Aşırı BCAA ve L-Glutamine Kullanımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Axatan tarafından 14 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar;

Bir yıldır Body Building sporu ile uğraşıyorum ve 85 kiloyum.Günlük protein ihtiyacımı doğal besinlerden temin edemememden dolayı destek ürünlerinden almaya karar verdim. Araştırmalarım sonucu ''Optimum Nutrition Gold Standart WHEY'' isimli ürünün kaliteli ve hesaplı olduğu kanısına vardım.
    Ürünün bir ölçek için muhteviyatı şöyledir ;
    *24 Gr Protein
    *5 Gr BCAA
    *5,5 Gr L-Glutamine
    Benim kiloma göre fazladan günlük 80-100 gr protein almam gerekiyormuş.
    Merak ettiğim konu şu ismini verdiğim üründen günlük 3-4 ölçek kullandığım zaman gereken protein ihtiyacım karşılanıyor fakat yanında 15-20 gr BCAA ve 16-22 Gr Glutamine de almış oluyorum, halbuki bazı yazılarda okuduğum üzere günlük 5-10 gr BCAA ve 10 gr L-Glutamine yeterli oluyormuş.Bu 2 maddenin günlük 10'ar Gr fazladan kullanımının Olumlu veya Olumsuz bir etkisi olurmu yada nasıl kullanmamı önerirsiniz. Teşekkür Ederim.

2. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Vücudun ihtiyacından fazla protein, glutamin ya da aminoasit(proteinin temel taşları aminoasitlerdir) alınması, bu maddelerin azot muhteviyatlarının böbreklerde birikmesine, bu da yüksek üre oluşumuna ve devamında yüksek ürik asit oluşmasına neden olur. Bu fazlalıkları da böbrek zamanla atamaz ve dokularında biriktirmeye başlar. Bu da çeşitli böbrek rahatsızlıklarına neden olur. En başta kum ya da taş oluşumu, sonra böbrek yağlanması, böbreklerde büyüme, böbrek yetmezliği, devamında diyaliz makinesi ve nihayetinde nakil listesi şeklinde devam eder.
    Whey proteini, bcaa, glutamin ya da creatin gibi yardımcılar(besin desteği olarak adlandırılır) sizin günlük ihtiyacınızı karşılamak için değildir. Bunlar sindirimi kolay ve hızlı olduğu için aktivite esnasında ve hemen sonrasında vücudunuzun ihtiyacını karşılamak içindir. Öncelikle doğal besinler sonrasında yardımcılar alınmalıdır. Bunlara dikkat etmek gereklidir.

Olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi.

lilium ve Axatan bunu beğendi.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Spor geçmişine ve kilona bakacak olursak (boyunu bilemiyoruz).Bu sporu sağlam biçimde yapıyorsan günde yaklaşık 170 - 200 gr civarı protein tüketmen gerekir. Bununda ortalama 3/2 sini doğal besinlerden tüketmenin daha doğru olduğu düşüncesindeyim. Whey proteini idmandan sonra katabolik etkiyi minimize etmek için ve sabah kalktığında kullanman senin için yeterli olur.

Axatan bunu beğendi.
  4. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Önerileriniz için çok teşekkür ederim kesinlikle göz önünde bulunduracağım fakat soruma tam yanıt alamadım.L-Glutamine ve BCAA'yı gramaj sınırına göremi kullanıp protein miktarını göz ardı edeyim yoksa yeteri kadar proteini alıp L-Glutamine ve BCAA miktarlarınımı göz ardı edeyim? İlk mesajımda yazdığım gramajlar fazlamı değilmi bilemiyorum.

5. cerberus

cerberus Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Axatan benimde kafamı aynı şey kurcalıyor bir kaç haftadır.Sen konu açmışken müsadenle bende aynı şeyi soracam.Önce zamanım vardı param yoktu.Şimdi zaman yok işim var.Dolayısıyla günde 3 öğün yemek yiyorum.İhtiyacım olan protein ihtiyacını optimun wheyle karşılasam günde en fazla kaç ölçek kullanmalıyız? spordan sonra, akşam yatmadan ve sabah kalktığımızda olmak üzere 3 öğün olarak kullansak zararı olur mu?
    yorumları bekliyorum..
    saygılar...

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Buradaki asıl ölçü protein arzıdır. Proteinle beraber vucudunuza alacağınız glutamin ve BCAA yı vucut kullanabileceği kadarını kullanır.Glutamin ve BCAA fazlasının da vucuda bi zararı olmaz. Yalnızca kullandığınız ürünü israf etmiş olursunuz. Size tek zararı o olur .Fakat yukarıda da belirttiğim gibi protein ihtiyacının büyük bölümünü doğal besinlerden almanız sizin için daha yararlı olur.

Axatan bunu beğendi.
  7. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bir yazıda günlük 10 gr'dan fazla L-Glutamine in karaciğere zararı olduğu yazıyor. BCAA nın bir zararı yokmuş anladığım kadarıyla. Cerberus ben antreman önce ve sonrası olmak üzere 2 ölçek almayı düşünüyorum yatarkende süt tercih ediyorum. Süt proteini 8-10 saat arasında sindirilir çünkü. gece uyurken kasları koruyacağını düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum...

8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Benim bildiğim Optimum Gold'un içinde 5 gr glutamin & öncüleri var. Yani net olarak 5 gr glutamin değil diye biliyorum. Ayrıca bu tür ürünleri kullanırken birkaç haftada bir suplement dietlerine dikkat etmeniz gerekir. Yine su tüketimini en az 2,5 lt ve üzeri seviyelerine çıkarın. Gece yatarken süt yerine kazein proteini kullanmanız daha iyi olur. Lor peynirde tüketebilirsiniz. Süt gece içildiğinde sütteki laktoz bağırsaklarda uzun süre kaldığından sindirim sisteminde olumsuzluklara neden olabiliyor. Yine laktozun gece salgılanan bazı hormonların salgılanmasını engellediği söylenmektedir.

9. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Peki günlük kaç gr ve nasıl WHEY kullanmamı önerirsin?

10. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Whey protein desteğini ne kadar alıcağını kendin belirlemen gerekir. Spor geçmişin , yaptığın idmanın ağırlığı , besleme düzenin , vucut kas kütlen bunların hepsini göz önüne alıp bi değerlendirme yapman lazım. Burdan bu konu hakkında ezbere yorum yapmak pek sağlıklı olmaz. Fakat varsayımlar üzerine konuşursak sağlam bi idman yapıyorsan ortalama 170-200 gr günlük toplam hayvansal protein tüketmen gerekir. Bunun en az 100-120 gramını doğal besinler ( et , tavuk , balık , yumurta, süt , Lor vs.) den karşılaman gerekir. Geri kalan 70-80 gr mınıda idmandan sonra ve sabah kalkınca olmak üzere 1 er porsion alabilirsin. Bütçen uygunsa yatarken blend protein veya kazeinde alman gelişiminde faydalı olur.

11. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Günlük ihtiyacınızı yardımcılardan sağlamayın. Whey proteinini gece yatmadan önce almanın bir faydası olmaz. Whey proteini hızlı sindirilir. 1-2 saat gibi bir sürede tüketilir. Gece yatmadan önce alınması gereken kazeindir. O da sütte bolca bulunur. Yatmadan önce büyük bardak yağsız süt için. Sabah kalktığınızda güzel bir kahvaltı yapmak en iyi protein ve karbonidrat ihtiyacını karşılama şeklidir. Aktiviteden hemen sonra whey kullanın. O da wheyin yüksek ve hızlı sindirilebilirliğinden dolayı aktiviteden sonraki ani protein ihtiyacı için.

Günde 3 ölçek optimum whey kullanmak ortalama 75 g protein demektir. Bu da ortalama 50kg kas dokusunun günlük ihtiyacını karşılar. Kaç kilosunuz bilmiyorum ama 50kg kas dokusuna sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Doğal beslenin, doğal beslenin, doğal beslenin.

Ne kadar kaliteli, güvenilir olursa olsun, endüstriyel olan her ürünün mutlaka zararı vardır. Hiç olmasa bile içindeki E bilmem kaç maddeleri vücuda zamanla zarar verir.

12. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    aşırı bcaa ve glutamine, bu aminoasitlerin metabolizmasını yavaşlatır.
    günlük ihtiyacınızı bu tarz whey proteinlerden sağlamaya çalışmalyın. günde 2 ölçeği geçmeyin.

13. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için dediğiniz gibi günde 2 ölçek whey kullanıcam.bench_O

14. gorkem

gorkem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Optimum gold standart whey de glutamin bulunmaz sadece bcaa vardır 5 gram glutamin diye bahsettiğin glutamn peptitleridir bunlar vücutta damıtıldığında sana kalan 0,7 - 1gr glutamin olacaktır.thums:

15. Axatan

Axatan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yıktın Perdeyi Eyledin Viran Gidip Glutamine Alayım Hemaaaan bench_O

Sayfayı Paylaş