Aile Baskısı..

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve SteeLHammeR tarafından 25 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Merhabalar;
    Samimiyetinize güvenerek dertleşmek istiyorum. 16 yaşındayım. Ailemle yaşıyorum anne, baba sağ çok şükür. Ama gerek annem gerek ablam gerek babama karşı aşırı şekilde soğumuş bulunmaktayım nedenlerim var. Asıl sorunum ailem bu sporu ileri götürmemi istemiyor. Ve ben anlamıyorum gerçekten bunun neresi kötü ya spor yapmanın nesi kötü ? Sigaram yok içkim yok bunları göremiyosun madem niye spor gibi yaptığım iyi bişeyin önünü kesme derdindesin ? Ben ailemden maddi destek almayan birisiyim. Gainer aldırttım inanın demediklerini bırakmadılar sürekli yüzüme vurdular. Şimdide protein tozu istiyorum taksitle alın ben ödiycem diyorum almıyolar. Spor hocalarım bile bana çok sahip çıkıyolar gerek salon parasında olsun gerek supplementlerde olsun sürekli indirim yapıyolar yeter ki gel sen diyorlar. Ablama söyledim abla böyle böyle sen kartla alır mısın bana falan yol parama veriyorum maaşımı dedi(işe yürüyerek gidip geliyor) ve diğer gün cep telefonu aldı kendine. Guatırdan şüphelendim test yaptırdım annem dedi yüzüme hiçte bişey çıkmadı boşu boşuna para gitti falan. Ya bişey çıksaydı sevincek miydin ? Anlamıyorum gerçekten çok doluyum buraya yaz yaz bitmez. Ama tek söyliyceğim varımı yoğumu ortaya koycam ben bu işte bi yere gelicem. İnatsa inat, hırssa hırs. Ben doğru yaptığımı biliyorum sadece spor yapmak istiyorum yürekten bağlıyım bu işe ve peşinide asla bırakmıycam.

ttolga1111, RmznTR ve Gazi3691 bunu beğendi.
  2. anatomie

anatomie Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi bizde buraya yazsak bitiremeyiz ama şunu diyim sana aileni hiçbirşey için kaybetmeye değmez 16 yaşında daha çok genç birisin ve bu yazdığın şeyleri şahsen yakıştıramıyorum ama ergenlik döneminin getirdiği asilik ve dik başlılık olarak yorumlamak istiyorum,sakın yanlış anlama ama bu yaşlarda biraz daha gergin olabilirsin ve etrafındaki herkese öfke saçabilirsin.Suplement gainer falan demişsin kendi parandan bahsetmişsin ama sonuçta bizim ülkemizde ki bir gerçek bu hangimizin ailesi oğlum gel sana şu kadar para veriyim git takviye ürün al daha güzel geliş diyor ben görmedim şahsen ki bence de bu yaşta ailene o şekil masraflar yaptırman yanlış yani kaç yıldır bu sporu yapıyorsun çok büyük hedeflerden bahsediyorsun ama nedir o büyük hedefler bu sporun maddi getirisinden hiç haberim yok ama çok iyi yerlere gelip çok paralar kazandın mı yanında ailen olmadan mutlu olabileceğini sanıyormusun? Bence biraz daha sakin olmalısın protein tozunu da almayıver o hocaların da bu durumda sana sahip çıkıyorlarsa gerçekten senin iyiliğini istiyorlarsa o ürünlerde indirim yapmayı bırakıp bir süre işler yoluna girene kadar sporu bir kenara bıraktırsınlar.Ama dediğim gibi bence en büyük sorun senin bu işi gözünde çok büyütmen ailene masraf yaptırman bence onları sinirlendirmiştir ve ne olucak yani gelişince gözüyle bakıyorlardır kendilerine göre haklılar da pazuların şişmeden de yaşamayı bilmelisin.

SteeLHammeR bunu beğendi.
  3. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı benim ailem bende kendi çapımda web sitelerimden kazanıyorum.Ama hem aylık harcamama hem salon ücretine hemde supplementlere yetmiyor.19 yaşımdayım bu zamana kadar sadece bilgisayarımı ekstra bana harcanmış olarak görüyorum.Gerisi ihtiyaç zaten.Babama 1 kez sordum ücretimi ver diyede değil yardım edermisin diye niye edeyim dedi.Bazı aileler önce kendilerini sonra çocuklarını düşünür.Çok dert edersen stres başka sorunlar çıkartır.Yaz geldi 1-2 ay çalış asgari ücrete 1 yıllık paran çıkar.En azından konuşmalarını çekmezsin.
    Bu arada benim babam yardım yerine o parayı spora harcayacağına bana ver arabayı değiştirelim diyor :) ben olsam çocuğuma yaparmıydım böyle kesinlikle yapmazdım.
    Amerikada olsak herkes çocuğunun sporuna eğitimine destek olur ama burada çocuğu sadece okutmak amaç.

4. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Ya zaten çalışıyorum. Ben okula giderken bile yol parası almıyodum çalıştığımla gidip geliyordum. İnan yol param olmadığı zaman yürüyerek gidip geliyodum gururuma yediripte babamdan para isteyemiyodum. Ailemin durumuda iyi bi protein tozunu asla dert etmezler. Kaldı ki ben ödiycem parasını onlar değil. Salonun parasınıda ben ödüyorum. Ben bu sporu neredeyse 2 seneden beri yapıyorum. Ve spor hocası olmak amacım. En yediremediğim nokta ablam iş bulamıyodu iş bulamadığı zaman cebimde 30 lira varsa 20 lirasını veriyodum harçlık yap diyorum 10 lirayla geziyodum şimdi sadece bi protein tozu istedim ayrıca belirtiyorum ben ödiycem parasını ama almadı gitti diğer gün telefon aldı. Bunlar benim kanıma dokunuyor. Ben ailemden ne bi yemek parası ne bi yol parası istiyorum. Ne içkim var nede sigaram. Milletin çocukları sigara parası alıyor içki parası alıyor ben sadece bu işte yanımda olmalarını istiyorum. Spor yapınca kendimi rahatlamış hissediyorum. Tekrar belirtiyorum maddi olarak olmasalar bile bari manevi olarak yanımda olsunlar. Şu sıralar küçüklüğümdeki gibi sırtımın sıvazlanmasına çok ihtiyacım var.

5. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    benımde aılem ılk baslarda boleydı fakat daha sonra benım nasıl gelıstıgımı nasıl ogun kacırmadıgımı ve ozellıklede ne yapsını bılen bırı oldugumu gorunce artık desteklıyorlar gecen ay proteın tozu aldım bbam gormus arabasıyla ısten gelırken taksımdekı bır supplement satan dukkana ( bılenler anlamıstır nresı oldugunu) gıdıp bana benım aldıgım tozdan almıs al dıyo ama bole cekınerek falan annemede demıskı gecen ıhtayacı oldugunda solesın ben alırım ona ( babm sevgısını pek bellı etmez benı su anda yarısmaya gırıcem dıye desteklıyor ama asla gelıpde gır guvenıyorum demz hep gızlıdır onunkı ) falan demıs . eskıden cok et yeme gut olusun dıyen adam her sabah basucuma 10 tl fazladan brakıyor bır kısımıyla kırmızı et alım daha ıyı dıye .

bence ınatla gıt bu ısın ustune ve onlara bu ısı bıldıgını hıssettır . calıs bır ıse gır beslenmenı falan kendın karsıla bısey dıyemezler kendı param de yerı geldıgınde . bıraz agırlıgını koy ama asla aılene ısyankar bır tavır alma :)

6. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya

madem kendı paranı kazanıyorsun ve de supplementlerı kendı paranla alacaksan neden kredı kartına ıhtıyac duyuyorsun ki?

kapıda odeme secenegı ıle de alabılırsın..

SteeLHammeR ve Danny Boy bunu beğendi.
  7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    yada bence en ıyısı gıdıp bır dukkandanda alabılır sımdılerde baya yaygınlastı bole dukkanlar

Cidade de Deus ve SteeLHammeR bunu beğendi.
  8. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Cevaplarınız için teşekkürler paylaşmak çok çok rahatlattı inanın çevremde böyle anlatabilceğim pek bir kişi yok. Kız arkadaşımda diyor ki küçüklükten beri para almadığın için bu tip harcamaların onların gözüne batıyodur. Farklı bir bakış açışı düşündüğümde mantıklı geldi açıkcası. İnatla gidicem bu işin üstüne bırakmaya hiç niyetim yok. Kredi kartını istememin sebebi taksit taksit ödemek daha kolayıma geliyo bi anda o kadar parayı veremem. Salonda supplementlerden sorumlu Özgür hocayla konuştum ve taksit yapcağını söyledi bana özel. Ben bu sporu seviyorum ya bu işin içindeki her insana aşığım. :)

9. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Kız arkadaşın doğru demiş aynen öyle.
    Kredi kartı şu durumlarda lazım diyelimki 5 lbs 2 ay yetiyor ama aldığımız para 1 ayda yetmiyor hepsine vermeye.2 ay a böldürüp 2 ay kullanınca aylık daha az gidiyor ve yetiyor para.
    Bende taksit yap demiştim zamanında da nerdee güvenipte taksit bile yaptırmadı :)
    Genrise ürünlerine de bak derim tam öğrenci işi.Ben aldım memnunum şu an.

10. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Aynen taksitle çok rahat oluyor bide bu sene stajer olcam. 300 lira ücret alcam bunun 80i salona(normalde 120 ama dediğim gibi bana cok yardımcı oluyolar Allah razı olsun), 25ide protein tozu taksitime gitse (peşin paraya 8 taksit yapıyolar o ara stajımda bitcek ucu ucuna geliyo **********te özgür hoca kaç taksit yapcak bakalım konuşucaz) 105 lira yapar. Valla staja başlıyımda çok rahatlıycam gibime geliyo kafamda dinlenir biraz. Bu işe yürekten bağlıyım yani. Spor hocası olmak için kurslar dersler mi ne varmış sonra sınav olup sertifika veriyolarmış. Okul bittikten sonra bunu yapmayı düşünüyorum. 3 kuruş az aliyim ama sevdiğim bi meslek olsun. 3 günlük dünya herşey gelip geçici dolu dolu yaşamak gerek.

Son düzenleme: 26 Haziran 2011
  11. Chesterbenim

Chesterbenim Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    Aydın
    sana güzel bir yorum yazayım da şu boş yere düştüğün sıkıntılı döneminden bir an önce kurtul. Öncelikle ailen haklı neden mi çünkü eğer aile baskısı altindaysan hala onlara bağlısın demektir. Kendi paranı kazansan bile dışarıdan 16 yaşındaki birisine bakıldıgında hayatın zorluklarına karşı 18 20 yaşındaki birine göre daha toleransı azdır. Ailene madem bağlısın onlara göre hareket etmelisin yani oyunu kurallara göre oynamak gerek.Peki senin yerinde olsam ne mi yapardım? öncelikle yaşın cok genç oldugu için hiçbirsey kaybetmiş degilsin. supplement gereksinimine 18 yasından sonra başlardım.Öncelikle spora giderek bu işin inceliklerini ögrenir ve supplementler hakkında cok iyi bilgi sahibi olurdum. Aile baskısı kalktıgında hem altyapı olarak gelişmiş hemde bilgili birisi olarak profesyonelleşirdim. Bence sende bu yolu seç çünkü ankette oylama yapilsa 16 yaşındaki bir arkadasımız supplement almak istiyor ailesi izin vermiyor kim haklı diye anket sonuçlarını sende tahmin ediyor olmalısın ;) şimdi eğer bu spora gönül verdiysen önce makaleler okuyarak işe başla. Tecrübeli kişilerle beyin firtinasi yap. 2-3 sene sonra ne istersen yapacaksın zaten çok geç değil en ideal yaşlar başlamak için 18 19 yaş civarı...

eagle26 ve SteeLHammeR bunu beğendi.
  12. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Maddi özgürlüğe kavuşmadan destek ürünleri almak cidden sıkıntılı oluyor. Fakat beslenmene önem vermeni öneririm daha fazla. Saloncular olsun supp. satıcıları olsun bu ürünleri gereğinden fazla övüyorlar.

Sen yumurta beyazına ve ete saldır. Bu ürünleri böyle 8-10 taksitle almaya kasma boşuna. ileride para bulunca supp. kürü şeklinde yaparsın.

şu an için supp. kullandığın için ailenden göreceğin baskı ve ve vereceği ekonomik sıkıntı nedeniyle ürünlerden göreceğin yarardan daha fazla zarar görürsün gibime geliyor.

13. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Zaten 2-3 senedir bu işin içindeyim. Çevremdeki çoğu kişi bu sporla uğraştığı içinde bende bi giriş yaptım. 1 1.5 sene falan evde düzenli ve doğru çalıştım. Salonda 3. ayıma giricem gelişme gözle görülür şekilde. Beslenmeme cok dikkat ediyorum yulaf,ton balığı,tavuk,lor,bal pekmez,kuru yemiş,tam tahıllı,yumurta falan filan. Yediğim şeylere karışmıyolar hiç söylenmeden alıyolar o konuda haklarını yiyemem. Ama gidipte kendi paramla alacağım supp.a bile karışınca delleniyorum. Ya herşeyi geçtim. Supp.da istemiyorum. Ama destek istiyorum salondan eve gelince ben heyecanla eve gelince öğrendiklerimi gördüklerimi anlatırken bir Allah'ın kulu beni dinlemiyor en azından dinlemelerini istiyorum 5 dakika çok mu zor.

14. HDMI

HDMI Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Dostum ben de senle aynı durumdayım. Ben söylemeye bile cesaret edemiyorum. Tek umudum üniversite. Üniversiteye gidincera hatlayacağım düşünüyorum. Şimdilik evde çalışıyorum. Evde yapmama hiç bir şey diyemezler tabi ama işin içine para girince direk aslan kesiliyorlar. Örneğin ilçemizde 3 tane Anadolu lisesi var. Benim 3 ünede puanım yetiyordu. Ama çok sevgili babam servis parası vermemek için beni en son açılan, eve yakın olan okula göndermeye kalktı. Neyseki kabul etmedim. Yani eğer göz yumarsan çok ileriye götürüyorlar.

Son düzenleme: 4 Temmuz 2011
  15. SteeLHammeR

SteeLHammeR Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Aynen bende şuanda sırf yakın diye gönderildiğim bir okulda kendi seçmediğim bölümde okuyorum gerçektende çok kötü birşey. Ama salon hocası olcam bunu kimse engelleyemiycek.

16. BByaşamaktır

BByaşamaktır Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekler vardır sadece biçimi değişir ama yinede gerçekleşirler . Yolundan ve hevesinden ödün, kişiliğinden taviz verme kardeşim.

17. bymodifieci

bymodifieci Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı benim durum valla.. Ne yapsam izin alamıyorum protein tozu için evdekilerden.

18. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    yapcakları en büyük şey 1-2 bağrışma devam ettiğini görünce bir şey demeyi bırakcaklar zaten.
    Şahsen bana bu konuda bir şey demiyorlar aile'ye güven verdi mi sana nasıl davranıcaklarını bilirler.
    Yalnız gizli saklı bir yere kadar içersin hep saklayamassın.
    Aile'ne bunun gıda takviyesi olduğunu belirtmelisin ama zaten ailen senin büyüdüğüne neyin doğru neyin yanlış yapıcağını bildiğini inanırlarsa buna gerek bile kalmaz.

19. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    İnşallah pes etmezsin zaten pek pes edecek gibi durmuyorsunda.. Bunun tek çözümü kendini kanıtlamak zamanla onlarda seni destekleyecektir ama gereksiz akrabalar yüzünden 1 yada 2 ayda bir bu konular hortlayabilir..

Şuna emin ol derslerin okulun iyi veya orta düzeyde olsun.. Aynı parayı sigaraya ve alkole ver zamanla alışırlar ve bu protein tozuna verdikleri tepkiyi asla vermezler..
    Bu sporun ve supplementlerin toplumumuzda marjinal karşılanmasının sebebi piizci gençlikten mi yoksa bitmek bilmeyen futbol aşkından mı gelir bilinmez sen çalışmana devam et...

20. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    sizin derdiniz gene iyi protein tozu falan, benden torun istyorlar. :)

SteeLHammeR, Ec0 ve Cidade de Deus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş