Ağırlık Çalışması ve Ailenin Önyargısı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Berkaymen tarafından 3 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Berkaymen

Berkaymen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    15 Yaşındayım, boyum 170 Kilom 56. zayıf ve güçsüz hissediyorum. Forumdaki konulardan baya şey öğrendim ve bu yazı boş geçirmemek için spor yapmaya karar verdim.

Spor salonuna gitmek istediğimi aileme söyledim bir kaç hafta önce. Onlar gidip bir spor hocası ile görüşmüşler, spor hocası ise yüzme önermiş. Spor salonuna gitmeme izin vermediler. Ne kadar uğraştıysamda bu durumu değiştiremedim bende evde çalışırım diye düşündüm ve kendime program hazırladım. Boyumun uzamasını istiyorum. Kemik gelişimim 2-3 yaş geri. 12 yaşında çıkması gereken dişim şu anda yeni yeni çıkıyor. Bunlarıda dikkate alarak boyumun uzamasına etki edecek hareketleri programımdan çıkardım.

Programı uygulamak için gerekli olan dambılı ve barfiks barını almaları için aileme sorduğumda aldığım cevap şuydu : Barfik barını alabilirsin fakar dambıl alamassın. Nedeni ise yine aynı. Boyumun kısa kalıcağını düşündüklerinden, spor hocasının verdiği önerilerden. Aileme programımı açıkladım ve FleXoR'un yazısını gösterdim, bu seferde kemik yaşım geri olduğundan homostatik mekanizmasınında geri olduğu yargısına ulaştılar ve yine söz dinletemedim.kafa_

Bir barfiks barı ile tüm vücudu nasıl çalıştırabilirim ? Spor hocasının yanlış bildiğini nasıl kanıtlayabilirim ? Yapabiliceklerim neler ? Yardımınıza ihtiyacım var.

2. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    aynı olay ben boksa başlamadan önce olmuştu :D biraz daha ısrar et boya etki etmediğini anlat.

3. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Bir barfiks barı ile tüm vücudu nasıl çalıştırabilirim ?

öyle bir şey olmaz,barfiks kanat için yararlıdır,tüm vücut için tek alet olsada herkes temin edip çalışsa.

4. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    412
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Kardeşim barfix le tüm vücudunu çalışman mümkün yeterki hareketleri bil barfixte şınav a benzer açıya ve türüne göre bölgeyi çalıştırısın

Demircan kardeşimiz BFTR GT Üyesi olmuş ama barfix i sırf kanat içindir diyo.

Youtubede büssürü barfix çeken adamların video su var onları izleyerek biraz hareket öğrenebilirsin benim favorim BarBrothers

Benimde yaşım küçük ama yinede ağırlık kaldırıyorum. Sana tavsiyem hayatında istediğin şeyi yap bu biraz aile baskısına giriyo ama sen bilirsin bu arada 4 aydır yapıyorum boyum uzamaya devam ediyo

Juggernaut bunu beğendi.
  5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    kardeşim barfiks üst vücut için özellikle sırt kasları için temel bir harekettir tutuş şeklini değiştirerek farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz.

ama kasları izole olarak tek tek çalışmak gerekiyor tüm vücudu çalışmak lazım.barfiks yaptı diyelim hacim alabilecek mi? hayır barfiksle deaflift bir mi mesela? anlatabildim mi? gelişim için ağırlık altına girmek lazım vücut ağırlığıyla olmaz.

Juggernaut ve albatros46 bunu beğendi.
  6. 2157

2157 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
  7. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    kardeş aynıyız sanki bak benim yaptıklarımı anlatayım bende kendimi güçsüz zayıf böyle 10 m bile koşamayan birisiydim geçen yaz , sonra bu sporla ilgilenmeye başladım salona gitme imkanım yoktu dambıl vs alma imkanım da yoktu ilk başlagıdım sıralar gittim 2 tane kaldırım taşı buldum geldim en az 2,5 kg tahminimce dambıl curl yapmaya başladım kollarımı hissetmeyesiye kadar sonra 10 mekik zor çekerdim 5 şınavı zor çekerdim ama bırakmadım ertesi gün böyle sanki saatlerce dayak yemişim gibi bir agrı olurdu halen devam ettim sonra bir şeyler eksik gibi geldi googleden başladım araştırmaya sonra busiteyi buldum okudum araştırdım bir sürü şey ögrendim ve sonucunda para biriktirip 2 dambıl aldım flexor hocnaın progrmaını uyguladım herney fazla uzatmayayım sonucunda ilk başta 5 şınav çekemeyen ben 50 ye çıkardım 10 mekik çekemeyen ben denesem 150 yi geçerim 10 mtre koşamayan ben 10 km koştugumu bilirim :) :) :) yani yılma haa bişi unuttum benimde yaşım 15 ti boy uzamasını etki eder diye korka korka yaptım bu sporu ama ilk başladıgımda 1,66 boyum vardı şimdi 1 70 oldum :) ondan korkumda kalmadı her neyse tabi en önemlisi beslenme kardeş bu işin

kalkan333 bunu beğendi.
  8. Berkaymen

Berkaymen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aileme ne kadar anlattıysamda dinletemedim bende bir araştırma yaptım Amerikan Pediatri derneğinin yazılarını okudum. Rekabete dayanan weight lifting, steroid ve gereksiz supplement kullnımının risk taşıdığını, hareketi ve tekniğini çok iyi öğrenene kadar düşük ağırlıkta çalışmak gerektiği, hareketi öğrendikten sonra ağırlıkları 8-15 tekrar arası belirlmek gerektiğini sonrada 15 tekrarı geçtikçe ağırlığın artması gerektiği yazıyordu.

9-11 yaş aralığında yapılan bir araştırmayıda paylaşıyım:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2233199?dopt=Abstract

Kafamda bir soru oluştu, pediatri derneğinin yazısında şöyle bir kısım var ;

"Preadolescents and adolescents should avoid competitive weight lifting, power lifting, body building, and maximal lifts until they reach physical and skeletal maturity."

Forumdali yazılar Body Building için sanırsam. Yazaıdaki strenght training için kas kütlesini veya gücünü arttırma daha iyi bir görünüm demiş, çalışma serbest ağırlık makineler elastik tüpler ve vücut ağırlığı ile yapılır yazmış.Ben pek farklılık göremedim. Farklarını yazabilirseniz body building ile strenght training arasında iyi olur.

Pediatri derneğinin yazısı

Barfiksle tüm vücudu çalıştıramam tabikide fakat barfiks barı + şınav + mekik + air alert 3 ile bir B planı hazırlamayı düşünüyorum bu yazılardan sonrada almazlarsa dambılı.

---------- Post added at 10:55 ---------- Previous post was at 10:22 ----------

Sanırım Kendi sorumun cevabını buldum ;

Strength training : The use of resistance methods to increase one's ability to exert or resist force. The training may utilize free weights, the individual's own body weight, machines, and/or other resistance devices to attain this goal.

Body building : A competition in which muscle size, symmetry, and definition are judged.

Aynı yazı içerisinde, kullanılmış terimlerin hangi anlama geldiklerini gösteren tablodan alıntıdır.

Çeviricek olursak, "body building" kelimesini yarışma anlamında kullandığı yazılmış. "Strength training" kelimesi ise dış güçlere ve dirençlere karşı geşişmek anlamında kullanılmış. Yanlışım vasa düzeltin, bu çalışmalarda görüntü ve kasların dış görünüşü önemli değil, güç daha önemlidir.

Son düzenleme: 4 Haziran 2012
  9. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    10 km biraz fazla attın sanki abi gerçek diyorsan helal olsun ;)

qokhaninci bunu beğendi.
  10. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    bak bizim burda stad var stadın toplam çevresi 540 metre 20 tur attım etrafında hesapla hatta 10 km den daha fazlada ben düz olsun diye 10 dedim ilk başladıgımda 2 turda geberiyordum :D ama şimdi at desen 15 turda felan kesilirim çünkü bıraktım koşmayı ar tık :D 53 kg ye inmişim yag yakacam derken :D ;) ;) ;)

vücutcuu bunu beğendi.
  11. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    yanlış yapmışsın abi sadece kardiyo yaparsan tabi böyle olur.vg antrenmanlarıda yapsaydın düzenli olarak kasların gelişirdi vücudun şekil alırdı.şimdi cılız kalmışsın kas kaybı olmuştur.

albatros46 ve qokhaninci bunu beğendi.
  12. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul

kalkan333 artık üyelere "kardeşim" gibi kelimelerle hitap etme. Forum kurallarını geçtim, saygılı ol kardeşim dediğin kişi senin 2 katın yaşında.. Barfiksin ilk hedefi sırttır tabii ki. Barfikste kollar, karın kasları falan da çalışır. Ama sırt hedef alınır..

13. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    ailene ısrar et

Son düzenleme: 4 Haziran 2012
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    "Kardeşim barfix le tüm vücudunu çalışman mümkün yeterki hareketleri bil barfixte şınav a benzer açıya ve türüne göre bölgeyi çalıştırısın"

bunu konuyu açan arkadaşa söylemiştir kardeşim diye hitap etmesi normal 1 yaş fark var ;)

15. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Demircanın bilgisi senden kat kat fazla kendini çok bişey biliyorsun sanıyorsun.insan bir mesajındada boş konuşmaz ya .senin kadar gereksiz bir insan yok dünyada.

Kardeşim gelelim senin konuna.çok fonksyonlu barfiks barı var.hem şınav çekebiliyorsun hemde barfiks.barfikste çeşit çeşit çekebilirsin.chin ups yapabilirsin.normal barfiks yapabilirsin.avuç içlerin birbirine bakarak barfiks çekebilirsin.o aletten al hem o alette şınav çekmek için yerler var.bu sadece kol,sırt,gögüs,arkakol çalışabilirsin.el yayı al onunla bilek çalışırsın.şınav türlerini araştır omuz için şınav vardı şimdi hatırlayamadım.karın için mekik türlerini araştır.bacak için ağırlıksız squat yap. umarım yardımcı olmuşumdur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:48 ----------

kardeşim lafını demircan'a dedi

16. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Ailene bu sitedeki yazıları yorumları okut , olmadı bir doktor ile görüştürt

17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ona dediyse büyük hata yapmış.alışkanlık işte bende diyorum bazen :)

18. qokhaninci

qokhaninci Yeni Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    yapıyordum zaten :D gene kas kaybı oldu gibi ama bıraktım artık koşmayı :D

19. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    412
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Tamam bundan sonra Demircan bey derim :D ben insanlar la biraz labali konuşurum

20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    konuşmayacaksın kardeşim

Sayfayı Paylaş