Alerjik rinit, bahar nezlesi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Samet22 tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu mereti en kısa zamanda nasıl iyileştirebilirim, sabah ter basmış şekilde uyanmaktan sıkıldım 3 haftadır hayatımı zehir etti resmen. internette bakınıverdim pek birşey bulamadım, hani böyle limonlu tarifler vesaire gibi. sizin öneriniz varmı? Deloday diye birşey verdi doktor ama geçirmiyor, sadece bir seferdeki hapşırma sayım 6 dan 1 e indi.

2. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Tam geçici bir tedavisi yok galiba. Ya da uygulamak istemiyorlar. Ufak hastanelere değilde tam teşekküllü bir göğüs hastalıkları departmanı (alerjik) olan bir yere git. 40 tl verip bir test kiti alıyorsun tam olarak neye alerjin olduğunu buluyorlar. Önce bahsettiğin ilaç ya da muadilini veriyorlar yanında burun spreyi ve göz damlası. Onu kullanıp muayeneye gittikten sonra duruma göre aşı tedavisine başlıyorlarmış. Ama hastalığı tam geçirmesi için mevsimsel olarak 5 yıl gibi bir süre tedaviyi devam ettiriyorlarmış ve sonucu da kesin değil.
    Öneri olarakta büyük ihtimal polenlerden kaynaklandığı için sabah 6ile 10 arası camı pencereyi açma mümkün olduğu kadar dışarı çıkma. Polenlerle içli dışlı olma gibi internetten okuduğum bilgiler var. Tabi yazdıklarımın hepsi bana ve bunun olduğunu bildiğim bir kaç kişiye söylenen şeyler. Ama testi yaptırman yararlı olacaktır. Yalnız testi yaptırmadan 10 gün önce kullandığın ilacı bırakman gerekiyor.
    Yapacak bir şey yok bitkilerin de sevişmeye hakkı var :) Geçmiş olsun.

Samet22 bunu beğendi.
  3. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    samett22 xyzal kullanıyorum ben aynı hastalık için akşam 18 gibi alıyorum her gün uyku verdiği için...şimdilik çoğu semptom geçti...nefes alıp vermem bile rahatladı...

4. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    rhinocort aqua burun spreyi. reçetesiz satılıyor. semptomatik tedavi için. ben kullanıyorum ve ciddi rahatlık sağlıyor. bu sene polendir, çöl tozudur derken bahar alerjik rinit hastaları için çok zor geçiyor gerçekten.

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    zyrtec günde bir tablet yeterli olur.kutlukan arkadaşımızın söylediği tablette muadil olarak kullanılabilir fakat tabletler bir noktadan sonra eski etkiyi göstermiyor.ben eskiden ayda bir diprospan vurulurdum ve 1 ay rahat gezerdim.daha sonra 5 yıllık tedaviye alındım ve geçtiğimiz nisan bitti.5 yılın sonunda 15 yıllık koruma sağlanıyor fakat 5 yıllık tedavide kesinlikle tamamen kurtuluş yok ama semptomlarda büyük oranda azalma var.tedavi olunmazsa ilerleyen dönemlerde astıma çevirme ihtimali yüksek.ayrıca bu durum ileride doğacak çocuğunuzdada kalıtsal olarak görülebilen bir durum.tedavi sürecinde günlük kıyafetlerinizi yattığınız odada bulundurmayın ve pencereniz açık şekilde yatmayın.ayrıca doğa sporlarındanda uzak durun.

Samet22 bunu beğendi.
  6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    zyrtec bana çok ağır gelmişti uyku + sersemlik + zyrtec aldıktan sonra gazete bile okuyamıyordum gözler kayıyordu. baş dönmesi bulanık görme vs vs. tabi istenmeyen etkileri de yok ediyordu. zyrtec dan daha hafif olanlar da denenebilir bence clarinase gibi. ama kişiden kişiye değişir, 50kilo bir bayan vardı şirkette günde 4 tane zytrec etki etmiyordu.

Samet22 bunu beğendi.
  7. orkunberk

orkunberk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bana memorial'da doktor alerjik rinit için nasonex damla ve aerius hap vermişti.

Bir de alerji haplarının (antihistamine) belli jenerasyonları var ve jenerasyon ilerledikçe bu ilaçların yan etkileri azalıyor. Mesela yukarıda tavsiye edilen zyrtec gibi ilaçlar, ikinci jenerasyon oluyor ve bunlar biraz da olsa uyuşukluk gibi yan etkilere yol açıyorlar. Üçüncü jenerasyon alerji ilaçlarındaysa bu yan etkiler daha da azalmış durumda.

hangi ilaçın, hangi jenerasyon olduğuna bakmak için bu sitede tablolar var;
    http://www.allergyescape.com/best-antihistamines.html

ayrıca alerji ilaçları, proteine bağlanan diğer ilaçlarla etkileşime girebiliyorlar, eğer kullandığınız başka bir ilaç varsa (ssri,mao inhibitörü gibi antidepresanlar), yanında antihistamine kullanırken, en azından bir doktora danışın. Diğer ilacın etkisini yok edebilir, artırabilir, yüksek tansiyona yol açabilir, vb.

bu linkte de bir ve ikinci jenerasyon antihistaminelerin (h1 antagonistlerin) etkileşime girdiği bazı ilaçları tabloda sıralamışlar;
    http://pharmacy.oregonstate.edu/drug_policy/pages/dur_board/reviews/articles/antihistamine-lit.html

Ayrıca wikipediada da benzer bir ilaç etkileşim tablosu mevcut;
    http://en.wikipedia.org/wiki/H1_antagonist

Son düzenleme: 28 Mayıs 2010
    Samet22 ve deathlifter bunu beğendi.
  8. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    sabah uyanır uyanmaz 1 tablet hitrizin iç. 20 tableti 5 tl bulursan 3 kutu falan al bir yaz boyunca yeter.

9. mky212

mky212 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba,

,Aynı durum bende de var, göğüs hastalıklarına gitmişdim sonradan burunda alerjik rinit olduğunu öğrendim su and aiki adet burun spreyi allergodil Rinocrenil ve rupafin kullanıyorum. daha önceleri diprospan yaptırıyordum fakat ciddi anlamda yan etkisi olduğu için artık sıcak bakmıyorum. bunun kesin tedavisi yok.
    allergodil Rinocrenil burun ve genizde yanma dikkat dağınıklığı yapıyor.
    avamsys nasonex kullandım su an iyi sayılırım.
    geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş