ağırlık çalışırken başınıza gelen en kötü kaza...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve journalist tarafından 14 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 105 üye.
  1. journalist

journalist Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    hepimizin başınızdan belki komik belki korkunç kaza bi kaza geçmiştir ağırlık çalışırken umurım birdaha hiç yaşamazsınız ..
    ben başlayım bir keresinde 10 kg lik plaka ile mide çalışıyorum seti bitirdim dinlenmek için tek elimle ağırlığı bacaklarımın arasından geçirip yere koyacakkenn..evet tahmin ettiğiniz gibi hiç düşmemesi gereken bi yere düştü o acıyla 15-20 dakika yerde kıpırdamadan yattım(allahtan evde çalışıyorum) kalktığımda yüzüm dosya kağdı gibi bembeyaz kesilmişti korkudan çok kötü bi tecrübeydi ..

Son düzenleme: 14 Haziran 2007
    Warprow bunu beğendi.
  2. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    benim bi kaç vukuatım oldu

ilki bench preste ağırlık alnımın ortasına oturdu kaldı debelen debelen ne çare imdat diye bağırdımda evdekiler yetişti ben gülüyodum ama diğerlerinin rengi atmıştı

ikinci ve üçüncüsü aynı şekilde ama arasında bi kaç yıl zaman var
    bench preste eşekteki ağırlığın emniyet mandalını kapatmamışım plakaları boşaltırken diğer taraf inanılmaz bir hızda ve gürültüyle direk yere çakıldı bir seferindeyse kardeşim çok yakınındaydı ALLAH korudu.işte bunlarda da rengi giden ben olmuştum

şimdi aklıma geldi buda komik bişi
    antremanı bitirdim toparlanıyorum ayak parmağımı dumbell a çarptım ve parmak diğerlerinin aksi bi tarafa bakıyor beni aldı bir telaş içeri gittim parmağım çıktı falan diyorum kimseden yüz bulamadım geri döndüm ne yapacağımı düşünüyorum parmağa bakıyorum meğerse çarpma anında yada çarpmadan kısa bi süre önce parmağıma kramp girmiş onun için öyle duruyomuş kramp hali geçince düzeldi bişeyim yokmuş çok sevinmiştim.

Warprow bunu beğendi.
  3. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    şeytan kulağına derler...şuana kadar bi saklatlık yaşamadık. ama salonlarda en çok meydana gelen özellikle acemiler yapar, benchten ağırlık boşaltırken bi taraftaki ağırlıkların tümü çekilir ve diğer taraftaki ağırlık güm yerede. herkesin bakışları sesin geldiği taraftadır. düşüren eleman da mahçup bi şekilde ne yaptım ben bakışlarıyla etraftakilerine bakar yada yerdeki ağılıkları toplar...söylenenlere göre bu şekilde ağılık boşaltanlardan barın çarpması sonucu suratı. çenesi dağılanlar olmuş. dikkat etmek gerek.....

rey619 bunu beğendi.
  4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    2 kere enseye presste ağırlığı bacaklarımın üstüne düşürdüm. Ağırlığı alırken fazla hızılı alıp çok öne kaçırınca direk inmiştim uyluk kemiğinin üstüne.

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Hernan senin dediğin klasik olayı daha sıradışı bir şekilde yaşayan bir arkadaşımı anlatayım.
    Kendisi Dişçilikte okuyan, cok sporla arası olmayan, ama hevese kapılıp gym'e yazılmış birisiydi.
    Memleketi Edirne'de, Bulgar göçmeni birinin işlettiği spor salonuna yazılmış, salon bir hayli küçük ve her yanı aynalarla kaplıymış.
    Arkadaş acemilikle hepimizin tahmin edebileceği şeyi yapmış, ve eşikten fırlayan bar, oldukça büyük bir ayna kütlesini paramparça etmiş.
    Bu zamanın parasına uyarlarsak, sanırım 400-500 milyonluk bir zarar meydana gelmis.
    Bulgar göçmeni hoca, haklı olarak arkadaşa, gel bakalım, netcez demiş.
    Bizimkisi, abi eve gideyim para alayım falan demiş.
    Adamda, saf ve iyi niyetli olduğu için bunu salmış :D
    Tabii gidiş o gidiş, sonraki zamanlarda adamı görmüş ama adam bunu tanımamış spsmiley
    Hakikaten Allah muhafaza, eşikten fırlayan barın çıkardığı ses bir yere kadar ama insanın yüzüne gelmesi ya da aynaları kırması, madden ve manen önemli hasarlara yol açabilir!!! Aman dikkat!

6. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Evet ya bench press te bara agirlik takarken kilitleyin.

Bende bir keresinde bench press yaparken bari altima carpmistim kipkirmizi olmustu birazda derisi soyuldu 1-2 gunde gecti hemen :)

Aman arkadaslar dikkatli olun...

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bi keresinde kışın hardcore bi bacak idmanımda 180 kg leg pressin altında kalmıştım (bakın bazıları gibi 300-400 kilolardan bahsetmiyorum 180 kg :D ) salon bomboştu ve hoca masası leg pressi görmüyordu,hoca durumu anlayana kadar bi müddet tosbağa gibi aletin altında beklemiştim :)

Enseye press gircektim,tabi malumların yaptığı hata mandalı açık unutmuşum :D Bar bi tarafa ağırlıklar bi tarafa ben sanki yavaş çekimde olayı izliyordum ve suratım renkten renge giriyodu :) Herkes çalışmayı bırakıp olay mahaline baktı ve kısa bi sessizlik oldu,sonra hoca ve bütün salon ahalisi birden koptuk,gülmeye başladık :D

8. spidey

spidey Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    istanbul
    Ben 2 ay önce enseye press yaparken tam 5. tekrarı yapacağım derken birden omzumda bi ağrı hissettim ve ağırlığı öne fırlatayım derken istediğim kadar ileri fırlatamadım ağrı yüzünden, ve son sette girdiğim bar kafamı sıyırıp hemen önüme düştü. Barın saçlarıma değdiğini hissttiğim anda rengim attı zaten,bembeyaz oldum. Bu olaydan sonra enseye press girerken hep tereddüt içinde çalışıyorum.

9. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    omuz çalışırken dikkatli olmalıyız en riskli yerlerden biridir omuz. belkide en risklisidir. ben omuz çalışırken son 2 sette yardım alıyorum ne olur ne olmaz die başımda dur diyorum partnerime çünkü ne zaman ne olacağı belli olmuyo gerçekten. benim başıma öle çok korkunç bi kaza gelmedi ama bi kere 20kg ile fly yapıyodum dambıl ı hızlı bi şekilde bırakırken yerde de bi dambıl varmış parmağım arasına sıkıştı en kötüsü buydu. kimsenin başına da daha kötü kazalar gelemz inş...

10. sıradışıbiri

sıradışıbiri Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest meslek
    Yer:
    istanbul
    Enseye preste (yaklaşık 40 kg) bir takırtı ile sol omuz çıkması.netice çıkık kolla hastane gezen bir adam.sonuç 21 gün askı ve sakat bir kol artık bu hareketi yapamıyorum korkudan ve her an çıkacakmış gibi geliyor tabii.netice itibarı ilşe omuz bölgem zayıf dolaylı çalıştırmaya çalışıyorum.

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Mesajlara bakıyorum da en çok sakatlık çıkaran hareket enseye press olmuş :) Zaten programımdan çıkarmıştım aylar önce bu hareketi.Smith te military press çok daha güvenli.

12. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    yeni başlayanlar açısından biraz arıza yaratan bi hareket. ben de bundan sonra omuzu bar ile değilde dumbell ile presliyeceğim. daha etkili oluyor......

13. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Ya arkadasim benim kurallarim:)

Tek basima bench yapmam
    Enseye press hic yapmam ( yapanlar yardimcisiz kesinlikle yapmasin)

Leg presste yavas ve dengeli..

Barball curl yaparken bele dikkat sadece kollar calissin :)

Dambill gogus press yaparken set bittikten sonra dambillari dengeli birakin.

Lat pul down yaparken enseye vurdurmayin

Bar ile trapez calisirken saginizda solunuzda ayaginizin takilacagi seyler olmasin (plaka,dambil.vss)

Squat zaten sakat hic yapmadim...
    Yapacaksanizda kesinlikle yardimcisiz yapmayin..

Amino icemiyorsaniz protein tozu icin..

:)

14. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Alt göğüs çalısırken eğik bencde halteri boğazıma kadar indirdim ve sağ omuz çat etti.6-7 gün onun ağrısıyla dolandım

15. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kaza heralde insanın vücut geliştirme yapan bir insanın başına gelebilecek en kötü kazalardan.
    Şampiyonların Antrenörü Özer Baysaling anlatmıştı.
    Ağır kiloyla Barbell Curl yaparken, aynada sağ bicepsinin yukarı doğru toplandığını görüyor.
    Biceps koparak yukarı doğru kayıyor yani, anlatmasının üzerinden uzun zaman geçti, ama acıdan değil, aynadaki görüntüden bicepsinin tamamen koptuğunu fark ettiğini söylediğini hatırlıyorum.
    Düzelmesi 1 seneden uzun zaman almış. Bu durum ilerlemiş vücutçularda daha çok olur, çünkü ileri seviyedeki insan kendisini daha fazla zorlayabiliyor.

slidy bunu beğendi.
  16. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Pulldowna da dikkat edilmesi lasım.Özellikle salon sahiplerinin sürekli makaraları ve telleri kontrol etmesi şart.Basarken birden kopan tel ve boşalıp boyna binen pulldownlar da duydum.

17. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    işte aslında sorun imkanlarda vücut olmadan yani 1 1.5sene olmadan makinalardan ayrılmamak gerek. hep makina lasım vücut belirli bi güce dayanıklılığa ulaşınca bar ve halterlere geçmek lasım. ama benim salonumda be bencpress machine var ne biceps triceps curl machine var ... çoğu salonda çok eksik bu konuda sakatlıkların büyük nedeni de daha güçsüzken vücudu dengeleyemiyoken barlarla hareket yapmamız. tabi insan ister istemez çok kilo takmak istiyo, bunun da önüne geçemiyo , sonrası da malum işte...

18. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Off-topic oluyor ama tam tersi değil mi? Önce bar ve dumbbellarla serbest hareketlerde vücut oluşturulur,definasyon döneminde şekil amaçlı makineyle çalışılır diye biliyorum ben :rolleyes: Bazı ufak kurallara dikkat edildiği sürece sakatlık riski en aza inecektir serbest hareketlerde.

19. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    korkunç birşey. aynı şekilde tricepsi kopanı da duymuştum. allah korusun......

20. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    5 senedir allaha sükür hic kaza başima gelmedi,belki de cok motive olmam ve dikkat etmem den olabilir ama benim farkli bir sorunum var,hareketi bitirdikten sonra deli dana gibi salonunun icinde dolasip kendimi toparlamaya calisirken,ayda en az 1-2 kere bacagim aletlerin yanindan gecerken onun parcalarina carpar ama ne carpmak ya sakatlarim ya da illaki kanatirim,arada birde kafami carptigim olur.inanin bu cok utanc verici oluyor,agirlik altinda olunca insanin mantikli bir aciklamasi olabiliyor ama boşta dolanirken cok salakca oluyor.:eek:

Sayfayı Paylaş