abur-cuburlar

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve pravij tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selam arkadaşlar yağ yakmaya çalışıyorum düzenli kardiyomu yapıyorum ama beslenme olayı çok sıkıntı gün içinde pek evde durmuyorum geziyorum ve ana yemek saatleri dışında acıkıyorum bunun içinde en kolayı abur cubur yemek oluyor (probis, albeni. biskrem ... vb) bunun yağ yakmaya etkisi çok mu kötüdür yani mesela 1 tane probiste 6,6 gr yağ var bu çok değil gibi geldi yani böyle aşırıya kaçmadan araöğünlerde devam etsem çok mu kötü olur yağ yakmaya.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük aldığın kalori miktarı harcadığından düşük olduğu sürece istediğini yiyebilirsin.

3. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Abur cubur yiyerek yağ yakıldığını ilk kez duyuyorum.

Yaptığın kardiyoda boşa gider.

4. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ara öğünlerde ne yemeliyim o zaman meyve yiyordum ama artık bıktım yiyemiyorum ?

5. Theoden

Theoden Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Bi avuç fındık veya 10 tane ceviz yiyebilirsin.Yada 100-150 gr lor atıver ağzına

6. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    o zaman tum kalorı mı tatlıdan alıyım ben baklava borek yıyım .. sacma

7. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    theoden hocam fındık cevizde de çok yağ var bildiğim kadarıyla

8. Theoden

Theoden Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Abur cuburdan kat kat daha iyi olur bana sorarsan.Badem de kullanabilirsin onların yerine.Hem tok tutar.Hem omega6 yağ içeriyor faydalı.Potasyum bakımından da zengin.Sana tavsiyem,abur cuburdansa badem,ceviz vs tüketmen ara öğünlerde

pravij bunu beğendi.
  9. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Valla çok istekliydim kardiyo falan ilk 2 hafta süper gitti göbeğim eridi resmen ama bu beslenme olayı soğuttu beni anlamayadım şu olayı gitti :) bide okul açılcak öğrenciyim napıcam bilmiyorum makarna da yemiyorum nası olcak bakalım beslenme işi zor çok zor.

10. Theoden

Theoden Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Kardeşim sabah kalktığında iki bardak su iç metabolizman hızlanır.Kahvaltını sakın atlama.Protein içeren bir kahvaltı yap.Okula giderken yanına badem alırsın.Kahvaltından 2-3 saat sonra teneffüs arasında 10 tane atarsın ağzına.Öğle arasında da kantinden yağsız bişeyler tercih edebilirsin.Eve geldiğinde de yoğurt vs yersin.Akşam yemeğini de abartmadan hafif geçirirsin.Ve tavsiyem,daha yavaş ve bol çiğneyerek ye.Ekmeği azalt ve beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek kullan.

pravij bunu beğendi.
  11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Değil.Tüm kalorini tatlıdan alırsan yağ yakarsın ama yeterli protein almadığın için kas kaybı da yaşarsın. Bunun yanında yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunları yaşarsın ama Yağ yakımında sorun yaşamazsın. IIFYM, google'da aratın, saçma demeden önce okuyun.

12. pasha1050

pasha1050 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    İstanbul
    fındık ceviz içi gibi şeylerde yararlı yaglar var hem güç verir hm tok tutar hem zararsızdılar aslnda ilk yorumu atan arkadaş dogru söylemiş ama eksik girdi çıktı olayı gibi mesela aldıgından fazlasını verdigin sürece yag yakımı yapar vücudun fakat sen bunu fırsat bilerekte kaldırıp hamburgere colaya vs o saydıklarına biskrem neyi yersen yazık olur emeklerinde çöpe gider :) geri sende..

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Twinkie diet helps nutrition professor lose 27 pounds - CNN.com

Yukarıda verdiğim link bir fast food deneyine ait. Deneyi gerçekleştiren kişi 3 saatte bir bir adet "twinkie" yiyor ama günlük kalori alımını 1800'le kısıtlıyor. Sonuç:2 ayda 12 kilo kaybı, LDL'de (kötü kolestreol) 20 düşüş, HDL'de (iyi kolesterol) 20 artış, trigliserilerde 39 düşüş, vücut yağ oranında %33.4'ten 24.9'a düşüş. Deneyin amacı kilo kaybında önemli olanın vücuda giren kalori miktarı olduğu. Sağlıklı olup olmadığını soru işareti olarak bırakmışlar, elimizde buna karar verecek yeterli veri yok demişler.

Bu yeterli gelmeyene birçok örnek sunabilirim. En basiti bodybuilding.com'un beslenme bölümünün sabit başlığına yönelteyim: Discretionary Calorie Allowance - What does it mean? - Bodybuilding.com Forums Konuyu okuyamayan arkadaşlar konu sahibinin fotoğraflarına baksalar yeterince inandırıcı olur sanıyorum.

Türkçe kaynak veremiyorum, ne yazık ki bilgi ülkemize geç geliyor.

14. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Olurmu yaw.dediğin mantıkla ozaman 1 öğün whooper menü yiyelim 1000 kaloriye yakın kalori alalım sonra gün içinde hiçbirşey yemeyelim.

Bu şekilde zayıflarsın doğru ama omuzların gider kasların gider ufalırsın.Mide hala jöle gibi kalır.Önemli olan ufak ve temiz öğünlerle vücudu sürekli hızlı çalışmaya zorlamak kasları beslerken diğer taraftan yağları yakarak sıkılaşmaktır bence.

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bir şey yazarken yanında illa bütün ayrıntıları da yazmak lazım değil. Elbette kastettiğim 1000 kalorilik whooper yemek değildi. Protein miktarı kilo*2 gr olması lazımi o kadar büyük bir kalori açığı yaratmamak lazım, sağlık için gerekli vitamin mineralleri almak lazım, lifli besinlerden yemek lazım, trans yağlardan kaçınmak lazım vs...Bunları tekrar etme gereği duymadım.

1000 kalorilik tek öğün whooper menüyle orta vadede kaslarını da sağlığını da kaybedersin Konunun bağlamı ise abartılmadan, arada bir yenen 1-2 ıvır zıvır.

Senin verdiğin örnekten yola çıkalım. Whooper menünün besin değerleri şu şekilde: Kalori:1163,21 Protein:31,55 Karbonhidrat ve yağ dağlımı yeterli, ayrıntısına gerek yok. Öğlen bunu yedikten sonra gün içinde 850 kaloriyi 120 gr protein içerecek şekilde alırsan ve günlük ihtiyacın 2500 kaloriyse kas kaybetmeden yağ yakarsın. Bunu sürekli yapman sağlık açısından pek iyi olmayacaktır muhtemelen (emin değilim) ancak yağ yakımı açısından sorun olmayacaktır. Diğer abur cuburları da bu şekilde düşünmek gerek. Özetimiz bu.

16. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Şimdi iyi hoş bir örnekle desteklemişsin ama şunları kaçırmışsın malesef.Protein 31 gr karb. ve yağda yeterli demişsin ama neye göre yeterli ?

Bunların kalitesi örnek veriyorum asla bi haşlanmış tavuk göğsüyle 1 olmaz.Yada içindeki karbonhidratın kalitesi asla yulafla bir olmaz.Tabi vücudua vereceği yağ yakma etkiside kalitesiz besinlere göre bir olmaz

Benim ısrarla vurgulamak istediğim aslında şu ki; yemekleri kalorisine göre değerlendirmek lazım doğru ama en az onun kadar kalitesine görede değerlendirmek gerekir. Şimdi diyeceksin ben zaten uç noktaları söylemiyorum aradaki kaçamakları kastediyorum diye.Onuda anladım ama kalitede önemli bence.Tatlı yenecekse bile çok fazla paketli ürün yenmemeli mesela Muz,üzüm vs yenmeli.Allahın yarattıgı şeylere yönelinmeli.

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Whooper'daki proteinin çoğunluğu kırmızı etten geldiği için tavuk etinden daha kalitelidir. Karbonhidrat konusunda da sanırım GI değerleri yüzünden kalitesiz olduğunu düşünüyorsun. Tartışmalı da olsa GI değeri yaklaşımı büyük ölçüde geride bırakıldı. Özellikle bizim gibi protein bol tüketenler için zaten önemi çok az olan bir değer bu çünkü proteinler zaten mide boşalmasını haliyle insülin piklerini engelliyor.

Şuna geleceğim, zaten ayrıldığımız nokta şu ki, dediklerin sağlık açısından doğru, ne kadar el değmemiş gıda tüketirsek o kadar iyi. Ancak bu konu bağlamında, arkadaşımız zaten arada kaçan bir iki ıvır zıvırı kastettiği için bunu tekrar yazma gereği duymadım. Konuya sadece yağ yakımı açısından bakarsak ise giren kalori-çıkan kalori dengesi ve protein ve yağ miktarı dışındaki herşeyin küçük ayrıntılar olduğunu gösteriyor. Dikkat çekerim, karbonhidratlar en son düşünülecek şey. Daha ileri okuma isteyen (ki bu da temel bilgi ve ne yazık ki ingilizce, türkçe ciddi site bulmakta zorlanıyorum): The Fundamentals of Fat Loss Diets Part 2 | BodyRecomposition - The Home of Lyle McDonald

18. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Şeker konusunda ne düşünüyorsun peki?

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Mümkün olduğunca basit şeker almıyorum, mesela şu anda çayımı şekersiz içiyorum ama etin yanında pilav veya makarna bulamazsam beyaz ekmekten şeytan görmüş gibi de kaçmıyorum. Dediğim gibi GI değerleri boş mide için hesaplanmış değerler. 200 gr etin, bol miktarda yeşilliğin yanında yenilen ekmeğin beyaz mı kepekli mi olduğu günlük kalori hedefi tutturulduğu sürece önemli değil. Bunu da kendi düşüncem olarak söylemiyorum, takip ettiğim uzmanların makalelerinden yola çıkıyorum. Bu yaklaşım IIFYM (if it fits your macros-makrolarına uyduğu sürece ye gitsin diye çevrilebilir :) ) yaklaşımı ve gittikçe daha çok popülarite kazanıyor. Mesela bu yöntemle yağlarını yakan bir arkadaş şurada, daha yeni okuduğum için aklımda kalmış, yoksa örnek çok: 8 Month Progress and a thank you... - Bodybuilding.com Forums

İlk mesajdaki progresspic.jpg eklentisi adamın dönüşümünü gösteriyor. Aşağıda ne yedin diye sorana protein ve yağ hedefimi tutturup geri kalanı canımın istediği karbonhidratla doldurdum diyor.

20. Olduiigunler

Olduiigunler Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok fazla yiyorsan evet zararı olabilir ama atıyorum 3 günde 1 yada 2 günde 1 yersen çok aşırı etkisi olmaz. Tabii düzenli olarak koşuyorsan vs. vs.

Sayfayı Paylaş