ağırlığı hızlı bir şekilde kaldırmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ttolga1111 tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ttolga1111

ttolga1111 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlığı hızlı bir şekilde kaldırmak güç artışını hızlandırırmı?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:57 ----------

yoksa kaslara zararmı verir

2. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Hizli patlayici tekrarlar kas dokusundaki Tip II liflerin(fast-twitch fiber) aktivasyonunu sagliyacaktir. Acikcasi iyi isindiktan ve hareketi nizami yapttiktan sonra sakatlik riskinde ciddi artisa sebep olmiyacaktir. Fakat dikkat edilmesi gereken hareketin pozitif kismini patlayici sekilde hizli yapip negatifte kontrollu ve yavas olmaktir. Bu sekilde hem sakatlik riski azaltilir ve daha etkin gelisim saglanabilir.

Bu arada kuvvet ve guc iki farkli kavramdir. Temel olarak guc, maksimum kuvveti ne kadar kisa surede etkin hale getirebildiginizi gosterir.

Ornek olarak 15 km/s hizla kosabiliyorsunuz. Bu maksimum kosacaginiz hiz ve maksimal kuvvetiniz ile iliskili. Bir diger atlet ise 12km/s hizla kosabiliyor. Ve onun maksimum kuvveti sizinkinden dusuk.

Fakat siz 10km/s lik hiza ornegin 5 saniyede ulasiyorsunuz, diger sporcu ise 3 saniyede. Dolayisla o sizden daha kuvvetsiz olmasina ragmen daha guclu. Bu da calistirilan kas liflerinin turleri ile alakali.

ttolga1111 bunu beğendi.
  3. dmr

dmr Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    Ankara
    Güzel açıklamışsın ancak kendimde gözlemlediğime göre hızlı çalışınca verimi daha az alıyorum ben ve sakatlanma ağrı daha fazla oluyor. Orta hızda çok sayıda setle yapılan bir hareket daha iyi geliştirir diye düşünüyorum. Örneğin bilek çalışırken reverse barbell curl diye bir hareket uyguluyorum 5 set olarak yapıyorum ve ilk seti 10 geri kalan setleri 15er olarak yapıyorum şuan 56 kiloda olmama rağmen benden çok daha yapılı kişileri alabiliyorum :) dumbelllls

ttolga1111 bunu beğendi.
  4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    hareketi yedirerek yaparsan kaslardaki gerilim daha fazla olur

ttolga1111 bunu beğendi.
  5. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    ParZ doğru söylüyor..

Herşeyden önce bu spora yeni başlayan birisi belli bir çitayı yakalayana kadar genelgeçer kurallara göre çalışmalıdır.. Belirli bir seviye yakalandıktan sonra antreman metodlarını yine belirli sınırlar çerçevesinde kendisi oluşturabilir..

Yoksa yeni başlayan birisinin hızlı bir şekilde ağırlık kaldırması sakatlıktan başka birşey getirmez saçma ve yersiz olur..

Kısacası şu an önceliğin haraketi 0 hata ile yapmaya çalışmak ve kaslarını hissetmek olmalıdır..

ttolga1111 ve lakers44 bunu beğendi.
  6. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Kas dokusu farklı lif türlerinden oluştuğundan farklı süreli gerlime arklı tepkiler verirler. Tip 1(slow twitch) liflerin çoğunlukta olduğu kalf, abdominal, orta deltoid gibi kas grupları genellikle uzun gerilim(çok tekrar) ve düşük ağırlıkta en iyi gelişimi gösterir. Fakat bu kas dokuları görece azda olsa Tip IIa ve Tip IIb türü lilerde içerir. Örnek vericek olursak sürekli 30 tekrar calf raise tip 1 lifleri aktive edecek ve kas dokusunun çoğunluğu bu liflerden oluştuğundan güzel bir gelişim olacaktır. Fakat ağırlık düşük kaldıgından tipII lifler yeteri kadar aktive edilemediğinden gelişim sınırlanacaktır.

Tabi başlangıç seviyesinde çoğu kişinin hareketi nizami yapamadığı düşünülürse patlayıcı tekrarlar gerçekten büyük risk olusturmaktadır.

ttolga1111 bunu beğendi.
  7. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    hareketi yedirmek aşırı önemli bence... hızlı yaparken de yedirdiğini hissetmek de ayrı bir konu.

ttolga1111 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş