Aletli mi aletsiz mi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve oksiyus tarafından 20 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    Boy:178
    Kilo:82

Benim size bir sorum olacak. Evimde hemen hemen çoğu alet var.
    Ama ben ağırlık kaldırmayı sevmiyorum,motivasyonum düşüyor. Mesela ağırlıksız bir saat spor yaparsam olayın içine ağırlıklar girince yarım saate düşüyor. Sabahları pilates yapmaya başladım(daha çok esneme üzerine) ama akşamları yapacağım şeyi seçemedim. Şu an için yağ oranım yüksek ve vücudum şekilsiz. Diyete başladım. İstediği vücut şu : http://www.turkcealtyazi.org/resimler/prs/0908094/l-paul-walker-f9a39dea.jpg

Acaba bu vücuta aletsiz olarak çalışarak yapabilir miyim ? Yapabilirsem hangi sporu denemeliyim? Pilates bunun için uygun mu? Alet kullanmazsam (ağırlıkları kastediyorum) ne kaybım olur?

2. thebky

thebky Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Vücut ağırlığınla yapabilirsin bu vücudu.Şınav barfiks mekik vs. tarzı hareketlerle.Sporu sabah yap sabah yağ yakımı fazla olur metabolizma hızlı olduğu için..

3. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  4. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    İyi şeyler fedakarlıkla olur.. Bu sözü her zaman benimsemişimdir. Aynı zamanda No Pain No Gain cümleside aynı kapıya çıkmaktadır. Bahsettiğin vücutları elde etmen için biraz ağırlıklara katlanman gerekir. Bana göre Plates vb. sporlar daha çok fit olmak için yapılan ' form koruma ' denilen şeyi yapmaya yarar.

Ağırlık kaldırmadan yapabileceğin yüzme imkanın varsa yüz ister istemez butun kasların çalışacak hem rahat olur hemde bütün vücuduna hitap eder. He yüzerek o bahsettiğin vücut ölçülerini yakalaybilirmisin onu bilemem.

Dövüş sporlarını seviyorsan onlarıda yapabilirsin Kum torbası güzel bi alettir.

Everyone wants Happiness, no one wants Pain. But you can't make a Rainbow, without a little rain.

5. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer gerekiyorsa tabi ağırlık kullanırım ama başka türlü yolu varsa benim için daha zevkli olur. Aletli ve aletsiz çalışma arasındaki farkı anlatan bir yazı biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

6. aziz4458

aziz4458 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
  7. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tavsiyen için teşekkürler

8. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    S - Serbest Ağırlıklar mı Yoksa Makineler mi ?
    C - Bu konuda birinin diğerinden daha iyi olduğu tartışmaları devamlı olacaktır. Serbest ağırlıklar daha çok kas çalıştırır ve dolaylı olarak sabitlik, denge ve hareket serbestliği sağlarlar. Makineler ise ilgili kasları daha iyi izole eder ve barı veya kiloyu düşürme gibi bir riskiniz olmadığı gibi, bir yardımcıya da ihtiyaç duymazsınız. Genellikle ikisi birden kullanılır. Her egzersiz farklı kas guruplarını farklı açılarla çalıştırır. Hem makine hem de serbest ağırlık kullanıldığında kaslar daha zengin bir çalışma açısı içine girer. Bu konuda bir diğer çalışma tekniği de önce serbest ağırlıklarla çalışıp hemen akabinde makine ile aynı kas gurubunu daha fazla çalıştırmak ve maksimum verim almak da mümkündür. Ancak genelde Free weight - Serbest ağırlıklar, barbell ve dumbell'larla çalışmalar, statik çalışmalardan daha fazla koordineli etki sağladığından, tercih edilmelidir.(1)

He bir de şu var :

23- Forum Üyelerinden Kahinlik Beklemeyin!
    Örnek resimler ekleyip ya da beğendiğiniz vücuda sahip insanların isimlerini vererek afaki sorular sormayınız.Ölçülerinizi ya da kendi resimlerinizi verip afaki sorular sormayınız, antreman ve beslenmen programları istemeyiniz.
    Bu tür başlıklar kilitlenerek çöpe atılacaktır.
    Örnekler :
    *Şu kadar süre çalışsam kaç kilo alırım?
    *Şu kadar süre çalışsam ölçülerim nasıl olur?
    *Bu vücuda supplementsız ulaşılabilir mi?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam ne kadar sürer?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam için neler yapmam lazım?
    *Resimdeki sizce steroid kullanmışmıdır?
    *Ölçülerime göre beslenme ve antreman programı verebilir misiniz?
    *Sizce bu vücut adam olur mu?
    *Sizce bu vücut gelişir mi?
    *Bu vücut için hangi supplementları kullanmalıyım? .... vb..

NoPainNoGain! bunu beğendi.
  9. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim amacım kahinlik beklemek değil . Konunun amacıda böyle bir vücuda nasıl ulaşabileceğim değil. Sadece konu daha iyi anlaşılsın diye resmi koydum. Asıl soru aletlerin vücut geliştirmedeki rolü nedir?

10. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Kas gelişimi kasın büyüyüp küçülmesiyle adaleye kanın pompalanmasıyla olur. Kası şişirmek için patlayıcı kuvvet , güçlenmesi için dayanıklılık gerektiren antrenmanlar yapılmalıdır. Şişmeyi sağlamak için ağırlık arttırılır tekrar düşürülür, kuvveti sağlamak için ağırlık normal tekrar arttırılır. Bu mantıkla yola çıkarsan belki sorularına kendi cevabını bulabilirsin.
    Aletlerin rolü kası şaşırtmak kan hücrelerinin kasa ulaşmasını sağlamak aminoasitlerin hücreleri yapılandırması dokuları onarmasını sağlamak diye sıralayabiliriz. Bunlar benim şahsi görüşüm bilimsel bir alıntı değildir saygılarımla. Belki işine yarar açıklayıcı olup olmadığını bilemiyorum.

11. oksiyus

oksiyus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumun için teşekkürler

Sayfayı Paylaş