Abd'deki arkadaşimdan paket gelirse?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve spyhunter tarafından 15 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. spyhunter

spyhunter Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba Arkadaşlar,

Benim Amerikada yaşayan bir arkadaşım var. BB'den yapacağım siparişi onun ev adresine göndersem, o da bana dış kutusunu değiştirip (hiç BBden birşey getirtmedim ama üzerinde BB etiketlerinin olduğu bir kutu düşünüyorum) gönderse bir problem yaşarmıyım? Arkadaşımla görüştüm adresini verdi kutuyu değiştirip kargolarım dedi.

1- Hangi kargo methodu seçilmelidir? (UPS, DHL, Fedex, Airmail vs)
    2- Kargo şirketi kendisine invoice(ticari fatura) soracak mı?
    (Kutunun içinde hediye gönderiyorum derse bir sorun olur mu?)
    3- Gümrükte takılır mı ve her ambalajın içini açıp bakıyorlar mı?

Protein tozu yada o tarzda hacimli bir şey almayacağım,
    sadece gunluk kullanım için multivatimin antioksidan DHEA tarzı takviyeler alacağım.

Tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi yazarsanız çok memnun olurum :)

2. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bunları hala düşünüyor olmanız çok fazla araştırma yapmadığınızı gösteriyor bence.

Öncelikle kimden gelirse gelsin " supplement " başlığı altında toplanan her tür gıda girişi kargo / posta ile yasak. Sadece milli sporcu iseniz ve getirttiğiniz ürünleri doktor raporunda almanız gerektiği yazıyorsa alabilirsin. Lisansı sporcu olmanız yetmez, milli sporcu olmanız lazım. Sadece doktor raporu yetmez, gene milli sporcu olmanız lazım. Sadece milli sporcu olmanız da yetmez, doktor raporunuz olması lazım vs.

Kısacası eğer gümrükteki arkadaşlar işlerini yaparsa, pakediniz takılır ve teslim alamazsınız sadece göndericiye geri yollatabilirsiniz. O da arkadaşınız olduğu için onun bb.com'a yollayıp refund alması gerekir vs.

1) Hiçbir kargo farketmez, eğer kargo şirketleri zaten dikkat ederse, başları çok yandığı için arkadaşınız supplement yollamasına bile izin vermezler.

2) Sormaya bilir ancak gift yazılsa bile, Türkiye'de gümrük kontrolünde çok büyük ihtimalle açılır + içerik yazmak zorunda orda da nutritional supplement / sport supplement gibi bir ifade yer alacak ki gene takılır.

3) Her zaman olmasa bile fedex / ups / dhl express çok düzgün kontrolden geçiyor artık, bazen şansınıza ptt kargo geliyor sadece o da local post office mantığında.

Benim tavsiyem sadece arkadaşınız Türkiye'ye geliyorsa bagajda bavulda getirmesi, başka türlü çok büyük para kaybı ve üzüntü söz konusu.

Ben hiç bulaşmayın derim.

Azi, spyhunter ve Trapez~ bunu beğendi.
  3. spyhunter

spyhunter Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler Ohzaman, haklısın çok fazla araştırma fırsatım olmadı.
    Sadece kabaca bir bilgim vardı. Söylediğin gibi bulaşılcak birşey değil.

4. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tek başına doktor raporu da yetiyormuş. Bana gümrük görevlisi söylediği için araştırma gereği duymamıştım, tekrar gözden geçirince farklı olduğunu gördüm.

Milli sporcular, milli sporcu olduklarını belge ile göstediklerinde alabiliyorlar.

Doktor raporu olanlar da sadece bu rapor ile alabiliyorlar.

5. spyhunter

spyhunter Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Doktordan supplement için nasıl rapor alınabilir ki?
    Doktor "DHEA,antioksidan, multivitamin kullanması gerekiyor" şeklinde bir rapor düzenleyemez ki

6. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Gümrük memurunu alakadar etmez. Pakedini istiyorsan alacaksın raporu :).

7. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    sanki rapordan çok anlar da o gümrük memuru :)
    Diyelim Raporda antioksidan yazacak, ama pakette e-vitamini veya resveratrol olacak.. Bu durumda gümrük memuru e-vitamininin antioksidan olduğunu bilmiyorsa, resveratrolun adını bile duymadıysa paketi vermeyecek mi? Spirulina bir multivitamin sayılır.. Reçetede multivitamin yazıyor ama pakette spiriulina var.. Gümrük memur bunu nasıl yorumlayabilir ki? :)
    Yahu gümrük memuru ne anlar gıda takviyesinden, işi bu değil ki.. Bir de gıda takviyesi ile raporu karşılaştırıp ona göre paket verecek. Adamı ne sanıyorsunuz doktor mu?

8. frustrated

frustrated Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    olay o kadar absürd ki kelimeler yetersiz kalıyor.

9. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Vallahi arkadaşların da dediği gibi riskli iş. Ancak Ben Almanyadaki akrabamdan istemiştim. 2 kg Creatine ve 3 kg whey gönderdi(AirMail). Orda rica etmiş Kutunun üstüne. Only Personal Use. Not For Resale(Sadece kişisel kullanım için,satış için değil) yazmışlar. Ve gümrükte hiç açılmadan gelmiş ...

Ama Risk yine tabi ki

Azi bunu beğendi.
  10. spyhunter

spyhunter Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    JqueLL ben de aynısını yazdıracaktım ama herkesin ortak görüşü gibi riske değecek bir şey değil şu şartlar altında :)

11. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Şu an için yolcu beraberi getirtmek dışında tüm yollar %99 riskli. ;İşi gereği sürekli yurt dışına gidip gelen nazınızın geçeceği bir arkadaşınız varsa, paçayı kurtardınız demektir. Tabi bu şekilde getirteceğiniz siparişleri de abartmamak lazım.

Sayfayı Paylaş