Aikido hakkında birkaç şey

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve BrianK15 tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. BrianK15

BrianK15 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar;

Bu bölümde hep hangi dövüş sporu vb. sorular var.
    Genelde internette hep aikidonun uyuz,bir işe yaramayan bir spor olduğuna dair yorumlar var.
    Ben bu yorumlara biraz cevap niteliğinde biraz da aikidoyu tanıtmak amacıyla bir şeyler söylemek istedim
    Ben 2 senedir aikido yapıyorum.
    Başta ben de bu sporla kendini nasıl savunacaksın ya falan diyordum.
    2. senemi tamamladığımda anladım ki aikido beni sakin bir insan yapmış.
    Bunu geçenlerde bir tartışma ve kavga sırasında anladım.
    Karşımdaki adam gayet sert sözler söylüyordu ben gayet sakin bir şekilde cevap veriyordum.
    Benim bu davranışım onu sinir edince üstüme doğru gelip direk suratıma bir yumruk çıkarttı aikidodan öğrendiğim şekilde ve kazandığım refleksle bloğumu alıp karaciğerine tek bir yumrukla adamı yere serdim.
    Bu olaya ben bile şaşırmıştım. :D
    Eğer aikido eğitimi almayı düşünen varsa hiç düşünmeden alsın.Ama güzel ve düzgün bir yerden ve hocadan alsın.
    Aikido öbür dövüş sanatları gibi (taekwondo,kick boks,karate,boks vb...) tekme atmayı yumruk atmayı öğrenip,güçlendirip hayvan gibi sadece dövüşmek için yapılmaz zaten bu niyetle giderseniz hiç gitmeyin.
    Anatomi öğrenip en hassas noktalara ufak vuruşlarla filmlerdeki gibi hareketleri aikidoda yaparsınız.

İnşallah bazı arkadaşlar aikido sporunu tercih eder ve uygular şimdiden sabır,zihin açıklığı ve azim dilerim.

Jubaven ve jkdo bunu beğendi.
  2. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    bravo
    atemi çalışıyor musunuz sizin dojoda?
    ilaveten;
    ben (özür dileyerek) aikidoyu uyuz bulduğumu ifade edeyim.
    tekniklerinin çoğu sanal saldılarda işe yarar; antrenman teknikleri de güncel değildir.
    Brian senin de düşüncen farklı olacak; tartışmaya gerek yok; ben göreceğimi yeterince gördüm; aikido cidden büyük bir zaman kaybıdır; EĞER amacınız dövüşmek ise!
    Ha, biraz hareket edeyim, güzel dostlar kazanayım, düşmeyi öğreneyim diyorsanız > aikido harika olur.
    Benim gibi dövüşmeyi de az veya çok öğrenmek isteyenlere için
    aikido=aikidont

BrianK15 bunu beğendi.
  3. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    2 sene aikido yaptın sakinleştin düşünmeyi öğrendin.sonra geldin burda diğer sporlara laf attın gerçekten aikido mükemmel bir spormuş.tamam her spor güzeldir ama kendinde çelişkiye düşmemelisin ;)

BrianK15 bunu beğendi.
  4. BrianK15

BrianK15 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    atemi tabi ki çalışıyoruz ve hiç aikido dojosuna gittin mi acaba?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:21 ----------

ben diğer sporlara laf atmadım sadece aikidonun biraz daha manevi bir spor olduğunu ve hayatında aikido dojosunun kapısının önüne bile gelmeyip laf atan insanlara laf attım

5. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Kavga dövüş etmek iyi birşeymiş gibi bu spora neden böyle haksızlık yapılıyor anlamıyorum . Youtube a " aikido master " yazıp izleyebilirsiniz. Bence savunma sporu bu şekilde olmalı illaha kafa burun kırıp mahkemelik mi olmak lazım ?

BrianK15 bunu beğendi.
  6. BrianK15

BrianK15 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Çok haklısın CranTz

7. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Crantz haklı falan değil, gayet haksız çünkü ilk haksızlığı yapan SENSİN,
    diğer sporlara laf eden de sensin.
    yumruk atarak adam döven de sensin, bu sporlar yumruk atmayı öğretiyor diye bunlardan şikayet eden de sensin
    !

aikido'nun faydalı olacağını sana söyledim; arkadaşlık, hareket, ukemi. bu gibi faydaları olacak
    ama diğer her şey "kişisel".
    bu nedenle tartışmayalım demiştim ama anlaşılan bunu tartışalım.
    aikido gördün mü demişsin, benim sensei olan en az 4 arkadaşım var :)
    kendim de judocuyum
    dolayısıyla aikidoka tanıdığım çoktur.

esas sen aikidodan başka spor yaptın mı?
    git bir de judoyu dene, yabancı olmadığın bir dal, eminim adapte olursun.
    bak bakalım judonun tekniklerimi kolay uygulanır; aikidonun mu?
    bak bakalım judonun antrenman tekniği mi daha gerçekçi; aikidonun mu?

ben bu ayrımı yaparım, kolaylıkla.
    bunu kendin deneyip görmelisin.
    yoksa aikido kötüdür demem ama bu amaca göre belli olmalı.
    müsabık olarak veya sokakta dövüş için aikido en ideal dal kesinlikle değil.

BrianK15 bunu beğendi.
  8. reddi

reddi Yeni Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    sakin olman iyi yalnız sana yumruk atan kişi belki yeterince hızlı değildi yada yumruk atmayı bilmiyordu .
    bir boksörün yada kickboksçunun yumrukları kombinasyon şeklinde mermi gibi çıkar isabet aldınmı nakavt olunur .
    kickboksta anotomiyi çok detaylı olmasada bizim işimize yarıyacak şekilde öğretiyorlar .

BrianK15 ve 2157 bunu beğendi.
  9. Derpost

Derpost Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci/PT
    Yer:
    Bursa
    O sakinliğin nedeni kendi olan güvenindir. Aikido insana o güveni aşılar.

BrianK15 bunu beğendi.
  10. MG83

MG83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar
    10 seneye yakın fitness yaptım
    3 seneden fazla aikido yaptım / yapıyorum
    1 seneden az boks yaptım
    1 seneden az güreş yaptım
    Elektrik mühendisiyim 4 farklı dili akışkan konuşan bir insanım . 8 den farklı ülke gördüm.

Bence Aikido hakkında Zaman kaybı diyen arkadaşlar kısa süreli kavga sorununa çözüm arayan arkadaşlardır.
    Kısa süreli aikidodan birşey ögrenemezsiniz ; aikidonun kapsamı çok geniş olması ve tekniklerin aşırı komplike olması sebebi ile uzun süre disiplinli çalışma ister.

Mesela bir kişiyi klonlasak ve 1. klona 6 ay boks 2. klona 6 ay aikido ögretsek boks ögrenen aikido ögrenenin kafasını gözünü kırar.
    Fakat yine aynı durumda 1. klona 16 sene boks 2. klona 16 sene aikido ögretsek 2. klon 10 tane 1. klonu döver.

"Spor" adı altındaki bütün müsabaka oyunları (boks taekwando judo güreş) sadece oyundur. hepsinde limitler vardır , boksda adamı yakalayıp boyunu sıkamazsınız judoda adama yumruk atamazsınız güreşde karnına vuramazsınız.
    Fakat aikidoda olası bütün durumlar mevcuttur. her türlü tutuş şekline karşı teknik ,her türlü saldırı şekline karşı teknik mevcuttur. Aikido teknikleri yüksek zamanlama ve vücut kütle kontrolü gerektirir.
    Farklı klasmanların karşılaşmasında ustalık ön plana çıkar ve aikidodada ustalık elde etmek 3 5 senede olmaz. en aşağı 10 15 sene gibi uzun süreli antrenmanlar gerektirir. Bu sebebten karate taekwando judo boks gibi yakın dövüş sanatları daha avantajlı gözükmektedir. Fakat uzun soluklu düşünüldüğünde limitleri sebebi ile tıkanmaktadır. Aikido ise limitleri yoktur. bu sebeb ile aikiodada ustalaştıkça ustalaşır sadece yumruk, yakalama vs gibi durumlara karşı değil bunun yanında size bıçaklı kılıçlı silahlı (kılıçlı günümüzde saldıran olmaz ama döner bıçağı ile olabilir :)) ) saldıran kişilere karşı dahi teknik yapıp kendinizi savunabilirsiniz. Boks taekwando karate güreş vs gibi dövüşsanatları hep 1 e 1 müsabakalar yapar fakat Aikidodada "randori" yani bir kişiye 3 ila 5 kişinin saldırması durumlarına karşıda eğitimler vardır (genelde kara kuşak ve üstü ) . Aikido her nekadar bazı kısımlar tarafından "aydınlanma sakinlik " vs vs gibi felsefi yönler ön plana çıkarılarak lanse edilmesine rağmen Aikidonun bir müsabakası yoktur. Bunun sebebi boks taekwando vs gibi yakın dövüş sanatlarında en fazla adamın burnunu kaburgasini yada bacağını kırarsınız. Aikido da ile yapılan teknikler eklem noktalarını hedef aldığından müsabakası yapılır ise ya bilek kırılır ya dirsek kırılır ya omuz kırılır yada boyun bel hatta kafa tası kırılır. Mesela "tençin nage" tekniğini tam olarak uygularsanız size yumruk atmaya gelen kişinin yan kenarından arkarasına geçerken kişiyi yüzünden yakalayıp ve kişinin hareket momentumunu kullanarak kafa tasının arka kısmını eliniz üzerinden vucudunuzun bütün ağırlığını kişinin kafasına verek yere çarpmasını sağlar ve buda kafa tasının arkasının kırılarak kesin ölümü demektir. Bu sebebden aikido yapan kişiler müsabaka yapmaz bütün teknikler sadece "eğitim" boyutunda yapılır. aksi taktirde ciddi sakat kalma ve ölüm olur. Bu yüzden aikido antrenmanı yapan insanları seyrederken sanki onlar dövüşmüyor dans ediyormuş gibi gözükür. Çünki aikidoda dövüş ve agresitivite yoktur. Aikido sadece eğitimdir. Dövüşü ring vs gibi yerlerde olmaz. Sadece düşmana karşı yapılır. Hiçbir aikido ustası size gelip hiçbir tekniği üzerinizde tam olarak uygulamaz bunu yaptığı taktirde size ciddi hasar verir. Bir cok sporcu bodybuilder arkadaşım gerçekten etkili olup olmadığını merak edip bana aikido konusunda sordu. Dövüşmek isteyenler çok oldu hiç biri ile dövüşmedim fakat onlara sadece elimi tutarak beni zapt etmelerini istedim. Kütle olarak benden kat kat güçlü olmalarına rağmen beni zapt edemediklerini görünce Aikido ile ilgili sorular sormaya başladılar başladılar.

Aikido ile mesgul olursanız yakın dövüş sanatı ögrenirsiniz. Kısa yoldan adam dövmeyi ögrenemezisniz. Bunun için en iyisi boksdur. Sanat vakit ve dirayet ister. Fakat aikido da usta olan bir kişi karşısındakine hasar vermeden onu kontrol altına alabilir.

Mesela bir boksör bir güreşci karşısında ayvayı yer. Güreşci kapatır kendini boksörün üzerine atlar sonra boksörü paspas gibi yerden yere çalar. ( bunu defalarca gördüm en son ; biri boksör biri güreşci içi kardesin bir biri ile idda kapışmasını gördüm )
    Birçok kişinin zannetiği üzere tekme dövüşlerde etkili değildir. diz ve altına atılan tekmeler harici bütün tekmeler yakın dövüş bilen birisine atılması ;direk kendinizi yerde bulmanıza sebeb olur. Tekme attığınızda dengeniz tek ayağınızın üstüne kalır buda çok büyük zaafiyet oluşturarak kendinizi yerde bulmanıza sebeb olur. Tekme atan birine karşı dövüşmeyi bilen herkes tekme mesafesinden uzak durur yada tekme atan kişiye çok yakın durur ve tekme atan kişinin boş anını bekler ,buldumuda yere yapıştırır.

Aikido antrenmanı kişinin algı yeteneğini artırır. Aikido tek başına antrenman edilemez. En aşağı iki kişi gerektirir. Dolayısı antrenman ede ede birçok farklı kişi ile farklı zaman mesafe ve saldırı durumları hakkında tecrübe sahibi olursunuz. bunun sonucunda karşınızdaki ne kadar hızlı saldırırsa saldırsın hangi konumda ne olacağını önceden bildiğinizden ve bu bilgiler sizin beden duruşunuza yerleştiğinden otomatik olarak reaksiyon gösterir ve durumu kontrolünüz altına alırsınız.

Aikido antrenmanı ile sürekli olarak kendinizi yakın dövüş hakkında geliştirirsiniz. Dışarıdan yumuşak ve kareografi gibi gözükmesine rağmen boks judo güreş karate ve benzeri birçok yakın dövüş sporunun temel değerleri aikido içinde mevcut bulunmaktadır.

Örnek olarak Kendi çalıştığım dojo dahil olmak üzere aikido yapan insanların bir çoğunun diğer dövüş sporlarında kara kuşak ve üstü sahibi olmalarına rağmen aikidoya başlayıp devam ettiğini gördüm. Şu an çalıştığım dojoda 55 yaşında bir eski boksör + boks antrenörü ,kara kuşak judocu , kara kuşak karateci , bir taichi + wushu ustası,bir eski grekoromen güreşçi, bir de wing chun ustası 4. dan rus hocamızın eğitimi altında aikido antrenman etmektedir. hocamız geçmişinde SSCB powerlif çilerindendir. Bir ara vakit bulunca aikido dojomuzdaki wing chun hocasının salonuna gidip biraz wing chun da ögrenme isteğim mevcut.

Aikido temel olarak günümüzde hep felsefi yönü ile lanse edilmektedir. Fakat temelde Aikido nun kurucusu Morihuei Oeshiba bu tekniklerin mucidi değil ,derleyip ögretim metodu haline getiren kişidir. Ve bu teknikler samuray savaş sanatı teknikleridir. Prensib olarak bir savaşçının farklı durumlar içerisinde elinde bulunan kılıç bıcak yada sopa(mızrak) ile savaşması durumunu prensib almaktadır. Aikido teknikleri hem kılıçlı hem bıçaklı hem sopalı olarak icra edilebilmektedir.

Uzun lafın kısası ; kısa sürede aikido eğitimi ile dövüşcü olamazsınız. Aikido yu daimi olarak yaparsanız size uzun sürede faydalı olacak bir savaş sanatıdır. Dolayısı ile buda bir tercih meselesidir. "Yok arkadaş ben ömür boyu antreman mı edeceğim kısa yoldan kendimi savunacak bişi arıyorum" diyen kişiye aikido tavsiye etmem. Hayatta yapacağımız herşey amaca yönelik olmalıdır. Buna sadece yaptığımız spor değil seçtiğimiz iş , yaşadığımız şehir , yediğimiz yemek kısaca her türlü seçimimiz dahildir. Kimisi tercih eder kimisi etmez. Herkesin seçimi kendisini bağlar ve dolayısı ile herkesin seçimine saygı gösterilmesi gerekir. Konu ile ilgili bilip bilmeden tecrübe edip araştırmadan konuşmak saygısızlık olacağından uygun olmaz. Umarım yazdıklarım sizlere olumlu bir şekilde yardımcı olur . okuyanlar için; zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Jubaven ve abseto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş