Ağırlıkları atma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve deathlifter tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Ağırlık atmadan kast ettiğim mesela
    seated dambıll press yapıyoruz veya dambıll bench press veya dambıll incline bench press. Bu hareketlerde ağır kiloları (kendime göre tabii) ilk alma konusunda sorunlarım var. Mesaela seated dambıll press de sag 32 sol 32 kiloyu tek başıma atamıyorum. Dizlerden fırlatıyorum ama ilk tekrarda biri yardımcı oluyor. Ama sonra geri kalan 15 tanesini hiç yardımsız ve desteksiz yapıyorum. 15 yüksek bir tekrar sayısı. Ama bir sonraki kiloyu hiç atamayacağım veya çok zorlanacağım. O yüzden 4x15 gidiyorum. Aynı durum dambıll press lerde de söz konusu. Bu yüzden son setlerde 12-15 lerde gidiyorum daha arttıracağım ama ilk atış sorunlu. Salonda bazıları hiç atma veya kaldırma ile uğraşmıyor iki kişi dambılları eline veriyor. Sizce bu doğru mu? Bu arada 32 den sonra 40 kilolar var maalesef arası yok.

Hoca diyor ki kendin atamadığın ağırlık sana ağır geliyor demektir, böyle devam et ta ki kendin atabileceğin zaman arttır, ilk yardıma ihtiyacın olmamalı, yardımı sonlarda 1-2 tane için almalısın. Aslında doğru gibi çok zorlanılırsa ilk atışlarda sakatlık riski de var.

Ağırlığı atamamanın sebebi ön kollardaki zayıflık olabilir mi, özel olarak yapmam gereken hareketler ne olabilir önkolu güçlendirmek için?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ben yüksek ağırlıkta yüksek seti anlamış değilim kasta değişkenlik yok gibi. dumbelde 30 kg gibi ağırlıklara giriyorsan artık kasların yoğun ve ayrıntılı bir yapıda olmalı ve ilerlemişlerde piramit en iyi gelişim sistemi,ağırlık arttırımı,kademeli kasa işleme,güç akışını filitreleme olarak tevsiye ettiğim bir sistemdir.

Özellikle ağır kilolarda yada son setlerde partnerinizden ilk kaldırışın %50 sini almasını söyleyin bu gibi ağırlıklarda ilk kaldırış çok zor ve gücü tüketicidir mekaniktede böyledir bu ilk kaldırışı saymayabilirsiniz.

fitnessist, deathlifter, omerbay ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş