Adam Gibi Squat Nasıl Çekilir

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zrb20 tarafından 23 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
 1. zrb20
  Offline

  zrb20 Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  174
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  53
  vücut geliştirmenin en önemli hareketlerinden biri olan squat ın yapılışı ile ilgili bir yazı.

  Adam Gibi Squat Nasıl Çekilir?

  July 24th, 2008 by PaganX
  Squat her sporcunun antrenman programında olması gereken ve tüm vücudu çalıştıran mükemmel bir egzersiz. Squat üst bacaklarınızı, alt bacaklarınızı, kalçalarınızı, alt belinizi, üst belinizi çalıştırmakla beraber daha da önemlisi bu kaslar ve sinir sistemi arasındaki koordinasyonu mükemmelleştirir. Kuvvetli bacaklar sizin daha hızlı koşmanızı, bisiklete binmenizi ve daha yükseğe zıplamanızı sağlayacaktır. Ama ne var ki aynen deadlift gibi, squat da mutlaka iyi bir teknikle yapılmalı yoksa kötü sakatlıklara sebep olabilir. Bu yazı size squat’ı en iyi şekilde uygulamanız için yardımcı olacak.
  Başlangıç
  1- Topuklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayak parmaklarınızı 30 derece dışa çevirin.
  [​IMG]
  2- Squat pozisyonunda çöküp barın altına girin.
  [​IMG]
  3- Barı tutmadan önce kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın. Barı kürek kemiklerinizin hemen üstündeki kasların üstüne oturmasını sağlayın. İleri doğru bakmalısınız; omuzlarınız dik ve göğüsleriniz yukarıda olmalı. Askerdeki hazır ol pozisyonu gibi.
  [​IMG]
  4- Barı tutarken baş parmaklarınızı diğer parmaklarınızla aynı hizada olsun. Bileğiniz düz olmalı ve bükülmemeli.
  [​IMG]
  5- Her şey hazır olduktan sonra barı kaldırın. Daha sonra önce sağ ve sonra sol ayağınızla bir adım geri gidin. Kimi insanlar barı rackten çıkardıktan sonra geri vitese takıp Fransa Bisiklet Turu’na çıkıyor. Bunu yapmayın. Sadece birer adım geri atmanız yeterli.
  6- Derin bir nefes alın ve tutun. Nefesi midenize doğru alın. Böylece omurganız aldığınız nefesin basıncıyla desteklenecek ve sakatlanma riski azalacak.
  İniş
  1- Şimdi çökmeye başlayın. Asla dizlerini kırarak çökmemelisiniz. Aynen sandalyeye otururmuş gibi kalçalarınızla çökün. ***Çok önemli***
  2- Başınız, gözleriniz 3 metre ötede yerle temas edecek pozisonda ileri doğru bakmalı ve omurganızla aynı hizada olmalı. Çenenizi eğmeyin.
  [​IMG]
  3- Göğüsleriniz geride ve omuzlarınız dik olmalı. Belinizin bükülmesine asla izin vermeyin. ***Çok önemli***
  4- Topuklarınız yerle olan temasını asla kaybetmemeli. ***Çok önemli***
  5- Aşağı inerken dizleriniz dışarı doğru ilerlemeli ve asla ayak parmak uçlarınızın hizasını geçmemeli. ***Çok önemli***
  6- Kalçalarınızı diz seviyesinin daha altına indirmelisiniz. Aksi takdirde kalçalarınız gerekli verimi alamaz ve dizlerinizin üstüne çok fazla yük biner. ***Çok önemli***
  [​IMG]
  Kalkış
  1- Kalçalarınızı kasın ve yukarı doğru kaldırın. Kalçalarınız diz hizasını geçtiği an aynı zamanda topuklarınızla yeri itin. Asla belinizle veya vücudunuzun üst kısmıyla yukarı kalkmaya çalışmayın.
  2- Yukarı ulaştığınız an daha önce aldığınız nefesi verin ve yeni bir derin nefes alarak, ikinci tekrara başlayın.
  Sık Yapılan Squat Hataları
  Tavana Bakmak
  Daha önce söylediğim gibi gözleriniz 3 metre ötede yerle temas edecek şekilde ileri doğru bakmalısınız. Eğer tavana bakarsanız yeterince derine inemez, yukarı kalkarken kalçalarınızı kullanamaz ve göğsünüzü doğru şekilde tutamazsınız.
  [​IMG]
  Tutuş Hataları
  Barı sırtınıza simetrik bir şekilde ortalayarak yerleştirin. Bu şekilde ağırlığın sol veya tarafa odaklanıp sakatlığa sebep olmasını engelleyebilirsiniz. Baş parmağınız barın üstünde olmalı. Böylece bileğiniz bükülmez. Dirseğinizi barın gerisinde tutun. Unutmayın barı sırtınız taşıyacak. Kollarınız değil. Eğer dirseğiniz barın tam altında olursa kolunuza çok fazla yük biner ve iyileşmesi zor sakatlıklarla karşılaşabilirsiniz. Barı ellerinizle geniş değil dar tutarak sırt kaslarınızın gerilmesini ve ağırlığı daha iyi desteklemesini sağlayabilirsiniz.
  [​IMG] [​IMG]
  Yukarıdaki iki resimde, solda yanlış, sağda ise doğru tutuşlar gösteriliyor. İlk resimde, solda, dirsekler barın hemen altında ve ağırlık kollara biniyor. İkinci resimde sağda ise dar tutuş sayesinde gergin sırt kasları, dik omuz ve ileri çıkmış göğüs doğru tutuşu sağlıyor.
  Dizlerin İçeri Doğru İlerlemesi
  Dizler squat sırasında aynen parmakların dışarı doğru bakması gibi, mutlaka dışarı doğru ilerlemeli (yani diz kapakları birbirlerinden uzaklaşmalı) ve hareket sonunda diz hizası asla parmak ucu hizasını geçmemeli. Yoksa dizlerinize aşırı yük biner ve sakatlanırsınız.
  [​IMG]
  Dizleri Kırarak Eğilmek
  Ayakta eğilmeye başlarken mutlaka kalçalarınızı kullanın. Asla dizlerinizi bükerek ve ileri iterek eğilmeyin. Sanki sandalyeye oturuyormuş gibi kalçalarınızı aşağı doğru itin.
  Topukları Kaldırmak
  Hareketin herhangi bir aşamasında topuklarınızı kaldırmak hem dengenizi bozacak, yeterince kuvvet aktaramamanızı sağlayacak ve aynı zamanda dizlerinize çok fazla yük binmesine sebep olacaktır. Buna çok dikkat etmelisiniz.
  Belin Bükülmesi
  Belin bükülmesi omurganıza çok fazla yük binmesi demek ve squat sırasında yapılan en büyük hatalardan biri. Göğsünüz dik ve yukarıda olmalı. Aynı zamanda ileri bakın ve başınızı eğmeyin.
  Belin İleri Doğru Eğilmesi
  Eğer ayağa kalkarken omuzlarınız kalçalarınızdan daha hızlı ilerlerse beliniz ileri doğru bükülür ve squat deadlifte döner :S Bu hatadan kaçınmak için hareketin başlangıcında kalçalarınızı sıkarak ve kalçalarınızı kullanarak yukarı kalkın ve diz hizasını geçince bacak kaslarınızı da kullanmaya (topuklardan iterek) başlayın. Göğüsleriniz dik olmalı ve ileri bakmalısınız.
  [​IMG]
  Yeterince Derine İnmemek
  Bu, squat sırasında yapabileceğiniz en kötü ve en tehlikeli hata. Aşağı indiğiniz sırada kalçalarınız diz hizasını bariz bir şekilde geçmezse hem kalça ve bacak kaslarınızı yeterince çalıştıramazsınız, hem de dizlerinize aşırı yüklenir ve onları sakatlayabilirsiniz. İlk başlarda squat çekerken biri sizi izlemeli ve yeterince derine inip inmediğiniz konusunda sizi uyarmalı.
  İşte bunlar. Doğru bir squat için yukarıdaki prensipleri iyi bilmeli ve aynı zamanda bol bol pratik yapmalısınız. Squat'a ilk başladığını zaman ağırlıksız çalışmanız, doğru tekniği uygulayana kadar sakatlanma riskinizi ortadan kaldıracaktır.


  http://www.paganx.org/adam-gibi-squat-nasil-cekilir.html
   
  dungean, dishiwelet, Phil_Heath ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 2. deathlifter
  Offline

  deathlifter Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.416
  Beğenileri:
  2.745
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  bilgisayar muhendisi
  Yer:
  istanbul
  Skunk2, sultanmehmed, x_sah_x ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 3. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.755
  Beğenileri:
  685
  Ödül Puanları:
  123
  Ünlü bbciler bu squatı yaparken tam kalkmıyor yani hiç dinlemeden ağırlıksız yapıyorlar. Bu da sanırım bacaklardaki stresi devamlı kılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=QKEYG5Y3U0g[/YOUTUBE]

  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=GVf3QjUtotY[/YOUTUBE]
  Ben normalde kalktığımda 1-2 saniye soluklanıp tekrar iniyordum ama bu videoları görünce hele o kilolarda durmadan yapıyorlar bir bildikleri vardır heralde diyesim geliyor
   
  khephnes ve tigerrr bunu beğendi.
 4. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Çok güzel anlatılmış yazıda, gerçekten çok zor bir hareket ve ağır girmeye ben korkuyorum. Bu nedenle aslında nizami yapmak adında makul kilolarla deniyorum.
  Acaba bu şekilde gelişim dahamı yavaş olur?
  Birde yazıda sadece şunu anlamadım;
  Ayaktayken nefesi alıcaz ve oturup kalkana kadar aynı nefesi içimizdemi tutucaz?
   
 5. -RevoLt-
  Offline

  -RevoLt- Üye

  Katılım:
  7 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenileri:
  464
  Ödül Puanları:
  93
  eve gelirken yolda "bugün programıma ilk defa squat eklenecek.gidip de forum da bakayım araştırayım tam olarak bu hareketi" diyordum.tesadüfe bak ki üst konulardan birine denk geldim.

  ellerine sağlık :)
   
 6. AHOLOMAHO
  Offline

  AHOLOMAHO Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2012
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  Inerken dizlerin ayak parmaklarini gecmesi kotu degilmi?
   
 7. Rinkushichi
  Offline

  Rinkushichi Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  996
  Beğenileri:
  1.145
  Ödül Puanları:
  103
  Ben de tam konu açacaktım bunu gördüğüm iyi oldu.

  Nefes tutma olayı benim aklıma yatmadı konuyu da o yüzden açacaktım zaten bu yazıda da nefesinizi tutun diyor izlediğim 2-3 videoda da sporcular nefesinizi tutun squat yaparken diyor, ben aşağıya inerken nefes alıyorum yukarıya kalkarken veriyorum diğer hareketlerde yaptığım gibi de yazılana göre yanlış yaptığım.

  Squatta nefes tutmamızdaki sebep nedir benim bildiğim nefes tutmak ya da zorlandığımız yerde nefesi vermemek çok büyük hata, squat istisna mı neden nefes tutuluyor?

  Ekleme : Diğer yazıyı da okudum deadliftle ilgili olanı onda da nefes tutun diyor ve bunu tüm egzersizlerde yapın diyor, bu kadar önemli bir konuda şimdiye kadar yanlış mı yaptık biz ?
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2012
 8. tigerrr
  Offline

  tigerrr Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  508
  Beğenileri:
  307
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  2. Üniversitesini okuyor
  Dediklerin doğru tam kalkmadan birdaha çömelmek.. Ve ayrıca bir yerde okumuştum serdar aktolga squatı tarif ederken kıç yere deyecek diyordu.
   
 9. Rinkushichi
  Offline

  Rinkushichi Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  996
  Beğenileri:
  1.145
  Ödül Puanları:
  103
  Kendisi yapmayı denesin önce onu :p

  Mümkün değil gibi öyle birşey mecazi anlamda söylemiştir bence adam gibi eğilin diye.
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2012
 10. ineedpower
  Offline

  ineedpower Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  348
  Beğenileri:
  395
  Ödül Puanları:
  73
  ben en iyi verimi ne tam kalkarak nede tam çömelerek alıyorum böylece gerilimi bırakmamış oluyorum kas sürekli gerilimde oluyor zaten bacak antrenmanımdan sonra merdiven çıkmak imkansız hale geliyo :)
   
 11. draft
  Offline

  draft Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.569
  Beğenileri:
  1.671
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Mimar
  Yer:
  İstanbul
  dishiwelet ve thetramp bunu beğendi.
 12. EjderLordu
  Offline

  EjderLordu Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  bodyforumda aslında bütün sorular cevaplandı artık bence bodyforum geçmişini okuyun yeter sitenin ömrü bitti:D
   
 13. tigerrr
  Offline

  tigerrr Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  508
  Beğenileri:
  307
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  2. Üniversitesini okuyor
  orasını bilemem:)
   
 14. nitrococuk
  Offline

  nitrococuk Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  447
  Ödül Puanları:
  0

  Valsalva manevrası da deniliyor. Şahsi olarak yararlı buluyorum.

  Aslında setin tamamını bu şekilde götürmüyorum, gerçekten zorlandığım bölümlerde tekrarın başından sonuna kadar nefesimi tutmak benim çok işime yarıyor. Vücut içi baskıyı sabit tutuyor. DL, Squat ve Bench Press' te deneyin kendiniz görün. Yalnız bu nefes sistemini düşük tekrarlı-ağır kilolu çalışmalarda kullanın.

  Kısaca söylemek gerekirse, yanlış yaptığınız bir şey yok. Tercih meselesi.

  ---------- Post added at 16:22 ---------- Previous post was at 16:14 ----------

  Dizler öne doğru aşırı bir mesafe kat etmezse sorun olmaz.

  Zaten, dizlerin ayak parmaklarını aşırı geçmesi, büyük ihtimal gövdenizi gereğinden fazla öne doğru eğdiğinizin sinyalidir. Ya da inerken yeterince geriye oturmadığınızın.

  ---------- Post added at 16:28 ---------- Previous post was at 16:22 ----------

  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=GwPFNs2hqF8[/YOUTUBE]
   
  khephnes ve Rinkushichi bunu beğendi.
 15. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  Powerlifter'lar da bildigim ya da gordugum kadariyla diyerek duzelteyim, squat ve deadlift yaparken kaldiris anlarinda (squat'ta yukselirken, deadlift'te kaldirirken) nefeslerini tutuyorlar. Sanirim yuksek agirliklara girerken bu olayin arti bir etkisi var.

  Ben de istemdisi bicimde bazen bunu yapiyorum. Yalniz tekrar sayisi fazla olan hareketlerde uyguladigimda daha cabuk yoruluyorum, -ki nitrococuk da bundan soz etmis sanirim.

  Gorunen o ki, yuksek agirlik dusuk tekrar uygulanan temel hareketlerde bu yontem izlenebilir.
   
 16. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  doğru , efektif ,kazasız belasız suqt için :

  1) power ya da halter ayakkabısı (çeşitli versiyonları mevcuttur) ...yoksa , ayakların topuklara ince bi tahta yerleştiriin...

  2) sehpa...gerekli ,eğer ağır çalışacaksanız...

  3) eğer "hardcore "çalışacaksanzı , "platform " tabi ki...

  4) eğer ağır çalışacaksanız "kemer" ...

  5) " bel içeri, çukur ,popo dışarda " tüm "olimpik ve power in " olmazsa olmasııdr ..

  kolay gelsin...)
   
  sultanmehmed bunu beğendi.
 17. Rinkushichi
  Offline

  Rinkushichi Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  996
  Beğenileri:
  1.145
  Ödül Puanları:
  103
  Nefes tutma olayını bugün denedim ve bir daha para verseler denemem squatta suratım kıpkırmızı oldu bayılacam sandım, nefes tutarak yapan ve bundan memnun olan varmı aranızda squat , bench vs gibi temel hareketleri ?
   
 18. angilonit
  Offline

  angilonit Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2009
  Mesajlar:
  285
  Beğenileri:
  272
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir
  Kendi adıma ben de sizin gibi yapıyorum. Nefes tutmak bana hiç mantıklı gelmiyor açıkcası, direk vücudun oksijenini kesmek ne kadar sağlıklı olabilir ki?
   
 19. nitrococuk
  Offline

  nitrococuk Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  447
  Ödül Puanları:
  0
  :D Sanırsam siz yanlış yaptınız. Her tekrarın başında çok derin bir nefes alıp tekrarı tamamlayasıya kadar tutuyorsunuz. Diğer tekrara başlarken yeniden derin nefes alıp, tekrarlıyorsunuz.

  Ben şahsım adına memnun olduğumu söylemiştim. Yine de rahat hissetmiyorsanız yapmayın.
   
  Rinkushichi bunu beğendi.
 20. Rinkushichi
  Offline

  Rinkushichi Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  996
  Beğenileri:
  1.145
  Ödül Puanları:
  103
  Aynen öyle yaptım ve diyaframdan aldım yazdığı gibi. İnerken sıkıntı yok ama yukarı çıkarken patlayacak gibi oldum hareketi yaparken ister istemez zorlandığım yerde vücut nefes verme ihtiyacı hissediyor zaten, belki kişiden kişiye göre değişir bilmiyorum benim hiç hoşuma gitmedi yani :)
   

Sayfayı Paylaş