Ağır kaldırıyorum ama hacim yok :(

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ttkaraca38 tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. ttkaraca38

ttkaraca38 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Bb ye başlayalı yaklaşık 1.5 yıl başladığımda 53 kiloydum şimdi 61.7 kiloyum gerçekten iyi kilo aldım ama kas gelişimim konusunda sıkıntı var sanki. Gelişemediğimi düşünüyorum hep. Baya iyi ağırlık kaldırıyorum ama bir türlü şişiremiyorum sizce bunun nedeni neler olabilir ?

2. asteq

asteq Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    fethiye
    sebebi daha henüz 61 kilo olman tabi boyun 1.60 civarı değilse...ve ayrıca insan kendisinin "şişmesini" yeterli bulmuyor..genelde hocaların sağlam vücut için gereken zaman olarak söyledikleri 3-4 yıl..sabırlı olmak lazım...

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    1.5 yılda 8 kilo çok değil. Bayağı iyi ağırlığı tanımlar mısın? Bench, squat ve deadliftte kaç kilo, kaç tekrar çalışıyorsun?

4. Capoeira Almanya

Capoeira Almanya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence gelisimin gayet normal. Yilda 3kg Kas gelistirebiliyor bir insan (normal sartlarda). Onun haricinde sivi ve yag yerlesiyor vücutta.
    asteq in dedigi gibi 3-4 yil sonra resimlerine bakarak anlarsin gelisimini. Önemli olan birde kac yasindasin ve boy ölcün ?

her yil 3kg kas gelisirse 4 yilda 12kg sade kas geilismis olur. Bunun cok fazla üzerine cikmaya calisirsan yag olusumu baslar.
    Yada kimyasal ilaclara basvurursan tabiki daha cabuk kas gelisir. Almanyada cok yaygin.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Doğal yöntemlerle yeni başlayan birisi antrenmanın ilk senesinde Lyle Mcdonald'a göre 9-11 kilo, Alan Aragorn'a göre her ay toplam ağırlığının %1-1.5'u kadar (senin durumunda bu ayda 500-700 gr'dan başlayıp gittikçe artarak yılda kaba bir hesapla 7-10 kilo kadar eder) saf kas kütlesi edinebilirsin. Mark Rippetoe'ya göre bunun çok daha üzerine çıkılabilir, hatta bu konuda Lyle Mcdonald'la tartışmışlığı, forumlarda küfürleşmişliği vardır. Zaman ilerledikçe kas kütlesi kazanımı azalır, 2.yıl boyunca da 5-6 kilo kadar kas kütlesi kazanabilirsin. Yıllık 3 kilo kazanım ancak bundan sonra başlar ve gittikçe daha da düşer.

Her halükarda o 8 kiloyu tamamen kas olarak edinmiş olsan bile -ki herşeyi mükemmel yapmadıysan böyle olmamıştır- iyi kilo almadın. Gelişemediğini de düşünüyorsan büyük ölçüde haklı olduğunu düşünüyorum. Sorum hala geçerli yalnız, kaynamasın, bench press, squat ve deadliftte kaç kilo kaç tekrar çalıştığını yazar mısın? Oradan bir sonuca varabiliriz.

M3CSL, ttkaraca38 ve wrestler bunu beğendi.
  6. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Açıklamanız çok eksik boy kilo hiç bir şey belirtmemişsiniz .

7. ttkaraca38

ttkaraca38 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Çok üzgünüm unutmuşum. Boyum 178 kilo (belirtmiştim) 61.7
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2013 ---
    Bench Press de 60 kilo basıyorum. Deadliftte ise 40 kilo basıyorum. Kendime oranla geçmişi olan arkadaşlarla aynı ağırlığı hatta biraz daha fazlasını basabiliyorum iyi basıyorumda ki kasıt buydu.

8. Burak53

Burak53 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Kaldırdığın ağırlığın miktarı önemli değil, önemli olan hareketi nizami yapman. Antrenman sırasında yaptığın hareketlerin nizami olduğuna emin ol. Fazla ağırlık daha çok kas inşa edecek diye bir kural yok.

Ayrıca beslenme ve dinlenmen de en az antrenman kadar önemli.

Bir kası çok yorarsan, o kas gelişmez bilakis geriler.

ttkaraca38 bunu beğendi.
  9. ttkaraca38

ttkaraca38 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kaldırdığım ağırlıkların artması kasımın geliştiğinin bir göstergesi değil mi ?

10. Burak53

Burak53 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Muhakkak öyle.

Ancak örneğin bench presste hareketi nizamdan farklı bir şekilde yapman, göğüsten ziyade nasıl yaptığına bağlı olarak vurduğu yer değişir. Örneğin hareketi yanlış yaptığını düşünelim. Genelde bench presste direskeler omuza paralel olmalıdır, ancak en çok yapılan hata dirsekleri biraz daha önde tutarak hareket yapılır. Bu harekette göğüsten çok omuza vurur. Ve ağırlığın %'si vücuda dağılır. Ve sen göğüs çalıştığını zannederken, oysa yaptığın hareketin belki %25'i göğsüne vurmuştur. Sen o hareketle belki %50-60 omuz çalıştırmışsındır. Örneğin göğüs gününden sonra omuz günün var ise, zaten göğüs günü yorduğun omuzu ertesi gün yine çalıştırmak hacim kazandırmaz. Çünkü sana hacim kazandıracak olan etken antrenman kadar dinlenme ve beslenmedir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Başka bir olasılıkta hareketlerin ve vücudun momentumu olabilir.

Kendi bilgilerim ışığında, bence senin sorunun ya hareketleri nizamdan uzak yapman yada beslenme - dinlenme dengesini sağlayamaman.

okan90 bunu beğendi.
  11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kaç tekrarla yaptığını yazmadığın için gene belirsizlik var, tekrar tekrar soracak halim de yok yalnız şu kadarını söyleyeyim, deadliftte benchte basılan ağırlığın kişiden kişiye değişse de 1.5-2 katına çıkılabilir. Benchte 60, deadliftte 40'la çalışman ya sırtının (daha doğrusu posterion chain) zayıflığını (yani kaslarının gelişmediğini) gösterir ya da bench pressi nizami yapmadığını gösterir. Her iki durumda da vücut ağırlığına göre iyi değilsin demektir. Arkadaşların için üzgünüm, onlar da iyi değiller. Squat da yapmıyorsun sanırım, yazmadığına göre.

Muhakkak daha çok yemeni lazım. 1.78 boyda 61 kilo az. Tahminime göre vücudu 4e bölerek çalışıyorsundur ama 40 kiloyla deadlift yapan birisi henüz başlangıç aşamasındadır o yüzden başlangıç programlarından birini kullanmanı öneririm.

ttkaraca38 bunu beğendi.
  12. ttkaraca38

ttkaraca38 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Çok haklısınız, bacak ve sırt da eksik var ne yazık ki. Ben haftada 4 gün yapıyorum, bunun iki günü sırt ve bacağı toparlamak için yapsam olur mu ?

13. RoLL

RoLL Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Yeterli beslenmediğinden olsa gerek bu iş tamamen beslenmeye bakıyor antrenmana gelince kaldırdığın kilodan çok kendini yeteri kadar zorluyor musun o gün epey bi ağrın olmalı eğer olursa iyi antrenman çıkarmışsındır.

Zaten 1.5 yıla göre yeterli gelişme olmamış kanımca 18 ay göre 8,7 kilo az antrenmanda yeterince ağır girip beslenmeni yükselt derim.

14. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    kas ile gücü karıştırmamak gerek :)

bende toplasan adamın yarısı kadar kas vardır ama adamın çalıştığı ağırlıklarla çalışıyorum buna ne demeli?

15. drfunk

drfunk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ??????????????????????????

16. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Boyunuza göre kilonuz ve çalışma sürenize göre bastığınız ağırlıklar çok az. Verdiğiniz bu bilgilere göre çok yetersiz bir beslenme ve idman düzeni söz konusu olmalı. Forumda beslenme ve idman ile ilgili başlıkları detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

17. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    başlayalı 1.5 yıl oldu diyosun aynı zamanda boy 1.78 e kilo 61 ... Almana rağmen hala çok düşük bir kilo 73-74 ideal kilon olduğunu düşünürsek vücudu toparlaman için en az 10 kg alman lazım .. Beslenmen yetersizse gainer kullanman gerek aksi takdirde yerinde sayarsın ki zaten 1.5 yıl uzun bir süre zaman kaybın çok diye düşünüyorum . Hacimlenmen gerek dostum yemeyi sevmelisin başka çare yok

18. RabbitHole

RabbitHole Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    plato evresine girmişsin... çalışmaya suplementler dahil 7-10 gün ara verip...(tabi bu opsiyonel) yepyeni bir programla çalışmaya başlayabilirsin... aorobik çalışma yoksa kardiyoyu mutlaka eklemelisin...

supplement kullanıyorsan antreman öncesi arjinin sevyesi yüksek takviyeler almanı öneririm...

tartıya aldanma... mesela benim yağ oranım %15 ama 102 kiloyum...

en önemlisi kafana takma... sporu terlemeyi sevdiğin için yap...

19. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    sebebi açık , temiz ve biraz daha fazla karbonhidrat almalısın

20. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    merhaba, çok kilo basmak çok hacim getirir diye bir kural yok, öyle olsa idi halterciler ve ağırlık sporcuları dünyanın en kaslı insanları olurlardı. Hacimi sağlayan öncelikli olarak beslenmedir.Bu sporda beslenmenin etkisi yüzde 70, antremanın ise yuzde 30 dur. 1,78 boyunuz için 61 kg çok az. gerçi yaşınızı yazmamışsınız , genç iseniz normal ama iyi bir hacim için genetik yapınızı bilmiyorum ama boyunuza göre 70 üstü kiloları görmeniz gerekir. bu da oldukça sabır isteyen bir süreçtir. ayrıca bu sporda hacimden çok estetik de önemlidir. gelişiminizi iyi gözlemlemeli aynı bir heykeltraş gibi amacınıza uygun olarak aksayan ve geri kalan bölgeleri programınızda ağrlıklı çalıştırmanız gerekir. kısacası hacimi fazla dert etmeyin. zamanla ölçü aldıkça hacim de genetiğiniz ölçüsünde oluşacaktır. ilk aylardaki hızlı gelişimiziniz zaman geçtikçe oldukça yavaşlar, kas şişkinliğini gösteren karbonhidrat alımıdır. yine vurgulamak gerekirse beslenmenize dikkat edin.

Sayfayı Paylaş