Ağırlık Çalışmasında Doğru Nefes Alıp Vermek.

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve ARSON tarafından 16 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. ARSON
  Offline

  ARSON Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2005
  Mesajlar:
  461
  Beğenileri:
  1.609
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  V.G.F. 1.Kademe Antrenör
  Yer:
  MERSİN
  [​IMG]

  Eğer ağırlık çalışması sırasında ıkınmalı bir şekilde nefes alıp veriyorsanız yada ağırlığı kaldırırken nefesinizi tutuyorsanız yanlış yapıyorsunuz.
  Antrenman çalışmasında ki yoğun efor havanın ciğerlerden patlamalı bir şekilde atıldığı ve doğal olmayan bir solunum kalbinizi teşvik etmeye eğilimlidir. Ama ağırlık çalışırken solunum yapmanın doğru şekli; yürürken , koşarken, bisiklete binerken yaptığımız gibi ritmik ve doğal bir şekilde nefes alıp vermektir. A.B.D ulusal Kuvvet ve Kondisyon Birliğinin direktörü Ken Kontor :"Bu suretle nefesinizi fazla uzun tutarken oluşabilecek sorunları önlerseniz" diyor ve ekliyor" Diyafram alanınızda basınç oluşabilir ve bu kalbinize olan kan akışını engelleyebilir ki bu kan basıncı artışı veya baş dönmesine yol açabilir"

  Kan basıncındaki ani ve sert artış istenmeyen bir durumdur çünkü bu bir koroner probleme yol açabilir. Bununla berbaer büyük bir ağırlığın altındaki her türlü baş dönmesi sağlık açısından iyi değildir! Hatta ağırlığın düşürülmesine ve sakatlanmaya da sabep teşkil edebilir.

  Aslında ağırlık çalışırken doğru solunum yapmak, solunumun egzersizle senkronize edilmesi meselesidir. ağırlığı kaldırırken yavaşça ve devamlı bir şekilde nefes verin, ağırlığı indirirken yavaşça ve devamlı bir şekilde nefes alın. egzerisizi sarsıntılı, dengesiz bir şekilde icra etmekten ziyade ritmik bir şekilde yapın. Ağırlık kaldırırken niye solunumunuz farklı olsun ki ? bu tekniği uygularken solunumunuzu senkronize etmenin artık size doğal gelmeye başladığını göreceksiniz.
   
  hasanugure, v0dka, eLvin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. ozimen
  Offline

  ozimen Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2013
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  Ben bu nefes alma verme olayını -belki inanmayacaksınız ama- bir türlü çözebilmiş değilim. Olayı kendi haline bıraktığımda ağırlığı kaldırırken, mesela yana açma sırasında kollarım açıkken nefesimi almış bir şekilde duruyorum, (yani içime havayı çekmiş bir şekilde) indirirken yavaş yavaş dışarı veriyorum. Bu şimdi yanlış mı?

  Biri bana Allah rızası için şunu açıklarsa sevinirim. Nefes almak-vermek yerine "içine havayı çekmek-bırakmak" diye yazın ki, benim gibi anlama kıtlığı olanlar iyice anlasın şu meseleyi :).
   
 3. 1seaqe
  Offline

  1seaqe Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  11
  Olay şu hareketi icra ediyorken nefes ver mesela Şınav çekerken hareketi yaparken nefes ver mesela yerden kalkarken nefes ver inerken nefes al gibi
   
 4. Swager
  Offline

  Swager Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2011
  Mesajlar:
  437
  Beğenileri:
  400
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  zorlandığım yerde içindeki havayı bırakıcaksın.sonra hareketin negatifinde içine havayı çekiceksin.mesela yana açışta önce içine havayı dolduracaksın ardından omuz yüksekliğine doğru kaldırırken kontrüllü bir şekilde havayı yavaşca bırakıcaksın.dambılı geri indirirkende kontrollü bir biçimde havayı içine çekiceksin.böyle devam.
   

Sayfayı Paylaş