ağırlık antrenmanlarında sezon planlaması

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve destur tarafından 9 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. destur
  Offline

  destur Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  selamlar arkadaşlar,

  2. kademe yüzme antrenörüyüm, ağırlık çalışmalarını hobi olarak takip ediyorum.. güzel bir forum oluşturmuşsunuz tebrik ederim...

  Forumu mümkün olduğunca inceledim, prensipler, çalışma şekilleri genel antrenman bilgisi yönünden gayet açıklayıcı yazılar var.

  Biz yüzücüler için sezon başında oturup bütün sezonu planlarız, bu bütün branşlarda temel olarak aynıdır... Sezonu 3'e böleriz genel, özel ve zirve şeklinde. Bunlarda kendi içlerinde bölünür ama bu konuyu ayrıntılarsak kitap olur.

  Şu aşamada merak ettiğim ilk konu şudur; ağırlık çalışmalarında temel olarak bahsettiğimiz bu 3 bölümde çalışmalar ne şekilde düzenlenir. Tabiiki bu her sporcuya ve durumuna göre farklılık gösterir. Ben genel anlamda kitap bilgisi olarak soruyorum.. Örneğin bir sezonda genel hazırlık evresi ne kadar sürer, bu süreçte antrenman setleri ve tekrarları ne olmalıdır. (Antrenman şiddeti, sıklığı ve kapsamı bakımından).

  İkinci konu; biz yüzme antrenmanlarını planladıktan sonra uygulama aşamalarında kontrol ederiz. Malum her metabolizma ayrı işler, aynı programa bütün sporcuların aynı tepki vermesi beklenemez. Bu kontroller derece, antrenman yapma isteği ve antrenman sırasında laktat testler ile yapılır. Yani bir dizi test ve sporcunun antrenman sırasında ürettiği laktik asit birikimini kontrol ederek verdiğimiz antrenmanları tekrar revize ederiz. Bu testler sezon içerisinde yanlış giden programların toparlanmasında çok etkilidirler. Siz sezonda yaptığınız programın etkisini hangi yöntemlerle kontrol ediyorsunuz ??

  Biraz uzun sorular oldu sanırım, şimdiden teşekkür ederim...

  DERELİ
   

Sayfayı Paylaş