Ağırlık çalışması ile yağ yakma

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve mankiller21 tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mankiller21

mankiller21 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ yakmak için cardio çalışmasının en iyi yol olduğunu biliyoruz fakat bu çalışmada bir miktar kas kaybı da oluyor.Bunu önlemek için düşük ağırlık-çok tekrar antrenman ile cardiyoyu birleştirmekle mümkünmü? Hatta belki çok az bir kas kitlesi bile kazanabileceğimizi düşünüyorum.Şimdi sorularıma geçersek:
    1-az ağırlık çok tekrar ile yak yakmada etkili oldugu söylenen interval çalışma etkisi yaratmak mümkünmü? yani 1 dakika ağırlık kaldırırken yüksek, 30-35 saniye dinlenerek te düşük aktivite..mekanik olarak vucut böyle işlermi?
    2-Aynı anda hem ağırlık hem kardiyo yapacaksak hangisini önce yapmalıyız?Hocalar kardiyoyu sona at böylece direk yağ yakarak başlarsın dediler ama bence önce kardiyo yapıp karbonhidratları yakarak,daha sonrada ağırlık çalışmasında yağları yakmak daha mantuklı değilmi? Üstelik antreman bitiminde çalışılmış kaslarda sönmemiş olur( sonda kardiyo yapınca bütün kaslar iniyor ve sanki hiç çalışılmamış gibi oluyor)
    Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

2. jees

jees Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    keske söyledigin mümkün olsa ama sadece agırlık idmanı ile cok az yag kaybedersin,kilo vermek için kardio ve diet sart bunları yapmaz isen geri kalan hersey yalan.

3. jees

jees Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca ilk basta 15 dakika bisiklet ,agırlık idmanı ve en son 15 dakika hafif tempo kosu yaparsan istedigin hedefe ulasırsın ama kardio da kendını sabitleme çünkü kardio cabuk sıkar o yüzden idman yaptıgın günler 30 dakika kardio mutlaka yap ama harekeleri degiştirki sıkılma.

4. Qwelan

Qwelan Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    BB
    Yer:
    İstanbul
  5. Canela

Canela Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar

Ben de foruma yeni üye oldum. 33 yaşındayım ve bugüne kadar düzenli spor yapan biri hiç olmadım. ama her zaman aktif biri olduğum ve de dans ettiğim için olmalı spor yapmamama rağmen her zaman zayıf ve fit bir görünümüm oldu. 4 yıldır hipotiroidi tedavisi görüyorum. Tedavim devam etmesine rağmen, metabolizmam yine de çok yavaş çalışıyor ve bu yıl geçen yıla kadar üzerime rahatlıkla olan hiçbir giysiyi üzerime geçiremiyorum. Özellikle; kollarımın üst kısımları ve belim çok kalınlaştı. Bacaklarım ve basen bölgemde ise hiçbir sorun yok gayet fit durumdalar.

Özetle sormak istediğim benim öncelikle kollarımı inceltmem gerekiyor ama kaslı kolları kadınlara hiç yakıştırmadığımdan (bu sadece benim görüşüm) kendimde de hoşlanmayacağım bir görüntü oluşturacağı muhakkak... Bu nedenle; kas yapmadan incelebileceğim ne tavsiye edersiniz?

İşyerime ait, spor hocalarının da olduğu bir spor salonu var. Oraya başlamayı istiyorum ama evel ezel kaslı bir bedene özellikle de kaslı kollara sahip olacağım korkusuyla hiç başlayamadım. Tabiri caizse kaş yapayım derken göz çıkarmaktan çok korkuyorum. Mesela Michel Obama'nın kaslı kolları hakkında olumlu birçok yorum yapıldı ama ben hiç beğenmedim.

Forumda kardiyo çalışması sonucunda bir miktar kas kaybına dolayısı ile sarkmaya da neden olabileceğini okudum. Tabii bu da hoş olmaz. O zaman acaba çok hafif dumbellarla çalışma eklemek gerekir mi?

Diğer yandan hiptiroidi hastalığım nedeniyle yağ yakabilmem diğer sağlıklı bir bireye göre daha zor olacağı kesin... O halde acaba L-Carnitine ve/veya Cla takviyesi kullanmalı mıyım?

Biraz detaylı yazdım ama belki bu konuda sorusu ve sorunu olan birinin de işine yarayabilir.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Herkese şimdiden Teşekkürler

NOT: Bu arada boyum 157 cm. kilom 50 kg. bel çevrem 83 cm. üst kolumun tam orta çevresi 26 cm. (ama kollarım yanda durunca yağlanmadan ve gevşemeden dolayı daha geniş yani kalın duruyorlar). Bileklerim ince...Dirseğe kadar ve dirsekten yukarı (8 cm'e kadar gayet iyi) ama ondan yukarısı gerçekten bana göre vahim. Abartıyor muyum diye de çok düşündüm ama ilk kez böyle bir görüntüyle karşılaşıyorum ve çok yadırgıyorum.

Umuyorum yardımcı olabilirsiniz.

Tekrar teşekkürler

Son düzenleme: 22 Haziran 2009
  6. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    lutfen forumu okuyun

7. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    bence kardiyo yapmadan yağ yakımı mümkün ama yağ oranı çok fazla olur ise bu zorlaşır yani belki sırf ağırlık çalışması ile %17 den %12 lere çekilebilir ama daha fazla yağ oranı olanlarda bu durum zorlaşır cardio şart oluyor ben hiç kardio yapmadan diyet ve ağırlık antremanları ile yağ yakmayı başardım.

8. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    benımde boyle bır denemem olmustu ve 96 dan 87dusmustum ama tabı bu dedıgımız gıbı hem uzun surer hemde gerksız

9. Kspong

Kspong Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    ben güzel besleniyorum cardio + hafif agırlık ypaiyodum agırlaştırdım kiloları az tekrar yapmaya basladm kas oranı oldukça arttı bayada kilo verdim

10. Aslanonur

Aslanonur Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ben çok aşırı bir diyet yapmadım sadece yağsız besinler tercih etmeye çalıştım şekeri kestim tuzu azalttım , Haftada (3 gün body 4x15 setler) 2 gün de cardio (30 dk koşu veya bisiklet) yaptım. 17 yaşındayım 1.78 boyum var 85 kilodan 80 e indim ilaç falan kullanmadım ölçülerim ise kolum 1 cm arttı omzum 2 cm arttı göğsüm 2 cm arttı belim 5 cm inceldi , yaklaşık 5 aydır body yapıyorum 3 ay önce program yazıldı programlı çalışmaya başladığımda belim 105 omzum 109 göğsüm 103 tü kolum 34 tü 3 ayda omzum 121 göğsüm 109 kolum 37 belim 89 oldu , bu 3 ayın 2 ayı hiç diyet yapmadım 4X10 veya 4X12 setler uyguladım (hareketine göre ) ve 2 ayda sağlam yedim ( sabahları 3-4 tane peynirli pohaça , öğlen yarım ekmek tavuk çikolata , akşam 2 tane tavuk göğsü 2 tabak makarna veya pilav tarzı ) bu 2 ayda kilo vermedim ama belim 105 ten 94 e düştü , bu ay dediğim gibi yağı,şekeri kestim tuzu azalttım ve günde 3 litre su içmeye dikkat ettim 5 kilo verdim ölçülerimde yukarıda söylediğim gibi arttı yani çok büyük bir kas kaybım olmadığını düşünüyorum.

Yani cardio yaptıktan sonra kilo her türlü verirsiniz , gerçi yaşınıza da bağlı ben tam gençlik döneminde olduğum için de belimde böyle bi incelme olmuş olabilir.

Bu ay haftada 5-6 gün antremandan önce 30 dk cardio ondan sonra da (15,12,12,10) tekrarlı setlere başladım.Yemek olarak da yine özel bir diet yapmayacağım yağsız,şekersiz,az tuzlu beslenmeye devam edeceğim bakalım 1 ay sonra yine gelişmelerimi yazarım.

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kesinlikle ağırlık çalışması daha çok kalori yakar.

kaslarda sarkma eylemi gerçekleşmez.

kaslardan korkmayın hakkaten çok yakışıyor fit görünüm sağlamakta.

cardio ile kaslarda yıkım oluşmaz, ağırlık çalışmasında yıkım oluşur ve bu yıkım tekrar kullanılır.

12. xlygan

xlygan Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Yani cardio ve ağırlık birlikte gider mi bir anlamadım gitti :(

13. bulkman

bulkman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    çanakkale
    cardio ve ağırlık bir arada gider , diet dönemimde önce ağırlık sonra cardio yaptım çok daha fazla verim aldım ,ağırlığıda düşük kilo çok tekrar uyguladım .yıllardır çalışıyorum amatör olarak benim gördüğüm yağ yakmak için diet şart ,bu yazdıklarım tamamem yağ yakmak için geçerli, aynı anda hem yağ yakmak hem de kas yapmak naturel olarak çok zor...

Sayfayı Paylaş