Ağırlık Ve Acıyı Yorumlamayı Öğrenmek

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BiLL tarafından 7 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. BiLL
  Offline

  BiLL Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  67
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  0
  ACI FAKTÖRÜ : ACI YOKSA, İLERLEMEDE YOK; TEKRAR DÜŞÜNÜN!
  Yetersiz kalma bir başarı mıdır? Ağırlık antremanında yetersiz kalma ne bir yenilgidir ne de başarının eksikliğidir. Tam tersine hareketin tamamını yardım kullanmadan ve sıkı bir programa bağlı kalarak tamamlayamama demektir.
  Egzersiz, bir set sırasında kanı vücudun diğer kısımlardan yüklenilen kaslara doğru hareket ettirir ve kardiak çıkışını da hızlandırır. Hızlanan kan akışı aynı zamanda yük altındaki kaslara çok çabuk ulaşır, çalışan kaslar glikojenin enerji elde etmek için tüketilmesi sırasında laktik asit oluşumuna imkan sağlarlar. Kasın kasılması sırasındaki kan akışının sınırlanmasıyla bileşik bu metabolizmik maddenin birikimi, vücut geliştirme ile alakalı en yaygın olan rahatsızlık şeklini meydana getirir ki bu rahatsızlık çalışan kaslarda bir yanma hissi olarak görülür ve pompalama olarak nitelendirilir.
  Bu yanma bazı insanlar için özellikle yeni başlayanlar için rahatsızlık versede zararlı değildir. Ve bu hissi oluşturan faktörler, bir çok vücut geliştirici için en tatmin edici yan olan sözde pompalamayı meydana getirirler. Buna rağmen pompalamayı başarmak, daha sağlam ve kaslı bir vücut için öncelikli bir gereksinim değildir. Pompalamaya katkıda bulunan faktörler, kanın o bölgeye hücum etmesi, laktik asit oluşumu, vb., bunlar gelişme için uyarıcı olabilirler, fakat hiçbir şekilde ihtiyaç değildirler.
  Aşamalı olarak pompalamayı meydana getiren aynı sebepler kas bitkinliğine ve sonuç olarak kas başarısızlığına sebep olabilir. Gene de bir çok vücut geliştirici bu noktaya ulaşılmadığı taktirde kasları uyarmak için yeterli uyarıcı etki yapılmadığını söylerler. Kas gelişimini uyarmak için başarısızlığa kadar çalışma ihtiyacı, bazıları tarafından uygun bulunsa da tam anlamıyla bir saçmalıktır. (JEFF O'CONNELL)


  AĞIRLIK VE ACIYI YORUMLAMAYI ÖĞRENMEK
  Eğer kaslar antremana başlamadan önce ağrımıyor ise ve antreman yaparken gerçekten ağrıyor ise ters birşeyler oluyor demektir. O anda ne yapıyorsanız derhal bırakın. Bir spor hekimine gözükün.
  • Antreman yaparken ağrımadı ise ve antremandan saatler veya günler sonra ağrıyorsa, muhtemelen önemli bir problem yoktur ve basit ev metotları kullanarak düzeltilebilir.
  • Eğer dokunduğunuzda ağrıyor ve yüke bindiğinde birşey yoksa ciddi bir problem yok demektir.
  • Eğer onu kullanırken ağrıyorsa fakat keskin bir acıdan çok donuk bir ağrıysa muhtemelen çok şiddetli değildir. Buna karşın süre gelen bir problemin habercisi olabillir.
  • Gün boyunca hafif ağrıyor ve gece daha kötü oluyorsa, muhtemelen nasıl rehabilite edeceğinize dair bilgiye ihtiyacınız olacak.
  • Eğer hafif bir şişlik varsa ve zayıf bir duyarlılık varsa, bu iyi huyludur.
  • Eğer önemli bir şişlik varsa bunu tersi kanıtlanana kadar önemli kabul edin.
  • Eğer antreman yaparken çıtırdama, tıkırdama veya alakasız sesler var ise fakat sesle ilgili herhangi bir acı yoksa, tasalanmanıza gerek yoktur.
  • Eğer gece uyurken karşınıza çıkıyorsa ve bunu 3-4 gece hissediyorsanız bu durum incelenmelidir.
  • Çalışırken kendinizi ve ağrıyan kısımları daha iyi hissediyorsanız, muhtemelen ciddi bir şey yoktur.
  • Eğer çalıştıktan sonra daha kötü oluyorsa ve sadece bir önceki antremanda yaptığınız belli bir oranını ancak yapabiliyorsanız, ne yaptığınızı düşünmenin çoktan zamanı gelm


  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:24 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:22 ----------

  Alıntıyı unutmuşum :) ALINTI : Evin Ansiklopedisi [ Sağlık 1 ]
   
  kekeme14 bunu beğendi.
 2. moqqlass
  Offline

  moqqlass Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  340
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  antrenmanlara gayet istekli gidiyorum programları net şekilde çıkarıyorum ama tek bi sorunum var body i bırakmayı düşünüyorum şuan . omuzlarım gögüs vucudumun en iyi yeri ve cok iyi gelişti ama sağ omuzda sürekli kütürtü çıt
  çıt sesler ,aynı şekilde çakı hareketinde kasıklarda çıtırtılar obliklerden gelen garip çat çıt sesler acaip soğutuyor
  beni spor salonuna gitmek dahi istemiyorum acının birde bu boyutu var acaba bunuda yaşayan varmi ?

  sadece kardiyo ,saglam bacak antrenmanları ,ve abs ye yönelicem galiba ..diger hareketleri komple bırakmayı bile düşünüyorum :(
   
 3. BiLL
  Offline

  BiLL Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  67
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  0
  spor hoş güzeldir ama doğru yapıldığında kendine zarar vericekse bırak tabiki.

  Her şeyden önce sağlık önemli
   
  kekeme14 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş