Abartilan Ve Kücümsenen Egzersiz Hareketleri

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Despo tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Sizce hangi hareketler abartiliyor, hangileri kücültülüyor ?

Örnegin ben, Pullover´in abartildigini düsünüyorum.
    Tam tersine Dips´in (Triceps icin) etkisinin cok iyi oldugunu dusunuyorum.

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında plower de dips de adeledeki küçük ayrıntılara hitap ediyor bu konuda despoya hak veriyorum

plower areus costalis ,linea alba (alt göğüs) latismusdorsi romboit üstü (sırt) kaslarına ve ortak billeşenlere etki ediyor

dips belden üstü tüm kasları etkiliyor agırlık olarak alt göğüs biceps ve tricepsi etkiliyor

desponunda dediği gibi çok abartılıp buyuk ölçüler bekleniyor fakat dediğim gibi hareket birden fazla yeri yüksek oranda etkiliyorsa istediğimiz bölgenin gelişimi yavaş olur :)

3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Tamamen haklısınız, ancak bazı ıstısnalar da var, mesela squad compound olmasına ragmen gercekten aslında butun hareketler ıcınde en kralı, gene aynı sekılde deadlıft pekcok salonda yapılmayan bır egzersız ama programda kesın olması gereken bır hareket.

Ben dahıl hepımızın ıhmal ettıgı bır harekette klasık sınav, aslında sadece sınav ıle cok sekıllı gogus kasları yapmak mumkun ,
    Karın kasları ıcınse mekık sehpasında yapılan mekıgın pek bır ıse yaramadıgını dusunuyorum, onun yerıne agırlıkla tapınma hareketı ve ayaklara vurularak yapılan cakı ınanılmaz ıyı sonuc verıyor, vucut genelı yag oranı yuksekken bıle bu ıkı hareketle karın baklavaları cıkarmak mumkun ama bunları uygulayanı cok az gordum.

Bırde su sopa cevırme hıkayesı varkı tamamen hıkaye, cok onerılmesının sebebı sanıyorum salonlardakı hocaların uyesınde
    baska turlu eyleme gececek ve hırslı calısacak bır ısık gormemesı , barı hıc yoktan bunu yapsında bıraz hareket etsın demesı :)

4. StRoNgMaN

StRoNgMaN Yeni Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    forearms (önkol) hareketleri cok kücültülüyor...gereksizlestiriliyor...
    biceps (pazu) cok abartılıyor bence....

fakat bilinmiyor ki,fore arms sız,arms ın biseye yaramayacagını...

5. serbes

serbes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam,

Bu ayaklara vurularak yapılan çakı nasıl bir harekettir?

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Açılı bır sehpaya yatarsınız, kafa yukarda bel ve ayaklar nısbeten asagıdadır, ayaklar bıtısık yukarı kalkarken en tepeye varmadan partnerın tek elıyle ayaklara asagı dogru hızlıca vurur, sızde ayaklar yere carpmasın dıye dırenc gostererek gene kaldırırsınz, bunu yapmadan 30 tekrar yapacagınıza ayaklarınıza vurularak 10 tekrar yapmanız daha faydalıdır, cunku bu harekette esas hedeflenen altkarın kasları yerıne bedenle bacakların bırlestıgı yerdekı yardımcı kaslar ısı yapma egılımındedır.

7. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    squat en sewdiğim hareket ama insanlar bu egzersizi çok yanlış tanıyorlar...deadlift e ise bayılıyorum ama salonda yaparken sanki komik bir şeymiş gibi bakıyorlar...
    ön kol ve kalf çalışmakda çok önemli bir konu...
    bide şöyle bir anlama hatası var.temel hareketler.vücudu tamamen çalıştırır.misal omuz press omuz için temeldir,vücut için temel değildir...
    bench press:belden yukarısı,kollar,bilekler,omuzlar,göğüs
    deadlift:sırt,kanat,bel,omuzlar,trapez,kalça,arka bacak
    squat:bacaklar,bel,kalça,kalflar...
    iite bunlar bence temel hareketlerdir.diğerleri bölge için öncelikli hareketlerdir...

8. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    temel

bizim en çok ihmal ettiğimiz çalışmalar alt kısımlara gerekn önemi vermiyoruz üst kısıma alabildiğince çalışıyoruz. Bench press deadlift squat ense press tek geçerim :D

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bana göre küçültülen hareketler kesinlikle hyperextension ve deadlift..
    özellikle hyperextension kadar belimi güçlendiren hareket görmedim (deadlift daha etkili ama beliniz hazır değilse erken)
    buarada calf raises da çok önemsenmeyen bir hareket..ağır bir lat pulldown girerken yere olan baskıdan calflerimin ağrıdığını hatırlıyorum..ihmal etmemeye çalışıyorum..

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    salon tecrübelerime göre çoğu bodyci tarafından bent over barbell rowing hareketinin ihmal edildiğini ya da küçümsendiğini görüyorum..
    oysa doğru yapıldığında (ki doğru ne nizami yapması zor ve tecrübe isteyen bir hareket) çok etkili kanat gelişimi sağladığına inanıyorum..

bunlar dışında bacakta abductor ve adductor hareketlerinin (iç ve dış bacağı etkiliyor, hareketler bölümünde de var)
    de genelde programlara eklenmediğini görüyorum..
    zaten bacak çalışmayı sevmeyen bir millet olarak çoğu kişi bu kadar ayrıntı bir bölgeyi niye çalışalım diyebilir..
    1 kere de olsa bu bölgeyi sıkıca çalışmanızı öneririm..
    muhtemelen ertesi günü yürümekte zorluk bile çekenler olacaktır..
    ayrıntı diye düşünülen bölgelerin vücutta ne kadar önemli fonksiyonları olduğunu bu tecrübe çok iyi anlatacaktır sanırsam..

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Barla rowingi bende önermiyorum direk bele binen bir yük dumbell yada bar rowers daha mantıklı

12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Body de bi hareket ne kadar riskliyse ve serbestse o kadar etkili oluyor.Barbell rowing te öyle.Nizami yapması zor,beli sakatlama riski yüksek ama bi o kadar da iyi kanat çalıştırıyor.

Abductor adductor leri genelde bayan programlarına mutlaka koyuyorlar.Daha bugüne kadar bu aletlerde bi erkeğin çalıştığını görmedim zaten :D

Ben bunlara wrist curl ü de eklemek istiyorum.Severek yaptığım bi hareket ama yapan görmüyorum.Önkolun yardımcı olmadığı bi hareket yok gibi.Özellikle de ağır dumbbell hareketlerinde önkolun önemini çok iyi anlıyorum.

13. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bizim salonda hocalar dahil bacak çalışan herkes yapıyor. Özellikle ağır girildiğinde(zaten bizim salondakiler max 100 kilo) 1-2 gün boyunca sızlamaya sebep veren hareketler. Kolay gözüküyorlar ama yüksek tekrarlarda aletten kalkıp bağırma hissi yaratıyor.

Sayfayı Paylaş