardan almaya kalkıyorlar.bu insülin dışardan alınmayacak kadar tehlikeli ve karmaşıktır. Şeker hastalığına neden olabileceği gibi ilerde uzuvlarımızı kaybetmemize de yol açabilir.ve yanlış yönlendirmeler sonunda sağlığınızı da kaybetme olasılığı ve riski de oluşur.

  DOĞAL ANABOLİK BESLENME
  Doğal anabolik beslenme iki faktörün birleşmesiyle oluşur.
  v Diyet
  v Ek besinler.
  Doğru beslenme ana olarak iki şekilde beslenmeye bağlıdır.
  a) kalori birleşimi.
  Vücudumuza aldığımız bir çok besinlerin ana prensibi organizmamıza kalori katkısıdır bunlar proteinle,karbonhidratlar ve yağlardır. Bu 3 bileşende yağ enerjinin “9 kcal/g”en büyük oranda katkı sağlar sonra “4 kcal” ile karbonhidratlar ve proteinler gelir.
  Yağdaki temel problem enerjiye yavaş yavaş dönüşmesidir. “yanma çok zaman alır” yağın enerjiye dönüşmemesi yada fazla alınan yağların yakılmaması bunları depoya göndererek biriktirmesi sporcuların korkulu rüyasıdır.
  Sporda diyet “sporcunun yapmış olduğu diyet” %15 ila 25 arası protein içermelidir. Bu alınacak olan proteinin biyolojik değeri tercihen hayvansal protein olmalı. Buna süt ve yumurta en iyi örnektir.
  Toplam kaloride % 60 ila 70 karbonhidratlardan oluşmalıdır.bunlar ise princ,patates,ekmek ve mısırdan oluşan kahvaltı yiyecekleridir.
  Sonucu olarakta yağ % 10 ila 15 arası sınırlı tutulmalıdır.kalori içeren ama yağ oranı yüksek yiyeceklerin hala insanlara tavsiye edilmesi gerçekten garipsenecek bir durumdur.
  Bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD de diyet programlarında günlük kalorinin % 30 nun yağ olarak oluşturulması konusunda hala inatla tavsiye etmektedirler. Bu tavsiyelerin doğruluğu kontrol edildiğin de sonuçlar oldukça ilginçtir.bu ülkelerde sokaklara bakıldığında insanların büyük çoğunluğu obez dir.ve bu ülkelerde insanların karşılaştıkları hastalıkların başında kolestrol ve cardiyovaskuler hastalıkları olduğu görülür.bu tür sorunları olan ülkelerde fitnessın yaşam şekline dönüştürülmesi ve kendi kültürlerine uygun hareketler yapmaları sadece belirli bir kesim olarak uygulamaları ve gerçekleştirmeleri.hastalıkların önlenmesini çalışmak yerine büyük paralar harcamakta işin cabası olmaktadır.


  KALORİ ALIMININ RASYONEL DAĞILIMI
  Latin beslenme uzmanları her zaman küçük kahvaltı ve bol akşam yemeği önerirler.Angola sakson’lu uzmanlar ise bol kahvaltılı ve küçük akşam yemekleri önerirler.
  --Bu iki beslenme modeli de oldukça bir birine zıttır günümüz sporcularının yaptığı diete görede ikiside yanlıştır burada (tabiki kalori dağılımına göre hesaplayıp bakıyoruz.eğer yiyecek bireşiminden bahsediyorsak Akdeniz beslenme şekli oldukça sporcular arasında yaygındır)
  Atletler geleneksel 3 öğün yerine kalorileri aşamalı şekli olan sık ama az yemeğe yöneliyorlar.


  TABLO III

  Kahvaltı % 30 : lif yönü zengin “yüksek proteinli”
  Kahvaltı öğlen yemeği arası : % 10 Amino asit alımı.
  Öğlen yemeği % 30
  Öğlen akşam yemeği arası: % 10 Amino asit (Antrenman öncesi)
  Karbonhidrat kompleksi. (Antrenmanda)
  Sıvı proteini (Antrenman sonrası)
  Akşam yemeği % 10 : Karbon hidrat acısından zengin yemek.

  1) KAHVALTI
  Günlük kalori alımının % 30 unu oluşturur ve yüksek proteyın içermeli (yumurta,süt, yoğurt,tuna balığı vs.) ikinci dünya savaşı sırasında askerlerin dayanıklılığını kahvaltıda bu tür yiyecekler tüketerek performanslarını zinde tutmayı başarmışlardır.
  Kandaki yağın ve kolesterolün kontrolünde lif katkısı oldukça etkilidir.bazı hastalıklara yakalanma riskimizi de azaltır.lifin alımı sabah olması oldukça yararlıdır.
  Günlük 30 gıram


  2 - SABAH – ÖĞLEN ARASI
  Az besin alınması tavsiye edilir.vücuttaki nitrojen dengesini sağlamak için yeterli derecede amino asit alınması gerekir.

  3 – ÖĞLEN
  Sporcuların öğlenden sonra çalıştıklarını varsayıyoruz.
  v Ön antrenmanda :Amino asit desteği.
  v Antrenmanda :karbonhidrat desteği.
  v Antrenmandan sonra : liquid protein desteği.

  4 – AKŞAM YEMEĞİ
  Günlük kalori alımının % 20 sini oluşturur.karbon hidrat alımı acısından zengin olmalı bununda 3 temel nedeni vardır.
  1-) karbonhidratlar uykuyu kandırır.ve günlük antrenmanınızı daha iyi kılacak onarıcı uykuyu sağlar.
  2-) hormonları yada somototrope ( GH ) büyümesi konusunda uyarır. aslında % 300 oranında bu hormonlarda artış gözlenmiştir.kişisel anlamda akşam yemeğinde alınan karbonhidratlar uyarıcı etkisi yaptığından oldukça faydalıdır.
  3 -) Kandaki glikoz seviyesini ayarlar.
  Metabolik olarak sabahları düzgün ve zinde olarak kalkmamıza bu üç faktöre bağlıdır.

  METABOLİK ANAHTARLAR
  ANABOLİSM : Basit moleküller (ingested besinler) kompleks moleküllerin “kas dokusuna” dönüşmesi sağlanır.
  ANABOLİK ZİRVE : Anabolik baskının en yüksek noktasıdır.antrenman için en iyi zamandır.
  CATABOLİSİM : Kas dokusuna zarar verir geniş moleküller “kas” küçük moleküller “Amino asitler” i Amino asitlere çevirerek.enerji amissonunu sağlar (Kas dokusuna zarar verir)
  CATABOLİC NADİR: Kas catabolisim in periyodudur yemekler arası uyku esnasında ve performanstan sonra yer alır.
  YETERSİZ BESLENMEYLE KİŞİSEL METEBOLİK DÜZENİ.
  Diyet yapmak günde 3 temel yemeğe bağlıdır ek gıdalar alınmaksızın yapılan diyete catabolizim in en düşük düzeyde spor performansı il birlikte kas gelişimi en az seviyede gelişim gösterir.
  Cataboli e nadirs den kaçınmak gerek. Kasların yüksek seviyede gelişmesine odaklanmak gerekir.
  DOĞAL ANABOLİK BESİNLER: EK GIDALAR.
  Doğal anabolic ler iki faktörün birleşmesiyle besinler ortaya çıkar.
  v Diyet.
  v Ek besinler.
  Diyettin bu basamaklarına dikkat edilmeli.
  ----BESİN EKLERİ---
  Bütün sporcuların full potansiyellerini kullanmaları için beslenme ve diyet programlarını zekice hazırlamaları ve kendi anatomik yapısına tipine uyacak bir diyetin olması gerekir ve programlarının da vazgeçilmez olması gereklidir.
  Bu “Rau meterial” (Olgunlaşmamış maddeler) Strength, enerji, kas büyümesi psikolojik fonksiyonların farkında lığı ve pnaximun performansın sağlanmasını sağlar “yardımcı olur”
  Yemek ve ek besinler sihirli değillerdir.ama her ikisinin de suni ilaçlar gibi zararları yoktur.doğru olarak seçilmiş besinler uzun sürede sporcunun sağlığı ve performansını olumlu yönde etkileri bilimsel olarak kanıtlanmışım. Ve ilaçların “steroitlerin doping içeren ilaçların” sebep veya neden olduğu fiziksel ve ruhsal çöküntüye neden olmaz.
  Orta seviyede fiziksel antrenman ve doğru gıda alımı yeterlidir. Bilim adamları her gecen gün gıdaların gizli kalmış faydalarını keşfederek insanlık alemine sunuyorlar. ağır antrenman , yanlış diyet ve kullanılan ilaç bu üçlünün vücudunuza verdiği zararı emin olun size hiç kimse veremez.
  Besinlerle ilgili ek gıdaların alımına özen göstermeliyiz. Alınan ek gıdalar ne sadece protein nede amino asit ve nede diğerleri olmalı. Ek gıdanın anlamı yetersiz diyeti tamamlamak anlamında değildir. Dengeli yiyecekler bazı besin programlarına dayanır.ek gıdalar diyeti tamamlamak ve ilerletmek adına yardımcı olur.organizmadaki biyokimyasal değişiklikler oldukça yavaş seyreder ve gerçekleşir. Ve ek programın yararı 1 aydan önce beli olmaz.
  Bazı sporcular “hele birde yüksek performansa sahip iseler” bütün sporcuların “atletlerin” diyete ihtiyacı olduğu konusunda ısrar ederler.tabiki sebze ve meyvelerin bahçeden toplandığı,balığın tutulup aynı yerde yenildiğini mısır gevreğinin değişime uğramadığını ineğin cayırdan getirilmeden sağıldığını.ve bir çok yemeğin tabağa konduğu gibi sorgusuzca yenileceği anlamını çıkarmak yanlış olur.
  Şu anda birçok kirletici madde yiyeceklerimizi tehdit ediyor.ve kaybettiğimiz besinlerin tadını dahi hatırlamıyoruz .ama kaybettiğimiz besinlerin tadını hatırlamalıyız.
  Dr Robert Harris ve Endel Karmas gıda sürecindeki besin değişimi araştırmalarında sebzelerin işlenme aşamasında % 80 Thiamin ve % 6 Riboflavin zarar gördüğünü ortaya koyuyor.
  Donmuş gıdalar besinlerinin % 50 değerini kaybediyor.bazı gıdalar % 100 kendi özelliklerin veya benliklerini kaybediyorlar.
  Başka nedenlerden dolayı gıda çeşitliliğinde azalmalar olmakta. Bunun anlamı bugün tabağımızda gördüğümüz sebzeyi yarın görmeme ihtimali vardır.
  Colgan İnstitute Of San Diego da yapılan araştırma portakalda ki C vitamini bile değiştiğini ortaya çıkarıyor. küçük oranda 100 g olan 116 mg a çıkabiliyor.bu portakalın nerede yetiştirildiğine toplanması esnasında yeterince olgunlaşıp olgunlaşmadığına nasıl saklandığına ve ne kadar sürede önümüze geldiği ile ilişkilidir.
  Burdan su sonuca varmak istiyorum yenilen bir gıdada ki besleyicilik oranının tam tahmin etmemizde ve bilmemize imkanı yoktur. Buda bir sporcunun yapmış olduğu diyetlere ek besinler ekleyerek yapması gereken beslenmeyi hesaplamakta çıkan sonuca uymamızdan başka yol yoktur.ama bu gıdalardan almış olduğumuz besleyicilikten emin olmamız gereklidir.
  Bunlara ek olarak son yıllarda yapılan besin araştırmalarında bir çok elit sporcu üzerinde yapılan araştırmalarda şu sonuç ortaya çıkmıştır
  v Seçilmiş ek gıdalardan alınan uygun dozların etkisi.
  v Vitamin,mineral ve mikro besinlerin genel anlamda sporcu için yetersizliği yada yeteri olup gücünü ikiye katladığı.

  NORMAL GIDADA VİTAMİN İÇERİKLERİ VE BAZI VİTAMİNLERDE Kİ ZENGİNLİKLER
  Gıdanın her 100 gr.
  Portakal Havuç Domates Peynir Dana ciğeri Un
  Vitamin A (Ug RE) - 70-1,-.850 63-302 73-59 - - -
  Vitamin C (mg) 11 116-0 8-0 9-38 - - 15-36 -
  Vitamin E (mg alpha TH) - 1.6-0 - - 3.2-2.1 - 0.8-9.8
  Thiamin (mg) - - - - 0.7-2,1 0.4 0.6
  Riboflavin (mg) - - - - 0.5-1.7 1.0-3.6 -
  Niacin (mg) - - - - 2.0-5.5 8.5-13.4 2.9-7.0
  Pantothnic acid (mg) - - - - 0.9-4.3. 5.2-8.8 0.3-3.3
  Pyridoxine (mg) - - - - 0.8-1.1 0.5-0.7 -
  Cobalamin (ug) - - - - - 55.82 -
  Folic acid (ug) - - - - 109-362 210-313 33-149

  Bu tabloya bakaya bakan sporcular veya bir çok insan hiçbir bilgileri olmadan yargılayarak karar vermeleri bir saplantıdan ibarettir. Ve tabloyu yargılarken bir çok noktayı gözden kaçırıyorlar veya bildikleri kulaktan dolma sabit fikirlerle hareket ediyorlar.
  v Bazı sebeplerden dolayı (Araştırmaya katılan gurubun azlığı,zamanın kısıtlığı) elde edilen veriler kısıtlı olabilir.
  v Veya yapılan çalışmalar sporcuya yönelik değildir.
  Bazen karışıklılıklar oluşabiliyor sporcunun ön görüşleri maksimum potansiyeli için yemesi gereken besinlerin miktarı onunda aklını karıştırıyor. Örneğin :Günlük alınması gereken C Vitaminini fazla alırsam daha iyi olur gibisinden. Ama bünye 1 mg fazlalığı dahi vücutta tutmaz ve idrar yolu ile dışarı atar. Burada tavsiye edilen miktar bir bardak viski veya sigara gibi somut elle tutulur miktarlar değil tuzu – şekeri ayarlı veya belirlenen miktarda ala bilirsin ama vitamin ve mineral alımında bilinç ve dikkat gerekir.

  Bu yüzden ek gıdalar gereklidir çünkü.
  v Bazı gıdaların alındıktan sonra emisyon aşamasında değerinin düşmesi.
  v Düzenli antrenman sayesinde mikro besinlere metabolizmanın ihtiyacının artmasa.
  İdeal metabolik ihtiyaç cataboli nadirs.gibi kendiliğinden oluşur . bunun için sürekli anabolic state ye ihtiyaç vardır.
  Aklınızda bulunsun basit ve özel ekleri de anlatalım
  BASİT EK GIDALAR
  Vitamin – Mineral birleşim / antioxsidant katkısıdır ODR “Günlük ihtiyaçlar” ın alımında mikro besinleri elde etmek ve eksiklerini önlemek amacıyla alınmalı.
  Hydrolyzed amino acids: tavsiye edilen doz 100-200 mg günlüktür.

  ÖZEL EK BESİNLER
  Antrenmandan önce ve sonra veya antrenman devam ederken / yada gıdalarla.
  Tabloda da özetlenmiş olarak gördüğünüz basit eklemeler “yiyecek ve içecekler” ve özel olarak alınacak ek maddeler.antrenman sırasında ,devam ederken ve sonrasında kullanıla bilinir anabolik stateler sürekli olarak alınması gereken ek besinlerdir.

  ANTRENMANLARDA ÖZEL VE EK BESİNLERE ÖRNEK

  Antrenmandan önce.
  v L- glutamina or BCCAs
  v Creatine.
  v Drink (İçilecek) of carbonhydrtes ve electrolytes.
  v Inosines
  v Chrome.
  v Carnitine.

  Antrenmanda
  v Etc.
  v Drink “içilecek” Carbonhydrtes ve electrolytes .
  v Inosines :içinde “in” strength “Güçlü” modalities.

  Antrenmandan sonra.
  v Carnitine : İn efforts of Long Duration Drink “İçilecek” of carbohydrates % 80 90 protein drinks.

  Objective
  Protein catabolizmasını “yıkımını” önler ATP deposunu artırır (Güç patlamasının artışını sağlar) glikojen deposunu optimize eder anaerobik strength’ı artırır insülünün doğal kullanımını geliştirir vücuttaki yağ yakımını tetikleyerek artırır.
  TABLODA GÖRÜLEN VEYA GÖSTERİLEN İÇEÇEKLERİN ÖZELLİKLERİ VE DOZU
  L – Glutamina
  Kas dokusunda “ Toplam amino Asitlerin % 60 ında” bol miktarda bulunan serbest Amino asitlerdir.kaslarda anabolik (oksijensiz kaldığı ortamda) safhada alınır. Be ta axiddation dan kaçının.

  BCAA’s ( Branch chain amino acids)
  Valine , Leucine ve İsoleucine Excercise esnasında catabolisim de proteyini önler kas kütlesinin artmasına da yardımcıdır
  Tavsiye edilen doz: (Antrenman öncesi 100 mg ( 50 – 100 mg Vitamin B6 ile alınması şartır)

  Creatine

  Enerji kaynağı olan fosfatın ortaya çıkmasın için ön yol gösterici dir. Ve kastaki ATP Oranını artırır Laktik Acidi azaltır.ve adaledeki oluşan yaralanma, esneme yırtılma gibi durumlarda onarıcı rol oynar.
  Tavsiye edilen doz: “İlk 3 gün 200 mg Takip eden diğer günler 50 mg.”
  v Antrenmandan önce karbonhidrat içerikli içeceklerle. (Yada meyve suyu) alınmalı ve 3 ay boyunca bu kullanılmalı.


  Karbon hidrat ve Electrolytes içimi.
  Antrenman esnasında vücudun kaybettiği suyun vücuda kazandırılması için ve enerji kaynağı glikozun yenilenmesi için alınmalıdır.
  Tavsiye edilen doz: 200 ml Antrenmandan önce 200 ml gıram da Antrenmandan sonra 200 ml gıramda antrenman sırasında alınmalıdır.

  In sülün.
  Enerji kaynağı olan ATP nin üretiminin artmasında etkilidir sonuç olarak strength ve dayanıklılığın artmasında etkilidir ve yorgunluğu azaltır.
  Tavsiye edilen doz:Antrenman öncesi 10 mg günde.

  Chrome
  İnsülinin işlevini kontrol eder kandaki şekeri düzenler yağ ve kolestrol seviyesini düşürür. Ve kas kütlesini büyümesine yardımcıdır “Artırır” glikozu iyi kullanarak Amino asitleri iyi emilmesine yardımcıdır.Antrenmanın yorucu etkisi azaltılır.
  Ek gıdalarda organik olmayan krom olarak ortaya çıkar krom -GTF yada Chromium Picolinate şeklinde dir.
  Tavsiye edilen doz: Antrenmandan önce 200 mg ama 100 mg niacin ile alınması tavsiye edilir.

  L – Carnitine
  Mitokondri de yağ hücrelerinin yanmasına yardım eder. Kas dokusu kaybı olmadan vücut yağını yakar ve enerji üretimini hızlandırır.
  Tavsiye edilen doz: Antrenman öncesi 1 – 2 gr günlük.

  Protein içecekleri
  Protein sentezini artırır (Doğal anabolizma) kas kütlesinin artmasına yardımcıdır.
  Tavsiye edilen doz: Antrenmandan 30 dakika sonra 500 mg
  Bu ek besinlerden ayrı olarak her bir sporcunun kişisel özelliklerine göre alınması gerekenler vardır sporcunun ağırlığı da alınması gereken doz için önemlidir.
  SPORDA ALINAN BESİNLERİNİ BASİT ŞEKLLERİ ve ALIMI
  1) Temiz ve bol su temel besin maddemizdir vücudumuzun 3/2 sudur.İçtiğimiz suyun kalitesi sahip olduğumuz dokunun kalitesini belirler.
  2) Yediğimiz bazı sebzeler ,meyveler ve tahıllar ın % 65-70 karbonhidrat % 65-70 beslenmedeki kalori miktarı karbonhidratlar dan oluşur.
  3) Yağa limit koymalısınız % 10-15 yağ ne yazık ki bütün gıdalarda bulunup kaçınılması imkansızdır.sağlıklı gıda olarak anılan fındık ve çekirdek yüksek miktarda yağ içerir bu şekilde yüksek oranda yağ içeren yüksek oranda yağa sahip olan gıdalara mutlaka sınırlama getirmemiz gerek bunlara hayvanlardan elde edilen yağlarda dahildir.
  4) Şeker alımı limitlendirilmeli dir yapılan diyetlerin düşük şeker içerikli olmasına özen gösterilmelidir.bir çok gıda şeker yönünden zengindir bal,pekmez,meyve suyu (Normalde meyvenin kendisi şekerdir ama konsantre ve paketlenmiş olanlarda aynı statüde dir).
  5) Önemli olan yağ asitlerinin alımıdır buna özen gösterip vaz geçilmemelidir.
  6) Spor diyetlerinin % 20 protein içermesi şarttır.yeterli protein daha sonra yapılan araştırmalarda RDA nın neden yetersiz geldiği ile ilgilidir .
  7) Tuz azaltılmalı Sodyum ve Chlorine bütün gıdalarda bol miktarda bulunur öyleyse neden yemeklere veya yediğimiz şeylere tuz ekleyelim Donmuş gıdalar bol tuz içerir alışkanlıklarımızdan vaz geçerek tuza sınırlandırma getirelim.
  8) Çeşitlilik ; sürekli aynı şeyleri yemeyin bütün yiyeceklerde aradığımız vitamin ve mineralleri bulamayız. Ama değişiklikte fayda vardır.sonuçta daha faydasını bilmediğimiz veya bilinmeyen bir çok gıda olduğunu unutmayalım.
  9) Her gün günlük ek gıdanı al.bir çok modern gıdaların besin değeri yüksektir diye bir şey yoktur. Mikro biyolojik acıdan kalitesini kanıtlayan bir çok yiyeceklerle ek alım yapılmasında fayda vardır.tekniği ne olursa olsun besinlerin taze tüketmekte fayda vardır.
  10) Hazır gıdalardan (Fast – Food) kaçının özelikle paket gıdalar donmuş yemekler ve şekerlerden.
  11) Lif sebzelerde fazla miktarda bulunan Liflerin alımına özen göstererek alın ve dikkat edin.

  ANTRENMAN ÖNCESİ
  HEDEF
  1) Enerji kaynaklarını göz önüne almak.
  2) ATP rezervini arttırmak.
  3) Protein catabolisim i korumak.
  4) Diğer fonksiyonlar.
  Antrenman esnasında harcayacağımız enerji rezervini önceden hazırlamamız gerekir.ve protein catabolisimin (Burada antrenman sırasında amaç kas dokusuna zarar vermemek buda ancak bazı amino asitlerin alımıyla olur örneğin: gultaminin yada branched chain BCAA alımıyla gerçekleşir) den kaçınmak gerekir.Enerji karbonhidratlardaki metabolıc oxidation elde edilen karışımlardan elde edilir.
  Karışımın içindeki madde basit şeker temel olarak glikoz ve isoglucose ki bunlar doğal yoldan insülinin artmasına katkı sağlar. (Peptide hormonu güçlü anabolic kapasiteye sahiptir) ve maltodextrine “Karmaşık karbon hidratlarıdır”bu formül enerjinin sürekliliğini sağlayan döngüdür.bunlar mineral tuz “temel potasyum , magnezyum,kalsiyum” larıda eklemeliyiz. Bu besin ekleri metabolıc aynı zamanda (Kişisel) Self-Cannibalization kaslarda kaslar da sürekli uygulamak gerekir.
  Sporcular kendi şartlarına uygun olarak bazı özel gıdalar almada öncelik göstermesi antrenmanın gidişatı acısından uygun olur.
  Örneğin : Strength “güç isteyen sporlarda” ağırlık kaldırma uzun mesafe koşularında vs. insülin tavsiye edilir. Yada 30-35 yaş üzerinde olan sporculara krom tavsiye edilir. Çünkü yaş azaldıkça vücudun insülin üretimi artar Peptit hormonları protein sentezi etkisi altında kalır.
  Keratin , Adenosine,Triphosphate rezervine etki eden en hızlı ve etkili eklerden biridir.

  ANTRENMAN SIRASINDA
  Bu noktada vücudun su kaybetmesini önlemek için electolytic iletişimini hiç kaybetmemeli. Terleme ısınma ve antrenman anında veya çeşitli yollardan daha çabuk su kaybeder ve bu durumda çok zararlıdır.
  Eğer adale su kaybına başlarsa vücuttaki suyun % 3 gücünün %10 nunu ve hızının % 8 ni kaybeder antrenmanımızın her hareketinde “eksersizinde” kaslarla olan iletişimimiz bizim anahtarımızdır.

  ANTRENMAN SONRASI
  Antrenman sonrası iyileşme meşhur “Ağrı” probleminde den kaçınılması için şarttır Laktik asittin kristalleşmesi ve antrenman sonrası yorgun görünme Kompleks karbonhidratların alınmasıyla önlenir.bununla beraber yüksek biyolojik değeri olan serum proteinleri (Süt serum proteini iyona dönüşür) kasların büyümesine ve güçlenmesine yardımcıdır.


  EK GIDALARIN BESİNLERE DÖNÜŞMESİNDE 15 KIRITER.

  1) Marketlerdeki fiyatlarına göre besinler kontrol altında tutulmalı.
  2) Sanayi metaryalleri besleyiciyi ek olarak alınmaya karar verildiğinde yüksek kalitede ve kalitesiz olarak elde edilen maddeleri elde edildiğinde tercihen kapalı olması kapsül yada tablet halinde olmasına özen gösterilmelidir.
  3) Bazı ürünleri tek olarak bazılarını ise yanında başka maddelerle kullanmak gerekir buna özen göstermeliyiz.
  4) Tadı ve aroması tüketici için önemlidir……
  5) Bütün ek gıdalar zararsız ürünlerdir.yan etkileri kısa veya uzun dönemde olmaz yani zararı yoktur çünkü ilaç değildirler.
  6) Biyo kimyasal faktörler yüzünden Cofactors ve Coenzymes etkinliğini artırır.
  7) Ek gıdaların etkisi kişisel faktörlere bağlıdır.”Yaş,cinsiyet ve yaptığı spora bağlıdır”
  8) Önerilen dozajda kullanmak şartır. (Ne kadar çok o kadar iyidir) mantığı burada çok yanlıştır.
  9) Bütün ek gıdalarda doğal maddeler kullanılmalıdır.
  10) Bütün ek gıdalar bilimsel çalışmalar sonunda elde edilmelidir..
  11) Kullanma talimatları veya açıklamaları tüketicinin anlayacağı şekilde olmalıdır.
  12) Bütün ürünler çalışma programına göre alınmalıdır.
  13) Bütün ürünler sağlık ve diyet programı içersinde kullanılmalıdır.
  14) Üreticiler tüketicilere ürün hakında genel garanti vermelidir.
  15) Üretim ve son kullanma tarihi mutlaka belirtilmelidir.

  AĞIRLIK KAZANMA DİYETİ.
  Atletin “sporcunun” antrenman programı yapılırken atletin genel olarak neye ihtiyacı olup olmadığının saptanması gerek .kişisel programlar için sporcunun fiziki yapısında nelerin eksik nelerin fazla olduğu bununla birlikte sağlık yapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.ayrıca psikolojik durumu da antrenman rutinlerinde belirlenmesi gerekir.
  The anthropometric önlemler bize ideal vücut ağırlığı ölçüsünü yaklaşık olarak yağ oranını ve kasın yapısı ,boyutu kalınlığı hakında bilgi verir. Derinin kalınlığı “yapısı” oranında da bilgi sahibi ola biliriz.bir çok kas gurubunu da birlikte çalıştıra biliriz.
  Sporcunun profiline baktığımızda kategorisine göre pek farklılık göstermeyen bir birine yakın uygun kilolarda olduğu görülür. (Vücut kilosu kas ve yağ oranı göz önünde bulundurularak belirlenir)
  Her iki durumda da temel ek besinlerimizi almamız gerekir ve gereklidir.daha öncede söylediğimi tekrar söylüyorum sporda başarı istiyorsanız veya istiyorsak kişisel diyetimizle ek gıdaları birleştirmemiz gerekir ve şartır diyorum.
  Kas kütlesinin ve ağırlığın artması stretch gerektiren sporlarda vücut geliştirme veya güç gösterisi gerektiren sporlarda kırıtik öneme sahiptir.insanların ağırlık “kilo” kazanması çok basittir. “kısaca yağlanmaları diye biliriz” bunun için pasta,hamburger,tost ve sosis yemeleri kafidir ve oldukça kolaydır.”buna ben yağ depolama yöntemi de diyorum” iyide oluşan yağ tepeciklerini ne yapmalıyız? Bu şekilde olursa vücuttaki yağ oranı yükselir vücutta ne kadar az yağ olursa o kadar iyi ve sağlıklı olur.seçtiğimiz diyet ve ek gıdalarla da nasıl kilo veriyorsak o şekilde de alabiliriz.yağ kullanımı vücudu yağlandırmadan yoğun eksersiz programı uygulamaya devam etmeliyiz.

  KAS KÜTLESİNİ ARTIRMAK İÇİN DİYETLE BİRLİKTE TAVSİYE EDİLEN DOZ VEYA MİKTARI

  ÜRÜN ETKİSİ TAVSİYE EDİLEN DOZ
  Branched Amino acid Valline Leucına ve isooleucine protein catabolizmini engeller ve kas kütlesini artırır. 100 mg/kg ağırlık/ günlük antrenmandan evvel B6 vitamini ile birlikte 50-100 mg
  L- Glutamina Adalede en fazla bulunan amino acidler vücuda anaerobik ortamda alınır.tercihen önce alınır. Antrenmandan önce 40 (kaşık ölçek)/kg antrenmandan önce.
  Chrome Krom insülin harekete geçirir.metabolizma ve organlar için güçlü bir proteindir.yağ ve karbonhidratı dengeler. Antrenmandan önce 200 mg alınır picolinate,polynicotinate de yanında 100 mg olarak alına bilinir
  Vanadil sulfata Kafeinin enzimini gerçekleştirir vitamin ve minerallerin arasına girerek glikoza dönüşmesine yardımcıdır insülinin dışında kalanları protein olarak adaleye gönderir . Antrenmandan önce 30 ug “ölçü kaşığı ile.
  Dibencozide “B 12 Coenzymes” Vücudun ihtiyacı olan taneli besinler-asitler favori besin olarak kabul edilir.amino asitler biyo sentez için kaslara gereklidir ve iştah açar.adaleyi geliştirir antrenmanlarda enerji verir. Antrenmana başlamadan 20 mg
  Creatine Vücuttaki enerjinin alımı için habercidir fosfatın ortaya çıkmasını sağlar ATP olarak kaslara gitmesini sağlar.laktik asidi azaltır.gerekli olan dayanıklılığı sağlar. Gün boyunca 200 mg/kg 3 günden itibaren 50 mg/kgAntrenmandan önce 3 ay süresince.
  Instantaneous power(su katılarak hazırlanan içecekler” Adalenin haçımının artması için aralıklarla sıvı içecekler alınmalıdır 1-2 bardak antrenmana başlamadan karışım olarak alınmalıdır.
  Hydrolyzed Amino “sıvı olarak alınan amino asit” Metabolizmayı zorlamadan amino asidi sıvı olarak alınması 100-200 mg/kg ağırlık.gün boyunca üçe bölerekten alına bilir.
  Milk serum proteini Vücudun natural olarak proteini sentezlemesi için adalelere gerekli olan maddedir. Antrenmandan sonra 500 mg/kg ağırlık
  Multivitamin mineral Günlük olarak vitamin içeceklerini düzenli olarak alın vitamini faydalarını göz önünde bulundurun. Kahvaltılarda aldığınız vitaminin etiketin de yazılı olan şekilde alın.
  HMB (hydroxi-metbeta) Vücuttaki kolestrolu azaltmak için savaşan ve bunu yaparken adaledeki gücü artıran bu madde stresle de savaşmamıza yardımcıdır. Günü 3 bölerek günde 3 g alınır
  Ferulic acid Vücuttaki yağları azaltmak için önemli ve gereklidir yağ bezelerini içten çökertir natüreldir. Yemekten önce 30 mg
  Powdered supplement Adalenin gelişmesi ve büyümesi için adalenin sevdiği ,favori bir içecektir. Antrenman sonrası ve uyumaya başlamadan alına bilir.
  Calories Minimum olarak en az şekilde alınır Süt ,meyve ve suyu mikserde iyice karıştırarak vücut ağırlığına göre 1 gm/kg alın

  Antrenmanlarda kütle oluşturmaya yönelik çalışmalar yüksek kalorili ek besinler alınarak yağlardan kaçınmak gerek bu çalışmalarla harcanan zamanın en iyi şekilde karşılığı alınır.

  Kas kütlesini artması 4 öngörüye bağlıdır.
  v Yoğun fizik eksersizine ve fiziki yapıya.
  v Meteboliği bağlı olarak yüksek protein ve yüksek kalorili diyete uygun olarak bir birini tamamlaması.
  v Program disiplini ve psikolojiye bağlı olarak.
  v Dinlenme ve uykuya bağlıdır.


  STANDART DİET le KİLO ALMA da GENEL KURALLAR
  v Günde en az dört öğün yenmeli.
  v Günde en az 1 litre süt içmeli “Laktose (şeker has.ile ilgili) olma ihtimaline dikkat etmeli”
  v Övlen yemeklerinde et e dayalı yemekler tercih edilmeli.
  v Akşam yemeklerinde balık ve et ağırlıklı yemek yenmeli.
  v Ve yaptığınız diyetlerinize ek gıdalar ekleyiniz.
  v % 95 oranında antrenman sonrası yüksek protein alın 400 mg..
  v kilo kazandırıcı eklemeler “kilo kazandırıcıda diyebiliriz” 2 gr / kg başına süt iyice çalkalayarak sabah ve övlen arası ile övlen akşam arası alınız.
  v Multivitamin – mineral diyetisyen yada doktor tavsiyesine göre 30 gün boyunca kullan 10 gün ara ver tekrar başla.
  v Glutamina antrenmandan önce 50 mg.
  v Amino asit ek gıda olarak öğlen ve akşam yemeğinde 200 mg.alınmalıdır.
  KİLO ALMA DİYETİ

  Kahvaltı.
  Yarım litre süt ve protein tozu karışımı 50 gr mısır gevreği ve omlet.

  Sabah Övlen arası. “kuşluk vakti”
  Balık uskumru sardalye yada peynirli sandviç kilo aldırıcı süt

  Övlen.
  Birinci olarak :princ ,tavuk göğüsün , mercimek püre ekmek.
  İkinci olarak: 250-300 gr et
  Tatlı: meyveli yoğurt 2 porsiyon.

  Övlen ve akşam arası. “İkindi”
  Atıştırma genelikle sandevic türü ve yağsız süt.

  Akşam
  İlk olarak :Salata erişte yada makarna .
  İkinci olarak :balık turna veya kılıç karışımı.
  Tatlı :Karışık şekilde bol meyve.

  Yatarken
  Protein karışımı içine bal ,muz.avugado ve multi vitamin mikserde karıştırılarak içilip yatılacak.


  KİLO KAYBI DİYET
  Statik çalışmalar sporu ağırlık kategorisinde ayırıyor örneğin :dövüş sporları,ağırlık kaldırma ,vücut geliştirme gibi sporlarda sporcunun her zaman vücut ölçülerine dikkat etmesi gerekiyor yüksek performanslarının yanı sıra fiziksel oranları ile birlikte metabolizmaları da harikadır.
  Yağ oranı erkeklerde % 6 veya 10 dur kadınlarda % 8 veya 14 arasındadır “bu ölçüler yarışma zamanlarının dışındaki of zamanlardaki ölçülerdir”
  Kilo vermek aynı zamanda sporcunun gireceği yarışma kategorisini “sıkletini de” bir alt sıklete düşürür yarışmacı 80 kg yarışacaksa bir alt sıklet olan 75 kg da yarışarak rakiplerine karşı bir avantaj elde eder.
  Kısacası sporcu kilosunu almaya ve vermeye göre programlar veya programlanır.ve yapılan diyetler özellikle kas kütlelerini kaybetmemeye odaklıdır.sporcunun vücudunda yağ oranı ne kadar az ise o kadar iyi ve avantajlıdır.
  Sporcu her güm 50 mg C vitaminini almalıdır . ( Her ne kadar inanılmaz görünse de ek gıda meyve/sebze nin nimetleri sayesinde vitaminler elde edile biliniyor)
  Tekrarlamakta fayda görüyorum uygun beslenme düzeniyle her sporcunun ihtiyacı olan özel ek gıdalar sayesinde adale yapması kolaylaşır günlük 5 öğün kalori dağılımı yapılarak alındığında “geleneksel 3 öğün değil”
  Kahvaltı %30 Orta kahvaltı %10 Öğlen yemeği %30 İkindi %10 Akşam % 20
  Bütün vücut geliştiricilerinin yağ kaybederek kas kütlelerini arttırmaya çalıştığını biliyoruz bunun nedeni.diyetle yağ dokularını yakmayı hedeflerken kas kütlelerini artırmaya çalışmalarıdır.
  Diyetlerde ortaya çıkan hata sadece kilo kaybına yol açtığın dan ve az yağ harcandığından ortaya çıkar .
  Ayrıca hızlı kilo kaybı kötü görünüme yol acar ve bunu hiç bir sporcuya tavsiye etmiyoruz .diyetlerin iyi olmasında ki anahtar besinler ve eksersizlerdir.  DİYET ÇEŞİTLERİ KAREKTERİSTİK ACIDAN
  YÜKSEK PROTEYİN DÜŞÜK YAĞ VE KONTROLLÜ KARBONHİDRAT
  Kahvaltı
  Mısır gevreği ,yoğurt ,kahve ve yumurta beyazı ile omlet.
  Öğlen
  Izgara tavuk göğsü ,haşlanmış princ,salata.
  İkindi.
  Atıştırma elma ve yoğurt
  Akşam.
  Beyaz Balık haşlanmış makarna yada erişte “Ama sos kullanmadan”

  Kalori kontrolü içki yok, tuz kontrollü Pasta ekmek yok ,Tatlı yok,yumurta beyazı farklı şekillerde alına bilir (çok kaynamış sarısını çıkart) Omlet yada çırpılmış
  Unutma ki kilo kaybı sadece göründüğü gibi değildir.kas kütleni artırıp yağ oranını azaltır kilo kontrol diyeti bazı küçük olsada kuralları vardır.
  v Yavaş kilo ver.
  v Diyetini dengeli olarak kontrol et.
  v Aerobik eksersizlere devam et “Yüksek tekrarlı ağırlık antrenmanına kısa süre ara verdiğimde uygula.
  v Gün boyu çok ama küçük gıdalar tüket.
  v Çok su iç.
  v Uygun ek gıdalar kullan.
  v Yağ oranını kontrol et.bunun bir çok yöntemi vardır en gerçekçi olan labaratuvar ortamında test edile bilen ölçümdür.veya salonlarda bulunan yağ ölçüm aletlerde kullanıla bilinir ama bu pek sağlıklı değil.ama kolay bir metottur bununla yağ seviyeniz hakında bilgi sahibi ola bilirsiniz.
  v Burda asıl olan her zaman aynı metotta ölçüm yapmaktır.
  v Ölçümler düzenli yapılmalıdır”günlük veya haftalık olarak” ve aynı şartlarda olmalı mesela (yemekte önce veya antrenmana başlamadan)
  v Ölçüm aynı yerden yapılmalı “arka kol ,karın bölgesi vs”
  v Yapılan ölçüm her zaman bir önceki ile kıyaslanmalı vücuttaki yağın azalıp – çoğaldığı hakında daha kolay bilgi sahibi olunur.
  YAĞ YAKIMINA YÖNELİK DİYET VE EK GIDALAR
  Ürünün adı Özellikleri Kullanımı Günlük alınacak doz
  MCT “Medium chain triglycerides” Metabolizmada vücut gazını metabolizan eder. Bu sıvı içeceği antrenmandan yarım saat önce sıvı olarak alınır Her 10 kg vücut ağırlığına karşı 0,14 g olarak alınır.
  Arginine – Ornithine Amino asit kandaki ammonium seviyesini azaltır.”besinlerin vücuttan atılmasına ve aerobik kapasitenin artmasına da yardımcıdır)protein sentezini yapar “kas düzeyinde” ve yağ metabolizmasını düzenlenmesinde etkilidir. Mide boş iken alınmalıdır. Leysine ve choline ile birlikte alınır vücut ağırlığını 10 kg ı başına 0,43 gr olarak alın.
  L- Carnitine Mitos bölünme ile yağ hücrelerini parçalar.deri ile adale arsındaki yağ yakımı için idealdir ve deri incelterek adaleye güzel bir görünüm sağlar Antrenmanlardan yarım saat önce içilir yemeklerden önce al yarışma aşamasında da alınmalıdır. Vücut ağırlığınızın 10 kg su başına 0,14 – 0,28 gıram arsı alınır.
  Ferulic Acid Hormon al sistemde güç ve kas kütlesinin oluşumu için etkili ve doğal uyarıcıdır ve adaledeki yağ oranını azalmasını sağlar. Yemekten önce alınmalıdır. Vücut ağırlığının her 10 kğ için 4,28 gr alınır
  Phenylalannine Midede doyum hissi uyandırır. Ana yemekten 15 dakika önce alınır. 10 kg lik vücut ağırlığı başına 0,07 – 0,14 gr olarak alınır 2 ye bölünerek te alına bilinir.
  Garcinia cambogia Glikojen üretimini artırırken kolestrol seviyesini düşürür. İştahı bastırır. Ana yemeklerden 30 ila 60 dakika önce alınır. İki yada 3 ölçek “70” gr olarak vücut ağırlığının % 10 denk gelecek şekilde alınır
  Lipotropic substances methionine betaine, choline,inosite grup B vitamin Farklı ethiologies karakteri sayesinde geniş oranda hepatit protector ve yağı metabolizmada artırır. Yemeklerde 30 veya 60 dakika önce 1 bardak suyla alınır. Vücut ağırlığının 10 kg başına 0,14 ila0,28 gr olarak alınır.
  Algae Mide de tokluk hissi yaratır ve mideyi meşgul eder metabolizmayı hızlandırarak tiroit bezlerinde doğal uyarma oluşturur. Yemeklerden önce 2 bardak su ile alınır Vücut ağırlığının 10 kg başına 0,1 ila 0,4 gr olarak alınır.
  Vegetable fiberse rubber guar Pectineus Midenin çalışmasını hızlandırır.duyarlılık yaratarak tokluk hissi verir. Kahvaltıda suyla birlikte alınır. Diyete lif yönü zengin olduğu için kullanılır vücut ağırlığının 10 kg başına 0,4 ila 0,7 gr olarak alınır.
  Tyrosin Antrenmandan önce al Vüc. Ağ 10 kg baş 0,07-0,14 olarak alınır

  DOPİNG MADDELERİ
  Alınan ilaçlar antrenman esnasında “Aktivitede”etki yaparken hem bir birleri ile etkileşirken hemde kimyasal bileşenlerle bir birleriyle de etkileşimde olurlar çoğu sporcular genelikle 1 – 2 tür ilaç seçerler ve bunları kullanırlar ve bunlar iletişim anında bir birleri ile karışır vücuda zararları üst seviyede dir.ve sonunda öldürür.neden hayatımızı riske atalım işte dopinge alternatif ler.  DOPİNGE ALTERNATİF VE NATUREL İLAÇ İSİMLERİ
  Doping substance”maddeleri” Natural altrnative
  İnsulin Vanadil Sulfata,Chromium Picolinate,lipoic acid
  GH Arginine-ornithine , OKG ,GLYCİNE
  EPO Inosine,Pangamic acid
  Anabolic sterods Ferulic acid,creatinine +glutamine,Amino acids BCAA’S HMB dibencozide.
  Amphetamines (Appetite suppressers) Garcinia Cambogia, Tyrosine,Vitamin B complex ,Chitosan.
  Amphetamines (Neuromuscılar Stimulation Tyrosine,Phenylalanine,BCAA’S İnosine ,Vitamins B1 ,B2,B6 Pirvate,electrolytes, amino acids.
  Diuretics Sorrel,Artichoke,Medic,Astragalus,Birch,Smaller aquiseto
  Anti-inflammatories ve corticosteroides Shark cartilage,OKG,Glucosamine.

  Araştırmacı yazar
  Zülküf TURAN
  www.badifitness.com
  Not : SANTONYANIN KURSUNDAN NOTLARDA EKLENMİŞTİR.
   
 2. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  tabloları skaynırım olmadığından tam olarak aktaramadım ama tablolu haliyle omuz kitabımda bula bilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş