Akciğer Problemleri

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve PradBitt tarafından 10 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. PradBitt

PradBitt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Bir konu hakkında siz değerli forum üyelerinin düşüncelerini almak istiyorum. Geçen hafta antrenman esnasında aniden göğüs kafesimde bir ağrı meydana geldi ve şiddetlenerek devam etti. Nefes alırken göğüs kafesime ve sırtıma keskin bir ağrı saplanıyordu. Vakit geçirmeden doktora gittim.

Akciğer röntgenleri çekildi, bunun yanında diğer bazı tahliller yapıldı. Doktor kas ağrısı olduğunu söyledi ama söylediğine göre akciğerlerim çok sağlıklı gözükmüyormuş. Bunun nedeni aslında 2-3 yaşlarımda geçirmiş olduğum tüberküloz hastalığı olduğunu söyledim. Hastalık iz bırakmıştı.

Her ihtimale karşı bir göğüs hastalıkları uzmanına gittim. Röntgenleri inceledi ve bana geçirmiş olduğum hastalıktan dolayı akciğerlerimin zayıf kalmış olduğunu ve ağırlık kaldırmayı bırakmam gerektiğini aksi takdirde akciğerlerimi patlatabileceğimi söyledi. Bu kaldırdığım ağırlıktan bağımsız olarak tamamen doğru nefes alıp verme durumu ile ilgiliymiş. Artı bunun ömür boyu devam edecek bir durum olduğunu da söyledi.

Gün içerisinde bir iki doktora daha gözükmeyi planlıyorum ama sizlerin de düşüncelerini almak istedim. Konu hakkında bilgisi ya da deneyimi olan varsa lütfen düşüncelerini benimle paylaşsın. Hayatımda belki de ilk defa bir şeyi yaparken bu kadar keyif alıyorum ama onu da yapamayacağımı öğreniyorum. Moralimi biraz bozdu açıkçası :(

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle geçmiş olsun
    ilk kez böyle bişey duyuyorum
    akciğerler neden patlasın mantığı neymiş?
    çok garip
    bana hiç mantıklı gelmedi
    sen en iyisi bikaç uzmana daha görün
    akciğerler patlaması ilk kez duydum
    bunu konusunda uzman kişilere danış derim

3. as55

as55 Üye

Beğenileri:
    240
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Samsun
    akciğer patlaması biraz halk dilinde bir tabir olmuş. pnömotoraks denilen olayı kastetmiştir doktor. pnömotoraks durumunda akciğerler normalde kapalı keselerdir göğüs duvarına açılmazlar. eğer bir delinme,yırtık olursa akciğerlerden geçen hava göğüs kafesinin içine birikir ve akciğerler söner. tehlikeli bir durumdur.eğer tüberküloz sonrasında hala parankimde tutulum varsa akciğer içi basıncının aşırı arttığı bir durumda böyle bir olay olabilir. filmlerini bilmiyorum ama doktorun haklı olma olasılığı yüksek.

Son düzenleme: 10 Aralık 2012
    wgenzo, PradBitt ve (silinen üye bunu beğendi.
  4. PradBitt

PradBitt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle cevap için teşekkürler as55. Doktorun da anlatmak istediği tam olarak buydu sanırım. Yapacaksam bile nefesimi mutlaka zorlanma anlarında (iterken yada çekerken) vermemi, ağırlığı bırakırken ya da indirirken ise almamı söyledi. Bu rutini takip etmezsem 1 kg'lik bir ağırlık kaldırmanın yol açacağı iç basınç bile akciğerlerimi patlatabilirmiş. Ayrıca "litrelerce kan akar, durduramazsın" dedi. Biraz korktum açıkçası :(

Bu arada başka bir doktora daha gittim (dahiliye uzmanı). O da kahin olmadığını, akciğerlerimin patlayıp patlamayacağıyla ilgili herhangi bir ön görüde bulunamayacağını söyledi :) Bir önceki doktora katıldığı noktalar da oldu tabi. Hafif ağırlıklarla yavaş çalış dedi bana. Bu seni hiçbir şey yapmaktan alıkoymasın sadece daha dikkatli ol dedi.

Anladığım kadarıyla sen doktorsun. Görmek istersen röntgenimin fotoğrafını çekip sana gönderebilirim. Tekrar teşekkür ederim cevabın için ;)

5. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    genç bireylerde özellikle sporcularda hiçbir patoloji olmadan spontan pnomotoraks riski vardır.Filmi görmek lazım tabi ama doktorlar genelde bu tarz durumlarda minimal risk almak ister yani sana spora devam zorlu antrenmanlar yap demesini beklemiyorsun değilmi o riski niye üstlensin mesela ben diabetli hastalarıma diyet önerirken entellektuel seviyesi yukseklere bal bile yedirtiyorum ama o biliyo zaten fazla yerse ne olacağını ama hasta var tatlıyı iyice sınırlıyoruz niye çünkü ona ye dersin gider 4 dilim baklavayı hüpletir hoop ya acile yada kontrolde hocam sen bana böyle dedin şekreim 300 den düşmüyor aşağı.doktor bilemez senin ne kadar zorladığını ona kolaydır heleki sporla ilgisi halı saha maçından öte gitmediyse ve heleki kadınsa bence sen hoca düzeyinde bir doktorla özellikle spor kousunda danışacağını belirterek randevu al para verirsin belki ama en azından tatmin edici bir cevap alırsın.benim fikrime gelince hayatının hangi döneminde akc enf geçirirse geçirsin spor yapma demem kimseye ama çokta ağır sporlar önermem geçmiş olsun.

PradBitt ve thetramp bunu beğendi.
  6. PradBitt

PradBitt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok açıklayıcı bir cevap oldu hocam. Teşekkür ederim. Evet, doktor gerçekten biraz kolay söyledi. Özellikle de "hayatın boyunca yapmamalısın" derken çok rahat gözüküyordu :p İşin kötü yanı öyle bir anlattı ki ("litrelerce kan akar, durduramazsın" vs) bu durum beni baya işkillendirdi. Hiç adetim olmadığı halde vücudumun sağını solunu dinlemeye başladım. En ufak sızıda acaba bir problem mi var paranoyasına kapılmaya başladım.

Neyse, müsaadenle sana bir soru daha sormak istiyorum (Hem doktor olup hem de bu sporla uğraşan insanları bulmak çok kolay değil). Pnomotoraks riski taşıyan ama gene de ağırlık kaldırmaya devam etmekte niyetli olan biri sence nasıl çalışmalı? Bu konu benim için hayati derecede önemli olduğu için bilgisi olan bir doktorun düşüncelerinden faydalanmak isterim (tüm sorumluluğu üstüme alıyorum elbette. Vereceğim kararlardan tamamen ben sorumluyum. İstersen başkalarını etkilememek adına özel mesajla da cevap verebilirsin.)

Çok teşekkür ediyorum vakit ayırıp cevap yazdığın için :)

Sayfayı Paylaş