Acil Tavsiyeye İhtiyacım Var?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve RockBottom tarafından 19 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. RockBottom

RockBottom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam dostlar. İsmim Saim. Boyum 1.82 ve kilom 95. Maalesef 6 aydır düzenli body yapmama rağmen kilo veremiyorum. İlk başladığımdada bu kilodaydım. İlk günden bu yana ciddi bir şekilde göbeğim gitsede maalesef vücudum hala yağlı ? Neler yapmalıyım beslenme ile kilo kaybı için ? Düzenli beslenme için ne tarz şeyler yemeliyim ve haftada kaç kere nasıl kardiyo yapmalıyım ? Acil tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler :) .

2. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sen kilolusun neden ağırlık çalışıyorsun ? Ağırlık kilo verdirmez bunu unutmayın istediğiniz kadar kas kütlesi yapın yağ varsa örter .. ! Sıkı low carb veya protein diyeti ile kardiyo çalış atarsın yağlarını .

3. RockBottom

RockBottom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında ilk başlarda ikisinide yapıyordum ama son 3 aydır kardiyo yapmaya zaman bulamadım. Hocam peki bunun yanında body yapmaya devam edeyimmi ? Bugün başlıcam kardiyoya ama body konusunda emin olamadım.

4. Bodyzzers

Bodyzzers Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/Gebze
    En iyisi basketbol oynamak yqada başka bir spor daliyla ilglen

5. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    ağırlık çalışmasını cardio ile biirleştirelek hem daha hızlı kilo verirsin hemde estetik duruma getirirsin vücudunu öncelikle iyi beslenme şart kaliteli bir şekilde yumurta tavuk balık yoğurt sebze yemekleri gibi ağırlık çalışması çok tekrar az ağırlık olmalı 3 set 12/15 tekrar gibi cardio olarak ben tabata workouttu tavsiye ederim 4 dakika sürer 8 setten oluşur jump squat ip atlama şınav durduğun yerde tempolu koşu gibi örneğin ip atlama ve şınavı seçtin 20 saniye durmadan ip atlayıp 10 saniye dinlenip tekrar 20 saniye ip atlama gibi kolay gibi görünür ancak antreman bitince sende bitersin normal cardiodan daha verimlidir

6. sabrselam

sabrselam Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    İstanbul
    Cardio bırakılmamalı , un-tuz-şeker üçlüsünden vazgeçmelisiniz.Unutmayınız vücuttaki yağ miktarı azaldıkça kalan yağları atmak öncesine nazaran zorlaşır.

7. RockBottom

RockBottom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam kardiyoyu nasıl yapmalıyım sizce ? Antremandan öncemi sonramı yapmalıyım ? Ve ne kadar süre yapayim ?

8. Kilolu :(:(

Kilolu :(:( Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Kilo vermekten bende muzdariptim intervalle tanıştım bu yöntemle baya ineceldim zayıfladım . Araştır interval sistemini , buda benim zayıflama ve incelme programım

Pazartesi 1.Gün Göğüs-kol
    Salı kosu bandı
    Çarşamba Omuz - arka kol
    Perşembe koşu bandı
    Cuma bacak
    Cumartesi koşu bandı
    Pazar off

9. Gym-Boy

Gym-Boy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    HIIT (High-Intensity-Interval-Training) programlarını tavsiye ederim, amaç kısa sürede kalp ritimlerini hızlandırıp yağ yakımını sağlamak. Birde Insanity Workout porgramı var bu tarz. Zor ama çok etkili ;)

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yahu arkadaşlar, neden kimse "az ye" demiyor?
    Yanlış sorunun doğru cevabı olmaz. Ne tarz yediğin vücut kompozisyonunu çok az etkiler. Öncelikle "ne kadar yemeliyim" sorusuna yanıt bulman lazım.
    Alınan kalori > Harcanan kalori ---> Kilo alırsın
    Alınan kalori = Harcanan kalori ---> Kilo sabit kalır
    Alınan kalori < Harcanan kalori ---> Kilo verirsin
    Bu durumda senin yapacağın açık, günlük harcadığın kaloriden daha düşük miktarda kaloriyle beslenmelisin. Peki ne kadar harcıyorsun? Hesaplamak için bazı yöntemler var ama hayat tarzına göre değişmekle birlikte 2500-3000 arasıdır. Peki bundan ne kadar düşük beslenmelisin? Eğer yağ oranın düşük olsaydı kas kaybını önlemek için daha ince hesaplamak gerekirdi ama şu anda yağ oranın tahminen epey yüksektir, bu da vücudun eksik kalorileri yağdan sağlama oranını oldukça yükseltir. Yani saçmalık derecesinde düşük bir kalori alımın olmadığı sürece muhtemelen yağ oranın %15-17 olana kadar kas kaybetmeyeceksindir. Tahminen günlük alman gereken kalori miktarı 2200-2000 arası olacaktır. Gene de bu hesap yanlış çıkabilir. Veya benim hesabım yanlış çıkmasına rağmen senin yediklerini hesabın yanlış olabilir. Bunu kontrol etmek için yapılacak en kestirme şey şu, iki hafta 2000-2200 kalori arası beslenirsin, vücut su da atacağı için hızlı bir kilo kaybı olacaktır bu dönemde, eğer 1-2 kilo arasında vermişsen herşey yolunda demektir. Eğer verememişsen 200 kalori daha azaltırsın.
    Bu kalorinin içinde 180 kg kadar protein olması lazım, bu da kas kaybetmeni ağırlık çalışmakla birlikte engelleyecektir. Bu yüzden ağırlık çalışmalısın çünkü ağırlık çalışmak düzgün beslenmekle birlikte kas kaybetmemeni sağlayacak. Kiloluların ağırlık çalışmaması gerektiğine kesinlikle katılmıyorum. Ağırlık çalışmak hem kasları koruyacak, hatta belki biraz da kas yapmayı sağlayacak, hem de yağlar gittiğinde geriye düzgün bir fizik kalmasını sağlayacaktır.

Peki ne kadar kalori aldığını nasıl hesaplayacaksın? Bir mutfak tartısı veya gözüne güveniyorsan göz kararı ne yediğini not alman lazım. Bunun için eskiden kağıt kalem kullanılırdı, şu anda fitday.com veya myfitnesspal.com iş görüyor. Türkçe olup da benzer işe yarayan siteler de var ama denemedim. Eğer anlamam bu işlerden dersen eski usül, kağıt-kalem de iş görecektir.

Eğer bu kadar hesap kitap yapamam dersen -ki günlük en fazla 5 dakikanı alır bunlar- o zaman sadece karbonhidratları azaltarak vücudunun ne tepki vereceğini izleyebilirsin. Sonra birkaç haftada 1 buna göre yeme miktarını ayarlayabilirsin. Bu bence başta daha basit gibi gözükse de hesaplamak daha basit, çünkü yanlış yapma ihtimalin ortadan kalkıyor.

Ne tarz yemelisin sorusuna gelince, yağ yakımı açısından düşük kalorili yemek gerektiği kesin, faydası olacak şey düşük kalorili beslenirken mümkün olduğu kadar tok kalmak. Bilmen gerekenler, protein ve yağlar karbonhidratlardan daha uzun süre tok tutar. Bileşik karbonhidratlar, basit karbonhidratlardan daha uzun süre tok tutar. Her yemeğin yanında yiyeceğin yeşillik, salata, sebze, lif içeriği sayesinde sindirimi geciktirerek tok tutar. Ağırlığı bu sıralamaya göre verebilirsin. Bazı insanlar günde 6 öğünle bazıları 2 öğünle daha tok hissederler kendilerini. Bunun için bir şey diyemem, kendin için en iyi olanı sen bulmalısın ama eski usül, 3 saate bir yemek yemen lazım diyenleri boşver. Bu o şekilde yeme anlamına gelmiyor, eğer senin için rahatsa 3 saate bir yemek yiyebilirsin. Ama eğer değilse kendini bunun için zorlama. Gün sonunda olacağı belirleyecek şey aldığın besinlerin toplam miktarıdır, öğün sayısı değil.

Düşük kalorili besleneceğin için vitamin eksikliği yaşama ihtimalin artar. O yüzden bol çeşitli beslenmen lazım. Sebze meyveyi eksik etme ama meyveye dikkat, abartma.

Haftada kaç kere kardiyo yapmalıyımın belli bir cevabı yok. Kardiyo vücudun yağları daha çok kullanmasını sağlayarak yağ yakımı işlemini hızlandırır ama aşırı yapıldığında da kas kaybı riskini arttırır. Haftada 2-3 defa 15-20 dakika yeter. HIIT yapabilirsen daha iyi ama eğer şu anda bunu yapacak kondisyonun yoksa çok zorlama. Zamanla, kondisyonunn arttıkça HIIT'ye geçiş yaparsın. Ne çeşit kardiyonun da cevabı yok. Sıkılmadığın, devam ettirebileceğin çeşit en iyisi. İster koş, ister yüz, ister bisiklet sür. Hepsi işini görür. İstemezsen yapmak zorunda değilsin. Kardiyo zorunluluk değil, sadece yardımcı bir araçtır.

Önem sırasına göre bunları dizdiğimizde en önemlisi günlük aldığın kalori miktarı olur. Bunu doğru yaptığın zaman yağ yakarsın. Ondan sonra en önemli olan iki şey de protein miktarı ve ağırlık çalışmak. Bunlar da kas kütleni koruyarak verdiğin kiloların yağlardan olmasını sağlar. Önce bunları oturt, geri kalan ayrıntıların üzerine bunlara hakim olduktan sonra düşersin.

antep112 ve sthammer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş