Achilles vs Yağlar ( Ketojen diyet)

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Sayın saygıdeğer sevgili arkadaşlar bu diyeti kendinize uygun bulmuyorsanız yapmayın ve boşa yer işgal etmeyin. İçi boş mesajlar atmak yerine neden böyle düşündüğünüzü ya da neden sağlıksız olduğunu düzgün, bilimsel gerekçelere dayandırarak yazarsak belki ben ve diğer arkadaşlarda birşeyler öğrenir. Böyle abuk sabuk mesajlar gelmeye devam ederse yetkili arkadaşa kitlemesini rica edeceğim.

kdrklc54 ve YesiLZeytin bunu beğendi.
  2. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0

bu diyet sağlıklıdır. belki kas almak anlamında sizi bir yerlere vardırmaz ama kesinlikle sağlıklıdır. aslında burada insan doğasının olması gerektiği gibi beslenmesinden bahsediyoruz. yani şu aralar tukettiğimiz rafine şekerler yerine meyve tuketmek. fabrika çıkışlı maddeler yerine patates yulaf tuketmek gibi ... rafine omayan , ambalajdan uzak bir beslenme şekli. bunun neresi sağlıksız ben anlayamadım hakikatten.

kdrklc54 bunu beğendi.
  3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    diyetin tek bir sağlıksız noktası bile yok. Glusitler ve nişastaların insan yaşamına girmesi 10.000 yıllık bir süreç.

Ekmek bira şarap ve benzeri tahılların insan hayatına girmesi mö. 10.000 yıllarına dayanıyor.

dolayısıyla 10.000 yılda insan genlerinin değişmesi imkansız bir süreç.

işte bu yüzden nişastalar ve glusitleri aldıgınızda baş ağrıları endişe korku panik sıkıntı kalp çarpıntısı gibi ataklar yaşıyoruz.

çünkü insan bedeni bu tarz beslenmeye uygun yapıda değil.

Özellikle insan bedeni taze sebzeler meyvalar ve hayvansal ürünlerle beslenmeye uygun.

vücudumuzun zaten yüzde98 i protein yapılıdır.

dünya yaratıldığından beri insanlar meyvalar ve sebzeler hayvansal ürünlerle beslenmekteler.

Neandertaller ve homo sapiens yaklaşık olarak m.ö 10.000 yıllarına kadar tarımı keşfetmekten bir haberdi.

Avcı toplayıcı beslenme ve yeme alışkanlıkları değişmesi tamamen 10.000 yıllarına dayanıyor.

Polis devletleri kuruluyor insanlar tarımı keşfediyorlar ve avcı toplayıcı bir yaşam anlayışından sedanter bir yaşam tarzına geçiyorlar.

bütün tahıllar bu saatten sonra insanlar için kutsal sayılıyor. kutsal sayılıyor ama bu ürünler insanlara neşe ve mutluluk veriyor.

mesela mısırda köleler bira olmadan çalışamıyorlarmış. huzursuz ve mutsuz oluyorlarmış.

vikingler yulaf olmadan kesinlikle moralsiz ve mutsuz oluyorlarmış. Olay insanlığın tarımı keşfi ve insanlığın karbohidratları öğrenmesinden ibaret.

tarıma elverişli olmayan topraklarda hala insanlar et ve yağ ve hayvansal ürünler ile besleniyorlar.

özellikle tarıma elverişli olan bölgelerde tahıl ürünleri çok tüketilmekte.

özellikle patates ve yulaf daha cok avrupada ve irlandada danimarkada viklingler tarafından sıkça kullanılmış.

daha 1800 lü yılların başlarına kadar insanlar bi gram tereyağı yalamak için canlarını bile verecek konumdaymışlar.

diyetin tek sağlıksız noktası sedanter ve durağan bir yaşamı beninsemiş olmamızdır.

özellikle yeni zellanda yerlileri sürüngenler böcekler ve doğa hayvanları ile besleniyorlar ve günde tam 30-35 km gerek yürüyor gerekse koşuyorlar.

tam bir taş devri beslenmesi. kusursuz.

bu diyet sağlıksız değildir fakat sağlıksız oldugunu iddia edenler gerekli argümanları koysunlar.

ben tereyağının ve hayvansal ürünlerin insan sağlıgı için vazgeçilmez oldugunu dusunuyorum.

Sağlıksız bir tek nokta yaşadıgımız sedanter yaşam.

özellikle karbohidratların insanlar için kutsal sayılmasının sebebi nedendir bilinmez. mesela ekmek insanlar için çok kutsal.

ama aynı insanlar hayvanları kutsal saymıyor.

dolayısıyla tek bir konu cıkıyor ortaya.

birincisi karbohidratlar mutluluk hissini arttiriyor. stres adrenalin ve kortizoluda arttiyor.

ikincisi karbohidratlar tatli dopamin ve endorfin salgısını arttiriyor.

üçüncüsü insulin kana salındığı zaman beyin seratonini serbest bırakıyor buda insanları geçici bir süre mutlu yapıyor.

sonra tekrar karbohidrat almalısınızki tekrar mutlu olasınız.

daha başka iyi argümanı olan varsa tartışmaya açıgım.

Son düzenleme: 20 Şubat 2011
  4. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    katılıyorum karbonhidratlar kesinlikle enteresan yiyecekler :D ben bu diyeti uygulayan arkadasıma dahil meyve sebzeyi kesmemesinin oneriyorum. sadce karpuz kavun mandalina vb. gi ' si yuksek ve hızlı sindirilenlerinden kaçın onun dışında yemelisin diyorum. en basit bir ornek vereyim belgesellerde izlersiniz bi kaç yerli ava cıkarlar ve orman içerisinde ilerlerken her agactan bişeyler koparıp yerler her agac dibinden mantar vb kok bitkiler toplarlar. yani meyve ve sebze ketojende yaşasanız hayatımızdan cıkmamalı. agcından kopan , yerden biten haliyle vede ayarında olmak kaydıyla tuketmeliyiz bunlardan. burada ki fark manavdan domates almakla , marketten domates puresi almaya benziyor. pratikte ikiside her yonden aynı gozuksede. birisi en doğal ve dalından kopmuş haliyle onunuze konurken , diğeri fabrika işlemlerinden geçirilmiş vede katkı maddeleriyle donatılmış durumda. mesela kendimden ornek vermek gerekirse ant sonrası basit karb açıgını mevsim meyvesiyle gideriyorum artık. eskiden meyve suyu içerdim. ama artık boyle. bu küçük fark cok onemli. tek aldığım rafine gıda whey protein ve yulaf ezmesi diyebilirim. inanın onun dısında elimden geldiğince ambalajdan uzak besleniyorum. sutu gunluk alıyorum. tabiiki kutu yada pastorize deil. bildiğiniz acık sut. mayalayıp yaoğurt yapıyorum vede yiyorum. cokta keyifli bir yaşam tarzı herkese tavsiye ederim. ama uygulamak için zaman ve imkan gerekli bunuda kabul ediyorum.

5. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    su ürünleri mühendis & dalgıç
    Yer:
    samsun
    Achilles yazını 4 gündür defalarca okudum kaçırdığım bir yer olmasın diye ve diyetini yapmaya karar verdim çünkü merak ettim gerçekten yağ içerek kilo verilirmi ! diye...

Geçen Pazar sporda tartıldım : 84,45 kg çıktım nerdeyse 85 kg ( boyum 1,76 cm ) Moralim bozuldu açıkçası...! Sonra gece bu forumda konulara bakarken senin yazına rastladım ve zaten diet uygulucaktım seninkini deniyim dedim , küçük yanlışlarlada olsa denedim...

Pazartesi sabah başladım diyete...

Salı gece tartıldım ==>> 82 kiloyum

Çarşamba sabahı yani bu sabah tartıldım şimdi saat 13:13 ==>> 80 kiloyum

Şunu sölemek istedim gerçekten işe yarıyor , hemen etki , protein tozunu kesicektim kilo aldım diye ama sayende kesmedim senin diyetinle protein tozu devam... :)

BiKaç sorum olcaktı :

- Ben şubat'ın 21'inde başladım diyete , carb up günü Mart'ın 7'si dimmi ? Ve sonra her hafta pazartesi carb up günü... doğrummu ?

- Bide öglen yemeğinde 30 gr zeytin yağı ve akşam yemeğinde 30 gr zeytin yağ alıyoruz peki bunu nasıl alalım mubarek zeytin yağ'ı içme içilmiyor , salata katamayız şeker oranı fazla , siz nasıl alıyorsunuz zeytin yağini ?

6. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gastronomi ve Mutfak sanatları Öğrencisi
    Yer:
    Çorum/İskilip
    bu diyetteki carb up günleri beni halsizleştiriyor normalde çok enerjik ve mutluyum aşırı sinirlendiğim oldu ilk iki gün ama carb up yapana kadar çok iyiydim carb up haftada 1 günmü iki gün mü acaba

Coyote bunu beğendi.
  7. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    @Onursal martın 5 inde carb up yapabilirsin. Daha sonrada her c.tesi günü carb up yapmalısın. Zeytinyağı cidden zor içiliyor haklısın o yüzden ıspanağa döküp içine lor ve ya peynir koyup bulamaç şeklinde aldığım çok oldu. Sende deneyebilirsin tadını biraz yumuşatabiliyor.

iNFaZ100 Kitaptaki anlatış şekline göre 2 gün fakat tek günde işini kesinlikle görür. Bol bol kompleks ve basit karb aldığın sürece tabii.

iNFaZ100 bunu beğendi.
  8. FreeMan_x

FreeMan_x Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    baba son halin nası 1 sene olmuş

9. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    samsun
    Zaman Ayırdığın İçin Teşşekürler Achilles ,

Achilles hiç beyaz peynirden bahsetmemişsin... Bende bu yüzden Light beyaz peynir yemedim , bu konuda bişimi var ? Yani lor veya kaşar olmadığında peynir yerine Light beyaz peynir yenebiliyormu ? Light Beyaz Peynirde şeker gramımı yüksek ?
    Bide siyah zeytin yiyebilirmiyiz sabah kahvaltıda baktım 1 tanesinde 1 gram şeker var...

Son düzenleme: 24 Şubat 2011
  10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Tam yağlı beyaz peynir yiyebilirsin. Tabii alırken içeriğine bakmalısın gayet uygun keto için. Önemli olan yağ ve protein miktarı yüksek karbonhidrat değeri olmayan ve ya çok çok az olan ürünleri tüketebilmek.

İçeriklere nerden bakıyosun bilmem ama siyah zeytinde 1 gram şeker olması mümkün değil. Ayrı çeşit bir zeytin türüdür içine şeker katılmıştır bilemem tabii:) Aldığınız ürünün üstünde içerik bilgisi yoksa fitday ve ya nutritionaldata gibi sitelerden kontrol etmek en iyisidir.

Siyah zeytin 1 tane büyük
    Yağ 0.44
    Protein 0.04
    Karbonhidrat 0,28 (yarısı lif)

Bu içeriğe göre yiyebilirsin. Tabii abartmamak şartıyla.

Risk ve onursal bunu beğendi.
  11. metallica

metallica Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    ya şu kalori ve yağ protein karbonhidrat oranlarını gösteren bir şey lazım yukarda site paylaşmışsınızda bende pek dil olmadığı için bulamadım yardımcı olursanız sevirim ayriyetten açtığım konudada yardımcı olursanız sevirim

12. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    Çorum/İskilip
    Sayın achilles biliyorum çok soru soruyorum beni mazur gör :) bu diyeti uygularken p90x yapabilirmiyim bi zararı olmaz demi bi de kas gelişimi yavaşlıyo ve zorlaşıyo galiba ama güç ve dayanıklılık artışıdamı yavaşlıyoozu antrenmandan önce ve sonra karbonhidrat almalımıyım protein tozu kullanmak şartmı yoksa isteğe göremi aminoasit kullanıyorum da

13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    antremandan önce ve sonra karbonhidrat alınan ketoda var, sadece hafta sonu karbonhidrat alımı olan yöntemide. Keto yaparken 2 hafta civarı zorluk yaşıyorsun güç ve dayanıklılık düşüyor. Daha sonra vücut diyete alışıp eskisi gibi oluyorsun. Abartmamak koşuluyla aminoda wheyde alabilirsin. Kesinlikle isteğe bağlı. Hiçbiri mucize falan değil.

Coyote ve iNFaZ100 bunu beğendi.
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Carb-up yaptıgında halsizleşeceksin tabiki. bu gayet normal. cunku yağın verdiği enerjiyi yakmak daha kolay ve bu bizim vücudumuz için problem oluşturmuyor.

karbohidratlar vücutta kötü etkilere sebeb oluyor ancak kaslarımız için tabiki gerekiyorlar.

ayrıca stress panik endişe ve korku gibi ataklar yok oluyor.

ancak karbohidrat aldıgın yükleme gunlerinde kesinlikle whey proteini kullan. Kefir iç bence. kullanki stress ve sinirlilik ortaya çıkmasın.

Glikojen yüklemesi yapmak için tam tahılları kullan.

özellikle şekerler çikolatalar tatlilar vs bunlardan uzak durursan eskisi gibi mutlu mesut olursun.

ancak yinede haftada 1 sefer bitter çikolataya karşı çıkmıyorum.

az şekerli meyvelere yer verebiliriz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:59 ----------

achilles, mucize olmasından ziyade proteini arttirmak vücudu stressten uzaklaştırıyor.

Yağ+protein= stressiz kendinden emin bir ruh sağlığı.

iNFaZ100 bunu beğendi.
  15. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    Çorum/İskilip
    bu gün tv de bi ürün duydum hcg damla metabolizma hızını arttırıyormuş şu sıra en popüler yağ yakım ürünü sizce nasıl olur kullansak işe yararmı ki

16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bu metabolizma hızı denilen şey tam bir bomba herkez metabolizma hızı deyip duruyor.

metabolizma hızı = yediklerini yakabilmektir.

eğer dışarıdan aldığın enerjiyi yağ protein yada karbohidrat farketmez, harcayabiliyorsan ve vücudunda yağ depolanmasını engelleyebiliyorsan bu metabolizmanın verimli çalıştıgını gösterir.

metabolizma = anabolizma+katabolizma nın toplamıdır.

yani enerji üretimi ve besinlerin yıkılması.

metabolizmayı etkileyen çok faktör var.

birincisi daha fazla protein tüketimi yapmak. proteinler vücut dokularının oluşumunu hızlandırır. ayrıca vücutta pek enerjiye çevrilmezler yapıtaşı olarak kullanılırlar.

ikincisi kolesterol tüketimi: mevcut hormonlarımızın daha verimli çalışmasını sağlar. özellikle erkeklerde testosteron gibi bir hormonun çok önemli işlevi vardır. kolesterol olmassa testosteron sentezi yapmak için kan kolesterolü yükseliyor ama hücre içi kolesterol düşüyor.

3. Daha fazla küçük ölçekli öğünler yapmak: Buradaki amaç insulin hormonu büyük bir baskı altında bırakmadan kaslara glikojen taşımaktır. Eğer kişi bir anda büyük karbohidratlı öğünler yaparsa insulin direnci gelişir. Dolayısıyla yağ depoları kullanıma açılamaz. Ayrıca insulin yüksek tutulması antreman performansını ve günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkiler.

4. iyi uyku ve sabah hafif tempolu kardio

bilindiği gibi sabah vücudumuzun bütün enerji depoları açık. Dolayısıyla sabah erken saatlerde kardio idmanı yapmak güne daha suhhatli girmemizi sağlar, vox tüketimi vücutta artarken kanda serbest bulunan yağlar yakılmaya başlanır.

5. Yüzme : bilindiği gibi aerobik sporların ağa babasıdır. Dolayısıyla verimli bir metabolizma isteniyorsa ve özellikle ketojenik diyetle yapılacak en baba sporlardan birisidir.

6. Olimpik bar (Halter) ile yapılan birleşik hareketler:

Bu tarz çalışmalar metabolizma hızını ve kas kütlesini arttiran en sağlam çalışmalardır. Ayrıca vücuttaki testosteron seviyelerini izole çalışmalara göre çok daha fazla arttirirlar.

özellikle 1-6 tekrar arasında maksimal güc kazanımı metabolizma hızını büyük oranda etkiler.

7. Doğal beslenme ürünlerini kullanmak:

doğal beslenme ürünleri, yapay oranlara göre daha lezzetsiz gibi gelebilir. Bir çok insan doğal besinleri yeterince tercih etmezler.

Doğal beslenme ürünleri proteinlerden tutun karbohidratlara kadar butun insanlar için büyük önem taşımalıdır.

8: Yağın önemi. yağ vücudumuzun en iyi enerji maddesidir. Kim ne derse desin karbohidratlardan bile kalitelidir.

dolayısıyla özellikle doymuş yağlar hücrelerimizin yapısında görev almaktalar.

AEDK vitaminlerini emilimi için gerekliler. Ayrıca yağlı protein kaynakları çok çabuk doyuruyorlar ve kişilerin gereksiz besin alımını engelliyorlar.

ikincisi beyin yağ olmadığı iyi çalışmıyor. Ortaya depresyon belirtileri çıkıyor.

yüksek şekerli düşük yağlı diyetlerde erkeğin ve sporcunun verimliliği düşüyor.

diyetimizde insulin yükü düşürüldükçe yağlar arttirilmali dolayısıyla eğer antremanlarınıza dikkat ediyorsanız metabolizma hızını artacaktir.

9. Hormonlarınızın iyi çalışıp çalılşmadığı.

10. En büyük düşman stres. Stressli bir işiniz varsa metabolizma hızını düşebilir. mumkun mertebe stressli ve sevmediğiniz iş yeri insanlardan uzak durun.

Doğa yürüyüşleri yapın meditasyon yoga namaz gibi ruhsal faaliyetlere önem verin. Kafanızı boşaltın.

11. Bizlere darbe vuran en büyük şey egolarımız. Bildiğimiz gibi yüksek yağlı diyetlerde hırs ve ego ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla kişiler daha sakin ve kendilerini daha iyi hissediyorlar.

dolayısıyla yediğiniz her besinin beyninizi ne kadar etkilediği önemli.

eğer yediklerinizi yakabiliyorsanız hızlı bir metabolizmanız vardır.

yediklerinizi yakabilmeniz içinde yukarıdaki faktörler büyük önem arz eder.

ayrıca bir konu daha ekliyeyim yosun tüketimi. Deniz yosunları özellikle yüksek oranda iyot içeriyor buda T3 ve T4 gibi hormonların doğal üretimini tetikliyor.

Son düzenleme: 27 Şubat 2011
  17. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    Çorum/İskilip
    teşekkürler coyote bu ürünü orta yaşlı yani 40-45 yaşındaki biri için sormuştum spor yapmıyor ve metabolizma hızını arttırabilecek bişey yapmıyor yaşam tarzı böyle :( onun için yararlı olurmu diye merak ettim kilosu çok ffazla boy 165 kilosu 100

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    1.65 boyunda 100 kilo olan birisi zaten aktif olarak spor yapamaz.

şunları yapsın.

doyana kadar protein ve yağ yesin.

unlu ve şekerli mamülleri azaltsın. hatta hiç almasın.

günde 1-3 gram arası balık yağı.

Vitamin D3 iu400 unite 2 ayda bir 2 kutu kullansın.

Bira mayası

düşük oranlarda esmer pirinç yulaf gibi kaynaklar.

siyah çekirdekli kuru üzüm

kuşburnu nar gibi meyveler. Geleneksel mandıra ürünleri kefir .

buna ilaveten duzenli yürüyüş ne hızlı ne yavaş adımlarla.

bu işin achillesin dediği gibi sihirli bir reçetesi yok.

aynı zamanda iyi uyuyup iyi dinlensin. gunde en az 8-9 saat.

iNFaZ100 bunu beğendi.
  19. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    samsun
    arkadaşlar ben bakıyorum ama bu sayfayı bıraktınız sanırım diyeti bıraktınız... Ben devam ediyorum hala çok iyi sonuç aldım. Sizde ne gibi gelişmeler var merak etim , bir süredir bakıyorum ama yazan yok buraya...

Achilles1980 ve diger arkadaşlar diyet ne alemde yalanmı oldu ? Sonuçlar neler ?

20. helz0ne

helz0ne Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu diyeti uygularken yediğiniz yağ ve etin gramajından nasıl emin oluyorsunuz.

Sayfayı Paylaş