Aklıma takılan noktalar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve LoveİsBBal tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba vücut geliştirme konusunda yeniyim 18 yaşındayım boyum 1.89 kilom 82 . 6 ayımı dolu dolu geçirdim 1 yılın acemilik süresi olduğunu düşünüyorum hala yeni şeyler öğreniyorum ve kas yapısı , vücut yapısı ve bu sporun amacı hakkında yeni şeyler öğreniyorum . Spor her zaman hayatımda olmuştu ama ektomorf yapım nedeniyle her zaman zayıf ince bi yapım olmuştur. Okul takımları ve klüplerin altyapılarında 6 yıl basketbol oynadım . Her zaman aktif olarak antremanlarım oldu . İyi bir lisede okuduğum için dersler yüzünden son sene sporu ve basketbolu bırakmak zorunda kaldım. Hiçbir zaman yemeyi seven biri olmadım gerektiği kadar ama sağlıklı beslendim . Şuan üniversite öğrencisiyim ve sınavlar biter bitmez ilk işim bir spor salonuna yazılmak oldu :)

öncelikli amacım kilo almak ve bunun yanında kaslarımı hacimlendirmek istedim .Yemeyi sevmeyi başardım hiçbir zararlı alışkanlığım olmadığı için etkilerini çabuk gördüm 6 ayda 69.2 kilodan 82.4 kiloya çıktım ve kas kütlem ve oranı sürekli arttı .Antrenöre bağlı kalmadım çünkü salon büyük ama üyesi fazla olduğu için gerçekten ilgilendiğini düşünmedim .Fitness programım haftanın 3 günü göğüs-kol 2 günü omuz-sırt-alt vücut ( her gün karın ) şeklinde her bölge için 3 hareket 10 - 15 arası tekrar sağlayacak ağırlıkta 3+1 burnout setler şeklinde ..

Yemek programım sabah: 4 yumurta (haşlanmış sevmediğim için çok az yağda kızartıyorum), 50 gr beyaz peynir , 50 gr buğday ekmeği ,ballı süt / öğlen: bezelye haşlama yada makarna yanında hazır salata yada haşlanmış patates / akşam : 100 gr ızgara göğüs eti yada kırmızı et ,pirinç pilavı, reçel yada marmelat . / ara öğünler : meyve yada yoğurt

Herhangi bir protein ürünü yada suplement kullanmadım .Şimdilik gerek olmadığını düşündüm . Vücut yapım ektomorf olmasına rağmen alt göbek ve kalçada istemediğim yağ kütleleri var daha kardiyo programı uygulamadım . 2 aydır da fitness yanında yüzme yapıyorum .5 gün fitness 3 gün yüzme yapıyorum . Bazı karşılaştığım sorunları internette araştırdım ama sonuçlar çok farklı ve her kafadan farklı ses çıktı bu yüzden bazı sorularım olacak

1. Göğüs ve omuz günüm farklı günler fakat bu iki kas grubu birlikte çalıştığı için aynı gün yapmak daha fazla yarar sağlar mı ?

2.Kısa bir aileden gelmeme rağmen uzun biriyim babam 1.76 annem 1.74 bn 1.89 um erkeklerin uzaması 22-23 yaşına kadar devam ettiği için uzamak istiyorum . Küçüklüğümden beri 1.95 boy istedim bunun için fitness ta boyumun uzamasını engelleyecek yada durduracak hareketler var mı ?

3. Herhangi bir ürün kullanmıyorum ancak 7 yada 8. ay gibi başlamayı düşünüyorum önerebileceğiniz marka ve çeşit ( whey protein , kreatin , karnitin vs .) var mı ?

4. Yüzme ile fitness aynı anda yapmanın zararı var mı ? Herhangi bir kardiyo programı yapmadığım için bölgesel yağlanmalarımda yüzme yeterli olur mu ?

5. Barda çalışmak mı yoksa ağırlıkla çalışmak mı daha yararlı ?

6. Fazla terlemek kas kütlelerinin görünürlüğünü artırır mı ? Mesela antreman sırasında termal eşofmanla çalışmak yardımcı olur mu ?

7.Haftada birtek pazar günüm dinlenme günü ve spor yapmadığım tek gün . haftada 2 günüm yüzme + fitness olarak geçiyor . 2 sporu aynı gün yapmak zararlı mıdır ?

yardımınız için şimdiden sağolun :)

2. CanMatthew

CanMatthew Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    bildiklerimi cevaplayayım kardeşim, malesef ki bu forumun üyeleri biz gibi yeni başlayanları pek sallamıyor :)
    2-Aşırı fazla bir ağırlığı boyundan yukarı kaldırırsan( halter gibi ) belki sıkıntı olur ama sen sonuçda fitness yapıyosn böyle bi durum sözkonusu degil
    3- 4. yada 5. ayda başlarsan zaman kaybetmemiş olursun daha hızlı gelişirsin. zamanı gelince araştırmalısın bu ürün konusunu.

LoveİsBBal bunu beğendi.
  3. mbcoskun1

mbcoskun1 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya/Konya
    1-Belki yarar sağlar ama mesela göğüs çalıştıktan sonra omuzlarına da vuracağı için omuz çalışırken normalden daha az kilo ile çalışırsın.
    2-Squat biraz engelliyor onuda 150-200 kilo giremeyeceğine göre sıkıntı yaşamazsın.
    4-Yüzme zaten iyi kalori harcatacaktır bence devam etmelisin
    5-Her ikiside yararlı-ara ara değişiklik yapıp kasları şaşırmak önemli-
    6-Çok fazla terleyip yoruluyorsan ve ayda çok kilo veriyorsan zararlıdır ama sen aksine iyi kilo almışsın zararlı olacağını sanmıyorum

LoveİsBBal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş