Abdominal Aort Anevrizması

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Dr tarafından 1 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. Dr
  Offline

  Dr Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Dr
  Bazı kişilerde damar sertliği ve yüksek tansiyon, arter cidarında zayıflama ve giderek balonlaşmalara yol açar. Genetik faktörlerin de rol oynadığı bu damar hastalığına en sık olarak 50 yaşın üzerindeki erkeklerde rastlanır. Vücuttaki anevrizmaların ¾ ü karın (abdomen) aortasında oluşur.Vücut geliştirme gibi ağır sporlarda herhangi ani bir ağır kaldırma bu durumu tetikleyebilir.DİKKATLİ OLUNUZ. Karındaki Bomba: Abdominal Aort Anevrizması

  Normalde karın aortu erişkinde 2-3cm arasında değişen çaptadır. Damar cidarındaki zayıflama nedeniyle giderek genişleyen karın aortu, çap 6 cm geçtikten sonra, aşırı gerginlik ve basınçla ani yırtılma tehlikesi oluşturur.

  Çoğu zaman bel ve kalçalara doğru yayılan müphem ağrı şikayetleri veya karın bölgesinde kalp atışlarıyla birlikte “atan” bir şişkinlik, hastalığın yegane belirtisi olabilir. Bazen de hiç bir belirti vermeden büyük çaplara ulaşan balonlaşmalar, yırılarak ani ölümlere sebep olurlar.

  Yırtılmadan teşhis edildiğinde, % 98-100 oranında başarı ile tedavi edilebilen bu tehlikeli hastalığın tanısı, basit bir damar muayenesi ile konulur.

  Çapları 5 cm ve daha küçük anevrizmalar (balonlaşmalar) yıllık kontrollerle ve gerekiyorsa tansiyon düşürücü ve kolesterol ilaçları eşliğinde takip edilir.

  6 cm veya daha büyük anevrizmaları vakit kaybetmeden tedavi etmek gereklidir. Zira bu boyuttaki balonlaşmalarda 1 yıl içinde yırtılma olasılığı % 17-25 arasında değişmektedir.

  Tedavi, genişleyen damar bölgesinin bir damar protezi ile yenilenmesinden ibarettir.Ameliyatta genellikle dakron malzemeden 2-2.5 cm çapında damar protezleri böbrek damarlarının altından bacak damarlarına kadar aort anın içine yerleştirilir. 2-3 saat kadar süren bir girişimdir, 24 saat kadar yoğun bakımdan sonra 4-5 gün kadar da hastanede kalınır. Uygun hastalarda bu işlem ameliyatsız, kasıktaki damarlardan kateter yardımı ile yapılabilir. Bu durumda 24 saatlik yoğun bakımdan sonra 1 gün hastanede kalmak yeterli olmaktadır.

  Anevrizma hastalığında bel, karın ve kalçalara vuran ani ve şiddetli ağrı, yırtılma belirtisidir. Böyle bir durumda 20-30 dk içinde tanı konulup ameliyata alınabilen hastalarda, kurtulma oranı (iyi cerrahların elinde daha yüksek) % 35-40 civarındadır.

  Albert Einstein, George C.Scott, anevrizma nedeniyle kaybedilen tanınmış kişilerdir
  [​IMG]
  1- Karotis Anevrizmaları
  2- İnen aorta anevrizmaları
  3- Mesenterik arter anevrizmalar
  4- Abdominal Aort Anevrizması
  5- İlyak anevrizmalar
  6- Femoral anevrizma
  7- Profundo femoral anevrizması
  8- Popliteal anevrizmalar
   
 2. sohbetseli
  Offline

  sohbetseli Özel Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  396
  Beğenileri:
  881
  Ödül Puanları:
  103
  Hoş geldiniz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
   
 3. hernan77
  Offline

  hernan77 Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  954
  Beğenileri:
  179
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  sağlık teknisyeni
  Yer:
  izmir
  şimdi bizlerde anevrizma tehdidi altında mıyız acaba? korkutmayın adamı.
   

Sayfayı Paylaş