Aşırı Sıcaklar ve Ramazan Ayı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve CZT tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. CZT

CZT Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Herkese Merhabalar,

Son zamanlardaki aşırı sıcaklar yüzünden spor salonlarına giden kişi sayısı bir hayli azaldı.Giden kişilerde sıcak ve nem yüzünden ciddi bir isteksizlik ve performans düşüklüğü yaşıyor.

Buna birde Ramazan ekleniyor.Merak ettiğim Ramazan da kilo wericeğimiz kesin ancak bu kiloyu vücut kaslardan mı yoksa yağdan mı verir?Ramazanda formu korumak için fazla yüklenmeden tek bölge çalışmayı düşünüyorum ben.Sizce doğru bi düşüncemi veya sizin önerileriniz varmı?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim..

2. massari46

massari46 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim hoca ; normal antremanlara iftar sonrası devam etmemizi önerdi. Ayrıca karnitinle mükemmel bir yag yakma olayı gerçekleştirebilirmişiz ramazanda. Çalışan insanın formunu koruyacagı kesin ama çalışmayanında vucudu dinlendirecegi kesin .

CZT bunu beğendi.
  3. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ramazanda ben fazla yüklenmeden çalışmayı düşünüyorum yada hiç çalışmamayı.Olmadı sadece şınav,mekik gibi hareketlerle de geçirebilirim Ramazan'ı.

4. CZT

CZT Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Dün sabah tartıya çıktım ve 75 kilo geldim.İftara son 5 dakika kala çıktıpımda ise tam olarak 73 kilo çıktım.1 günde 2 kilo verdim ve vücut dengem alt üst oldu.İftardan sonra yaptığım antreman ise tam bir faciaydı.Muazzam bir isteksizlik ve bitmiş tükenmiş olan enerji.

Sizde durum neydi arkadaşlar veya ne şekilde çalışıyorsunuz biraz katılımcı olalım.

5. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Ramazan da kilo dalgalanmaları normaldir.Özellikle sıcaklarda su kaybı neticesinde olabilir.Gün içinde de yeterli besin alamayınca verimli bir antrenman zaten olamazdı.Bu nedenle 2-3 günü geçmeden çok ağır olmayan ve kısa süren idman tavsiye ederim.

CZT bunu beğendi.
  6. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    muhtemelen bu verdiğiniz 2 kg nun çok büyük bir kısmı sudan kaybettiğiniz kütledir. Ramazanda antrenman yoğunluğunu mutlaka düşürmelisiniz kendinizi iyi hissetseniz bile yarın bütün gün aç kalıcak vücut kendini nasıl tamir edecek bunu hesaplayarak setleri ve ağırlıkları ayarlamalısınız. Amaç vücudu zinde tutmak olmalı.

CZT bunu beğendi.
  7. prayer

prayer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    doktorlar oruç tutarak kilo verilmez diyor bence de doğru 15 saat duran metabolizmaya bi anda o kadar yemek yüklenince vücut dengesi bozuluyor tabi bence ramazan ayını bi dinlenme olarak görüp kiloyu sabit tutmaya çalışmak en mantıklısı

8. ege_2048

ege_2048 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Son 1 haftadir sicakliklar beni de bitirdi gercekten ozellikle son iki idmanda cok gucsuz hissediyorudum ve omzu hafif sakatladim. Ramazanda gelince ustune inanin iyice halsiz dusuyor insan su an sinav mekik bile zorluyor. Yinede iftardan 2-3 saat sonra 30 dakikalik bir idman yapilabilir tabii iyi bir sahurda lazim.

9. Mugen

Mugen Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    Ramazandan öte sıcaklık insanı mahvediyor. Normalde sıcağa dayanıklı biriyimdir ama ilk defa bende bu kadar etkilendim sıcaktan. Ben sahura kadar ayaktayım. Bu sürede biraz spor yaparım diye umuyordum ama bu seferde dolu miğdeyle hareket edemiyorsun. Benden pas, ramazanda sadece dikkatli beslenmeye çalışacam.

10. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Aç karnına ilk antrenmanımı yaptım. Bugün ikincisini yapacağım sırt bacak eğer başarılı geçerse aç karnına devam. Zorlayacağım kendimi bakalım motor nereye kadar dayanacak. İlk antrenmanım omuz tricepsti hafif kaslar hafif çalıştım çok zorlanmadım.

11. CZT

CZT Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Murad1 işine karışmak istemem ancak aç karna antreman yapmanı kesinlikle tavsiye etmem.Ciddi baş dönmesi yaşıyabilirsin hatta bayılabilirsinde.Her şeyden önce sağlığımız gelir bu yüzden dikkat etmelisin.

12. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dün ki antrenman ağır geçti bayağı dengemi kaybettim. Su kaybettiğim için kötü oldum. Ciddi bir problem olmadı tabi.

13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bu sıcakta ve oruçlu bir şekilde antrenman yapmak akıl karı değil. Yapılacak en iyi şey hiç çalışmamak ve kasları dinlendirmek olacaktır. Hem ara vermek için de iyi bir zaman. Hem yaz, hem ramazan.

14. ottomanturk

ottomanturk Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    23
    dinleneceğiz abi oruç çok ii bi detoks yani vücudu toksinlerden arındırıyor Peygamberimiz de öyle diyor : ''Oruç tut sıhhat bul''

15. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    sadece kasları değil protein ağırlıklı beslenme ve suplement kullanımından yorulmuş bazı organlar da biraz kafasını dinlesin. ben böyle düşünerek ramazan dolayısıyla ara verdim.

16. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    spora biraz ara vermek hem kasları dinlendirir hem de dediniz gibi supplement kullanmadıgınızdan dolayı karaciger dinlenir ... ama yorumların cogunu okudum da herkes ramazanda çalısmaya karsı halbuki ramazan da eger biliçli çalısırsak normal diger günlerden cok cok daha fazla yol katederiz.. öncelikle iftardan önce çalısılmaz kim yazarsa yazsın ister şu dergi ister bu dergi farketmez zaten kan şekeri o kadar düsüyor bir de siz antremana girerseniz sehpadan kalkamayabilirsiniz... hadi sehpadan kalktınız diyelim zaten gücünüzün büyük bir kısmını kaybetmiş olursunuz(glıkojen depoları bosaldıgından uzun süreli antremanda fazla verim almazsınız)
    ramazanda nasıl çalısılmalı iftar vakti geldiginde kendinize hakim olmalısınız normalde yediginiz yemegin 3 te birini yiyin ve karbonhidrat agırlıklı olsun... 1.5-2 saat sonra antremanınıza girin hafif calasayım diye bir sey düsünmeyin girebildiginiz kadar agır girin.. çalısma süreniz tabi 50 dakkayı gecmesin dikkat edin..çalısma sonrası en az iftardaki kadar acıkacaksınız işte o zaman protein agırlıklı beslenmeye gayret gösterin ki burda da yemege fazla abanmayın cunku aldıgınız besinin fazlası unutmayın daima yaga dönüsür mantıklı olan bu yemegi iki ögün olacak şekilde almaktır... sonra sahurunuza kalkın onuda yaptıktan sonra ertesi gün iftara kadar ne mi olacak? eger protein ihtiyacını karsılamısssanız aksama kadar ac olacaksınız ve bu aclıkta artan GH vücüdünüzdaki yagı yakıp protein sentezini artırma egiliminde olacaktır yani siz aksamdan arabaya benzini koyarsanız sabah bayagı bir yol katedersiniz... ha bu aclıkta protein de yıkılmayacak mı çok cüzi bir miktarda evet o da yıkılacaktır ama gene karda olacaksınız..nerden mi biliyorum benim en fazla verim aldıgım ay ramazan ayı şu spora kasları dinlendirmek için ara vereceksem kesinlikle ramazan olmamalı...
    ramazan ayında insan neden çöker
    1.) ramazan ayında kasları çalıstırmaz
    2.)kullandıgı supplementleri bırakır(su tutucu etkisi olan supplementleri bıraktıgından vucuttan su süzülür kişi kas kaybının büyük oranda oldugunu sanar)
    3.)kişi iftarda ALLAH ne verdiyse abanır yer(normalde mantıken ramazanda yag yakmak gerekirken o kişi yag kazanır)
    4.)iftardan önce çalısır(verimli çalısamaz ve her zaman çalısma sonrası iftarı denk getiremez bu yüzden vucudu hemen besleyemez vücütta yıkım hat safhada olur)
    5.)antreman yapmadıgından dolayı artık normal yaptıgı günlük protein ihtiyacını karsılama derdine düsmez
    6.)iftardan sonra çalısır ama protein ihtiyacını ya karsılayamaz ya da karsılarsa bile bunu ögünlere bölmeyle ugrasmaz direk tüketmeye çalısır bu yüzden aldıgı verim düşer

17. gencaynet

gencaynet Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu spora Ramazan ayında ara vermek taraftarıyım arkadaslar vücudumuzun organları normal bir insanın organlarından daha cok calısıp yoruluyor onları dinlendirmenin saglıgımız için iyi olacagı kanaatindeyim....... orucla dinlenen organlarımızı araştırdım bir bakın ;
    Karaciğer: Bilinen 16 grup görevi vardır ve 24 saat hiç durmadan bu görevleri sürdürür. Karaciğer, yalnız oruç sırasında görevlerinin altı tanesinde günde altı saatlik bir dinlenmeye geçer. Ah, karaciğer hücreleri dile gelse de, bu altı saatlik dinlenmenin kendileri için ne büyük bir nimet olduğunu söylese!

Mide: Oruç anında tüm kaslarını dinlendirir, iç zarındaki tüm hücreler kendilerini tamir fırsatı bulur. Oruçla birlikte mide şartlı reflekse geçerek asit salgısını durdurur.

12 parmak bağırsağı: Oruçtan en büyük sağlık payını alır. Oruçla birlikte ortalama 10 saat dinlenmektedir. Oruç, sırasında özellikle iç zarlarını ve savunma merkezleri olan «peyer plakalari»nı revizyona sokar.

Kalp: Kan hacmindeki azalma, kalbe ciddi bir istirahat sağlar. Doku arasındaki fazla su atılarak doku tansiyonunu düşürür. Halk arasında küçük tansiyon diye bilinen kanın kalbe baskısı oruçlu iken düşer. Bu, kalbe yapılabilen en büyük iyiliktir.

Hücre: Çeşitli görevlerle yükümlü hücreler, özellikle besin alışverişi, hücre içi ve hücre arası su dengesini ayarlamak zorundadır. Hücrenin en büyük yorgunluğu, buradan gelmektedir. Oruçta tüm bu olaylar en aza indiğinden, hücrelere nefes alma imkanı doğar.......alıntıdır

18. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    ben sporu bırakmadım zaten iki üç ay kadar önce başlamıştım düzenli olarak çalışmaya. ve kollarda ilerleme kaydettim. zaten supplement kullanmıyorum. iftarımı yapıyorum gece 11 de spora başlıyorum 45 dakika sürüyo. ardından bol proteinli ve karbonhidratlı bir yemek. ve de sahurda iki yumurta 250 ml süt. bu şekilde ilerleme kaydettim bi sorun olmadı bende

Sayfayı Paylaş