adet öncesi sendroma sporla önlem

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve aysunil tarafından 7 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. aysunil

aysunil Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Sinir, stres ve şişkinliklere yol açan sendrom dönemi, " mutluluk hormonu" oluşumuna yol açan sporla daha rahat atlatılabilir

Kadınlar ve genç kızların çoğu, adet öncesi rahatsızlıklardan yakınır. Günlük aktiviteleri önleyecek boyuta ulaşan bu sıkıntılı dönemi spor yaparak daha "çekilebilir" bir hale getirebilirsiniz.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Atay, rahatsızlıkların ortadan kalkması için kadınların değişik yöntemler kullandığını, ancak uygulanan tedavilerin olumlu sonuçlar vermediğini vurgulayarak, "Sinir, stres ve vücutta şişkinliklere ve başka sağlık sorunlarına yol açan sendrom dönemi, mutluluk hormonu oluşumuna yol açan sporla daha rahat atlatabilirler" dedi.

Egzersizin sadece genel sağlığı düzeltmediğini ve endorfin (mutluluk hormonu) salgıladığına da dikkat çeken Atay, günlük yapılan sporların, kadınların kendilerine daha fazla güvenmesini ve ağrılarının azalmasını sağlayacağını ifade etti.

Kadınların, ağrılarını azaltmak için sağlıklarını da tehlikeye atacak yöntemlere başvurduğunu, özellikle ağrılar için her türlü ilacın tedavisini denediklerini ve adet döneminde spordan uzak durduklarına dikkati çeken Atay, şöyle devam etti:

"Adet döneminde yapılan hafif tempolu koşu veya yürüyüşün ağrıları tetiklediği yönündeki yaygın düşünce doğru değildir. Sporun dışında tedavi olarak, psikoterapi, doğum kontrol hapı ve B6 vitamini kullanılabilir. Ağrılarını azaltmak için bu ilaçların dışında kullandıklarının faydasını göremezler."

Alkol ve kafein içeren içeceklerin kullanımının rahatsızlığı artırdığını belirten Yılmaz Atay, "Çay, kola, çikolata ve kahve tüketimi, sancılara ve baş ağrılarına neden olur" dedi.

Doç. Dr. Atay, insanların ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Kadınlar, adet döneminde ve öncesi bir kaç günde daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Çünkü vücut daha fazla dinlenmek ister" dedi.

Kadınların kendilerini iyi hissedene kadar uyuması gerektiğini ifade eden Atay, uykunun ağrıları hafifleteceğini de sözlerine ekledi.

2. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    hazır konu açılmışken burdan bi serzenişte bulunmak istiyorum tamam bu çok özel bi durum ama insan bu kadar değişmezki (kız arkadaşımdan ve bundan öncekilerden bahsediyorum) duygusallık aşırı kıskançlık her ay bi olay her ay bi değişiklik kabul tabiki durumu anlayamam ama olayı biraz büyütme war gibi ... '' şuan iyi deyilim sölediklerimi tekrar tekrar düşünmeliyim gibi sakin olmayım gibi bi tavır yola gitseniz herşey daha güzel olur . bu gün tam bi faciyaydı benim için mesela walla çekilcek çile deyil kpadım telefonu yarına allah kerim korkar oldum yaw

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Son düzenleme: 8 Ağustos 2009
    saydam bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.