Aşure Besin Değerleri ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Crespo tarafından 24 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    birçoğumuz bu ay içinde aşure tüketiyoruz vg ile uyumunu yada - yanlarını açıklamak isteyen birisi varmı , iyi bi besin kaynağımıdır ?bench_O

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    crespo icinde seker oldugunu biliyordun dimi!!!

3. Layn

Layn Yeni Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bodrum
    aşure hiçbir şekilde vg için uygun bir besin olamaz.

4. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

ya saydam biliyorumda , bulk dönemde , içinde fındık , ceviz , fıstık , incir , üzüm , kayısı , vs bakliyat bir sürü gıda olan bişey sonucta , çokmu kötü

5. tLg

tLg Yeni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tLg
    bence bu sporu yapan bırısı ıcın ıyı yanlarından cok olumsuz etkılerı olan bı bbesın :)

6. Exotica

Exotica Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    xXx
    Yer:
    xXx
    zuhahah.. aşure ayı geldi hemen bi başlık açılmış şimdiden :D helal olsun yani.. bence şekerli içinde nede olsa fındık,fıstık,ceviz var amma. bana dün getirdiler.yapan cimrimidir nedir gerçi akraba :D şerbet içtim anlıycağın.içinde fındık,fıstık aradım. very very bad..

Ama size birşey diyimmmi? Aşure gerçeiği için! Zannedersem Nuh A.s bir faciamı ne yaşanmış.nuh peygamber bütün hayvanlardan bir dişi bir erkek gemiye allmış.ve birisi gelmiş yanıda Nuh peygamberin. eyvah demiş herşey bitti. az bulgur , az şeker , az sundan vs.. kaldı demiş. Nuh peygamber demişki. hepsinden azar azar karıştırın ve kaynatın demiş. ortaya Aşure çıkmış :) yani Anlayacağınız o güzelim hayvanlar yani bir karınca bile varmış orada.. hepsi hayatta kaldılar!ve nesil genişledi. zararlımı pek bilemem ama arkadaşlar çok mübarek bir yiyecek oldugu kesin!!! bilmenizi istedim :)

DrumCode bunu beğendi.
  7. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

o zaman ne diyoruz

AŞUREmi ? Optimum Whey mi ? a32

8. tLg

tLg Yeni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tLg
    bence tavuk :D

9. WolfSoN

WolfSoN Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öyle espiri olsun günün eğlencesi olsun diye yazdın bunu değil mi ? :)

10. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

Ciddi olamazsın kafa_ tabiki espri :D

11. Exotica

Exotica Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    xXx
    Yer:
    xXx
    ben şahsen ciddiye alabilirdim yaniiii :D :D ama aşure konusuna güldüm ne biliyim.1 gün önceden düşündüm böyle bi konu açayımmı felan diye. aratmak istedim aratmadım. ama karşıma çıktı bugün. bizim insanımız her yediğine dikkat ediyo valla..çok araştırmacı. şifa deseler denizn ortasına yaparız :D bu arada bizim insanımız dedim ayrım olmasın hepimiz yani..

12. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Definasyon için uğraşanlara uygun olmadığı düşünülebilinir. Fakat ağır kilo basmak,hacim yapmak için sert antrenmanlara ihtiyacı olan kişiler için bence çok uygun bir besin. Bunun yanında doğal olması,aynı kategorideki diğer gıdalar gibi abur cubur olmaması aşureyi tercih etmek için yeterli.

DrumCode ve Crespo bunu beğendi.
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    şekeri az kullanıp yapay tatlandırıcı kullanarak ve de içindeki bakliyatı bol tutarak (pirinç, nohut..) idman öncesi için kompleks karbo kaynağı olarak kullanılabilir..
    ancak bu aşamalardan sonra lezzetinde nasıl bir azalma olur, denemek lazım..

14. noghay

noghay Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Besleyicilik açısından bence mükemmel bir besin içinde ne ararsan var.İçeriğine bakarsak protein+karbonhidrat açısından zengin bir besin olmalı.

15. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Haklisin bonatschi, ama asureye tatlandirici koyarsak, buyuk ihtimalle kivamini kaybeder, civik bir sey olur. Kivam arttirici bir alternatifiniz varsa denenebilir.

16. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

Nişasta ?:confused:

17. DrumCode

DrumCode Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle herkese selamlar foruma yeni üye oldum aşureyi çok sevdiğimden bi araştırma yapayım dedim ve böyle bir bilgiye ulaştım hazır aşure dönemindeyken bu konuyu bir alıntıyla hortlatsam mahsuru olmaz sanırım :) bende dahil olmk üzere kilo almak isteyen sporcu arkadaşlara faydalı olmazmı sizce aşure ?

Vitamin ve protein deposu aşure
    İçine en az 7 farklı madde konulan aşure zengin bir vitamin kaynağıdır.İçinde sadece bitkisel yağlar olduğu için kolesterol oranı sıfırdır. Enerji deposudur. B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir.

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Beslenme Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Işık, her yıl Muharrem Ayı’nın 10. günü pişirilmeye başlanan aşurenin, Türk mutfağının en eski ve geleneksel tatlısı olduğunu söyledi.

KOLESTEROL ORANI SIFIR
    Günümüzde aşureye en az 15 farklı yiyecek maddesi konulduğuna dikkati çeken Nermin Işık, temel malzemesi buğday yarması olan bu tatlıya, kuru fasulye, börülce, bakla, nohut gibi baklagiller, incir, üzüm, kayısı ve kuş üzümü gibi kuru meyveler, elma, portakal gibi yaş meyveler, fındık, fıstık, badem, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekler atıldığını, üzerinin ise yine yöreden yöreye değişiklik göstermekle birlikte haşhaş, susam, nar, kenevir, çörek otu gibi malzemelerle süslenebildiğini anlattı. Bu tatlıya şeker yerine tatlandırmak için pekmez de konulabildiğini ifade eden Işık, şunları kaydetti:

“Malzemesi her ilde değişir. Gülsuyu ve damla sakızı da lezzet katmak için bazı yerlerde kullanılabilir. Ancak içine kaç çeşit malzeme katılırsa katılsın, Türk mutfağının en besleyici tatlısı aşuredir. Tahıl ve kuru baklagiller birlikte kullanıldığı için protein, kuru meyveler kullanıldığı için de vitamin deposudur. Vitamin, protein ve mineral içeriği çok dengelidir. İçinde sadece bitkisel yağlar olduğu için kolesterol oranı sıfırdır. Enerji deposudur. B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir. Hazır gıdalar yerine çocuklara doğal olan bu tatlı bol bol yedirilmelidir.”
    (Yazı alıntıdır.Saygılarımla...)

Sayfayı Paylaş