ABD Tarım Bakanlığı USDA, 2005 besin piramidini açıkladı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve diez tarafından 27 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ABD Tarım Bakanlığı USDA, 2005 besin piramidini açıkladı.

aslında forumun reklam botunda gördüm drpozitif.com adlı siteyi...

1 - http://www.drpozitif.com/Diyet/Diyet-piramitler.htm

2 - http://www.drpozitif.com/Diyet/Diyet-2005piramidi.htm

1.linkte açıklanan yeni piramit hakkında detaylı bilgi verirken
    2.linkte alternatif piramitlerden bahsediyor kısa bir özeti aşağıda :

--------------------------------------------------------------------------------------------------
    ABD Tarım Bakanlığı USDA, 2005 besin piramidini açıkladı. Yeni piramitte egzersiz ön plana çıkarılıyor. Besinlerde, ayrıntıya iniliyor. Tahıl grubunda lifler, sebzelerde çeşitlilik vurgulanıyor.

İlk piramit 13 yıl önce oluşturulmuştu. Piramit şekli, daha fazla tüketilmesi gereken besinleri alta, daha az tüketilecekler üste konarak ortaya çıkmıştı. Tarım Bakanlığı, gelişen bilgiyi yansıtmak üzere piramidi üç yılda bir yeniliyor. Bu yenilemeler, kökten değişiklikler değil, iyileştirmeler şeklinde gerçekleşiyor. 2005'den önceki son piramit 2003 piramididir. dr. pozitif, 2003 piramidini ve bu piramide yöneltilen eleşitirileri, alternatif piramit tekliflerini �Piramit Savaşları� yazısında anlatmıştı.

Eski piramitte, ayrıntıya girilmeden, tahıl ve sebze, meyvenin bol tüketilmesi; et grubunun daha az ve ilave yağ ve şekerlerin de büyük bir dikkatle kullanılması öneriliyordu. 2005 piramidinde sebzeler açık yeşil (meselâ marul), koyu yeşil (brokoli) ve kırmızı (pancar) gibi alt gruplara ayrılıyor ve bunların hepsinden faydalanılması öneriliyor. Tahıl tüketiminin en az %50'sinin lifli (kepekli) olması isteniyor.

En önemli değişiklik, Tarım Bakanlığı'nın işi değil anlayışıyla, daha önce hiç söz edilmeyen egzersizin, piramidin bir parçası haline getirilmesi: 2005 piramidine, piramide tırmanan bir insan figürü yerleştirilmiş. Bu, hem egzersizi, hem de sağlıklı bir yaşam tarzına adım adım ulaşılacağını temsil ediyor.

Sayfayı Paylaş