almanyadaki gençler ve türkler

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve hernan77 tarafından 18 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    daha bu sabah izledim almanyadaki gençlerin durumu içler acısı. adamlar orada doğmuşlar ama oraya da ait değiller buraya da. iki ara bi derede kalmışlar. babamlar almanya ya dedemlere gitmişlerdi manzarayı onlarda görmüşler. türk gençleri sokak başlarında yada meydanlarda işsiz güçsüz bekliyorlarmış. aileleri almanlaşırlar diye onların almanyaya entegrasyonuna izin vermiyo. doğru düzgün de okuyamıyorlar ve çoğu işsiz. bi de aileler orada iyice kapanıyorlar yok olup gitme korkusu ile ve marjinalleşiyorlar. burada normal bi müslüman şeklinde yaşayanlar orada çok daha aşırı uçlara kayıyorlar. bide oraya türkiyeden gidenlerin zaten eğitim durumu belli çoğu köyünden kalkıp, ki aralarında eminim istanbul, izmir ve ankarayı dahi görmemiş olanları vardır, farklı bir kültürün ve sosyal yapının içine gidiyor. adaptasyon sorunu hat safhada. onlar adapte olamadıkça onlara karşı almanların bakış açısıda gitgide farklılaşıyor. ırkçılık almanlar arasında da artmay başlamış zaten. bu insanlara polis potansiyel suçluymuş gibi davranmaya başlıyor.
    madem sen o ülkede yaşayacaksın o zaman kendi öz benliğinden fazla ödün vermeden bu insanlarında iyi yönlerini alarak oraya ait olmaya çalış veya çek gel ülkene. hepsi hipap yada rep tarzı giyinmiş, ilignç saç sitilleri ve duruşları ile nereye ait olduklarını bilmeden yaşayıp gidiyorlar. yazık. ailelerde sorumsuzca davranıyorlar. adamların ülkesinde adamlara aykırı yaşayacaksan bırak gel oraları. çocukların kim olduklarını ve nereye ait olduklarını bilsinler bari. yazık............

2. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    mrb

*Öncelikle durum dahada içler acısı.Oradaki türk gençlerinin çoğu malesef uyuşturucu batağına saplanmış. :cry: .Ya kullanıyorlar yada satıyorlar.Durum gerçekten içler acısı :!: .....

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Gürkan'dan tepki gelebilir bu başlığa :?

4. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    daha önce 20 yil almanyada yasamis ve 2,5 yil önce türkiyeye üniversite okumak icin gelmis biri olarak ben de fikrimi yazmak istiyorum...

Öncelikle genellemeyi biraz acimasiz buluyorum. saclari, sakallari degisik, giyim tarzlari farkli, uyusturucu bagimlisi bircok sokaklarda gezen genc var bu dogru.
    ancak madalyonun öbür yüzüne de bakmak gerekiyor. Üniversitelerde türk ögrenciler cogaliyor, Almanya'nin asagi yukari fen lisesine denk gelen "Gymnasium" okullarinda ki genclerin sayisi artiyor.
    Bunun ötesinde artik partilerde Türk siyasetciler bile olabiliyor. Entegrasyon denemeleri eskiye göre daha cok.
    kendimden örnek vereyim, ben 20 yil orada kaldim, anaokulu (3 yil) ilkokulu (4 yil) ve liseyi (9 yil) orada okudum ve hic türk düsmanligi ile karsilasmadim.
    Düsmanlik oldugunu iddia eden tipler genelde asiri milliyetci, ve bu milliyetciligini heryerde her sekilde belli edip, hakli olarak karsilarinda tavir gören insanlar..

düsünsenize Türkiye'ye bir fransiz gelip her yerde ülkesi adina ahkam keserse sizin tavriniz ne olurdu ?

din konusuna gelince, bence burada fikir cok yanlis...
    ben oradayken, herkesin dine karsi daha saygili oldugunu görüyordum. buraya oranla ordakiler orucunu, cuma namazini ve bazi diger vaziflari yerine getirmek icin daha bi gayret icindelerdi.

oradakilerin gurbet elde olduklarindan dolayi dinlerine daha bi siki sarilmalari Türkiye'de o insanlarin "asiri dinci" oldugu görüsünü uyandiriyor. dinleri hakkinda birseyler ögrenmeleri icin haftanin 1 veya 2 günü kendi aralarinda dini sohbetler düzenlemeleri burada yobazlik olarak görülüyor.
    ama burada sunu düsünmek lazim. acaba oradakiler mi cok ileri gidiyor? yoksa buradakiler mi icinde
    olduklari icin önemsemiyor bazi seyleri?

evet mutlaka ki aralarinda tamamen kapanip asiriya kacanlar var. ama emin olun, onlara bile Türkiyedi ki kapalilardan daha toleransli davraniliyor. örnegin üniversitelere, resmi dairelerin hepsine, aslinda her yere türbanla girebiliyorsun ve kimse dönüp bakmiyor size.

Dil konusunda %100 hemfikiriz. burada aileler üzerine düseni yapmyiorlar. Cocuklarla kücüklügünden beri ileride okulda zorluk cekmesinler diye almanca konusuyorlar. Ancak arada da türkce konusuyorlar. bu da cocuklarda öyle tuhaf bir etki yaratiyor iste.

Benim annem ve babam sagolsunlar evde benimle hep türkce konustular almancayi nasil olsa okulda ögrenecek diye. nitekim almancayi da ögrendim ve Gymnasium'da okudum.

5. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrik ederim Ayaz. Almanya'da yaşayan rep grubu Karakan'ın bir şarkısı vardı bu konu üzerine: "Vatanda Almancı burada yabancı...". Bazıları böyle hissediyor demek ki; ama tüm Türkiye onları seviyor.

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bende Danimarka dogup büyümüs biri olarak bu basliga azda olsa birsey yazmak istedim.

Danimarkanin ikinci büyük sehri olan Aarhus kentinin Brabrand (gellerup) ilcesinde büyüdüm. Gellerupu, Danimarkanin büyük bir nufusu medyadan cok iyi tanir (olaylardan dolayi)
    Bu ilcede yanlis hatirlamiyorsam 80 % yabanci. Genellikle Türkler, Araplar (lübnan ve filistin) ve Somaliler yasamakta.
    Kendileri arasinda aslinda bir sosyallesme olmus bir ilce (kendi Pazarlari bile var). Danimarkadaki okul sistemi biraz farkli, zorunlu olarak 1. siniftan 9. sinifa kadar. Bende Ayaz´in dedigi gibi "Gymnasium" un ticaret olan kismini okudum (3 senelik) su an ise Ticaret Akademisinde okuyorum. Bunun disinda bahsettigim ilcede artik yasamiyorum. Okulla beraber sorunlu (okulda sorunu, aile sorunu, sosyal sorunu vs.)olan cocuklara bakiyorum.

Kisaca kendim ve büyümüs oldugum yer hakkinda biraz bilgi verdim. Simdi asil konu hakkinda bir kac sey yazmak istedim. Danimarkada irkcilik anladigim kadariyla Almanyaya oran cok daha fazla. Almanyaya ara sira gitsemde, en son bu yaz 1 hafta Berlinde kalmistim. Danimarkada yaslilar genelde irkci olurlar, ama Almanyada sanki tam tersi. Burada 60 yaslarinda bir cifti, bir kebab yerinde göremezsiniz (desteklemezler) Almanlar sanki bu sorunlari coktan asmis durumda. Almanyada yasayan gurbetciler benim görebildigim kadariyla (genellestirme yapmadan) Danimarkaya oran daha cok avrupalasmislar, daha cok entegre olmuslar. Genel olarak Ayaz´in dediklerine katiliyorum.

Orayada ait degiller burayada kelimesi biraz düsündürücü, yanliz nasil Istanbulda yasayan biri memleketi özledim derse bir gurbetcide elbette yasadigi yeri özler, cünkü orada hayatini gecirmis. Biz türkler türklügümüzü hic bir zaman kaybetmeyiz, nedenini aslinda yazmissiniz, kac generasyon gecsede, yine türküm deriz, almanyada kacinci generasyona ulasildi bilmiyorum (ama sanirim 5-6 generasyona ulasmistir gurbetciler) Bunun nedenide iste entegrasyon, izin verilirse Türklük kalmaz, ya bu sorunlara katlanacaksin yada madalyanin diger yüzüne bakmicaksin.

Hernan kac generasyon olmus, sen olaylara cok basit gibi yaklasmissin, herhalde kolay olsa gurbetcilerin hepsi bavullarini toplayip hemen Türkiyeye giderlerdi, sence neden her yaz secim TR oluyor ? Bence cogu konuda genellestirme yapmissin bunun disinda benim gözlemledigim Almanlarla Türklerin sorunu abartilacak sekilde degil. Amerikada kac generasyon olmus halen sorunlar var. Asil önemli olan BENCE benligini yitirmemektir, her ülkede irkcilik var TR´de ayni ama önemli olan irkciligin derecesi.
    Kisa yazayim dedim biraz uzun oldu, daha derinlerede girebilirdim....

7. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Despo'yu cok tebrik ediyorum. Cok nötr olarak yaklasmis...

Despo'nun dediklerinden üzerinde durmak istedigim cok önemli bir yer var. "Türkler türklügünü kaybetmez" demis.. bu kesinlikle dogru. Ancak bunu Türkiye'deki yasayanlar, Avrupadaki türkler gibi (onlar kadar iyi demiyorum) anlayamaz.

Ben Gymnasium'u bitirdikten sonra orada da gayet güzel bir üniversitede okuyabilirdim.
    Ancak yaz tatillerinde Türkiye'ye geldigim zaman teneffüs ettigim o manevi havayi anlayinca, buradaki insanlarin sicakligini görünce, sokakda herkesin Türkce konustugunu duyunca, minareden ezaz sesleri duyunca (bu size garip gelebilir ama Almanyada kilise canindan baska birsey duymuyordum) ben kendimi Almanya'da "eksik" hissetmeye basladim. Benim aslimin burasi oldugunu anladim ve ani bir kararla hayatimda herseyi degistirmek pahasini pilimi pirtimi toplayip geldim Türkiye'ye. Ailem de sagolsun cok destek ciktilar.

Önce herkes ayni seyi söyledi, "sen orada yasayamazsin, sen sadece Türkiyenin yazini, günesini, denizini gördün.. orasi sandigindan cok farkli, elektrikler kesilir, sular kesilir, saatlerce gelmez, hastaneler de bakim kötü, yagmuru, kisi cok sert, yagmur suyu sokakta kalir" ve buna benzer bir sürü sey..

ama ben 2,5 yildir cok mutluyum, sularin elektriklerin kesilmesi bile hosuma gidiyor :oops:

8. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Ayaz ve despo arkadaslarima ortaklasa katiliyorum.
    Benim bir ayagim Fransa bir ayagimda Almanya. Ticaretle ugrastigim icin Fransa almanya ve Hollanda seytan ückeninde geziniyorum. Her 3 ülkeyide iyice ezberledim. Yasim 30 u coktan solladi ama 18 yasindakilerle bile ayni kafadan gidebiliyorum. Almanyada teyzemin oglu Mercedes fabrikasindaki üretim projesinde bir türkün calistigini ve mercedes JEEP üretiminde bas fikir ondan ciktigini söyledi. Insanin gözü yasariyor. 2004 yilinda textilde bir türkün ürettigi ve yaraticiligi ödül aldi. Dresden de yapilan okullar arasi yarismada bir türk genc kiz ERDKUNDE(cografya) dersinde birinci oldu. Spor derseniz arkadaslarim futbol-kockboks-badminton-karate-boks-masatenisi vesaire gibi branslarda basarilar var. Yani son 5 senedir türklerde güzel taraflarda var. Sadece madalyanin bir tarafina bakmayalim.
    Kötü tarafina bakarsak komple hapishanelerde yatan yabancilarin %70'i türkler. Yani böyle dogrularda var.

Yabanci düsmanligi cok ülkelerde var. Aslinda almanyada yasayan 2 milyondan fazla türk var. Simdi türklere düsmanlikda var ama ben bakiyorum türklere düsmanlikda mesela almanlar asiri degil. Sahsen türkler kendilerini iyi tanitamadilar. Simdi ben kendimi onlarin yerine koyuyorum. Mesela türkiyeye ruslar gelmis olsa ve türkiyede hirsizlik yapsa, adam vursa, tecavüz sucu islese, yalan söylese ve aldatmacalar pesinde kossa ve kavgaci olsa türk insani ne yapardi? acikca söyliyim hepsini kovardi :D Yani bu size saka gelmesin . Yani türklere hic haksizlik yapilmadimi? evet yapildi hemde cok ama birazda igneyi kendimize batiralim. Her zaman sunu söylerim. Arkadasim aklimiz birazda baska seylere calissin ve her zaman ....... mize kafamiz calismasin.
    Despo arkadasim danimarkada o daha iyi bilir ordaki durumu. Bende Seeland da gittim. lammefjord-Kopenhag-Bornholm gittim. Hic türke rastlamadim da orda ticaret yaptigim arkadaslarim az cok anlatti.

Valla Ne diyeyim ya Türkleri Allah koruyor. Bu zamana kadar nasil geldik ona sasiyorum.
    Bu arada karakan lafi felan gecti. Size link vereyim cartelin yeni müzigini dinleyin.
    https://www.youtube.com/watch?v=Zhw46bUUeNw

9. gurkan

gurkan Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    yok sarc neden kiziyim haklilar yazan arkadaslar.benim tanidigim daha 11-12 yasinda olup sigaralik yani esrar ceken bi cok türk genci var hatta bunlar genc bile degil daha cocuklar 11-12 yasindalar..alalh sonumuzu hayir etsin arkadaslar

10. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    **gürkan bu konuda çok haklısın.Zaten bende bunu yazmıştım.Açıklamada bir sakınca bulmuyorum.Orada yaşayan akrabalrımdan bazıları hem kullanıyor hem satıyor :cry: :x .Özellikle arakadaş ortmaı buna çok müsait.Ben Bu yaz hamburg daydım.Orada bulunan rus kızlar eroin kullanıyor .Paraları bitincede erkekleri kullanıyorlar.Bizim türklerde zaten karıya kıza meyilliyken takılıyorlar bunların peşine.Ama hakiakaten kızları bir görseydiniz,, :p 80 yaşındaki dedem bile peşlerine takılırdı :D

11. *sirius*

*sirius* Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kısmet olursa iki aya kadar İsviçre'ye gidiyorum ve hayatıma orada devam etmeyi düşünüyorum. Yazılanları okuduktan sonra insan biraz korkuyor. Ben Türkiye'de doğdum büyüdüm, ailemden iyi bir eğitim aldım. Oralara iyi kötü bir şekilde, benliğimi kaybetmeden ayak uydurabilirim. Fakat şimdiden doğmamış çocuklarım için endişeleniyorum. Bildiğim kadarıyla İsviçreliler ırkçı bir millet, aralarına katılmak biraz zor olacak. Hayırlısı olsun...

12. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    sen korkma kardesim turkiyenin ekmegini suyunu icmis genc buralara gelipte kolay kolay bozulmuyor
    asil sorun avrupada dogup buyuyenler ne saygi ne sevgi neden kulturumuz hakkinda hic bi sey bilmiyorlar(benim gozlemlerim bu)
    evet isvicreliler bence avrupadaki ulkeler arasinda en irkci olan ulke
    halki cok pis bence bide cok SIKICI bi ulke
    ordaki millet sanki odun gibi ne komsuluk ne akrabalik olayi yok
    sende daha gelmeden gozunu korkuttum ama goruslerim bu walla
    ama tabiki guzellikleride var
    gelince gorursun
    (mesala kizlari erkek basina hic abartmadan diyorum 5 kiz felan dusuyor:D :D :D)

saygilar

13. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka

Izzet helal olsun cok güzel yazmissin, biraz daha genellestirme yapsaydin süper olacakti.

14. TormentoR

TormentoR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aralarındaki fark bence kültürel olabilir en fazla. Uyuşturucu satıcısı olmuş,içiyormuş falan. Bilmiyorum Şu yaşındaki herkes sigaralık sarıp bi güzel içiyor.(halk arasında ot diye geçiyor.) Sigara devri kapandı bunu bilir bunu söylerim.Hiç bir zaman bulaşmadım esrar olaylarına sporcuyum sonuçta sigaradan başka hiç bi şey çekmedim bugüne kadar.Ama etrafımda herkes içiyor desem yeridir. Yani söleyeceğim o tür bi karşılaştırma yanlış olur.Türk ülkesinde de farklı değil o konularda belkide daha kötü.Irkçılık konusuna birşey diyemeceğim.Bende ırkçı düşüncelere sahibim açıkcası bir çok konuda sert ve katı düşüncelerim var ama bazılarınızın söylediği farklar aptalca geldi bana. Sandığınız kadar geriden takip etmiyoruz avrupayı biz. Aslında bence hiç geride değiliz.Her konuda.

Bu da Türkiyede yaşayan bi genç olarak söliyeceklerim.(hep avrupadakiler konuşmuş =) )

15. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    despo sende avrupada dogup buyumesin yanlis anlama sozum senin gibi dostlara degil
    dedigin gibi genel olarak bu sekil
    yanlis anlattiysam dusuncelerimi kusura bakmayin
    sozum kendini bilmiyen genclereydi

saygilar....
    :oops: ;)

16. *sirius*

*sirius* Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Evli olduğum için pek işime yaramayacak bir güzellik :)

17. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Valla türkiyenin suyunu ic yada icme ama bu bozuk ülkelere gelen insanlarda bozuluyor(istisnalar kaydeyi bozmasin). Ben en namuslu ve ahlakli insanin almanyada nasil bozulduguna sahit oldum. En dürüst bir doktorun almanyaya gelip nasil hastalara sahte ilac yazdigina sahit oldum. Berlin ve Paris sehirlerinde TR den göc eden bazi insanlarin nasil disco freak kisilere büründügünü gördüm. Ama bunlarla icimi karartmiyorum yani güzel seylerde var.

Valla sirius arkadasim. Isvicre cok sert kurallara sahip olan bi ülke. Oraya gittiginde göreceksin ki avrupada yasamak lüks degil. Türkiyedeki insanlar hala bu zamanada avrupada yasamanin lüks oldugunu düsünüyorlar. Efendim yollari düzgünmüs insana deger veriliyormus. Avrupada alinan vergiyi hesaplayin. 5 sene sonra o vergilerle sen türkiyeden 2 daire bile alabilirsin. Valla burada rezil icinde calisan türk iscilere bakiyorum da üzülüyorum. Adamlar el emegi ter döküp calisiyor ve güzel vatanima gideyim de 1 ay tatil yapayim diye. Yani 12 ayin 11 ayini afedersiniz hayvan gibi calisiyor. Almanyanin sartlarina göre az olan 2000 euro parayi adam 11 ayda biriktiriyor yada bazilar kredi bile cekiyor. Sonra türkiyeye gidiyor ve orada 2000 euro 4 milyar para yapinca ve bu gurbetcim rahat harcayinca herkes bu adami süper zengin ve almanyada krallar gibi yasiyor zannediyor. Ahh ahh. Insan gözle görüp yasamayinca anlamiyor bu durumlari.

18. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bülbülü altın kafese koymuşlar....

bülbülü altın kafese koymuşlar yine de ah vatanım demiş. bu atasözü çok doğru arkadaşlar. tabiki insanın kendi ülkesi toprakları gibisi hiçbir zaman olamaz. oradaki sistem ne kadar mükemmel olursa olsun sizler gün gelir kendinizi o sistemin dışında bulabilirsiniz. avrupa kadar ırkçı ve milliyetçi bir topluluk yok kanısındayım. almanya değilmiki yıllar yılı onlarlan birlikte yaşamış ve onlara entegre olmuş yahudileri yakmadı. bu insanların refah seviyeleri şuan yüksek ve yarın birgün büyük bi ekonomik kriz yaşansa ve oranın yerli halkı işsiz kalsa eminim bunun ilk sebebi yabancılar olarak görülür..

ben oralara gidipte çalışan, gecesini gündüzüne katan, kazandığı her kuruşa alın terini akıtan tüm gurbetçilere buradan selam vede sevgilerimi gönderiyorum. keşek bizim ülkemizde o ülkelerin sahip olduğu ekonomik refaha ve teknolojik gelişimlere sahip olsaydı da insanlarımız buralardan kalkıp elin vatanına çalışmaya gitmeselerdi ve onca zorlukları, ilk gittiklerindeki yalnızlığı, tek başına kalmışlığı, hor görülmeleri yaşamasaydılar. nediyelim siz ve sizin gibileri oralara çalışmaya gitmeye mecbur edenler utansınlar...

benim kardeşimin de isviçreye gitme durumu var. inanın onun için bazen üzülüyorum. keşke burada doğru düzgün bir işi olsaydı da buna mecbur kalmasaydı diye.

19. Posseidoon

Posseidoon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    en büyük problem İnsanliği sevmemek

Bu gun dunyanın hangi ülkesine gidersek gidelim bu tür olaylarla karşılaşacağız. Özellikle Irk problemleri gözetmeksizin cinayet suç fahişelik hırsızlık uyuşturucu kaçakçılığı bütün dünya ülkelerinde var olan bir şey. Bizim vatandaşlarımızın eksikleri Hoşgörü ,sevgi, Başkasının inançlarına saygısızlık Milliyetçilik (sanki hiç diğer ülke vatandaşları milliyetçi değil ) almanyada Neo naziler haricinde Türklere karşı ırkçılık yapılacağını ben sanmıyorum. Nitekim Bizim kendi ülkemizde türkiye cumhuriyetinde Eğitim ve Öğretim insanlara verilen değer gözlerimizin önünde. Bizim televizyonlarımız bizim radyolarımız veba salgınınından daha tehlikeli. Vebayı tedavi edebiliriz zor olur ama tedavi edebiliriz. Ama Türk televizyonculuğunun türk halkına büyük darbe indirdiği göz ardı edilemez. Sadece televizyon olsa neyse Bu bir hükümet politikası malesef. İnsanların bilinçlenmesini istemiyorlar eğer gercekten insanlar bilinçlenirse o zaman o insanları yönetmek daha zor olucak. Arkadaşlar bu gün almanyadaki türk gençlerinin içinde bulunduğu durum ailelerinin cahilliğinden kaynaklanıyor daha dorusu at gözlüğü takan aileler.

Yeşil sermaye tarafından esir alınmış aileler. Beyni yıkanmış insanlar. Aslında almanya hükümeti bu konuda suçlu. tıpkı insanlara bilgiyi rusyada silah zoruyla okula götürülen insanlar gibi silah zoruyla öğretmek gerekiyor. Bu yapilmadi.

Bu gun kücük semtlerdeki yaşantı neden bu problemlerin oldugunu da acıklıyor. Boş insanlar hayattan kendilerini soyutlamıs kahve köşelerinde Tavla okey oyunlar oynayan Tam bir tüketim toplumu üyeleri.
    Sadece küçük şehirlerde değil büyük şehirlerdede aynı problem var hatta en büyük pislik büyük şehirlerde ben bu gun istanbul bayrampaşada yaşiyorum ve semtimizde olan biten her sey insanların psikolojisinin bitip tükenmiş olduğunu gösteriyor. Bence bizim en büyük yanlışlarımızdan bir tanesi bizler müslümanız ancak her zaman gavura pis illet gibi gösterildi ve bizde inandık bize söylenenlere inandık cami imamı konuştu biz inandık siyasetçi konuştu bizler inandık. her zaman için yabancılara düşman gözü ile bakıldı.

Her şey düzelicek elbet ama bu gun türkiye cumhuriyeti devletinin düzelebilmesi için dürüstlük , sevgi , vatandaşlık sorumlulukları , EĞİTİM (en önemliside bu ) 7 den 77 ye herkeze bunlarin aşilanmasi lazim yoksa sonumuz dha kötü olucak özellikle idalist insanlara ihtiyaç var.

yazımın son sözü bu = Hiç bir zaman söylenenelre bize empoze edilenlere inanmamalı beyinlerimizi sonuna kadar kullanıp gerceği kendimiz bulmali dostluk, sevgi, ve insanlığı yüceltmek adına calişmaliyiz.

ULU ÖNDER ATATÜRKÜNDE SÖYLEDİĞİ GİBİ YURTTA SULH CİHANDA SULH..

20. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    evet despo bir cok yerde haklisin ayazda hakli .ama despoya katilmadigim bi yer var daha dogrusu despo almanyayi bilmedigi icin bir hafta geldigi icin olayin ic yüzünü bilmiyor,despo demiski yasli almanlar irkcilik yapmiyor.kebapcilara bile geliyolar danimardaha kesinlikle bi danimarkali girmez türk dönercisine gibi biseyler söylem,is evet bu dogru ama isin icinde su var.aslinda almanlarin yaslilari cok irkci ve türk düsmani.ama simdiki genc almanlar okulrda sokakta türklerle yetistikleri icin irkci degiller ama yaslilar irkci ne yazikki.yasli bi almanin döner ciye girme konusuda söyle.ayaz bilir bu almabnlar cok cimri millettir.onlarda kolay kolay bizim gibi icecek ismarlama falan olmaz.bunlarin kendi restoranlarinda 2 veya 3 euroyla karinlarini doyurmalari imkansiz,ama 2 yada 3 euro vererk koca bir ekmegin icinde et ve salata alioylar yani almanl kendi karlarini düsündükleri icin türk dönercilerine geliyolar yoksa o yaslilarda az degil.gecen yil bi kurt köpegi aldim.az daha sagimdaki ve solumdaki alman aileleri gebertecektim.benim eve polis bile yolladilar.neymis köpegi bahcede 2 metrelik ipe bagliyomusum 4 metre olmasi lazimmis.köpek evde yasamsi lazimmis ben bodrumda bakioyrmusum.en sonunda edemedim baktim köpek yüzünden cinayet cikacak ayiptir söylemesi 500 euroya aldigim köpegi 1 ay sonra aldigim adama geri belese verdim :)

Sayfayı Paylaş